--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Slezáček Josef
Název: Komunistický středověk
Zdroj: NN Ročník........: 0005/015 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Komunistický "středověk?" "V případě pochybností o správnosti tohoto rozhodnutí máte možnost se obrátit k soudu"

Téměř před dvěma lety jsem psal v NN o problémech Mgr. Rudolfa Růžičky, spojen ých s jeho působením jako pedagoga na Hudební fakultě JAMU v Brně. Mezinárodně uznávaný a oceněný skladatel arteficiální elektroakustické hudby vyučoval na katedře kompozice a dirigování od roku 1969 jako lektor a od roku 1971, po úsp ěšném konkursním řízení, jako odborný asistent. V normalizačním roce 1973 mu b yla pracovní smlouva na dlouhých 17 let změněna na dohodu o pracovní činnosti se všemi negativy z toho vyplývajícími. V roce 1990 byl skladatel R. Růžička r ehabilitován a po úspěšném absolvování nového konkursu přijat na JAMU pracovní smlouvou na dobu určitou. Již během roku 1992 byl však na jeho místo vyučujíc ího vypsán nový konkurs a jeho pracovní smlouva končila uprostřed studijního o bdobí, 31. 12. 1992.

R. Růžička se samozřejmě do nového konkursu přihlásil, a (jak jinak) uspěl. Us pěl přesto, že kolem konání konkursního řízení se objevila řada nejasností a m anipulací směřujících k jednomu cíli: zbavit R. Růžičku možnosti dalšího působ ení na JAMU. Již samotný konkurs byl vypsán bez právního důvodu a jeho průběh byl zmanipulován ve prospěch jiného účastníka, který byl nakonec prohlášen za vítěze. Skladatel Růžička "vyhověl podmínkám konkursního řízení jako druhý v p ořadí". Nic na tom, že "vítěz" je bez pedagogických zkušeností, nic na tom, že "druhý v pořadí" má za sebou víc jak dvacetiletou praxi, vítězství v řadě mez inárodních skladatelských soutěží, členství v mezinárodních skladatelských por otách, nemálo cen a uznání za uměleckou činnost včetně Ceny Masarykovy akademi e umění v Praze za vynikající uměleckou činnost v oboru počítačové hudby, že j e předsedou Společnosti elektroakustické hudby na Moravě, předsedou jury mezin árodní skladatelské soutěže MUSICA NOVA v Praze atd., atd.

Na stížnosti samotného skladatele ani na intervence odborové organizace JAMU, která se za pedagoga plně postavila, nikdo neodpovídá. Ministerstvo školství p ostoupilo stížnost na nezákonné jednání vedení JAMU zase jen vedení JAMU, nebo ť by jeho zásah mohl být kvalifikován jako "zasahování do výsostných akademick ých práv vysokých škol".

Nejsem hudebník, natož expert v tak speciální oblasti, jakou je computerová hu dba, ale cosi mi říká, že tam, kde musí docházet k obcházení a porušování záko nů na místo obyčejné výpovědi z pracovního poměru, není něco v pořádku. Nemusí m být ani příliš inteligentní na to, abych věděl, že pokud jedinou reakcí na k ritiku neserióznosti je prohlášení, že "V případě pochybností o správnosti toh oto rozhodnutí máte možnost se obrátit k soudu", je v dnešní době vleklých a d louhodobě vedených soudních sporů totéž jako obyčejný vyhazov. Neúcta, povýšen ecké pohrdání, neodpovědnost a neschopnost. Tohle chápu. Vždyť právě tohle byl o a dodnes zůstává základní soudružskou filozofií od "vítězných voleb" roku 19 46. Co nechápu a pochopit nemohu, je to, že se stále ještě prohlašujeme za pos tkomunistický a svobodný stát, když ona soudružská filozofie stále žije a zákl adní atribut svobody - odpovědnost - má trvalou dovolenou. A to i na nejvyšším stupni vzdělávání a výchovy. Z taktického hlediska je jistě účelné, že právě v oblasti umění.

A co závěrem? Nepochybuji o tom, že tento článek se dostane i na akademickou p ůdu JAMU. Těším se na to, že mne vedení JAMU přesvědčí, že se v předchozím tex tu mýlím, že mne přesvědčí, že je rok 1995 a nikoliv komunistický "středověk". Josef Slezáček