--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Konečně na ně dojde
Zdroj: NN Ročník........: 0005/017 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

KONEČNĚ NA NĚ DOJDE Městské státní zastupitelství Praha

121 45 Praha 2, Legerova 13

k rukám měst. st. zástupce JUDr. Kredby Věc: podnět k zahájení trestního stíhání pro důvodné podezření ze spáchání tre stného činu dle ş 158, ş 178, ş 257 (a) trestního zákona. Příloha: xerox kopie zprávy z deníku Rudé Pravo/ČTK - 9.dubna 1995 Dáváme tímto podnět k zahájení trestního stíhání pro důvodné podezření ze spác hání trestného činu "zneužívání pravomoci veřejného činitele" dle ş 158, "neop rávněné nakládání s osobními údaji" dle ş 178 a dále pak "poškození a zneužití záznamu na nosiči informací" dle ş 257 A trestního zákona, kterého se dle den ního tisku měl dopustit ředitel Inspekce ministra vnitra České republiky JUDr. Vladimír NECHANICKÝ, ministr vnitra Jan RUML a dosud nezjištění soudci tím, ž e v rozporu se zákonem odsouhlasili, respektive využívali odposlechu telefonní ch stanic policistů. Cituji (Rudé právo/ČTK 8. dubna 1995): Řádově desítky policistů odposlouchává v současnosti se souhlasem soudu inspek ce ministra vnitra. Jde mimo jiné o případy, kdy se odposlechem telefonu inspe kce snaží odhalit původce úniku utajovaných informací do sdělovacích prostředk ů... Nejčastěji podle něj bývá odposloucháván domácí telefon, přičemž jde vesn ěs o policisty...

Režim použití odposlechu soukromé telefonní stanice je stanoven ş 88, "Zákona o trestním řízení soudním" a ş 33, 34, 35, 36,37, "Zákona o Policii ČR", v obo u případech s odkazem na ş 62 "Trestního zákona". Ve zmiňovaném ş 62 Zákona č. 140/1961 Sb. jsou taxativně vymezeny paragrafy, na něž se vztahuje trest odně tí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně osmi let. Maximální trestní sazba související s únikem informací služebního charakteru j e zákonem vymezená v rozmezí od třech měsíců po tři roky (ş 173/3 Sb.), v příp adě úniku informací ohrožující státní tajemství, v rozmezí jednoho roku až pět i let (ş 106/2 Sb.).

Ve všech případech kdy byl instalován odposlech pro podezření z trestného činu , kde horní hranice trestu je nižší než osm let odnětí svobody se jedná o spác hání trestného činu, kterého se dopustili všechny osoby, jež takovýto protizák onný stav inscenovaly, připustily anebo tolerovaly.

Pokud JUDr. Vladimír NECHANICkÝ, jan RUML bez jehož souhlasu nelze odposlech t elefonní stanice uskutečnit (Zákon ČNR o Policii ČR, ş 36/3 - O povolení opera tivní techniky rozhoduje minsitr", respektive ş 36/4) a dosud nezjištění soudc i postupovali při povolování a využívání odposlechů k účelům, které jsou v ink riminovaném čloánku Rudého práva/ČTK popsány, jednali tak evidentně v rozporu s platnými zákony této republiky a navíc hrubě poškodili ústavní práva občanů - policistů.

Timto jednáním jmenovaných došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu p odle ş 158/ 1a), případně dle ş 158/2a),b),c) podle ş 178/3a),c) a dále pak dl e ş 257 A/1 a), 2a).

Upozorněním na tuto skutečnost plníme svou občanskou povinnost stanovenou záko nem. Požadujeme písemnou odpověď jak bylo s naším podíním naloženo, což oznamo vateli trestného činu přísluší ze zákona.

Kopie - Vrchní státní zastupitelství v Praze k rukám vrchního státního zástupce JUDr. Libora Grygárka

V praze 19. dubna 1995 Za OIOK ČR Přemysl VACHALOVSKÝ (předseda rep. rady OIOK ČR)

Občanská iniciativa - Občanské komise ČR 110 00 Praha 1, Senovážné nám. 2