--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Brzobohatý Jan
Název: Ivan na vartě
Zdroj: NN Ročník........: 0005/009 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Ivan na vartě Patří k lidské kultuře uchovávat vzpomínky na zemřelé, pečovat o jejich h roby, zamýšlet se nad jejich odkazem. Platí to i o obětech II. světové války. Bez ohledu na národnost, bez ohledu na to, zda a jakou uniformu nosily. V žádn ém případě však nelze spatřovat uctění mrtvých v žulových pomnících dobyvatelů .

Pro totalitní režimy je charakteristické lpění na symbolech. Makovského p anák na Moravském náměstí v Brně je jedním z nich. Symbolizuje zločinný komuni stický systém a dobyvačnou imperiální politiku. V průběhu let však nabýval i d alší významy. V srpnu 1968 potvrzoval věčné panství sovětů nad Čechami a Morav ou a není bez významu, že sovětský velitel Brna vyhrožoval bombardováním města v případě jeho odstranění. V dalších letech bděl Ivan nad normalizací a po li stopadu 1989 se stal symbolem odporu proti demokracii. Nepodceňujme ho. Nejitř í jen nostalgické vzpomínky stařičkých bolševiků, ale posiluje souručenství ak tivních komunistických kádrů v jejich úspěšném usilování o moc. Ti nejprve odě li listopad do sametu, zajistili si beztrestnost, rozptýlili se do všech insti tucí a politických stran a budují neokomunistickou společnost. Trh a soukromé vlastnictví jim nevadí. Značnou část ekonomiky ovládají již dnes. Zbývá získat trvalou kontrolu nad státem, posílit jeho funkce, ovládnout veřejné mínění a demokratickým způsobem zlikvidovat demokracii. To uměl už Gottwald. Množící se podivná rozhodnutí nezávislé justice a řada akcí nepolitické a profesionální policie proti odpůrcům komunismu ledacos naznačují. Přinejmenším snahu neokomu nistů o vytvoření psedodemokratického systému kombinujícího prvky samovlády a demokracie. I to jsme po roce 1945 zažili. Zbývá jen přehodnotit naše postaven í v Evropě a vrátit se k přátelství zpečetěnému krví. Mečiar to již činí a Iva n to vše symbolizuje.

Po padesáti letech od konce II. světové války bychom měli věci nazývat pr avým jménem. Že jedna okupace byla vystřídána druhou, že rodící se demokracie může být nahrazena pseudodemokracií, že komunismus sleduje internacionální cíl e.

Ivan stojí na vartě.

Jan Brzobohatý