--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Brzobohatý Jan
Název: Soudce Lynch
Zdroj: NN Ročník........: 0005/016 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Soudce Lynch

Soudci CH. Lynch (+ 1796) a W. Lynch (+ 1820) působili ve Virginii a užívali i legálních trestů. Podle nich bylo symovolné, kruté, násilné ztýrání nebo usmrcení viníka (často domnělého) nazváno lynčem.

V jednom městečku v severozápadních Čechách se ztratil desetiletý chlapec. Policie po pohřešovaném dlouho pátrala. Našla ho brutálně zavražděného v jednom bytě. Bylo vyhlášeno pátrání po dvou podezřelých mužích. Jednoho z nich polici e zatkla, obvinila a předala vězeňské správě, druhý se z případu ztratil. Mělo následovat vyšetřování a soud. To je stručná rekapitulace této těžko popsatelné úděsné události.

Dva dny po zatčení byla vydána zpráva, že obviněný muž, jmenoval se František Kahánek, ve věznici zemřel. Uklouzl na dlaždičkách a uhodil se hlavou o mříž. Nešťastná náhoda, říká mluvčí sokolovské policie Antonín Prokop, pitva neprokázala cizí zavinění jeho smrti. Vyřídili si to s ním spoluvězni, myslí se lidé, nic jiného si nezasloužil. Mluvčí generálního ředitele vězeňské služby Eduard Vacek připustil, že násilí mezi vězni existuje, ale že je v jednotlivých zařízeních vyšetřováno místními složkami policie. Generální ředitelství ho neeviduje. Lékařka, která prováděla pitvu tvrdí, že je prakticky vyloučeno, aby si Kahánek způsobil všechna zranění sám pádem na mokré podlaze. Kahánek utrpěl oboustranné sériové zlomeniny žeber a četná poranění na těle i v obličeji. Bezprostřední příčinou smrti byl poúrazový otok mozku. Ředitel sokolovského okresního úřadu vyšetřování Vlastimil Mytiska odmítá rozpor mezi prohlášením policie a lékařky komentovat. Odhaduje, že oficiální pitevní protokol bude zpracován do čtrnácti dnů.

Obviněný Kahánek byl popraven soudcem lynčem bez soudního prokázání viny. Na cestě od svého zatčení do cely se stkal s policisty, vězeňskou službou a spoluvězni. Pro klid našeho svědomí věřme, že u soudu by se obvinění potvrdilo, že nikdo jiný na zločinu nenesl spoluvinu, že... To stačí. Nic víc od resortu Jiří ho Nováka nemůžeme čekat. A schvalování lynče, petice za zavedení trestu smrti ? neodráží především nedůvěru lidí k naší postkomunistické spravedlnosti? Jan Brzobohatý

Stoprocentní Novák

Podle Jiřího Nováka veřejnost nezná ani deset procent pravdy o Marcele Horvátové a bratrech Wonkových (NOVA 12.4.). Celou ji prý znají jen poslanci (ODS?), a on. Pan ministr se mýlí. Veřejnost již dávno pochopila, že bolševické právo platí dál. Neodvolatelně a doživotně?