--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Miliardové podvody pod záštitou exministra Sokola
Zdroj: NN Ročník........: 0005/017 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

M I L I A R D O V É P O D V O D Y pod záštitou exministra Sokola

V pondělí dne 10.dubna byly v S magazínu na ČT 1 odvysílány další informa ce o ČNIS v Litoměřicích, což bylo ve středu 12.

dubna zopakováno. Ze záznamu vybírám:

Transformací naší společnosti do tržní ekonomiky nevstoupily do našeho ž ivota pouze zdravé ekonomické vztahy, ale i nové dosud nepoznané formy podvodů a hospodářské kriminality. Takovou formou jsou i pseudoinvestiční společnosti , které nabízejí neuvěřitelné zisky, jestliže si u nich uložíte své peníze. Dů věřivci, kteří na nesolidní slib naletí, nejenže slibované úroky nedostanou, a le velmi často posléze zjistí, že povedená investiční společnost mezitím zmize la i s jejich vklady.

Teprve počátkem tohoto roku Česká národní banka poprvé otevřeně varovala naši veřejnost před těmito podvodnými investičními společnostmi. Upozorňovala však také na to, že nemá vyhledávací povinnost, ale může tak reagovat jen na n áhodně zjištěné případy. Otázkou pak tedy je, kdo vlastně má zmíněnou vyhledáv ací povinnost? Kdo tedy má chránit občana?

Rozhodli jsme se udělat vlastní průzkum. Na naši výzvu reagovaly desítky rozhořčených diváků, kteří neuváženě investovali a cítí se být podvedeni... ...Takových osudů jsem vyslechl celou řadu. Nejednou se za nimi skrývala ČESKÁ NÁRODNÍ INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, která dle informací mj. předávala akcie j iž s odstřiženými kupóny a bez nich odmítala vyplácet dividendy. Hlas akcionářky ze záznamu: "Poslali je poštou, ale kupóny si odstřihli. Posla li potvrzení, že peníze pošlou složenkou. To bylo v září a od té doby nic!" Další případ byl obdobný - ČNIS se s akcionářem nemíní bavit. Hlasatel: "Akcio náře můžeme utěšit jen tím, že se zástupci litoměřické společnosti nechtěli ba vit ani s námi. Vzhledem k posledním zprávám v tisku ani není divu..." Se zřejmým záměrem pracovníci ČT 1 požádali o vyjádření JUDr. Tomáše Soko la.

Otázka: Mají tito napálení občané šanci dovolat se nějaké právní ochrany? JUDr. Sokol: "Dovolávat se mohou u soudu. Otázkou je, kdo je vyslyší, tedy jak ý bude faktický efekt. Rozsudek, že je někdo povinen mi vrátit peníze, mi ješt ě nezaručuje, že ty peníze dostanu. Faktická šance na to, že dostanu zpět pení ze - to já vidím se svými zkušenostmi jako šanci velmi velmi malou. Jestliže m i nějaká společnost nabízí mnoho procent a říká, že potřebuje můj kapitál do p odnikání, tak bych se měl optat, proč nejde do banky, která prodává peníze za 15% a mohla by být ráda, že dostane dvojnásobek. Jestliže je to pro banku risk antní kšeft, že za ní nejde, tak proč mám riskovat já, když nemám rezervní fon dy a všechno to, co má banka. TAKŽE TA ZÁKLADNÍ CHYBA JE PODLE MÉHO NÁZORU, AŤ SE NA MĚ NIKDO NEZLOBÍ, PRÁVĚ V TĚCH LIDECH. PROTOŽE ONI BY SI MĚLI REALITU T ROCHU LÉPE MAPOVAT. TA ZÁKLADNÍ POVINNOST JE BOHUŽEL NA STRANĚ TOHO INVESTORA.

Hlasatelka:

Ano, ale co když v tomto momentě přesto akciová společnost občany přesvědčí o tom, že její podniklatelský záměr je seriózní... - a přesto ty své peníze už n edostanou zpět?

JUDr. Sokol:

dochází k podvodům a pokusit se tu situaci regulovat. Na Západě existuje celá řada omezení toho co se nesmí, co je pod kontrolou státních orgánů. Už 120 let jsou pod kontrolou akciové společnosti, aby nedocházelo k nejrůznějším transa kcím, které jsou u nás zatím velice volné. Na jedné straně musí být trh pokud možno svobodný, na straně druhé legislativa ve shodě s dalšímí vyspělými zeměm i musí bránit tomu, aby eminentní způsoby zneužívání zákona byly eliminovány." (konec pořadu)

K o m e n t á ř :

Exministr vnitra JUDr. Tomáš Sokol shodil odpovědnost za znehodnocení celoživo tních úspor na poškozené akcionáře. Není divu - vždyť JUDr. Tomáš SOKOL byl na valné hromadě v roce 1993 zvolen za člena představenstva či dozorčí rady ČNIS ! Tak se tedy nedivme, že brání zájmy představitelů té prokleté mafie! * * *

Česká národní investiční společnost vznikla z Českého národního investičn ího konsorcia na počátku posledního čtvrtletí 1992. Tato firma je s.r.o., ale založila dvě akciové společnosti: Český národní investiční majetkový fond (ČNI MF) a Český národní investiční obchodně - podnikatelský fond (ČNIOPF). ČNIMF m ěl být naplněn do výše jedné miliardy nominální hodnoty a ČNIOPF měl být napln ěn do výše 700 miliónů Kčs, čehož mělo být dosaženo prodejem akcií v nominální hodnotě 1.OOO,- Kčs. Do konce listopadu 1992 se akcie prodávaly za tržní cenu 1.060,- Kčs, od počátku prosince za 1.090,- Kčs, od 1. 7. 1993 za 1.120,- Kč atp. V druhém čtvrtletí 1993 byl ČNIMF naplněn do cca 930 mil. Kč a 31 tis. ak cionářů, ČNIOPF dosahoval částky 570 mil. Kč a 25 tis. akcionářů. Pak se prode j akcií téměř zastavil. Oba fondy byly uzavřeny až v posledním čtvrtletí 1993. Logicky je možno usoudit, že průměrná tržní cena akcie byla cca 1. 100,- Kčs. Majetkový fond tedy získal navíc 100 miliónů Kčs a obchodní fond 70 miliónů, což celkem činí jednu miliardu a 870 miliónů Kčs. Z nominální hodnoty 1,7 mili ardy byly 4% vyplaceny dealerům jako provize, což představuje odpočet 68 milió nů. Společnosti tedy nad rámec fondů mělo zůstat 102 milionů Kč. Kam se ty pen íze poděly?

Dle tvrzení na školení dealerů a dle reklamních materiálů mělo být základ ního jmění z fondů použito k nákupu staveb, v kterých se podnikatelskými aktiv itami budou vytvářet hodnoty. Jestliže se tak stalo, pak nynější odhadní cena těchto nemovitostí se musí blížit 2,5 miliardám Kč, protože za poslední dva ro ky se odhadní ceny staveb zvýšily cca o 60 procent. Všechny tyto odhady dávají tušit, že ČNIS je na tom finančně velice dobře.

Jestliže se v květnu 1994 účetní (likvidní) hodnota akcie ČNIMF vyjadřova la číslem 1.321,- Kč a akcie ČNIOPF číslem 1.410,- Kč, a tyto akcie v podobě j eště zatímních listů se od akcionářů ocitnuvších se ve finanční tísni vykupova ly na "interní" burze v Pardubicích za polovic, pak ŠLO O PODRAZ ! Jestliže na burzu cenných papírů v listopadu 1994 vstoupily akcie ČNIMF v hodnotě 470,- K č a akcie ČNIOPF v hodnotě 541,- Kč, pak ŠLO O PODRAZ! Je logické, že od květn a 1994 do listopadu 1994, tedy za šest měsíců neklesla hodnota portfolia o 62 či 64 procent, jak byl zaznamenán pokles hodnoty akcií. Šlo tedy o záměrné (po dvodné) snižování ceny akcií.

V průběhu první dekády března 1995 se akcie ČNIMF nabízely za 381,- Kč a akcie ČNIOPF za 390,- Kč. Na konci března kurs akcie ČNIMF klesl na 350,- Kč a kurs akcie ČNIOPF na 380,-Kč.

Na burze 12. dubna již kurs ČNIMF byl 217,- Kč a kurs ČNIOPF 246,- Kč což před stavuje v průměru 23% nominální hodnoty a jen 15% odhadní ceny portfolia (hodn oty staveb).

Paní Erika Pazderová jako ředitelka ČNIS Litoměřice je odpovědna za systé m krásných a nereálných slibů - tedy cílených lží, kterými v několika cyklech školení bylo zblbnuto několik stovek dealerů. Těchto pak bylo zneužito k šířen í lživé propagandy a k podvodnému vylákání cca 1,87 miliardy Kčs od klientů. D ále je odpovědna za velice špatné hospodaření se svěřenými finančními prostřed ky a za nekalou soutěž, kterou podvodné snižování hodnoty akcií bezesporu je. České národní investiční konsorcium bylo v souladu s legislativou transfo rmováno k 1. 10. 1992 ve fondy České národní investiční společnosti. Někteří z původního kolektivu vedení konsorcia odešli a založili konkurenční firmu TERC IER v Roudnici nad Labem.

Přelévání kapitálu majitelů akcií ČNIMF a ČNIOPF do kapes vedoucích praco vníků ČNIS se tedy děje pod deštníkem vlivu exministra Sokola. Není pochyb o t om, že tuto zlodějnu kryjí policisté okresu Litoměřice a příslušníci Správy Po licie ČR Severočeského kraje (jinak by v tom už dávno byl pořádek!) Je paradox em, že právě oni budou vyšetřovat "podezření" z trestné činnosti ČNIS, na kter ou jsem dne 8. března 1995 podal trestní oznámení. Nejméně další 4 akcionáři p odali taktéž trestní oznámení na Okresním státním zastupitelství ve Vyškově. I jim bylo oznámeno, že věc byla postoupena na Okresní ředitelství Policie ČR v Litoměřicích. Proto tyto podklady zasílám taktéž nynějšímu prezidentu Policie ČR plk. JUDr. Oldřichu Tomáškovi a řediteli Inspekce ministra vnitra plk. JUD r. Vladimíru Nechanickému.

Vyzývám Českou národní banku a Ministerstvo financí, aby se problémem zne hodnocených akcií v České národní investiční společnosti v Litoměřicích začaly bezokladně a důkladně zabývat!

Vyškov, 15. dubna 1995

Karel Höfer

Karla Čapka 111

682 01 Vyškov