--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/013 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Události a komentáře týdne Jak lze charakterizovat právě uplynulé dny a to, co můžeme v nejbližší době oč ekávat? V podstatě se dá konstatovat, že je vše při starém a nic se od předešl ého období moc neliší. Přemíra afér, které spíš přibývají než naopak. Snaha na venek prezentovat soudržnost vládní koalice, jež v podstatě už téměř neexistuj e. Pokusy Občanské demokratické strany coby jediné správné a "neomylné" altern ativy strhnout na sebe co nejvíce "kladné" pozornosti. Obviňování ze strany OD S těch druhých z nefér hry, podvodů a manipulací. A na druhé straně málem "zou falá" zahraničně politická jednání vládních činitelů, která mají "navenek"doká zat, že jsme seriozní partneři, vlastně jediní, kteří mají na to, aby se mohli co nejdříve začlenit do Evropské unie a NATO. Že se nám Západ stále více vzda luje, že Českou republiku a její "podivně" stabilizující faktory zlehčuje a ba gatelizuje, jde jaksi mimo nás. Ale, posuďme sami a podívejme se blíže na udál osti, jež se právě staly resp. zrovna probíhají...

A jako obvykle se nejprve zastavme u českého "specifika", tedy našich dlouhotr vajících afér, skandálů a různých těch soudních sporů... Ne, je zbytečné cokol iv znovu dopodrobna charakterizovat. Čtenáři přece causy bratrů HELBIGŮ, Petra ČERMÁKA, tureckého podnikatele Yekty UZUNGOGLUOVY, hotelu AMBASSADOR a jeho m ajitele Vlastimila DVOŘÁKA, SLUŠOVIC a bývalého předsedy tohoto JZD docenta in g. Františka ČUBY, CSC., Jaroslava LIZNERA, Banky BOHEMIA, Kreditní a průmyslo vé banky včetně jejího generálního ředitele a majitele Antonína MORAVCE, velmi dobře znají.

(Vědí dost také o vlekoucím se soudním sporu s Martou CHADIMOVOU. Znají průběh tzv. "RUMOVÉ AFÉRY, jež probíhá před "soudním dvorem" v Ostravě. Zcela jistě si dost dobře pamatují i na stále neukončený případ bývalého podplukovníka StB a následně Federální bezpečnostní informační služby, ing. Václava WALLISE, či na do nedávna ještě předsedy představenstva Harvardských fondů Viktora KOŽENÉ HO, který před spravedlností utekl "pro jistotu" do Švýcarska. A to už nehovoř íme o LIDOVÝCH MILICÍCH, o nezákonných důchodových příplatcích někdejších komu nistických mocipánů, nebereme zatím moc na vědomí prý sebevraždu generálního ř editele České zbrojovky Uherský Brod ing. Miroslava DUDY, kterou "údajně spách al "pádem" z okna hotelu v německém Norimberku, rychle jsme pozapomněli na tak ové "drobnosti", jako např. machinace v Českých drahách s železničními vagóny či na některé privatizační aféry velkých průmyslových podniků...)

* * *

Na co však kupodivu nikdo zatím nezapomněl, je skandál s Bezpečnostní informač ní službou. Snad s výjimkou těch, kterých se to přímo týká, tedy kontrarozvědk y a jejího prozatimního ředitele Stanislava DEVÁTÉHO: Ti v poslední době hrají pro veřejnost spíš hru na "mrtvé brouky". Ostatní zainteresovaní se snaží, se č mohou, pozici Občanské demokratické aliance, která si na činnost Bezpečnostn í informační služby stěžovala a poukazovala na některé podivné okolnosti kolem ní, co nejvíce zeslabit a zkriminalizovat. Aniž by bylo cokoliv prokázáno, po uštějí se ven informace typu údajných podvodů vedoucího kanceláře ODA Josefa R EICHMANA, náměstka ministra financí Miroslava TÉRY či dalších funkcionářů této politické strany. Proslýchá se dokonce, že další "s odstřelem" na řadě bude K řesťanská a demokratická unie - ČSL: Prý proto, že v celé záležitosti setrváva la a dosud stojí na straně vicepremiéra a předsedy ODA Jana KALVODY. (Kdo je v pozadí vystupňování celé aféry proti těm, kdož činnost BIS kritizova li, netřeba dokazovat. Výroky premiéra Václava KLAUSE z ODS případně výkonného místopředsedy této strany Libora NOVÁKA mladšího, nebo jejich souputníků mini stra vnitra Jana RUMLA a předsedy Poslanecké sněmovny Jana UHDEHO, jsou dostat ečně známé. Stejně tak jsou dostatečně známé i snahy posledně jmenovaného s po mocí ministra Jana Rumla a prozatimního ředitele Bezpečnostní informační služb y Stanislava DEVÁTÉHO, který má členství v ODS v rámci výkonu své funkce "poza stavené", kriminalizovat parlamentní vystoupení nepohodlných koaličních poslan ců Ivana MAŠKA z ODA a Pavla SEVERY z KDU-ČSL. Nemluvě už o skutečnosti, že ná vrhy na účinnější kontrolu činnosti kontrarozvědky a její konkrétní úkolování vládou se jaksi vytratily do ztracena...)

Z DOMÁCÍ POLITICKÉ SCÉNY

Vraťme se však od afér, skandálů a kontroverzních soudních sporů k naší domácí politické scéně a podívejme se, které to aktuální události se na ní v minulém týdnu udály. Lze říci, že "bombou" číslo jedna zde byla odborářská demonstrac e, která probíhala v sobotu 25. března na Staroměstském náměstí. Pozornost zas louží hlavně z několika důvodů: Především proto, že po "listopadových" mítincí ch z roku 1989 je vlastně největší akci tohoto typu za posledních téměř pět a půl roku. A oět jako v té době, je namířena proti politice vlády, tentokrát vš ak na poli sociálního a důchodového zabezpečení. Konečně do třetice, viditelně se zde spojily Českomoravská komora odborových svazů se sociálně demokraticko u a komunistickou resp. postkomunistickou opozicí. O tom však podrobněji v naš em komentáři JE NĚCO "SHNILÉHO" V STÁTĚ ČESKÉM, který zveřejňujeme na straně t ři.

(Z dalšího dění je nutné připomenout poradu ekonomických ministrů z úterý 21. března, kdy se jednalo o dalším postupu při privatizaci českých drah: Podle pr emiéra Václava KLAUSE definitivní rozhodnutí zatím přijato nebylo. Ve stejný d en zasedala také pod vedením vicepremiéra Jana KALVODY Legislativní rada vlády České republiky. Ta doporučila vládě ke schválení návrh zásad zákona o zpříst upnění svazků StB občanům, jichž se tyto svazky týkají. Ve středu se pak uskut ečnila pravidelná schůze vlády, kde byly doporučeny návrhy změn zákona o obcíc h a přestupkového zákona: Oba se týkaly v současné době žhavého problému prost ituce.)

* * *

Ve středu 22. března rovněž probíhalo jednání tzv. koaliční devítky, jež měla na programu vládní návrh zákona o sociální podpoře, zejména tu jeho část, týka jící se rodinných příplatků. Přijatý kompromis, podle něhož přídavky na děti b y zůstaly, tak jako doposud, plošnou záležitostí, odrazily by se ale na celkov é výši daní, ovšem v pozdějších dnech premiér Václav Klaus briskně odmítl. (Středa 22. března je však datum pozoruhodné i z jiného hlediska. Toho dne tot iž byla totiž odvolána společná večeře předsedů vládní koalice Václava KLAUSE, Jana KALVODY, JOSEFA LUXE a Ivana PILIPA s presidentem republiky Václavem HAV LEM, která se plánovala na čtvrtek 23. března. Okruh projednávaných otázek se měl dotýkat jediného bodu: Hrozící krize vládního tábora a tím i možné krize p arlamentní, či dokonce ústavní. Večeře se tedy nekonala, byla odvolána. Podle jedněch prý proto, že ODS odmítla presidentovo eventuální zasahování do záleži tostí koalice před všemi jejími účastníky, podle druhých prý je všechno vlastn ě v pořádku, podle třetích pak prý z toho důvodu, že Havel den před tím jednal s předsedy koaličních stran jednotlivě, s premiérem Klausem dokonce údajně ve čeřel. Konečně čtvrtá verze tvrdí, že hlavní příčinou odvolání společné schůzk y byl únik informací delikátního charakteru na téma obsahu projednávaných otáz ek společné večeře z prostředí presidentské kanceláře...)

* * *

Z dalších událostí stojí za zmínku ještě například pobyt presidenta Václava HA VLA ve čtvrtek 23. března v Brně, vstup poslance Tomáše JEŽKA do Občanské demo kratické strany případně víkendové rozhodnutí Křesťanskodemokratické strany v budoucnu splynout s Klubem angažovaných nestranníků a opětovně jednat o stejné m problému s Křesťanskou a demokratickou unií - ČSL. Jinak už se vládní aktivi ta spíše projevovala na poli zahraničně politickém. Tak v sobotu 25. března od letěl president Václav HAVEL v doprovodu podnikatelů a některých ekonomických ministrů na dvoutýdenní oficiální cestu do Austrálie, Nového Zélandu, Filipín a Singapuru. Den před tím pobýval na jednodenní návštěvě ve švýcarské konfeder aci premiér Václav KLAUS. V pondělí a v úterý, 20. a 21. března, se ministr za hraničí Josef ZIELENIEC zúčastnil v Paříži konference Evropské unie a států st řední a východní Evropy, v téže době jednaly v Praze delegace Komise Evropské unie a německý ministr obrany Volker RÜHE, 24. března pak sem zavítal místopře dseda německé poslanecké frakce CDU/CSU Rudolf SEITERS...

(A v "blízkém" zahraničí? Pro české čtenáře budou mít zřejmě největší význam u dálosti v sousedním Slovensku. Především pak ve vládním táboře, kde se o víken du konal s absolutním vyloučením novinářů, za velmi přísných bezpečnostních op atření a za účasti jediného hosta z "ciziny", předsedy Moravské národní strany Jaroslava DŘÍMALA, sněm HZDS. Staronovým předsedou byl pochopitelně znovu jed nohlasně zvolen Vladimír MEČIAR. Ten coby premiér slovenské vlády pak jako "od škodnění" za pomluvy Slovenska požadoval z české strany další vstřícné kroky v e prospěch jeho země. Na Slovensku se rovněž uskutečnil v téže době slučovací sjezd Moravčíkovy Demokratické unie a Černákovy Národně demokratické strany. O kousek dál, v Polsku, se po několika málo týdnech zklidnění znovu rýsuje konf likt mezi presidentem Lechem WALESOU a předsedou vlády Józefem OLEKSYM. A v so usedním Německu? Tam zase vstoupily uplynulou sobotu a něděli v platnost Schen genské dohody o zrušení vnitřních hranic Evropské unie, na hranicích s Českou republikou a Polskem tedy nastoupil mnohem ostřejší režim, a kontroly jako za "bolševiků, jenomže tentokrát z opačné, tedy "západní" strany. Konečně v komun álních volbách v rakouské zemi Štyrsko zvítězili překvapivě lidovci před sociá listy, dost silnou porážku utrpěla opoziční pravicová strana Svobodní, která z ískala pouze 11 procent hlasů...)

KDYBY BYLY VOLBY PRÁVĚ TEĎ...

Tahle otázka, zejména v pernamentně hrozící vládní a tím i parlamentní krizi, začíná být v poslední době stále aktuální. Ostatně, statistické průzkumy se jí věnují pravidelně každý měsíc. Takže, podívejme se teď, jak by vypadala situa ce počátkem měsíce března, kdy vládní koalice byla díky aféře kolem Bezpečnost ní informační služby málem na rozpadnutí. Podle průzkumu IVVM by Občanskou dem okratickou stranu volilo 27 procent dotazovaných občanů, sociální demokraty 15 procent, komunisty devět, Občanskou demokratickou alianci osm a Křesťanskou a demokratickou unii - ČSL sedm procent potencionálních voličů.

(Mimo těchhle pět stran by se do parlamentu už žádné jiné politické subjekty n edostaly. Jen pro informace tedy uveďme, že Levý blok by obdržel tři procenta hlasů, republikáni společně s Demokratickou unií po dvou a půl procentech, Svo bodní demokraté dvě, Českomoravská strana středu, Zelení a důchodci po jednom procentu...)

* * *

Z uvedeného průzkumu pak vylpývá, že s výjimkou sociálních demokratů, kteří zí skali dvě procenta navíc, a komunistů se ziskem rovněž dvou procent, ODS ztrat ila tři procenta a ODA procento jedno. Na stejno vyšli pouze lidovci. Dále mír ně získal Levý blok Svobodní demokraté, naopak ztratili Sládkovi republikáni, DEU a Českomoravská strana středu.

(Kdyby tedy uvedená čísla platila, ODS by v Poslanecké sněmovně obsadila 82 pa rlamentní křesla, sociální demokraté 46, komunisté 27, Občanská demokratická u nie 24 a lidovci 12 mandátů. Koalice v daném okamžiku a tomto složení by získa la místo dosavadních 109 křesel celkem 127 míst...)

A CO V TOMTO TÝDNU?

Zdá se, že jaro začalo pouze podle kalendáře a tzv. letním časem, který nastal ze soboty na neděli 26. března. Jinak počasí zůstává stále chladné a nevypoči tatelné, stejně jako česká vnitropolitická scéna. S výjimkou afér a skandálů. Jenomže, na to už si naši občané za posledních několik měsíců zvykli. Stejně t ak jako na skutečnost, že na tomto poli se zřejmě v dohlednu nic kloudného nev yřeší, vše bude zahráno "do autu", případně svedeno na nastrčeného viníka... Dokonce lze předpokládat, že obdobným způsobem skončí i zatím největší "politi cký" rozruch za existence samostatné České republiky, causa kolem Bezpečnostní informační služby.

(Vyjmenovávat všechny stávající aféry a skandály je, zdá se, zbytečné. Ostatně , v úvodu dnešních "Událostí a komentářů týdne" jakýsi výčet byl již učiněn. S nad jen připomeňme, že ona zmíněná causa Bezpečnostní informační služby může z a určitých okolností, přes uklidňující prohlášení předsedů všech čtyř koaliční ch vládních stran, znamenat těžkou a prakticky téměř neřešitelnou krizi státu. Zejména proto, že Občanská demokratická strana chce ze stávající situace "vyt řískat" pro sebe maximum. Na úkor svých koaličních partnerů. Možná s pomocí Be zpečnostní informační služby a ministerstva vnitra. Jako by se v jistém slova smyslu opakoval scénář VÍTĚZNÉHO ÚNORA z roku 1948. Pouze protagonisté jsou ji ní: Místo komunistů ODS...)

* * *

Vraťme se však k našemu tématu a podívejme se na tento týden. Přesněji řečeno na to, co se právě děje či bude v nejbližších dnech konat. A jak už je obvyklé , začněme politickými stranami či obdobnými organizacemi.

(Tak v pondělí 27. března vystoupili zástupci strany Levého Bloku k aktuálním otázkám vnitřní politiky, prezentovali se strana Zelených, Klub angažovaných n estraníků, v Brně pak sociální demokraté, Křesťanská a demokratická unie - ČSL a opět strana Levý blok. Den na to se vyjadřovala "mini" Československá stran a socialistická k privatizaci Telekomu a dalším aktualitám, vystoupili i zástu pci Liberální strany národně sociální, tentokráte k problému privatizace Český ch drah. Ve středu měla "svůj den" Českomoravská strana středu, ve čtvrtek pak opět vystoupí Křesťanská a demokratická unie - ČSL a dále komunisté, Občanská demokratická strana a Křesťanskodemokratická strana, v pátek, poslední den v březnu, Občanská demokratická aliance, znovu sociální demokraté a nakonec už t radičně Svobodní demokraté.)

* * *

Mimo to stojí za zmínku tiskové konference představitelů Českomoravského svazu zemědělských družstev a volebního politického hnutí "Pražané Praze", které se uskutečnily v úterý 28. března. Týž den také jednali ekonomičtí ministři a bý valý šéfredaktor BLESKU, v současnosti ředitel pro masmédia akciové společnost i RINGIER Petr SCHÖNFELD se soudil s vydavatelem ČESKÉHO DENÍKU, dnes TÝDENÍKU , Josefem KUDLÁČKEM. Ve středu pravidelně schůzovala vláda České republiky, ná sledující den pak zasedá zastupitelstvo hlavního města Prahy. Konečně v ponděl í 27. března odletěl ministr zahraničí Josef Zieleniec do Bruselu, kde se měl setkat s generálním tajemníkem NATO Villym Claesem.

* * *

A pokud jde o naše nejbližší sousedy? Zdá se, že nejvíce "rozruchu" bude opět tradičně na Slovensku. Očekávají se totiž výsledky jednání parlamentní komise o regulérnosti voleb Moravčíkovy a Kňažkovy Demokratické unie do Národní rady Slovenské republiky, u nichž premiér Vladimír MEČIAR sliboval občanům své země "šokující" informace. A zdá se, že i útoky na presidenta Michala KOVÁČE se bu dou stupňovat. Stejně tak jako můžeme předpokládat sílící nátlak Vladimíra Meč iara na českého premiéra Václava KLAUSE, aby byl v rámci "kompenzací" za urážk y Slovenska českou stranou mnohem vstřícnější k jeho požadavkům... (V ostatních zemích, snad s výjimkou Polska, kde se už pernamentně dohadují vš ichni se všemi, lze předpokládat normální vývoj. I když, například u Německa, stále není jasné, jaké stanovisko, a hlavně kdy, zaujme k současným vzájemným vztahům k České republice. Padesáté výročí skončení II. světové války a tím i porážky německého fašismu se blíží, a čas v tomto případě pracuje proti Němcům ...)

Jiří F. PILOUS

------------------------------------------------------------ Redakce Necenzurovaných novin pro své čtenáře komentuje

------------------------------------------------------------ JE NĚCO "SHNILÉHO" V STÁTĚ ČESKÉM

Lze říci, že tahle parafráze ze Shakespearova Hamleta je na status quo naší re publiky přímo "vyšitá". V "pravicové" vládě exkomunisté, v Poslanecké sněmovně , vedle těch přetrvávajících z KSČM, Levého bloku či Strany demokratické levic e, jakbysmet. A to už nehovoříme o nepřeberném množství bývalých nomenklaturní ch kádrů, někdejších komunistických vedoucích činitelů v socialistické ekonomi ce, kteří dnes opět naše hospodářství ovládají: Teď už ale coby vlastníci velk ých továren, novodobí velkopodnikatelé, generální ředitelé akciových společnos tí. Pochopitelně často s pomocí předlistopadových agentů Státní bezpečnosti př ípadně KGB, v mnoha případech dokonce i důstojníků I. a II. správy StB. (Pro příklady nemusíme věru chodit daleko. Stačí připomenout komunistickou min ulost pánů ministrů Dlouhého, Kočárníka, Stráského, Dybu... V "mimopolitických " sférách pak Banku Bohemia a jejího vicepresidenta pana Čadka, kádrového důst ojníka StB. Nebo generálního ředitele státní "akciovky" CHEMAPOL pana Junka, a genta ekonomické kontrarozvědky. Ostatně, zajímavý by byl pro "znalce" kádrové problematiky "předlistopadového" federálního ministerstva vnitra také pohled na seznamy pracovníků jiných finančních ústavů, vzniklých v tzv. "tržním" bank ovnictví "transformující" se ekonomiky. Případným zájemcům o podrobnější infor mace můžeme doporučit ke zkoumání třeba Českou banku. Možná také Čs. obchodní banku, která prý má podle obvykle vždy velmi dobře informovaných kruhů obdobno u zaměstnaneckou skladbu...)

* * *

Ale, nikoliv pouze v těchto sférách je infiltrována někdejší komunistická moc. Nesmíme totiž opominout ani zpravodajské resp. kontrarozvědné služby, ministe rstvo vnitra a jeho bezpečnostní složky, armádu, soudy, státní zastupitelství. .. Mnohem horší pro ovlivňování a manipulaci s veřejným míněním se však zdá bý t v poslední době situace v odborovém hnutí, přesněji v Českomoravské komoře o dborových svazů. Už skutečnost, že v čele organizace čítající hodně přes dva m ilióny lidí stojí bývalý důstojník Státní bezpečnosti Richard FALBR, je dosti alarmující. To, že "sloužil v jejich škole coby pouze učitel jazyků, je dosti chabá výmluva: Už proto, že zde mimo jiné školil například teroristy a "zabijá ky", působící dodnes v mnoha částech světa. Stejně tak se zdá být chabou výmlu vou, že jej zvolili do funkce předsedy "demokratickým" způsobem, a to i při vě domí jeho někdejší činnosti. Spíš naopak, tohle právě svědčí o morálním profil u těch, co pro něj zvedali ruce. Těch, co odmítli brát v úvahu jeho pozitivní lustrační osvědčení...

(Alarmující je také ovšem, že téměř čtvrtina společnosti se panem Falbrem nech ává manipulovat. Podle průběhu sobotní "odborářské" demonstrace, konané 25. bř ezna, dokonce prý téměř sto tisíc jejích účastníků požaduje, aby bývalý "estéb ák" přišel na Pražský hrad. Alarmující se pak zdá i skutečnost, že se oné demo nstrace zůčastnili ruku v ruce sociálně demokratičtí, komunističtí a postkomun ističtí bossové. Nejvíce alarmující je však sám fakt, že tyhle bývalé nomenkla tury dnes opět veřejně působí a, jak vidno, s plným vědomím, ba často dokonce i s "pochopením", současné vládnoucí koalice, ovlivňují veřejné mínění. Zmíněn á demonstrace na pražském Staroměstském náměsí toho budiž názornou ukázkou. A to bez ohledu na to, že "demonstrující" měli v části svých požadavků pravdu... )

Jiří F. PILOUS