--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Události
Zdroj: NN Ročník........: 0005/017 Str.: 003
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI Poslední dny, ať se komu líbí, či nelíbí, patřily Miloši Zemanovi. Jeho nepřát elé se snažili, seč mohli, znepříjemnit mu uplynulý týden tak, aby sláb a na n ervy nepodal na sjezdu jeho strany v Bohumíně očekávaný výkon a tím pádem neby l znovuzvolen předsedou. ODS obětovala dokonce svého ministra Jana Stráského, vášnivého kuřáka cigaret značky Start, a u vědomí toho, že Zeman je stejně váš nivým, leč především chudým, ba dokonce zadluženým kuřákem - a pomocí dohodnut ého komplotu ve vládě rozhodla o dalším zdražení cigaret. To ovšem měla být je n předehra: poslední ránu do vazu mu mělo zasadit dohodnuté spiknutí v parlame ntu schválením tzv. protikuřáckého zákona. Leč nepodařilo se, Zeman se nezhrou til, na sjezdu vyhrál, takže dál bude noční můrou ve snech současné vedoucí st rany, okořeněných pochybnostmi ve stavu bdění o případné dohodě zbylých koalič ních stran s tímto prognostikem proti ODS.

Už se těším na Zemanův český "ráj" na zemi a je mi taky jasné, proč tak radost ně uvítal novou místopředsedkyni strany Květoslavu Kořínkovou. Ta jako zkušená kontrolorka - bývalá federální ministryně mu dá do pořádku hospodaření, objas ní a zminimalizuje dluhy, a když mu ještě bývalý místopředseda Federálního shr omáždění a spolupvůrce několika ústav Zdeněk Jičínský vyhraje soud o Lidový dů m, Zeman bude mít z čeho onen "ráj" na české zemi dotovat...

Ale vážně. Týden to byl díky velikonočním svátkům krátký. Parlament v něm odhl asoval kdeco. Např. novelu obsahující tzv. hypotéční úvěry (takže kdo už nějak ý barák má, může ho zastavit a tím pádem dostane hypotéku na stavbu domečku da lšího). Dokonce se hlasováním shodl i na sankcích za porušení lustračního záko na! ( Obdivuhodné, zvláště uvážíme-li, že s touto nekompromisní tvrdostí přiše l parlament doslova v předvečer skončení platnosti tohoto zákona: estébáci a j ejich agenti se už od l. ledna příštího roku mohou stát čímkoli - třeba prezid entem...)

Pak už se jen trochu víc zatáhly mraky nad bývalými představiteli banky Bohemi a: údajně za nimi stál "mezinárodní finanční polosvět". Mraky se naopak porozt áhly nad bývalým litoměřickým manažerem ODS Pařízkem (propuštěn z vazby) a tur eckým příznivcem ODS jménem Uzunoglu. (Tomu vyšetřovatelé "odpárali" další z ř ady původních obvinění.)

ACH TA HOMOLKA!

V l5. čísle NN jsem předpověděl, že pokračování kauzy "Homolka" bude zajímavé. Cosi se skutečně událo. Kolem podjatostí. V těch ale aby se čert vyznal. Tak tedy.Vedením šetření Nemocnice Na Homolce byl v loňském roce pověřen člen NKÚ Jan Holeček (ČSSD). Jaksi se průběhem týdnů dostal do rozporu s ministrem zdra votnictví Luďkem Rubášem (ODS). Rozpory vyvrcholily loni v říjnu, kdy o předbě žných výsledcích kontroly informoval J. Holeček poslance zdravotního výboru. M inistr jeho výroky označil za zločinné a nekvalifikované a pan Holeček pana Ru báše zažaloval. Ministr kontroval tím, že jako poslanec podal NKÚ koncem ledna letošního roku podnět k zahájení kárného řízení proti J. Holečkovi, který je podle jeho názoru v kontrole Homolky podjatý.

Počátkem dubna neschválilo kolegium NKÚ Holečkův kontrolní závěr, přestože - j ak bylo oficiálně sděleno - proti jednotlivým zjištění nikdo nic neměl. A pár dní nato zbavilo kolegium Holečka vedení kontroly - údajně právě pro jeho podj atost vůči ministru zdravotnictví vyplývající z podání žaloby.Ovšem Holečkovu podjatost, případně porušení zákona musí konstatovat kárná komise. Ta je slože na ze dvou soudců Nejvyššího soudu a prezidenta NKÚ Voleníka. Takže pro změnu Holeček z podjatosti obvinil svého šéfa. Ten sice Holečkovo nařčení odmítl, ni cméně pro klid "v rodině" své místo v kárné komisi přepustil viceprezidentu NK Ú Václavum Peřichovi (KDS). Což vypadá jako gesto hodné anglického gentlemana. Mně ovšem honí se hlavou všetečná otázka. Proč kolegium NKÚ neodvolalo J. Hole čka z vedení kontroly už vloni na podzim - v okamžiku, kdy Holeček na Rubáše t restní oznámení podal? Prezidentovo vysvětlení, že teprve nyní se o soudu dozv ěděl - ze sdělovacích prostředků, se mi nezdá. Pominu-li, že šéf NKÚ musí mít a má i jiné informace než z tisku, rozhlasu a televize, vím navíc, že monitori nk tisku má NKÚ výtečný, tisk tehdy spor Holeček - Rubáš patřičně rozmázl a v monitoru NKÚ byl zaznamenán.(A abych to ještě víc zamotal - kolegium NKÚ už té ma Holečkovy podjatosti, jak mi sám J. Holeček sdělil, řešilo: a drtitou větši nou dne l4. listopadu loňského roku rozhodlo, že Holeček není podjatý!!! ) Tisková tajemnice NKÚ Jitka Vávrová nedávno veřejnosti sdělila, že Jan Holeček může být za svá listopadová vystoupení v parlamentu potrestán finančním posti hem nebo i odvoláním z funkce člena NKÚ. Samozřejmě že může, pokud tak parlame nt rozhodne.

Přesto mám neodbytný pocit, jako by se z kauzy Homolka skutečně stávala kauza Holeček. Jako by převládly v této záležitosti osobní sympatie a antipatie. Jak o by se pozapomnělo na to nejzákladnější: že totiž nynější ředitel Nemocnice N a Homolce (za vydatné pomoci ministra Rubáše a potažmo celé vlády) hodlal de f acto prodat tento moderní objekt - sám sobě! A že se mu to (nejspíš i díky čle nu NKÚ Janu Holečkovi) nepodařilo...

ZIFČÁK NEŠEL SEDĚT, ABY PODPOŘIL ŠTĚPÁNA

Nejprve jsem nucen omluvit se za mylnou informaci z minulého čísla NN. Poručík bývalé Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák (alias student Růžička, který měl l7. listopadu l989 zavést studentskou demonstraci na jatka pražské Národní třídy a který tam pak úspěšně sehrál roli "mrtvého") v olomoucké base ještě nesedí. Bachaři na něho v první pracovní den po Velikonocích čekali marně. Zifčák si t otiž podal žádost o odložení výkonu trestu k táborské pobočce Krajského soudu České Budějovice.

Písemně uvedl důvod: provozuje prý dvě pronajaté prodejny a nemůže včas všem z ávazkům z toho plynoucím dostát před nástupem do věznice. Veřejně dodal: "Důvo d je zcela praktický. Podnikám, fabriku ovšem nevlastním, nicméně kontakty s k lientelou a ekonomické vazby na ni vyžadují zajištění dočasného převedení odpo vědnosti na manželku. Především proto jsem požádal o strpení ty, kteří rozhodl i o mém uvěznění."Soud Zifčákovu žádost zamítl že je povinen k výkonu trestu n astoupit bezprostředně po obdržení rozhodnutí, nejpozději však 2. května. Pravý Zifčákův důvod vyšel najevo tuto sobotu v Praze: potřeboval si totiž zap ět Internacionálu s třístovkou svých

spolubojovníků, kteří se rozhodli založit tu nejkomunističtější komunistickou stranu - Stranu československých komunistů. Zifčák pravil: "Je mi líto, že až po pěti letech se obnovuje, bohužel, někde téměř na zelené louce strana, polit ická organizace komunistů československé dimenze, naplňující moje očekávání. J sem na straně těch, kteří vědí, že patnáct milionů lidí bývalého Československ a se má hůře než před listopadem."

Zifčák si přece nemohl nechat ujít historickou příležitost osobně pozvednout s vou ruku pro bývalého pražského prvního tajemníka KSČ Miroslava Štěpána, který se tak i díky jemu stal konečně komunistickým generálním tajemníkem, což si p řál odjakživa. Nový generální tajemník okamžitě zaúřadoval: nechal prohlásit z a neplatný onen sjezd KSČ z prosince roku l989, kde se komunističtí "zrádci" d istancovali od totalitních čtyřiceti let, a činí si nárok na část majetku KSČ. "Budeme rozvíjet všestrannou politickou aktivitu k tomu, abychom se přiblížil i k našemu cíli, kterým je socialismus," řekl Štěpán.

Tato strana hodlá kandidovat v nejbližších volbách v roce l996. Zifčák prohlás il: "Dnes se mohu těšit na aktivní účast v její činnosti. Je tu znovu strana, která navazuje na odpovědnost před listopadem, není tu pro minulost, ale pro d nešek a zítřek." Teoreticky vzato, Zifčák má smůlu: volby jsou za čtrnáct měsí ců, a on si půjde sednout na měsíců osmnáct. Prakticky, pokud bude hodný, a on hodný bude určitě, se "ven" dostane za polovičku doby, tedy za devět měsíců ( soudy zatím neodmítly žádost na prominutí trestu snad žádnému odsouzenému komu nistovi), a to bude do voleb zbývat měsíců pět. Nakrásně se tedy může objevit i na volební kandidátce.

Měl bych pro tuto stranu malou radu. Členové, kterých je prý na dvacet tisíc, by měli zvážit, zda by nebylo nejlepší, kdyby celé jejich vedení bylo složeno ze všech soudruhů odsouzených po roce l989. Tuším, že by to nebyl vícehlavý or gán, než třeba u ODS. (U té ODS, která si ve volebním programu vytýčila i tzv. "vyrovnání se s minulostí". Ale to bylo v roce l992, tedy tak dávno, že už mě možná šálí paměť...)

NEBERTE NÁM NAŠEHO PREMIÉRA!!!

Doufám, že jste si oddechli, když se vaším uších či očím doneslo, že Spořitel ní investiční společnost nepodlehla populistickým gestům, kterými by se podbíd la nízkým pudům nekultivované veřejnosti, která naprosto nesmyslně vidí v manž elce premiéra pouze manželku premiéra. Že zvážila skutečné kvality paní Lívie Klausové, ponechala si přesvědčení, že tato dáma je zkušenou ekonomkou a speci álně zkušenou finančnicí, která má navíc praxi z působení v dozorčí radě České spořitelny a Českých energetických závodů, a přestože do Tábora přijela jen o byčejným (a ještě k tomu rudým) favoritem, navrhla ji na valné hromadě akciové společnosti ZVVZ Milevsko za členku správní rady.

Samotná Livie Klausová skromně k důvodu své návštěvy v Táboře řekla: "Motivem bylo za prvé, že jsem dostala nabídku stát se členkou této dozorčí rady, a pak - dobré výsledky tohoto podniku." Čímž nezvratně dokázala, že pověst o jejích schopnostech nelhala.

Ovšem pozor!

Mám dojem, že valná hromada a.s.ZVVZ Milevsko na sebe chce vzít daleko větší o dpovědnost, než je schopna unést. Paní L. Klausová totiž dodala: "Jakmile bude takový zákon, který toto označí skutečně za střet zájmů, tak v tu chvíli ihne d odstoupím, anebo se s tím Klausem rozvedu!" Uvedla sice dvě možnosti, nicmén ě z formulace, jíž použila, lze usoudit dopředu, pro kterou variantu se rozhod ne. Že v ní totiž bude mít vrch právě ona "zkušená ekonomka a speciálně finanč nice." (No uznejte: vyjádřila by se milující manželka o svém muži "ten Klaus"? !)

Dámy a páni z valné hromady a.s.ZVVZ Milevsko, uvažujte! Ve vašich rukou je os ud této republiky a demokracie, o níž sám premiér prozradil, že je pořád ještě křehká! Víte, nemůžete nevědět, jak vroucně pan premiér svou ženu miluje, že má dva nedostudované syny, a protože matka by selhala, nesměl by selhat on jak o otec. A nejspíš by odstoupil z funkce, možná dokonce i z té stranické... O následcích, obzvlášť - jak stále pan prezident upozorňuje: že by něco jeho d ramaticky vnímavá duše tušila?! - není-li ustaven senát, raději neuvažovat!Dám y a pánové z Milevska, vezměte rozum do hrsti. Neberte nám našeho premiéra!!! CHLAP POD ŽENSKOU MUŽE BÝT JEN V JEDINÉM PŘÍPADÉ

Historie sporu ministra zemědělství Josefa Luxe a její podřízené - ředitelky k ontrolního odboru ministerstva Ludmily Klofové je stará. Starší jsou jenom tec htle mechtle kolem privatizace Plzeňského Prazdroje - ovšem zase ne o tolik. T ato kontrolorka udělala ve zmíněném podniku to, co měla v popisu práce, výsled ky oznámila nejvyššímu zemědělci, který vládne díky chmelu i pivu, a ten pozdě ji veřejně prohlásil, že ho L. Klofová uvedla v omyl a obelhala ho, neb všechn o v Plzni bylo úplně jinak, dokonce že jednala v rozporu se zákonem, a pronesl o její osobě i jisté (dle L. Klofové "nactiurhovačné") poznámky. Sveřepá ředi telka podala na ministra Luxe žalobu a pan ministr - neb není ministrem sprave dlnosti, takže nemohl náš nezávislý soud přímo vlivnit - ji pouze odvolal z fu nkce. Nediplomaticky řečeno - vyhodil ji.

I byl konečně soud a rozhodl:Paní L. Klofová neuvedla ministra zemědělství v o myl, neobelhala ho, výroky pana ministra o ředitelce kontrolního odboru jsou s kutečně nactiutrhačné.Soud přesto žalobu zamítl!!! Důvod? Pan Josef Lux totiž v oněch kritických chvílích nevystupoval jako Lux Josef, na kteréžto jméno má v kapse vystaven křestní list, ale: "jako státní úředník, a nikoliv jako soukr omá osoba. Navenek za něj tedy nenese odpovědnost on, ale..."

Kdo?

"... ministerstvo zemědělství."

Ludmila Klofová bezprostředně po tomto výroku prohlásila: "Existuje snad nadál e v tomto státě kasta lidí, kteří si mohou dělat a říkat, co chtějí, a přitom jsou nepostižitelní?!" Omlouvá ji jen její temperament, díky jemuž po vynesení rozsudku málem zkolabovala, takže nebyla zcela při smyslech. Sama si totiž mn ohokrát tutéž otázku již dříve položila, a vždy si na ni odpověděla kladně. Ví m, že to ví. Ví, že to vím. Známe se.

Když vášně vychladnou, nastupuje rozum. Paní Klofová by měla zvažovat, zda na výroku soudu není přece jen něco pravdy - po čistě formální stránce samozřejmě . Že tak

již činila, lze usuzovat z jejího rozhodnutí, že hodlá podat žalobu na ochran u osobnosti na český stát. Představovaný nikoli panem Josefem Luxem, nýbrž Min isterstvem zemědělství.

Tak to bychom vyřešeno měli. Nicméně pořád tu zbývá ještě onen pán Lux Josef. Dle jména i z jiných pramenů lze s úspěchem usuzovat, že jde o osobu pohlaví m užského. Tedy o chlapa. Což v tom nejsprávnějším (pozor - nikoli právním! )slo va smyslu představuje myslící organismus vždy za sebe odpovědný. Chlap totiž v ždy a ze zásady čestně neboli "chlapsky" dokáže přiznat chyby, omyly i porážky . Chlap se neschovává pod ženskou sukni, byť by si ji oblékala sama republika česká, aby se skryl před odpovědností. Chlap do oněch míst chodí z naprosto ji ných důvodů.

Stanislav TÝBL