--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Nesnesitelná těžkost politického bytí
Zdroj: NN Ročník........: 0005/019 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Na okraj zdánlivě překvapivých, zato zcela jistě dramatických událostí v Křesť anskodemokratické straně

NESNESITELNÁ TĚŽKOST POLITICKÉHO BYTÍ

Už nějaký čas se mi zdá, že s Křesťanskodemokratickou stranou není cosi v pořá dku. Že sice mluví neustále o svém "čestném" kreditu ("málokdo ji může obvinit z toho, že je politicky nečitelná a že ze svých postojů účelově uhýbá" - před seda KDS Ivan Pilip), leč právě při tomto řečnění jej jaksi a kdesi potrácí. Ž e už nedokáže jednat přímo a "rovně", jak sama deklaruje. Jistě: nad KDS visí víc než reálná hrozba vlastního zániku. Strach ze smrti tedy v ní může být všu dypřítomný a politický pud sebezáchovy obvykle neoperuje nejčestnějšími prostř edky. (Což sice může leccos vysvětlovat, nikoli však omlouvat tuto kdysi pravd omluvnou stranu.) Důkazem budiž (s prominutím) trapné a neférové "předsvatební tanečky" KDS - tu s partají Josefa Luxe, tu s vládnoucí stranou Václava Klaus e, trapnější a neférovější o trochu víc, než je i v naší, ne úplně slušné spol ečnosti obvyklé.

(Lidovci byli a jsou k oněm "námluvám" poměrně decentní a zdrženlivé, předseda KDÚ-ČSL Josef Lux např. na otázku, zda KDS nebude plakat nad rozlitým mlékem, pokud se spojí s ODS, odpověděl: : "Je skutečností, že existenční problém řeš í KDS, nikoliv my. My jsme nabídli KDS možnost podílet se na křesťansko demokr atické politice, a čas ukáže... Úsměv, radost či pláč KDS je interní věcí této strany, do které já nechci zasahovat."

A Občanská demokratická strana - chytrý to Klaus! - lišácky vyčkává, což v tom to ohledu neznamená nic jiného, než že nechává KDS "vykysat" - neboli s čistým svědomím dopouští, aby se KDS znemožnila sama. Jak jinak si vysvětlit obsah ( jinak značně prostoduchých) slov jindy tak suverénního výkonného místopředsedy nejsebevědomější strany Libora Nováka, komentující "přiznání" představitelů K DS v průběhu první schůzky s ODS na nejvyšší úrovni, že povedou paralelní jedn ání také s KDÚ-ČSL: "Tak jsme se tvářili, jako že to neslyšíme. Protože takto se námluvy nedělají. Že budu říkat, že mám ještě jiné nevěsty, které jsou k má ní.":

Komentáře k integračním, či slučovacím snahám KDS jsem se doposud zdržoval. Tu šil jsem, že cosi důležitého a podstatného teprve přijde.

Na poslední tiskové konferenci ODS výkonný místopředseda této strany L. Novák mj. prohlásil: "Nám by se líbilo, kdyby alespoň některý z politiků KDS prošel běžnou volební procedurou v ODS a byl tímto způsobem nominován, čili aby pro n ěho neexistovala nějaká zvláštní cesta. Já osobně jsem přesvědčen, že řada lid í z KDS by takovouto procedurou prošla s úspěchem... Další jednání s KDS bude samozřejmě záviset na výsledcích, závěrech výkonné rady ODS. My sami jsme si s tanovili limitní termín pro konečné uzavření těchto jednání na červen... My js me se KDS na její jednání s KDÚ-ČSL neptali, oni nám to sami sdělili a my jsme řekli, že to raději nechceme slyšet. Protože jestliže tvrdí, že ty rozhovory, které vedou s námi, jsou seriózní, berou je vážně, tak nemohou současně říkat , že stejně seriózně a vážně vedou rozhovory ještě s dalšími - teď hovořím úmy slně v mnnožném čísle, protože to padlo - s dalšími politickými stranami. Čili pro nás by to další jednání, které povedeme, už mělo být takové, že bude jedn označné. V tomto smyslu. Protože bychm nechtěli, aby - ne námi, ale řekněme čl enskou základnou ODS - byla tato multijednání vykládána jako nějaká licitace z e strany KDS."

Vypadalo to, že jde do tuhého.

Taky že šlo.

Ovšem netušil jsem, že tak bezprostředně...

* * *

Jen o půldruhé hodiny později a o několik málo kilometrů jinde jsem před pravi delnou tiskovou konferencí KDS slyšel sedícího předsedu poslaneckého klubu KDS Marka Bendu rozhořčeně, ale zároveň jaksi rezignovaně říkat stojícímu místopř edsedovi KDS a poslanecké sněmovny Pavlu Tollnerovi: "To se nedělá, to se pros tě nedělá..."

No dobře, co na tom, pomyslel jsem si, občas se musí pohádat i kolegové - posl anci. Na konferenčním stolku před nimi ležel maličký štůsek jakýchsi potištěný ch papírů s hlavičkou KDS. Stačil jsem zjistit, že jde o nějaké prohlášení pos laneckého klubu KDS, ale to není nic neobvyklého, podobné dokumenty dávají nov inářům skoro všechny politické strany, strčil jsem ho do kapsy, a protože byl čas a Marek Benda se zvedl, kývl na předsedu Klubu angažovaných nestraníků Emi la Dejmka (častý host tiskovek KDS), Pavel Tollner řekl kolegovi z parlamentu Janu Zahradníčkovi: "Jdeme dovnitř, musíme tam jít", pustil jsem i dalšího mís topředsedu KDS ing. Miroslava Tyla a vešel za nimi dovnitř malé místnosti, kte rá byla tentokrát plná novinářů, dokonce přišla i televize Nova. Ještě pořád j sem nic netušil.

Byl čtvrtek, devadesát minut po poledni,tisková konference začala...

(Vy už dnes samozřejmě víte, oč šlo. Z hlediska pozdějších oficiálních prohláš ení by se zdálo, že to, co se tehdy ve čtvrtek povídalo na tiskovce KDS, není důležité. Já však dám na bezprostřednost slovního projevu, který odhalí většin ou mnohem víc než stokrát předělávaná a prodiskutovaná hrohlášení. Proto si do volím předložit v podstatě úplný stenografický záznam.)

V krátkém úvodním slovu M. Tyl zničeho nic pronesl: "Kromě běžného programu budeme také hovořit o prohlášení klubu, rozděleného klubu KDS . A o prvních stanoviscích a názorech v této záležitosti."

A bylo to tady!!!

Ing. Tyl však zdánlivě klidně pokračoval: "Nicméně se vrátím nejdříve k naší j aksi pravidelné poznámce. Minulý týden byl sjezd Klubu angažovaných nestraníků a byla tam vysokým devadesátiprocentním souhlasem potvrzena integrace mezi KA N a KDS. Já to vítám s obzvláštním zadostiučiněním, protože se považuji svým z působem za architekta tohoto sbližování, protože prakticky od února l99O jsme tak či onak v úzkém kontaktu s KAN , ať už v pravicové Demokratické iniciativě , nebo později podle partnerské smlouvy od roku l993, ve velmi těsné integraci .

Tento směr a postup integrace není bez problémů ani do budoucna. Ale rozhodně je to jeden z naplnění těch motivů, které KDS měla, když formulovala jako prvn í pravicová strana potřebu integrace pravice v této zemi už v roce l99l." Pak se kladně zmínil o posledních iniciativách prezidenta a premiéra ohledně v stupu do NATO a o zrušení clearingového uspořádání obchodu se Slovenskou repub likou. Nakonec dodal: "Znovu říkám, zlatý hřeb, kvůli kterému patrně je zde řa da napjatých, nechám na zvláštní bod této konference a také na vaše zvláštní d otazy."

(Tento bod ovšem - jak se ukázalo - byl také bodem jediným.) Pak promluvil E. Dejmek: "Zacituji z usnesení našeho sobotního sjezdu, a sice že sjezd bere na vědomí rozšířenou partnerskou smlouvu s KDS a pověřuje vedení KAN k postupným krokům vedoucím k integraci dle schváleného harmonogramu. Já, pokud jsem byl informován o situaci, která v současné době nastala uvnitř KDS , mohu prohlásit pouze tolik, že náš vztah k naší partnerské organizaci se tím to v žádném případě nemění, a chceme nadále velice blízce spolupracovat a napl nit usnesení našeho sobotního sjezdu. V tom smyslu, že dojde k integraci našic h dvou stran.

Já bych ještě to doplnil o prohlášení Demokratické unie a sice paní Hromádkové , která prohlásila, že v této integraci vidí především prosazování partikulárn ích zájmů nejvyšších představitelů těchto stran a že se domnívá, že my předsta vitelé KAN a KDS se snažíme touto integrací vytvořit podmínky pro nějaká budou cí snad křesla. Já si myslím, že právě tento integrační proces zcela jasně a s rozumitelně by měl avizovat všem, že dochází k pravému opaku věci, tzn. slučov ání stran rozpouštěním sekretariátů, rozpouštěním vedoucích pracovníků a řídíc ích pracovníků jednotlivých stran a že by mělo dojít k vytvoření nové strany, která by měla své nové vedení."

Moderátor: "Takže prosím, teď je prostor pro vaše otázky." Ozval se však Pavel Tolner.

"Asi bych měl uvést několik slov. Rozdali jsme vám prohlášení, já bych jen uve dl, že dnes se pět poslanců klubu KDS v Poslanecké sněmovně Parlamentu České r epubliky rozhodlo nebýt nadále členy tohoto klubu a vytvořit vlastní klub, kte rý jsme nazvali KDS římská jedna. Toto naše rozhodnutí my tedy bereme jako jak ýsi výraz ohrožení, které cítíme, že bychom možná v dalších měsících už nemohl i pokračovat v té autentické politice křesťanskodemokratické strany, tak jak j i KDS tlumočí po pět let své existence, ale myslím, že lze říct, že jsmee pros tě nevydrželi tu tenzi, která ve straně nastala ohledně integračního procesu, a my prostě říkáme - shrnuto do jedné věty - že spolupráce s ODS na platformě stávající koalice určitě ano, ale integrace s ODS pro nás pět ne! Domníváme se, že tak tlumočíme, legitimně tlumočíme část názorů naší členské z ákladny a určitě část názorů našich představitelů v komunální politice, jak to zaznělo na shromáždění v Pelhřimově zhruba před měsícem.

Myslím, že toto naše prohlášení otevírá jakousi novou platformu KDS a my bycho m tento rozhodný krok , který možná je překvapivý, ale který v podstatě ve str aně zrál nejméně půl roku, nejméně tedy od komunálních voleb, otázka, co bude v budoucnosti, my si myslíme že tento krok může být i výrazným signálem ke sje dnocení skutečně křesťanských, demokratických, konzervativních sil nejen uvnit ř KDS, ale myslím, že i takto oslovujeme ty členy KANu, pro které je z různých důvodů členství v ODS nepřijatelné, myslím, že nám rozumí a byli bychom rádi, abychom oslovili i možná část mimoparlamentního politického spektra, které sy mpatizuje s myšlenkou křesťanské demokracie.

Domníváme se, že je možno udržet křesťanskodemokratickou platformu v její konz ervativní poloze tak, jak jsme ji vždycky tlumočili, a budeme se o to i nadále pokoušet.

Myslím, že obnovíme jednání s KDÚ - ČSL, které bylo jakýmsi způsobem přerušeno ."

Pak přišly na řadu novinářské otázky.

- Znamená to tedy, že vás pět poslanců by se chtělo spojit se stranou KDÚ-ČSL? Tollner: "Já bych to nedával tak jednoznačně, já myslím, že jednoznačné je jak ási obrana proti rychlému sloučení s ODS, proti tomu, aby se v parlamentu vytv ořil jeden společný klub, kde by KDS nemohla svobodně tlumočit svou politiku. Já myslím, že je zcela zřejmé, že jsou aktuální politické problémy, ve kterých máme výrazně rozdílný názor. Myslím, že nemusím vypočítávat, ale já myslím, ž e naše představa fungování občanské společnosti, myslím, že stále čekáme na te n očekávaný zákon o neziskových organizacích, naše představa o fungování spolk ů, naše představy o dokončení restitucí nejen církevních, ale i - řekl bych - spravedlivého narovnání u právnických osob složených z osob fyzických, ale i o navrácení části alespoň majetku některým spolkům. To jsou věci, které jsou v diskusi již nejméně pět let, na kterých jsme vždycky stáli. Já myslím, že ne n epodstatná je otázka vyrovnání se s minulostí..."(V tu chvíli se, jinak do seb e zahleděný a zamyšlený Marek Benda, začal usmívat a nevěřícně kroutit hlavou. ) "...tak, jak jsme ji vždy tlumočili, otázka naplnění ústavy ve věci vyšších územně správních celků, já z Moravy stále očekávám, kdy budou na Moravě vytvoř eny ty tři země, jak jsme o nich mluvili, otázka naplnění ústavy ve věci senát u atd. Já myslím, že by bylo škoda pro naši politickou scénu, kdyby tato demok ratickokřesťanská platforma se takto rozplynula."

- Pane Bendo, očekáváte, že po rozštěpení klubu dojde i k rozštěpení strany? P ane Tollnere, můžete vyloučit takovou věc, která se trošku vnucuje, že z těch pěti poslanců, kteří jdou mimo bývalý klub KDS, je většina velmi málo známých, čili jestli tady není taky ten důvod, že právě tito poslanci mají obavu, že b y se u ODS neuplatnili?

Tollner: "Já myslím, že je nás možno jaksi třeba obviňovat z toho, že jsme mén ě pragmatičtí, já vám děkuji za to, že vůbec jako si mohu uvědomit, že jsem ne jneznámější poslanec z ústavních činitelů nebo tak. Tento klub má jednoho míst opředsedu KDS, čili já jsem místopředsedou sněmovny ještě k tomu, a kromě toho má místopředsedu bývalého tedy nebo stávajícího klubu, čímž je pan poslanec Z ahradníček, já bych při této příležitosti představil, že pan poslanec Zahradní ček je novým předsedou tohoto klubu KDS I., a nemyslím si, že pan poslanec Kor onthály patří ke zcela neznámým osobnostem, jeho působení v komisi pro sdělova cí prostředky je dostatečně známo. Myslím, že toto se dá dosti vyvrátit. A pokud jde, prosím vás, o rozštěpení strany, já myslím, že názorová platforma nebo řekněme nějaká výrazná křesťanskodemokratická frakce, která se tímto tak hle, řekl bych, snaží definovat, není rozštěpením strany. My pevně stojíme na strukturách strany, na programu strany, stejně tak jako se považujeme za koali ční klub, který samozřejmě podporuje vládní koalici v rámci koaličních dohod, v rámci programového prohlášení vlády a i dopisem jsme vyjádřili podporu svým oběma ministrům."

Marek Benda: "No... já se přiznávám k tomu, že tato situace v toto chvíli je p oměrně obtížně analyzovatelná, protože jsem se to stejně jako většina z vás do zvěděl před dvěma hodinami bez jakékoliv předběžné informace. Takže opravdu je n velmi velmi kuse k tom, co tady říkal pan místopředseda Tollner. Já tomu ner ozumím. Já tomu nerozumím. Integrační jednání se vedou, nebyla nijak uzavřena, vrcholové orgány strany o nich nerozhodly. A tato integrační jednání vedou or gány strany, nikoli samozřejmě poslanecký klub. Poslanecký klub je orgánem sně movny a jako takový je nějakým způsobem začleněn ve struktuře strany, ale samo zřejmě nerozhoduje o tom, jak budou pokračovat dále integrační jednání. Z toho to hlediska si myslím, že stávající klub nikdy nikoho neznásilňoval, nikdy nik oho nenutil k nějakému hlasování proti jeho vůli nebo proti programu strany či programovému prohlášení vlády nebo čemukoliv podobnému, a proč bylo zapotřebí vyhlásit další klub, je pro mě neuchopitelené."

- Znamená to, že integrace s ODS je již hotovou věcí? Tollner: "Milý pane, já jsem byl přímým účastníkem jednání s ODS." - Domníváte se, že po té integraci byste neměli možnost prosazovat ten svůj... Tollner: "Já se domnívám, že tak, jak spěly ke konci integrační procesy s ODS, zdálo se mi zřejmé, že ze strany ODS je výhodná taková ta personální nabídka, ale že se pro KDS neotvírá žádná samostatnější platforma, která by uchovala p olitiku KDS. A o to nám jde. My jsme zde, to myslím za těch pět let, provedli jakýsi heroický pokus o ustavení moderní křesťanské demokracie. A já bych byl rád, abychom tento heroický pokus nějaký, v nějaké formě, mohli dál pokračovat .

Já vím, že jsme se dopustili smrtelného hříchu, že se nám nepodařilo v jakési větší míře oslovit veřejnost. Ale možná to chce ještě delší čas. Já myslím, že by byla velká škoda, takto prostě tuto historii této strany, která, myslím si , že měla výsledky a především měla dobrý kredit, že takto nechat rozplynout n a platformě, kde by již neměla prostor...

Já bych ještě jednou zopakoval, že toto naše vystoupení není vystoupením proti ODS. Je to prostě vystoupení proti integraci."

- V souvislosti s integračními procesy a jednáními, které probíhaly jak s ODS, tak s KDÚ-ČSL, se hodně mluvilo o hodnotě značky KDS. Dokonce se vyjadřovala i takovými hodnotovými kritérii, kolik míst by si strana představovala na kand idátkách té nebo oní strany. Neobáváte se, že rozštěpením klubu, a jak jste na značili, i jistým rozštěpením strany, se v podstatě snižuje tato hodnota značk y KDS, ať již pro tu skupinu, která dejme tomu bude pokračovat v integračních snahách s ODS, nebo pro vaši skupinu, která bude jednat o integraci případně s KDÚ -ČSL, že ta hodnota značky klesá v podstatě na minimum? Ne-li na nulu? Tollner: "Já se domnívám, že bohužel samostatně KDS nebude moci existovat. Já myslím, že toho je si vědomo i dobrých osmdesát procent naší členské základny. Čili značka KDS jako taková prostě nepřežije do příštích voleb. Tím si myslím , že i její hodnota prostě je odpovídající. Nám nejde o místa, nám jde o platf ormu. Dokonce si myslím, že je možné jednat o to, aby došlo k jakémusi zachová ní alespoň stínových paralelních struktur, našich stranických struktur v další integraci. O to se budeme pokoušet."

- Vy tady hovoříte o tom, že obnovíte jednání s KDÚ-ČSL a že vytvoříte stínovo u strukturu v KDS. To znamená...

Tollner: "To jste mi špatně rozuměl. Jde o to, aby KDS jakýmsi způsobem přežil a i ve své organizaci. Aspoň takto o tom v jakémsi prvním náznaku návrh KDÚ-ČS L hovořil. Tak jsem aspoň porozuměl."

- Pane Dejmku, který proud bude podporovat KAN? Dejmek: "Já se k tomu mohu vyjádřit velice těžko, protože celou tuto informaci jsem získal zhruba před půl hodinou, čili naše orgány si ještě nestačily v žá dném případě k tomu vytvořit nějaké stanovisko. Nicméně musím trvat na tom, co jsem řekl ze začátku, že náš vztah k naší partnerské organizaci, ke KDS se ne mění. Nakonec i na našem sjezdu jasně zazněly různé směry, jeden směr, který s měřuje ke straně lidové, a určitý směr, který se vyjádřil, že by nebyl proti s polupráci s ODS. Myslím si, že ta polarita názorů uvnitř KANu je do jisté míry odrazem určité polarity názorů uvnitř KDS. Čili naše konečné stanovisko nebo konečné vyjádření k tomu by zřejmě proběhlo po zasedání našeho předsednictva." - Může tedy KAN následovat KDS a taky se takto rozdělit do dvou proudů? Dejmek: "Já si to nemyslím, já si myslím, že naši delegáti zcela jasně se vysl ovili pro to, abychom vedli další jednání s třetí stranou, a výsledky těchto j ednání by měly být předloženy eventuelnímu sjezdu našich již sloučených dvou s tran, a delegáti sjezdu by se měli vyslovit k tomu, který z těchto směrů zvolí . A potom předpokládám, že bychom tedy cestou demokratické většiny měli násled ovat teda skupinu nebo tu část, která si prostě vybere určitou stranu. - Předpokládáte, že to, co se stalo v klubu, se stane i ve vedení KDS? Případn ě v členské základně?

Tollner: "Já bych nemluvil o rozštěpení. Já myslím, že toto prostě je názorová polarita uvnitř strany. Že jsou tu určité dvě platformy."

Nakonec si vzal slovo první místopředseda KDS Miroslav Tyl: "Dovolte mi, abych se jako bohužel zde nejvyšší představitel KDS předběžně vyjádřil k tomu, co z de bylo řečeno. S jistotou mohu říct, že za pět let nenastala nikdy situace, a bychom byli postaveni před takovéto jednání mezi jaksi blízkými a nejbližšími představiteli KDS. Nikdy, ani při krizi kolem předsedy strany, se taková věc n estala, vše toto podléhalo demokratickému mechanismu KDS, a nikdo si na tento mechanismus zatím nemohl stěžovat.

Toto rozhodně tedy postrádá tento moment, který u nás byl normou a zvykem. A z toho důvodu je samozřejmě to varující. Pro mě osobně, já můžu vyjádřit jen ne jhlubší politování nad tímto procesem. Nejhlubší politování a přesvědčení, že to je proces, který nic z deklarovaných věcí v podstatě nemůže dosáhnout. Nic z toho, co je zde písemně deklarováno, nemůže být podle mého politického odhad u dosaženo, protože ani pozitivně se zde nic nedeklaruje. Jenom jde o to zabrá nit ve chvíli, kdy není ještě, a nebylo, v žádných okolnostech a žádnou strukt urou, kterou ani my nejsme, rozhodnuto, protože nakonec to jsou republikové or gány a sjezdy stran, které alternativy rozhodují, tak je to spíše negativní ce sta, jak některé z alternativ v podstatě zabránit. Ne jak některou posílit. To je třeba si uvědomit. Ale je to mé osobní stanovisko. V tuto chvíli nemůže bý t jiné. Já myslím, že orgány KDS na to budou reagovat, odpovídat atd. A možná to nebude tak rozsáhlé nedorozumění, jak se teď tady zdá, právě plynoucí z toh o překvapení. To je vše."

Moderátor chtěl tiskovou konferenci ukončit. Do toho Tollner: "Mohu ještě posl ední větu? Já myslím, že v poslední době byla kolem KDS taková jaksi mlha. Ohl edně jejího směřování. Já myslím, že tento náš jakýsi možná trochu příliš radi kální krok na křesťanské demokraty, tuto mlhu odstranil a situace se projasnil a."

Moderátor znovu: "Já vám děkuji..."

Tollner pokračuje: "Já si myslím, že i když je to krok, který - jaksi každé dě lení je jakýsi krok negativní, já myslím, že je jasné, že směřuje k další inte graci."

Teď teprve byl konec.

*

Poté hloučku novinářů Marek Benda řekl: "To je pro mne naprosto nečitelné a op ravdu jsem se o tom dozvěděl teď, je to akce skupiny pěti poslanců, z nichž te dy dva jsou, jeden v tuto chvíli je funkcionářem strany, a já prostě musím poč kat, až se sejdou republikové orgány, předpokládám, že v nejbližších dnech se sejde, v nejbližších hodinách se sejde výkonný výbor, jakmile se předseda Pili p vrátí z Pelhřimova, kde je na mítincích, a který o tom doposud neví, co se u dálo, a příští sobotu je nejzazší termín řádého zasedání nejvyššího stranickéh o orgánu, který možná bude urychlen, možná ne, to ještě uvidím, a který by se nějakým způsobem se situací měl vypořádat. Já osobně nepokládám myšlenku mimoř ádného sjezdu za pravděpodobnou."

- Mohlo by dojít k divokému štěpení?

Benda: "Já si myslím, že k žádnému zásadnějšímu štěpení nedojde." Otázka NN: Jestli můžete a znáte, můžete nám říct názor vašeho otce? Benda se smíchem: "To nemůžu, protože já jsem s ním mluvil

sice, ale v podstatě jenom v podobě, že jsem mu to přečetl do telefonu to proh lášení, a on z toho byl stejně perplex jako já. A já jsem to dostal dneska v p oledne na chodbě v parlamentu, to oznámení."

*

Počkal jsem, až televize Nova domluví s Pavlem Tolnerem. Pak jsem se ho zeptal :" Prosím vás, jednu malinkou, možná drsnou otázku. Upřímnost za upřímnost. S ODS ne, s KDÚ-ČSL ano, jak jste to naznačil..."

Tollner: "Není to, není to tak jednoznačné, jak to říkáte. Ale - spíše ano." "Ta drsná otázka zní - není to z bláta do louže?"

Tollner hluboce povzdechl, poté pravil:" Jo. Když jste chudá nevěsta, těžko se vybírá. Není to sňatek z lásky."

* * *

Pro úplnost text onoho prohlášení:

Parlament České republiky KDS - Vědomí odpovědnosti Klub poslanců KDS I.

Prohlášení klubu KDS I.

U vědomí nezbytnosti integrace KDS se silnějším politickým subjektem, ale i po vinnosti nezpronevěřit se důvěře, kterou nám dala členská základna KDS, rozhod li jsme se vytvořit poslanecký klub KDS I., sdružující poslance Jiřího Haringe ra, Vladimíra Koronthályho, Věnceslava Lukáše, Pavla Tollnera a Jana Zahradníč ka.

Naším cílem je zachovat kontinuitu politiky KDS tak, aby ideály, na nichž naše strana vznikla, zůstaly zachovány v politickém spektru naší vlasti i nadále. Proto odmítáme takový způsob integrace, který by ve skutečnosti znamenal zánik křesťanskodemokratické platformy a který by byl pouhým výrazem osobních pragm atických ombicí některých jednotlivců. Výsledky a kredit, kterého jsme v uplyn ulých letech dosáhli, nás opravňují k tomu, abychom tento přínos nenechali bez ezbytku rozplynout.

V souladu s programem KDS jsme politiky, jejichž hlavním posláním je služba, a to služba druhým, ne sobě. Proto naše zásadní politická rozhodnutí, která čin íme, nemají vést k vytváření křesťanského ghetta, ale ke skutečnému sjednocení křesťanských, demokratických a konzervativních sil na pravici politického spe ktra. Věříme, že právě takto náš rozhodný krok přivítá i KAN, který se odhodla l k postupné integraci s KDS. Chceme spolu s dalšími spoluvytvořit politický s ubjekt skutečně moderní, nový, oproštěný od nánosů minulosti, poučený z chyb. Nejde nám o křesťanskou nálepku, ale o křesťanskou demokracii.

Vznik nového poslaneckého klubu KDS I. je signálem pro všechny členy a přízniv ce KDS, kterým nejde o jejich budoucí politickou kariéru, ale především o to, aby se univerzální křesťanské hodnoty prosazovaly ve veřejném životě pod svými pravými názvy. Je to výzva ke spolupráci všech reálně existujících křesťansko demokratických a konzervativních sil této země.

JIŘÍ HARINGER, člen výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní pr ostředí PS Parlamentu ČR, člen Politické rady KDS

Mgr. VLADIMÍR KORONTHÁLY, místopředseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, ml ádež a tělovýchovu PS Parlamentu ČR, člen Politické rady KDS, člen stálé komis e PS Parlamentu ČR pro sdělovací prostředky

Mgr. VĚNCESLAV LUKÁŠ, člen rozpočtového výboru PS Parlamentu ČR a člen Politic ké rady KDS, člen RZV KDS, místopředseda OO KDS Východní Čechy, člen Dozorčí r ady FNM ČR

Ing. PAVEL TOLLNER, místopředseda PS Parlanetu ČR, místopředseda KDS JAN ZAHRADNÍČEK, člen výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PS Parlamen tu ČR, člen republikového výboru KDS

V Praze dne 4.5. l995 * * *

Další průběh událostí je dostatečně znám.

Z tiskové konference odjel Pavel Tollner za předsedou KDÚ - ČSL Josefem Luxem na separátní jednání - a neuspěl. Předseda KDÚ-ČSL sice zdrženlivě řekl: "Já j sem přijmul tuto informaci, je pro mě nová, a čas ukáže, co je dobré a co niko liv," nicméně také pronesl: "KDÚ - ČSL nepodporuje ani nevítá rozdělení poslan eckého klubu KDS. Osobně v tom vidím komplikaci pro koalici." A o něco později dokonce prohlásil, že jeho strana "není sebevrah, aby jednala o sloučení s ně kým jiným než s řádným vedením KDS."

*

Výkonný místopředseda ODS L.Novák jakoby mimochodem pronesl: "Nevidíme v tom n ic pozitivního a myslíme si, že teď v tuto chvíli je na KDS, aby si tento svůj vnitřní problém nějakým způsobem vyřešila."

*

A předseda KDS Ivan Pilip, který se údajně o rozkolu ve své straně dozvěděl z rozhlasu, dorazil do Prahy a vzal otěže do rukou. Ještě týž večer se v kuchyni Václava Bendy schází republiková rada KDS, která čin pětice poslanců označí z a načasovaný akt s cílem poškodit politiku KDS. Jednomyslně (šest k nule) rozh odne pozastavit Pavlu Tollnerovi výkon funkce místopředsedy strany (stanovy to prý připouštějí - při ohrožení politické stability strany) a nemíní mu darova t ani jeho místopředsednické křeslo v parlamentu: podle slov Ivana Pilipa "bud e jistě předmětem úvah a jednání.". Šéfa nového poslaneckého klubu KDS I. Jana Zahradníčka republiková rada vyloučí z vedení strany a předseda Pilip dokonce připustí, že může být ze strany vyloučena celá frakce, neboť odštěpení poslan ci fakticky rezignovali na své působení ve straně a KDS už nereprezentují. Ved ení strany navíc nebude souhlasit, aby ji "odštěpenci" v parlamentu zastupoval i.

*

Pavel Tollner se bránil: "Rozhodnutí strany bylo upečeno u Bendů v kuchyni, za tímco já jsem byl zvolen na řádném sjezdu a naprostou většinou hlasů. Byli jsm e zbaveni svých funkcí po vzoru renegátů, jak se to dělalo dřív. A je mi záhad ou, na základě jakého článku stanov KDS jsme vůbec byli z výkonného výboru vyl oučení.....Ačkoli, přiznám se, jsem poněkud polichocen, pokud jsem trestán za to, že nechci vstoupit do ODS. Já si myslím, že takhle velké slávy se ve sněmo vně nedočkám..."

Na adresu Václava Bendy řekl, že jeho mandátu si váží, stejně jako si ovšem vá ží i svého mandátu třetího místopředsedy: "Ale nikdy bych nehlasoval pro jeho vyloučení, jako on hlasoval pro pozastavení mé místopředsednické funkce. Tím m ě hluboce zklamal. " A k Ivanu Pilipovi: "Chápu poněkud směšnou pozici našeho pana předsedy, když vlastně má teď dva kluby nebo když mu uteče polovina posla nců. Já osobně bych v tomto momentě asi abdikoval a do měsíce bych svolal mimo řádný sjezd."

Pavel Tollner se míní odvolat ke stranickému soudu a o vyloučení ze strany ani neuvažuje: bylo by prý totiž krajně komické, kdyby se strana, která umírá, na vzájem vylučovala...Schizofrenní situaci by měl podle jeho názoru vyřešit mimo řádný sněm strany, což ovšem Ivan Pilip zásadně odmítá...

* * *

Aby bylo jasno: nestraním ani jedné frakci v KDS, o čemž doufám svědčí otázka, kterou jsem položil Pavlu Tollnerovi na zmíněné tiskové konferenci. Pro Václa va Bendu jsem dokonce měl jistou slabost. Kdysi jsem ho chtěl vidět ve funkci ministra vnitra (to když se pod Janem Rumlem poprvé zhouplo křeslo), protože j sem na vlastní oči viděl a na vlastní uši slyšel, jakou hrůzu z této možnosti měli bývají estébáci. Naposled jsem mu dal hlas při komunálních volbách, ač js em tušil, že do rady pražského magistrátu se dostane spíš Vlasta Štěpová - neb lahé paměti, což se také stalo.

Pavla Tollnera neznám, ale budiž, teoreticky připouštím, že třeba kope za barv y KDÚ-ČSL, i když on sám řekl, že při jednání s ODS mu bylo nabídnuto dostateč ně vysoké křeslo, aby se nemusel poohlížet po slabší straně, jsa podezírán, že mu o nic jiného nejde. Ale budiž: třeba si vymýšlí, třeba jenom něco nesprávn ě v diplomatických narážkách pochopil. On ovšem taky řekl: "To, co jsme učinil i, byl obranný reflex, k němuž jsme dospěli ve čtvrtek v ranních hodinách po a nalýze jednání předsedy Pilipa, který údajně rozhodl o spojení jejich strany s ODS."

Jistě, tuto myšlenku odmítl striktně jak Václav Benda ("Několik lidí, ne příli š významných lidí - významní jsou jenom tím, že jsou našimi poslanci, zaujalo prapodivné stanovisko, vycházející pouze z hypotézy, že jsme už o něčem rozhod li, což se nestalo... Žádná rozhodnutí o budoucí integraci KDS s jinou politic kou stranou kromě KAN nepadla..."), tak Ivan Pilip.

Jenomže co udělal předseda KDS, když se v onen "nešťastný" čtvrtek vrátil z mí tinků? Okamžitě telefonoval premiéru Klausovi do USA! Jednání mezi KDS a ODA b udou nadále pokračovat, nebylo mu za těžko ujistit Václava Klause - předsedu O DS přes oceán!!! (Ten opačným směrem odtušil: "Od začátku mi bylo jasné, že ne všicjhni členové KDS si přejí naprostou integritu s ODS.".

Za koho tedy kope předseda KDS?!

*

A jakou roli v tom všem hraje "poslední ze spravedlivých", otec - zakladatel, nyní první místopředseda KDS, antikomunista a "antiestébák" Václav Benda? Jó, to kdybych věděl... Vypadá to, že (maskován jiným dresem a takřka křišťálovou pověstí) kope pro stejný tým jako mladičký ministr školství Ivan Pilip (stal s e jím pouhých sedm let po promoci na Vysoké škole ekonomické - a chce jím zůst at). Schizofrenní situace: KAN a Václav Benda členy ODS?! Smutné, ale vskutku to tak vypadá.

Jenom vypadá?

Pravda, je tu ještě jedna možnost, možnost pohádkově útěšná. Taky jste zaslech li zvěsti o mimořádných schopnostech Václava Bendy "pohybovat se" v politickém zákulisí? Povídají se o tom přece celé ságy, připomínající tak trochu nevidit elné manipulátorské tahy proslulého kardinála Armanda-Jeana Richelieua du Ples sis, šedé to eminence dvoru Ludvíka XIII., velkého to mága Intriky s velkým "I ". Co když se právě Václav Benda složitými a nám obyčejným smrtelníkům nepocho pitelnými tahy chystá všechny prokomunisty "ožulit" a nastolit konečně právo a spravedlnost!? Kéž by. Ony ságy o něm se sice hezky poslouchají, stejně jako se hezky čtou ty prastaré příběhy neohrožených, statečných mušketýrů, kteří by pro čest obětovali i životy. Kde ovšem je historická pravda, že?) A navíc - k ardinál Richelieau to vždycky nakonec, alespoň u Dumase, prohrál... Co - při všech svých schopnostech - vyhrál Václav Benda?

Co v něm vlastně vyhrálo?!

Snad raději se ani neptat...

Stanislav TÝBL