--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/016 Str.: 003
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE "Velikonoční" týden byl - až na podivně bleskový výkon "spravedlnosti" na údaj ně bestiálním vrahu F. Kahánkovi v hornoslavkovské věznici a smrt dalšího vojí na základní služby - v podstatě velmi klidný a laskavý. Politici si málem pada li do náruče a koalice se dokonce dohodla na kompromisu ohledně dětských přída vků. (K tomu místopředseda Svobodných demokratů Tomáš Sokol: " Je třeba obecně konstatovat, že kdyby každý den, kdy se vládní koalice na něčem dohodne, měl být státním svátkem, tak by se počet pracovních dnů v roce příliš nezmenšil.") Dojemným vyvrcholením politické pohody bylo páteční laškování Kalvody a Dlouh ého před novináři a jednou televizní kamerou. Zmínění pánové objevili mezi seb ou jediný podstatný rozdíl. Zatímco ministrovi průmyslu se už znechutily krava ty, takže se dal na motýlky, místopředseda vlády by si motýlka v životě na krk nepověsil, a nadále zůstává u osvědčených kravat: "Viď, Vladimíre?..." ZVONY ODLETĚLY DO ŘÍMA

Teď, promiňte, budu malinko osobní, ale sami doufám uznáte, že to jinak nešlo. Tak tedy. Sedím u počítače, je Velikonoční pondělí, pravé poledne. Vnímám zvo ny. Otevřu okno, abych je slyšel líp. Napadne mě - aha, zvony, co odletěly do Říma, se už vrátily. Naslouchám jim, ale moje mysl, potvora, dál si klidně pra cuje na Událostech a komentářích týdne. Zaletí si sice na Malou Stranu, asi že tam je zvonů nejvíc, ale neposečká, a šup do parlamentu na jednání mandátovéh o a imunitního výboru, kam se dostavili pánové Ruml a Devátý se stenozáznamem projevů poslanců Severy a Maška, v němž poctivě a pečlivě podtrhali pasáže dok azující, že zmínění poslanci veřejně vyzradili státní tajemství. Jsem hroznej, ani zvonům kvůli politice neumím naslouchat, napadne mě. Navíc - přece tohle téma jsem včera už popsal. Ale ta moje mysl si nedá poručit, a já slyším lepou paní poslankyni Petru Buzkovou, kterak vysoce postavenému a vyso ce vzrostlému muži jménem Stanislav Devátý, říká: "Co tady budeme probírat, kd yž všechno už prošlo veřejností? " A slyším i odpověď šéfa kontrarozvědky, ted y instituce, do jejíhož čela v celém světě bývají dosazováni lidé když ne třeb a nejchytřejší, pak určitě nejmazanější: "No ale veřejnost neví, které jsou ty tajné pasáže!"

Ta moje mysl, co ta mi to provádí... Zvony odletěly do Říma...panu Devátému ul ítly včely... Zvony se vrátily...A včely pana Devátého?... Kdepak se toulají?. ..

ZVĚSTI HUMORNÉ A RADOSTNÉ

V Olomouci, častém to útočišti českých králů, zahrál si Miloš Zeman na Jana Lu cemburského. Prohlásil cosi v tom smyslu, že toho bohdá nebude, aby sociální d emokracie jen tak - kvůli jakýmsi dluhům - z boje utíkala, tedy - abych byl úp lně přesný: "Strana, jejíž členové jsou ochotni na stranické akce jezdit za vl astní a jíst na nich za vlastní, nemůže zahynout."

(Pak si vzal chvilku dovolenou, zřejmě aby se připravil na sjezd v Bohumíně, k de bude jako jediný kandidovat na nejvyšší funkci. Nicméně si nemyslím, že by mu zatím osmdesátimilionový stranický dluh, který může nakrásně dorůst výše až dvou set milionů, dával šance ke klidnému spánku.)

V Olomouci zůstaňme, neboť odtamtud pochází první radostná - zatím ovšem neově řená - zvěst: do tamní věznice měl nastoupit výkon trestu bývalý poručík Státn í bezpečnosti Ludvík Zifčák alias Růžička. Nevím, zda osmnáct měsíců, které si tam odkroutí, je moc, nebo málo, ale vím zcela jistě, že by tam spolu s ním m ěla sedět řada dalších reprezentantů oné nechvalně známé instituce. Do Prahy se vraťme pro druhou zvěst, poslední, leč nadmíru radostnou: primátor města Prahy pan Jan Koukal nehodlá kandidovat v příštím roce do Parlamentu, p řestože mu tato možnost byla nabídnuta!...

KREDBA ZPÍVÁ JAKO ČEŠKŮV KANÁREK

O městském státním zástupci JUDr. Josefu Kredbovi jsem minule psal, že poté, c o sám od sebe (???) nechal vyšetřování dluhu ODA, jako by se po něm slehla zem . Není to tak docela pravda. Objevil se u městské soudu v Praze - ovšem na mís tě, kde obvykle státní zástupci (či dříve prokurátoři) nestávají. V lavici obž alovaných.

Vzpomínáte na jeho výstup před skrytou kamerou České televize (pořad Stíny)? B ylo to vloni na podzim a JUDr. Kredba tehdy v souvislosti s aférou bývalého ře ditele Centra kuponové privatizace Jaroslava Liznera řekl: "Ale ručím vám, že pan Češka bude za tejden zpívat velice v jiné tónině. To bude asi o tři oktávy vejš, ten bude jako kanárek pět! Jo, jistě, to myslím smrtelně vážně. To zas aby z nás dělal blbečky, to může, ale jenom chvilku. To jsou silný slova, ale říká je městský státní zástupce."

Onen pan Češka, což jistě víte, je ing., křestním jménem Roman, stranické přís lušnosti ODA a v "palácové" revoluci svého času vyšoupl z židle předsedy Fondu národního majetku Tomáše Ježka. A právě tenhle pán podal na městského státníh o zástupce žalobu na ochranu osobnosti. Požaduje po něm nejenom omluvu, ale i půl miliónu korun. Neboť prý ho tento Kredbův výrok postavil u veřejnosti v af éře Lizner na stranu obžalovaných, takže musel dokonce přestat jezdit na předv olební mítinky ODA, aby svou stranu nepoškozoval.

Městký státní zástupce před městským soudem vysvětloval, že nešlo o oficiální rozhovor, že měl před televizáky trému, a pro uvolnění nervozity začal mluvit slangem. A kál se, že se za svá slova stydí a omlouvá se za ně: "Slušně se má mluvit za všech okolností..."

V sázce jsou dost slušné peníze, chápu, že pan Kredba zpívá o tři oktávy níž n ež před půl rokem a že vlastně zpívá jako kanárek vycvičený v Češkově kleci.Co nechápu, je jiná věc.

Tohle nebyl jediný Kredbův "úlet" ve funkci. O druhém jsem psal do NN l4. To s i dovolil veřejně zapochybovat o náměstku ministra financí Miroslavu Térovi (r ovněž ODA) a meditovat, zda mu sdělit či nesdělit obvinění. Uvažoval jsem v čl ánku "Bláboly" pana Téry, zda JUDr. Kredba je pouze vyhlášeným kabaretním sóli stou, či zda něco o politických tlacích na státní zastupitelství skutečně ví a je jen špatným taktikem bez "jištěných zad."

Tápu dodnes.

Pokud je totiž platná první verze, je skandální, že může po tom všem zastávat tak vysokou a odpovědnou funkci. A ministr spravedlnosti ho může odvolat kdyko liv - a nemusí své rozhodnutí vůbec zdůvodňovat!

Pokud je platná druhá verze, pak je logické nejenom to, že z funkce odvolán ne byl, ale vysvětlovalo by to dokonce i poněkud záhadné vyjádření šéfa tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti, že otázka odvolání doktora Kredby se neř eší, že není na programu dne a že ministr Jiří Novák (ODS) v osobním rozhovoru s J. Kredbou vyslovil pouze nespokojenost se způsobem, jakým státní zástupce podává informace sdělovacím prostředkům... (Viz ZN noviny 3O.3.) V tom případě ovšem městský státní zástupce není takovým naivkou, jak by se mo hlo zdát, a "jištěná záda" přece jenom má...

KOMU NECHYBÍ FINANČNÍ PROKURATURA?

V tomto týdnu byla zveřejněna výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu za r ok l994. Je to smutné čtení. Tak, jak se postupně zvyšuje kvalita kontrolní či nnosti tohoto nanejvýš potřebného úřadu, rostou totiž i dohledané sumy státníh o majetku, které se nenávratně (často díky katastrofálním dírám v zákonech, ča sto také prostou podvodnickou činností) ztratily v kapsách "soukromníků." Jestliže v roce l993 NKÚ zjistil nedostatky na majetku a finančních prostředcí ch státu ve výši l,l miliardy, v roce l994 to už bylo sedmkrát víc. Krásný nár ůst. A to má NKÚ pořád ještě rezervy...

V poslední výroční zprávě se praví, že kontrolami zjištěné skutečnosti poskytu jí státu podklady pro vymáhání nejméně tří miliard. Nezasvěcení si řeknou - pa ráda, až ty miliardy dostane stát zpět, bude třeba na platy učitelů nebo zdrav otníků, aby nemuseli stávkovat, nebo na výstavbu sociálních bytů. Zasvěcení se jenom zasmějí, neboť vědí, že stát z těch dohledaných třech miliard nedostane zpátky prakticky nic.

NKÚ má totiž ze zákona funkci jen dohledávací, zatímco žádným zákonem nebyl us taven jiný úřad, který by dohledané, zašantročené neboli ve většině případů na kradené miliardy od fyzických či právnických osob vymáhal! (A aby to bylo ješt ě složitější, připomenu heroické "revoluční" období, kdy jsme socialismus vyma zali ze všech zákonů. Mimo jiné přestal existovat i socialistický majetek, jen omže nikdo tento přívlastek nenahradil přívlastkem státní, ač tehdy takřka vše státní bylo, a dodnes se neví, právně neví, co vlastně státní majetek předsta vuje, natož jak ho chránit.)

Nemusím chodit do archívu, abych zjišťoval, kdy prvně parlamentem zvolený prez ident NKÚ JUDr. Lubomír Voleník na tento zásadní rozpor v zákonech přišel. Věd ěl o něm od začátku. Znal i řešení: v jednom kuse apeloval na zřízení FINANČNÍ PROKURATURY. (Pokud se pamatuji, podporu mu v průběhu necelých dvou let, co N KÚ existuje, vyslovoval kdekdo, např. ministr spravedlnosti Jiří Novák, jeho s tranický kolega.

Pan doktor Voleník je rozený optimista - anebo se jím staví. Ví (musí vědět), že bez oné znovuobnovené instituce je práce jeho a jemu podřízených lidí v pod statě na draka či na kočku, nevěří-li na pohádky. A tak když mu nedávno opět ( právě kvůli absenci zákonů o státním majetku a jeho ochraně) shodila legislati vní rada státu FINANČNÍ PROKURATURU se stolu, slušný pan prezident Voleník jen om prohlásil: "Samozřejmě, že nejásám, ale je možné, že až budu znát oficiální důvody, pro které došlo k odsunu projednávání zákona o finanční prokuratuře, uznám, že ty důvody jsou relevantní."

A k rádoby hluboké myšlence současného prvního legislativce státu JUDr. Jana K alvody, který nadhodil, že namísto institutu finanční prokuratury by stačilo, kdyby se zvýšila efektivita stávajícího státního aparátu opět slušně pronese: "Podle mého názoru je instituce finanční prokuratury jedním z nezbytných kompo nentů v rámci celého systému státních orgánů. Kromě toho je to komponent histo ricky odůvodněný, protože existovala už za Rakouska a celou první republiku. A samozřejmě existuje staletí i v jiných státech a působí tam velice efektivně, i když je tam v soukromých rukách větší procento majetku, než je tomu v ČR... "

*

Necelá dvacítka bohem (vlastně parlamentem) vyvolených Členů úřadu má v náprsn ích taškách legitimace nejrůznějších stran, jsou však mezi nimi i takoví, kteř í podobné legitimace nevlastní. Možná by je neměl vlastnit nikdo z nich, je-li NKÚ stvořen jako nezávislý úřad. Nemám tušení, kdo z členů úřadu, a zda vůbec někdo chodí radit se na svůj stranický sekretariát.Jeden jediný případ bych o všem toleroval, došlo-li by k němu. To kdyby hodlal využít svého stranického s pojení s vládnoucí stranou samotný prezident NKÚ L. Voleník. Kdyby přišel do j ejich Rady a svým slušným způsobem řekl - buď prosadíte okamžitě finanční prok uraturu, nebo se vám na své prezidentsví a celej úřad vykašlu!!! Krásně se tahle situace vymýšlí, věřím, že se i krásně čte. Jenomže život je s ložitější a zcela reálná možnost je, že ODS by pana prezidenta Voleníka vzala za slovo - a poslala by ho (třeba s medailí za zásluhy ) domů na sever Čech. N eboť tuším, že činnost Voleníkova úřadu je leckomu i z ODS proti srsti. *

Zbývá odpovědět na otázku položenou v titulku této glosy. Komu že nechybí fina nční prokuratura? No to je přece jasné: zlodějům všeho druhu!

MOSKVA JE PRO NÁS STÁLE NEBEZPEČNÁ

Zřejmě jen velice zřídka v Událostech a komentářích ocituji celý článek z jiný ch novin. Tenhle napsal Tomáš Hořejší a otiskly ho v pátek l4. dubna Lidové no viny. Myslím, že byste jej měli znát...

Lidé, kteří na našem území pracovali pro bývalou StB a KGB, mohou být kdykoli zpravodajsky oživeni. Ruská tajná služba, která zná jejich minulost, je může v ydírat a přinutit k provedení akcí, které směřují proti ČR. Lidovým novinám to řekl Václav Veber, vedoucí Semináře dějin východní Evropy Ústavu světových dě jin Filosofické fakulty UK v Praze.

"Jsem přesvědčen, že tady dodnes existuje síť bývalých zpravodajských důstojní ků, kteří mezi sebou udržují obchodní i přátelské styky," řekl LN Ladislav Bit tman, bývalý důstojník československé rozvědky, který v roce l968 emigroval do USA.

V. Veber se domnívá, že pomocí těchto lidí by se mohlo Rusko pokusit znovu ovl ádnout své bývalé východoevropské satelity. Podle historiků byla komunistická hegemonie nad těmito státy po druhé světové válce nastolena za asistence sovět ské tajné služby. "Může se to opakovat," míní Veber.

Studie moskevského Institutu ekonomiky světové socialistické soustavy z roku l 99O o novém přístupu Sovětského svazu k východoevropským zemím konstatovala, ž e SSSR si musí svůj vliv ve východní Evropě alespoň udržet a po určité době ho znovu začít zvyšovat. K tomu by mělo být podle citovaného dokumentu využito m j. ješitných lidí, kteří v revolučních dobách vždy a všude usilují o politicko u kariéru a jsou připraveni ke spolupráci za poskytování té či oné formy podpo ry.

"Ruská historie 2O. století má jasný imperiální charakter. Nárokují si rozhodu jící práva v celé Evropě," tvrdí Veber. Doufat, že se z Ruska stane normální d emokratický stát, je podle něj velice nebezpečné. "Je to iluze. Ruské koloniál ní cíle se nemění, mění se pouze prostředky. V důsledku křeče z rozpadu SSSR j sou agresívnější a nezastaví se před ničím, " řekl Veber.

MINISTR VNITRA JAN RUML - "BOJOVNÍK"

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila nedávno po projednání zprávy o činnosti svého orgánu pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (viz blíže v článku "Pst! Neschopnost je státním tajemstvím!!!" v tomto čísle NN) usnesení, v němž se mimo jiné praví, že sněmovna žádá vládu ČR, aby urychleně zřídila účinný systém ochrany utajovaných dat a skutečností a předl ožila parlamentu rozbor dosavadních úniků a informací včetně podniknutých opat ření a návrhy případných legislativních kroků.

Ještě před přijetím tohoto usnesení se proti němu v parlamentu dost ostře ohra dil ministr vnitra Jan Ruml. Řekl: "Tento návrh usnesení vyplývá z tvrzení...z jištění kontrolního orgánu, které zní: dochází k opakovaným a rozsáhlým únikům informací, které mají charakter státního nebo služebního tajemství, ze státní správy, především z resortu ministerstva vnitra. Chtěl bych říci, že toto tvr zení je velice obecné, neprozkoumatelné, nedoložitelné a obsahově zcela irelev antní. Když jsem stanul před kontrolním orgánem, nepadla jedna jediná otázka n a únik informací z mého resortu a tudíž nevím, z čeho čerpal kontrolní orgán, když jsem v této věci neměl možnost říci svůj názor, z čeho čerpal tedy podkla dy pro znění takového tvrzení. Musím proto jako ministr vnitra tento návrh usn esení odmítnout a žádám sněmovnu, aby vzala toto mé stanovisko v potaz." Sněmovna navzdory panu ministrovi nevzala jeho stanovisko v potaz, což se proj evilo při hlasování: tuto část usnesení přijala většinou l22 hlasů. Ptáte se, jak své stanovisko hájil Jan Ruml dál?

Už o den později připustil: "Musím říct, že i mě občas znepokojují určité únik y informací ze státní správy a z ministerstva vnitra. Nejde ovšem o obecný jev , jak by mohlo z formulace kontrolní komise vyplývat. Navíc máme kontrolní mec hanismy, kterými se snažíme únikům čelit." Ovšemo měsíc později, tedy teď, se z úst ředitele inspekce ministerstva vnitra JUDr. Vladimíra Nechanického dozví dáme, že inspekce zřídí právě pro odhalování úniků informací z ministerstva vn itra dokonce svou zvláštní skupinu!... Komentáře netřeba.

Redakce NN komentuje

V KAUZE "KOŽENÝ" DYBA VYSTŘÍDAL ČERMÁKA

V NN č. l4 jsem informoval o prohlášení majora Petra Šmerdy z Úřadu vyšetřován í Policie ČR, který nevyloučil možnost, že bývalý prezident společnosti Harvar d Capital and Consulting VIKTOR KOŽENÝ bude obviněn. Naznačil jsem, že buď se konečně schyluje také ke kauze Kožený, když už tak dlouho živoří - osamocena - kauza WALLIS, anebo tímto způsobem kdosi dává V. Koženému najevo, že zachtělo -li se mu zhlédnout znovu rodnou hroudu, ať si o ní radši nechá jenom zdát, ne boli že pro něho bude zdaleka nejlepší, když si zůstane na svých Bahamských os trovech.Ne že bych vás mystifikoval. Ale zapomněl jsem na třetí možnost... *

Vloni na jaře to s Viktorem Koženým nevypadalo moc dobře, přestože ho jeho kam arád, výkonný místopředseda ODS Petr Čermák vychvaloval před veřejností do neb e. Úvahy o tom, že nebyl Václavem Wallisem vydírán, ale že naopak Kožený mater iály charakteru státních tajemství od bývalého rozvědčíka kupoval, měly totiž racionální jádro. Kožený - přes výraznou podporu čelných představitelů ODS, na př. Václava Klause - vzal raději"roha". Přestože o něco později policie trestn í stíhání Koženého odložila jako neopodstatněné - po březnovém výslechu v Bern u roku l994, šéf Harvardů přesto pro jistotu v "emigraci" zůstal. V okamžiku, kdy vyšetřovatel P. Šmerda, podpořený vrchním státním zástupcem JU Dr. Liborem Grygárkem i pražským státním zástupitelstvím vyhlásil (28.3.95), ž e nevylučuje obnovené trestní stíhání Koženého, vyrojila se jakoby náhodou v n ašich sdělovacích prostředcích celá řada zpráv jak o geniálním finančíkovi Kož eném, tak o skvělé práci a úspěších jeho firmy. Do sdělovacích prostředků vsto upil dokonce i výkonný viceprezident a.s. Harvard Group Boris Vostrý, jenom se jaksi pozapomnělo dodat, že jde též o bývalého vysokého důstojníka StB... Přítel Koženého P. Čermák má teď kvůli kontaktům s bratry Helbigovými máslo na hlavě, takže jeho případná obhajoba Koženého by mohla mít opačný účinek. Na s céně se tedy musí objevit jiná osoba více než vlivná. Tou osobou se stal - min istr Karel Dyba, rovněž čelný představitel ODS... Tento pán si na víkend si od skočí do Londýna na jakousi mezinárodní konferenci, kde náhodou sedí i Viktor Kožený. A už v pondělí ministr Dyba považuje za nutné referovat přes ČTK veške ré sdělovací prostředky a tím pádem veškerou veřejnost - ne o konferenci jako takové, ale o rozhovoru s Koženým který prý měl na oné konferenci dominantní p ostavení: Kožený by se rád podíval domů, ale je mu líto, že kolem jeho případu panuje nejistota. Podle Dyby udělal Kožený republice dost velkou reklamu, tak že se ve světě o ČR právě jeho zásluhou hovoří jako o hvězdičce mezi transform ujícími se ekonomikami. Kožený, jak Dyba zjišťuje, je světem považován evident ně za finančníka, se kterým je nutno mluvit, a Dyba si při té příležitost zapl áče nad českou malostí a nespravedlností, protože Koženému je věnováno víc slu chu ve světě než doma...

*

Vracím se tedy k oné třetí možnosti, na níž jsem minule pozapomněl: Viktor Kož ený se chce vrátit domů, ale až poté, co bude očištěn. Mocní pánové už na tom nejspíš podle Koženého příkazu začali pracovat...

Dvoustranu připravil Stanislav TÝBL