--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Žáček Pavel
Název: Celostátní projekt KLÍN
Zdroj: NN Ročník........: 0005/017 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

CELOSTÁTNÍ PROJEKT "KLÍN" Pavel Žáček

Když publicista Jan Urban v březnu 1990 poprvé zmínil "akci KLÍN", netušil asi , jakého džina vypustil z láhve.1) "KLÍN" začal být skloňován ve všech pádech, veřejnosti byly předkládány různé dohady. Poopravme - na základě nemnoha zach ovaných archivních materiálů - pohled na tuto akci Státní bezpečnosti. První návrh celostátního projektu "KLÍN" je datován 24. června 1987.2) Jeho s mysl je dán zbytkem předlouhého názvu: "zamezení programového sjednocení proti socialistických elementů". Akce "KLÍN" byla jednou z reakcí Státní bezpečnosti na začínající PŘESTAVBU, tzn. pozvolnou přípravu změny společenského systému v celém východním bloku.3) Stěžejní myšlenky projektu nebyly nové. Již v metod ických pokynech z roku 1972 nalezneme čtyři hlavní body rozkladných opatření: narušení akceschopnosti vnitřního nepřítele, vyvolávání vzájemné nedůvěry, nar ušení vazeb a spojení (i do zahraničí), a konečně diskreditaci "nositelů nepřá telské činnosti".4)

Zachovalý výtisk primárního podkladu projektu "KLÍN" není signován I. náměstk em ministra vnitra ČSSR, nýbrž jen náčelníkem 1. odboru X. správy SNB a náčeln íkem X. správy SNB (Správa kontrarozvědky pro boj s vnitřním nepřítelem). To v šak nemění nic na faktu, že projekt "KLÍN" byl vedením Federálního ministerstv a vnitra schválen a zmíněnými složkami StB praktikován až do zákazu tzv. vnitř ního zpravodajství na přelomu listopadu a prosince 1989.

Druhým představovaným dokumentem je rozšířený plán celostátního projektu "KLÍ N" z 5. srpna 1987.5) Naše poznání stěžejního projektu Státní bezpečnosti posl edních let existence komunistického systému v Československu by nebyla úplná b ez přílohy k tomuto plánu.6)

Můžeme konstatovat, že "KLÍN" přišel pozdě. Sebelepší zpravodajská akce, v do bě rozkladu totalitního systému a narůstání krize v samotné Státní bezpečnosti , nemohla zabránit pokusům o přechod k pluralitní demokracii. Dejme však slovo "odborníkovi" z nejpovolanějších - mjr. Chovancovi:

"Jako zpravodajský pracovník vnitřního zpravodajství jsem pochopitelně znal v elmi dobře vnitropolitickou situací a rozpory, které v naší společnosti byly. O této situaci jsme pravidelně informovali vedení státu i strany a navrhovali jsme i příslušná opatření. K našim informacím a našim návrhům však vedení nebr alo zřetel. Rozpory ve společnosti přezírali, nám vytýkali, že vidíme situaci černě, že naopak většina lidu je v tom podporuje a argumentovali tím, že dostá vají tisíce rezolucí, které jejich politiku podporují... O situaci jsem nejedn ou jednal s funkcionáři ÚV, v redakci Rudého práva, s redaktory rozhlasu a tel evize apod., kde jsem poukazoval na situaci a chyby, kterých se vedení dopoušt í, a také na možné následky, které ignorancí skutečné situace mohou nastat. S novináři jsem se v podstatě shodl, ale funkcionáři jsem byl odmítán... Ve vede ní ÚV byla naprostá ignorance našich zpráv, upozornění a varování. V této otáz ce jsme spolupracovali rovněž se sovětskými zástupci KGB, pochopitelně, že dos távali od nás veškeré informace o situaci, odpovědně však prohlašuji, že do ni čeho nezasahovali. V podstatě naše informace brali bez komentářů, maximálně se zeptali na některé otázky, které jim nebyly jasné.

Osobně jsem byl informován velmi dobře i o pozicích a situaci v opozici, kter á chybami vedení strany a státu získávala. Protože jsem měl i já snahu zabráni t v práci s opozicí používání policejních metod, zpracovali jsme akci KLÍN. Cí lem této bylo jednak brzdit sjednocování opozice a naopak získávat v jejich řa dách vliv, aby bylo možné přejít regulovaně k pluralitní společnosti. Celá akc e byla v počátcích, ovšem plánovali jsme to jako dlouhodobou záležitost..."7) Bývalý vedoucí představitel operativních útvarů StB zaměřených proti vnitřním u nepříteli si dokonce dovolil tvrdit, že "KLÍN" měl být prostředkem, jak "reg ulovat" přechod k "pluralitní společnosti"! O tom, že šlo o pravý opak, o udrž ení stávajícího systému, respektive omezené skupiny stranických dinosaurů u mo ci, svědčí nejen název celé akce, ale především její cíle. Na podporu našich t vrzení můžeme uvést opatření StB při kontrole II. fóra Charty 778) či citát z průběžného hodnocení projektu "KLÍN" z poloviny roku 1988: "Správné hodnocení prognóz vývoje operativní situace se odráží i v plánu práce odboru,a proto jej bylo možno při rozpracování problematik využívat jako hlavní metodu práce. Pr o hodnocené období pak vyplynuly stěžejní úkoly z celostátní porady k projektu KLÍN konané dne 23. 2. 1988. Pro toto období bylo jako prioritní úkol stanove no - připravit a realizovat likvidaci rozmnožovacích středisek samizdatů v dos tatečném předstihu před výročím srpna 1968 a tak narušit možnost jejich zneuži tí k masovému rozšiřování nejen samizdatů, ale i letáků k výročí srpna 1968. B yl rozpracován komplexní soubor opatření ke splnění úkolu ve stanoveném termín u, avšak v rámci schvalovacího řízení bylo rozhodnuto odložit realizaci na čer venec 1988.

Plně se rovněž osvědčila opatření realizovaná v rámci projektu KlÍN ke schůzc e kolektivu mluvčích konané dne 10. 4. 1988, IV. FÓRU CH-77, připravenému na 1 4. 5. 1988, ale i záměrům přenesení aktivity do krajů, čehož příkladem byla sn aha o zorganizování regionálního FÓRA CH-77 ve Východočeském kraji 21. 5. 1988 ."9)

Na "realizaci" celostátního projektu "KLÍN" se samozřejmě podílely i 2. odbor y regionálních správ StB. V přehledu bezpečnostní situace v Praze a Středočesk ém kraji za léta 1986 - 1988 se dočteme: "Prostřednictvím vlivové agentury a p reventivně rozkladnou činností se sice podařilo eliminovat aktivitu exponentů pravice, ale naše opatření nebyla dostatečně účinně synchronizována s opatření mi proti CHARTĚ 77, kde je stále nedostatek kvalitní, zejména vlivové agentury . Podařilo se sice prohloubit rozpory mezi tzv. "exkomunisty" a radikálními el ementy v CHARTĚ 77 v duchu celostátního projektu KLÍN, nebylo však dosaženo sn ížení počtu a údernosti konkrétních nepřátelských aktivit."10) Podobně vyznívají i zachovaná hodnocení z posledního roku existence socialist ického Československa. Na celostátní poradě FMV konané 2. července 1989 náčeln ík Hlavní správy kontrarozvědky pplk. Vykypěl uvedl, že:"...mimo hlavní úkoly směřující k pronikání do tzv. nezávislých iniciativ připravujeme v rámci proje ktu "KLÍN" i veřejnou diskreditaci nepřátelských osob pomocí stranického tisku ."11) Z některých formulací vycítíme, že StB ztrácela svou sílu, podobně jako stranický tisk. Tak alespoň vyzněl závěr příspěvku náčelníka S StB Hradec Král ové.12)

Zvláštnosti projektu "KLÍN" potvrdil i kpt. Ivan Koníček13): "Rozpracování pr oblematiky, celostátních akcí i hlavních akcí... vycházelo z plánu správy rozp racovaného do plánu odboru a bylo realizováno na základě plánu AOK schválených příslušnými funkcionáři, tj. náčelníkem správy, v případě akce KLÍN I. NMV ČS SR. Rozpracování bylo průběžně hodnoceno a dokladováno (akce KLÍN na úrovni I. NMV ČSSR).

Výslednost byla do značné míry ovlivněna realizací operativně ukládaných naplánovaných úkolů, mnohdy bez souvislosti a v řadě případů přímo narušujících vlastní zpravodajskou práci, dále v rozsahu vyžadovaných administrativních úkonů a v neposlední řadě , zejména v p řípadě celostátních akcí, strukturou organizace a vztahy podřízenosti v rámci složky StB... Řada těchto opatření byla v přímém rozporu např. i s projektem K LÍN, který kladl důraz právě na uplatňování zpravodajských forem práce... a na opak předpokládal, že jiným než zpravodajským otázkám, spojeným s rozpracováva ným prostředím, tj. zejména společensko politickým, se budou odpovídajícím způ sobem věnovat příslušné orgány a organizace politické, společenské, ale i dalš í státní orgány dle své příslušnosti.

Projekt KLÍN byl sice označován za hlavní metodu práce vnitřního zpravodajství v podmínkách demokratizace společnosti, avšak v praxi byla tato zásada rozhodnutími vedení MV ČSSR

prakticky trvale porušována...

Při rozpracování svěřených akcí jsem... využíval kromě sledování též ZTÚ DIAGRAM,14) STATISTIKA,15) PŘESTAVBA,16)

NÁKUP,17) ANALÝZA18) a APARÁT.19) V rámci akce KLÍN byl využit též ZTÚ KRYSTAL 20)...".21) Nejenom řadový analytik kpt. Koníček, ale i mjr. Chovanec charakte rizoval projekt "KLÍN" jako "perspektivní změnu ve způsobu práce, kdy mělo doj ít k odklonu od policejních metod ve prospěch zpravodajských..."22) Především z dokumentu obsaženém v příloze č. III. si můžeme udělat obrázek, jak si StB p ředstavovala "zpravodalskou akci" proti vnitřnímu nepříteli. Jestliže tuto akc i představují jako zpravodajskou, jak asi musely vypadat akce policejní?! Stát ní bezpečnost před veškeré snahy pragmatiků ve vedení po reorganizaci v letech 1988/89 nemohla překročit stín komunistické politické policie. Profesionalitě StB nepřidal ani dvojí tlak, pod kterým se na sklonku totalitní vlády nacháze la: jeden ze strany probouzející se společnosti a druhý-monotónně represivní z nejvyšších postů ÚV KSČ. A tak projekt "KLÍN" skončil, jak skončit musel:"Po 17.11.1989 byla veškerá činnost našeho pracoviště prakticky paralyzována a ome zila se pouze na vytěžování agentury. Ze své schůzkové činnosti jsem zpracováv al písemné informace, které byly cestou náčelníka odboru předávány analytickém u odboru k zařazení do informačního toku pro vládní představitele... Materiály související s akcí KLÍN, která byla administrativně vedena jako čás t objektového svazku ŠKODNÁ, byly administrativně likvidovány spolu s hlavním svazkem ŠKODNÁ. Materiály byly v papírových pytlích naloženy na nákladní vozid lo zajištěné vnitřním odborem II.S SNB a osvezeny ke

skartaci.."23)

V souvislosti s diabolizací akce "KLÍN" po 17.listopadu 1989 nemůžeme přehlédn out jisté racinální jádro v argumentaci M.Chovance před Rumlovou Komisí 17.lis topadu:"...pokud se mluvilo a mluví o "temných silách", mám dojem, že spíše jd e o přání, aby nějaké temné síly něco podnikly, poněvadž by byl konečně nějaký hmatatelný argument, který by dosvědčil ničemnost dřívějších struktur a umožn il... revanš. Pokud jsem tázán na vysvětlení k průniku agentů do současných ve doucích struktur, myslím, že je to prostý proces, kdy agentura, kterou jsme mě li v opozici, šla prostě i s touto opzicí nahoru...".24) Nebudeme s bývalým zá stupcem náčelníka Hlavní správy kontrarozvědky polemizovat o ničemnosti či nen ičemnosti "struktury" StB, ale můžeme připustit, že včasným řešením problemati ky agenturní sítě "meče a štítu strany" (např. jako ve spolkové republice Něme cko) by nevznikly další problémy, až příliš často zaměňované za důsledky akce "KLÍN".

* * *

Originály dokumentů k projektu "KLÍN" byly v roce 1990 nalezeny pracovníky Úř adu na ochranu ústavy a demokracie v prostorách analytického odboru bývalé II. správy SNB. Byly uloženy v archivu československé kontrarozvědky pod signatur ou F - 11 sv.1 (str. 185 - 191, č.j. VN - 0015/53/03 ze dne 29.6.1987) a sv.2 (str. 9 - 48, č.j. VN - 001589/03 ze dne 5.8. a 29.10.1987).Xerokopie jejich č ástí obdržel ÚDV dne 8.března 1993 pod č.j. BIS 0075/5-Vyš/93. Podle sdělení p ověřeného ředitele BIS S. Devátého ze dne 14. prosince1993 se však v současnos ti originály zmíněných písemností v držení betpečnostní a informační služby ne nacházejí.25) Dokument otištěný v příloze č.IV vlastní ÚDV rovněž v xeroskopii . Originál se pravděpodobně nachází v archívu Slovenské informační služby. K publikovaným dokumentům je nutno přistupovat jako k první veřejně publikova ným materiálům svého druhu. Především je nutno připomenout jejich původ a dobu vzniku. Hodnocení opozice i záměry akce jsou z provenience Státní bezpečnosti . Tomuto faktu odpovídá dikce i forma celostátního projektu "KLÍN". ________________________________________________________________ 1) Srovn.: Lauer František, Komunisté chtěli rozkol, Zemědělské noviny 23. bř ezna 1990: Počítač proti opozici, Práce 23.3.1990, Jen na dvou střechách, Země dělské noviny 24.3.1990 atd.

2) Viz Příloha č. I.

3) První doložená zmínka projektu "KLÍN" se nachází v záznamu Operativní pora dy náčelníka X. správy SNB z 11.září 1987 (č.j. VN - 002868/1-87):"Na štábu ná čelníka X.správy ze dne 16.10.1986 byl dále stanoven úkol navrhnout do 30.6.19 87 komplex opatření, směřující k řešení nepřátelské činnosti CH-77 (celostátní projekt "KLÍN")." Archiv Ministerstva vnitra ČR (dále A MV), neinventarizovan é přírůstky, arch.j.F-11, CHARTA, VONS, PRAVICE, sv. 1.

4) Metodické pokyny k provádění preventivní činnosti čs. kontrarozvědkou, sch válené dne 11.prosince 1974 I.náměstkem ministra vnitra ČSSR genmjr. J.Hanuli akem a vydané pod č.j. N/Z-00532/1974. Podobně též Metodické pokyny I. NMV ČS SR k provádění preventivní činnosti čs. kontrarozvědkou (čl.8) vydané pod č.j . N/Z - 00459/1982 v roce 1982. Dalším východiskem pravděpodobně byla akce "PR EVENCE". V jejím rámci byla od roku 1978 prováděna především kontrola činnosti "pravice" a omezování jejího spojení do zahraničí, dále "opatření směřující k jejímu rozkladu". V newspeaku StB to znamenalo využití "agenturně operativníc h prostředků", tzn. "podstav vhodné agentury", tipování vhodné "zahraniční age ntury s cílem jejího napojení na hlavní pravicové elementy", vytváření předpok ladů "pro dezinformaci čelných představitelů pravice" a vyvolávání rozporů mez i jednotlivými představiteli "pravice". Srovn.: Maňák Vojtěch, Současné zkuše nosti z realizace NMV ČSSR č. 21/1978 v problematice boje orgánů StB s vnitřní m nepřítelem a možnosti jejího dalšího zkvalitnění, diplomová práce VŠ SNB, fa kulta StB, 1984, str. 55 ad. Styčné body měla i akce "IZOLACE" z roku 1981. Sr ovn.: Návrh projektu celostátní preventivně - bezpečnostní akce "IZOLACE" ze d ne 10.března 1981 (Příloha k č.j. VN- 00752/1-81). Zaslána ÚDV pod č.j. ASU - 307/A - 93 dne 2.června 1993.

5) Příloha č. II.

6) Příloha č. 3.

7) Osobní vyjádření ke službě v MV mjr. Ing. Miroslava Chovance ze dne 24.4.19 90.

8) Viz pozn. 3 (sv. 2). Srovn.: Návrh opatření ke schůzce "kolektivu mluvčích CH-77" v Informaci ze dne 26. září 1987 (č.j. VN - 002289/1-3/87): " V rámci projektu "KLÍN":- pokračovat v prohlubování pozice agentury postavené do kol ektivu mluvčích s cílem tuto postupně postavit do centra nepř. činnosti, - pokračovat v realizaci aktivních opatření (AO) na prohloubení existující ch rozporů v prostředí i s využitím AO I. S SNB,

- vytvořit podmínky pro aktivní kontrolu vznikající skupiny právníků v prostředí CH-77.

- systamaticky evidovat a prověřovat osoby, které posytují prostory pro or ganizování opúoziční činnosti. " V následující Informaci (Příloha k č.j. VN - 003935/1-3/87) o II. fóru Charty, jež proběhlo 28.listopadu 1987 v hostinci L adronka v Praze 5, byli pchváleni na akci zúčastnění tajní pracovníci (6 TS a 1 D), "kteří postupovali jak v průběhu přípravy, tak i konání FÓRA dle stanove ných úkolů, které jsou v souladu s projektem KLÍN...".

9) A MV, neinventarizované přírůstky, Vyhodnocení bezpečnostní situace a plně ní úkolů v problematikách 1. odboru (X. správy FMV) za II. čtvrtletí ze dne 1 7.6.1988, č.j. VN - 002448/1-11/88, Fakt, že i příslušníci StB byli schopni s tručně a z objektivějšího úhlu posoudit svou práci, je případ pplk. JUDr. M.Ko pince, který "KLÍN" charakterizoval jako "kombinace sloužící k dalšímu agentur nímu podnikání a vytváření rozporů mezi jednotlivými představiteli různých pro udů uvniř tzv. opozice". Osobní vyjádření...pplk.JUDr. Milana Kopince ze dne 6 .4.1990.

10)A MV ČR, neinventarizované příspěvky, Zpráva o bezpečnostní situaci v hl. m. Praze a Sčk. v letech 1986-87 a v 1. pololetí 1988, č.j. OS - 00109/02-88. Další záměry projektu postihuje příloha č.IV.

11)Tamtéž. Podklady k diskusnímu vystoupení - celostátní porada ze dne 2.červ ence 1987. Příloha k č.j. OS - 00295/87-89.

12)Tamtéž. Operativní situace v průběhu roku 1989 na teritoriu Výchdočeského k raje. "Vcelostátní akci KLÍN jsou úkoly plněny dle stanovených záměrů a cílů. V časopise SIGNÁL byl publikován případ V... V čs. rozhlase Hradec Králové byl y zveřejněnyněkteré skutečnosti k realizované akci KOTEL.

Celkovým hodnocením plnění úkolů po linii vnitřního protivníka lze konstat ovat, že realizovaná opatření ve svém celku plnila stanovené záměry tlumit ak tivitu a zamezit rozšiřování stoupenců nelegálních iniciativ. Většina osob po provedených profylakticko rozkladných opatřeních upustila od aktivní protis polečenské činnosti kromě hlavních organizátorů..., kteří pokračují ve své či nnosti i po realizovaných represivních opatřeních.

V daším období lze předpokládat zvýšenou aktivitu výše uvedených osob..." 13)Kpt. Ivan Koníček (1951) byl od roku 1987 odpovědný "za vedení celostátní akce AMBICE, navazující na vývoj operativní situace v problematice ŠKODNÁ". P o přechodu do funkce analytika odboru (od 1.září 1988 se stal SRS vnitřní skup iny 1O. odboru II.správy SNB) byl pověřen

"administrativním vedením celostátního projektu KLÍN, který v sobě zahrno val i dříve vedenou akci AMBICE". Dne 25.června 1990 byl prouštěn z řad SNB. O sobní vyjádření... kpt.Ivana Koníčka, nedatováno (jaro 1990).

Akce AMBICE je v Příloze k č.j. VN - 001725/1-11/87(viz pozn. 3) charakterizována jako "rozložení snahy zorganizovat společné prog ramové vystoupení bývalých členů předsednictva a sekretariátu ÚV KSČ...". Obj ektový svazek ŠKODNÁ byl od 12.listopadu 1970 do 6.prosince 1989 (v poslední fázi 1. oddělením 10. odboru II správy SNB) veden na "exponenty pravice". Vi z Všeobecný registrační protokol operativních svazků, reg. č. 1806 ze dne 12. listopadu 1970.

14)Zpravodajsko-technický úkon (ZTÚ) DIAGRAM - krycí název pro dlouhodobý odp oslech. Viz příloha RMN ČSSR č. 18/1980 (A-oper-VI-2) čl.8.

15)Krycí název pro krátkodobý odposlech.

16)Telefonní odposlech.

17)Úkolová prověrka korespondence

18)Tajná technická prohlídka.

19)Skryté pozorování a fotografování.

20)Skupinová prověrka korespondence.

21)Osobní vyjádření kpt. I.Koníčka...

22)Protkol M.Chovance před K - 17 ze dne 7.1.1991. Archív VVS Tábor, T 8/91, sv. XXIV.

23)Osobní vyjádření kpt. I. Koníčka...

24)Protol M. Chovance...

25)Arch. č. F-11 se nachází v kolekci předané archivu MV. Ve sv.2 je přiložen a poznámka, že originály akce "KLÍN" byly 22.května 1992 vyjmuty mjr. N. pro tehdejšího náměstka ředitele FBIS V.Palka.