--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Brzobohatý Jan
Název: Bolševické právo aneb Klausovy vzpomínky na budoucnost
Zdroj: NN Ročník........: 0005/017 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bolševické právo aneb Klausovy vzpomínky na budoucnost

Václav Klaus svoji poznámku Posvátnost práva versus problematičnost jeho vytvá ření (LN 8.4.) začíná slovy: "Za komunismu jsme žili v bezprávném státě, a pro to po jeho pádu nemohlo být jinak, než že jsme se ze všech sil snažili vytvoři t skutečný právní stát... . Úkolem naší doby bylo minimalizovat rozhodovací pr avomoc politiků a podřídit je...přesně definovanému právnímu řádu. "Kéž by se někdy Klausovy vzpomínky na budoucnost vyplnily!

Klaus sice připouští takový malý problém, že jednotlivé zákony nepadají z nebe , že jsou produktem konkrétního rozložení politických sil i motivace jednotliv ých zákonodárců, ale neříká ani slovo o tom, že do padesátého roku jsme měli k valitní právní řád, že ten současný byl importován z Ruska, že jeho konstrukce je neoddělitelná od vedoucí úlohy komunistické strany. Cituje Mitchella a Sim monse, že stav práva je odvoditelný od společenského systému, ale otázce po po dstatě našeho současného systému se vyhýbá. V duchu vzpomínek na budoucnost vš ak tvrdí, že "odstraněním komunismu se nám podařilo eliminovat jeden zásadní a ntiliberální prvek". Klausův romantický sen o definitivním vítězství kapitalis mu a o rozvinuté liberální solečnosti je na hony vzdálen tvrdé realitě postkom unismu. Místo objevování jemnůstek je potřebné poznávat podstatu společenského procesu. Za komunismu jsme nežili v bezprávním státě, ale platilo tvrdé bolše vické právo. Nebylo pod dominantním vlivem dogmatické ideologie, ale bylo pod vlivem moci, která sledovala světovládný cíl. ideologie tento naprosto konkrét ní cíl jen zakrývala a bolševické právo mu sloužilo.

Postkomunismus není systém. Je to stav společnosti po krachu reálsocialismu. V e všech postkomunistických zemích se obnovuje funkce trhu, probíhá privatizace a deregulace, ale to samo o sobě není dostatečnou zárukou demokracie. Tou je demokratický politický systém a rpávní stát. A právě zachované bolševické práv o, jeho "střídmé a pokorné měněn", naši ještě ne demokracii nejvíce ohrožuje. Jan Brzobohatý