--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/019 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE Plesat se má (a lidstvo tak doposud činilo vždy) nad každým koncem každé války , tedy i té poslední, jehož padesáté výročí jsme právě oslavili. Co vím z vypr ávění, radost tehdy v květnu l945 byla tak veliká, že nejspíš přehlušila úvahy , jak málo jsme k onomu vytouženému konci přispěli. Možná proto byly ty naše l etošní oslavy komornější a neokázalé. Možná důvody byly jiné, nevím. Odpověď n a otázku, zda jsme padesáté výročí oslavili důstojně, či nedůstojně, přenechám jiným, a raději se budu věnovat oslavám přízemnějším. Prvního oslavence vidím v prozatímním řediteli Bezpečnostní informační služby Stanislavu Devátém, neb oť tento na jedničku obhájil svou diplomovou práci na téma ochrany osobnosti n a katedře trestního práva Právnické fakulty UK v Praze. (Novináři, těšme se! - ostatně on už pan Devátý strašil dopředu, ještě před obhájením diplomky...) "PECH" POSLANKYNĚ RÖSCHOVÉ

Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Anna Röschová (ODS) musí dozajista slavit ještě teď, jaký že to měla "pech", když přestala s kolegyní Kolářovou (taktéž ODS) tlačit na pilu a zanechala pokusů o změnu poslanecké imunity. Paní poslankyně totiž v městě Plzni v pátek (ne třináctého, ale pátého) v pět ráno, když se s manželem vracela od známých, "označkovala" svým červeným favor item dva mírumilovně a poklidně zaparkované automobily. Chtěla prý ujet, jakýs i taxíkář jménem Antonín Bezděk jí svým vozem zablokoval silnici a radiostanic í přivolal policii (ale znáte taxíkáře, ti si pořád vymýšlejí, a ty jejich cen y...! ) a paní poslankyně pak odmítla podrobit se jak orientační dechové zkouš ce (asi si vzpomněla na kolegu v parlamentu a bývalého spolustranníka Ladislav a Blažka a jeho story o tic-tacových bonbónech), tak odběru krve ke zjištění m nožství alkoholu v krvi - S ODVOLÁNÍM NA POSLANECKOU IMUNITU... To je skutečně pech, stojící za oslavení, ne?

*

Jiná bouračka, o níž jsem informoval minule, také není ještě dořešena. Náměste k ministra vnitra Martin Fendrych je sice ochoten pokutu zaplatit - sdělil to za něho šéf jeho sekretariátu, ale asi ji ještě nezaplatil - tentýž zdroj - ne boť mu ještě nebyla vyměřena. (!?)

*

A když už jsme u slavení a automobilů, zastavme se u známější značky než má vů z poslankyně Röschové: u německého Mercedes - Benz. Nevím, jak si to ti Němci u nás vůbec představují - bývalí oficiální dovozci této firmy bratři Helbigové jsou, pravda, pořád nezvěstní, ale především pořád ještě nejsou na území naše ho státu z ničeho obviněni, natož stíháni, a prosím, jakási stoprocentní dceři ná společnost německé firmy Mercedes - Benz Bohemia se jim klidně nakvartýruje do jejich pražské prodejny na Vinohradské třídě! A pak že jsme právní stát!!! *

Ovšem málo platné, tahle značka táhne: bílým "meďákem" si přijel do olomoucké věznice odsedět osmnáct měsíců i bývalý poručík StB, pětatřicetiletý Ludvík Zi fčák alias Růžička...

LÁSKA JE LÁSKA

Květen je měsícem lásky nejen na Petříně, což vehemntně propaguje zpěvačka Luc ie Bílá, ale i na nepříliš vzdálených Hradčanech. Sídlí tam totiž náš nejúspěš nější manželský pár. Kde jsem k tomu přišel?

Prostě a jednoduše jsem si sečetl hlasy ubčanů, kteří důvěřují prezidentu Havl ovi (těch je bůhví proč pořád nejvíc) s hlasy těch, kteří preferují v Olze Hav lové nejvýznamnější ženskou osobnost. (Teď si nejsem jist: poslala Olga onehdy Václavovi do vězení ten kaviár nebo neposlala? Držel zrovna dietu nebo nedrže l? - Ale musela mu vyhovět, když jí psal tak hezké dopisy...) Těch je totiž ta ky nejvíc (2O procent).

Těsně druhá je známě pěkná poslankyně a místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková. T a ovšem, alespoň co vím, má za muže jen nepříliš výzmaného člena "elitního" kl ubu zvaného ODA, který se do žebříčku hned tak nedostane, takže Buzkovi jako p ár nemají šanci.

Leda - leda že by Petra svého manžela vyměnila za význačnějšího člena klubu Vl adimíra Dlouhého, který (co když dokonce kvůli ní) vyměnil kravaty za motýlky. ..To by si ovšem musela počkat, až paní Dlouhá odjede zase někam otevírat obch odní dům, jako třeba BREDU v Opavě.... Nebo - mám další nápad - nebo za Klause , když paní Lívia (dostala jen tři procenta) neví, do které správní rady dřív skočit, takže se asi doma moc často nenalézá? Anebo co takhle učinit nabídku z námému pražskému prošedivělému elegánovi Jiřímu Dienstbierovi? Asi plácám nesm ysly, ale když ona jinak Petra Buzková v té mé vymyšlené soutěži nemá šanci... Ale víte, co? Když je ten máj, nechme mladé paní Buzkové jejího pana Buzka. (V lastně ne Buzka, teď jsem se přistihl, že nevím, jak se její manžel jmenuje, k dyž ona zůstala i po svatbě Buzkovou. Samozřejmě že to není proti zákonům, ty přece poslanci ČSSD principielně nepřestupují!). Ona sama nejlíp ví, že veřejn é mínění je vrtkavé a průzkum sem, průzkum tam... A cože to zpívá Lucie Bílá? Ano. Láska je láska... je láska... je...

ZATRACENÝ ČI "ZTRACENÝ" FOND Z?

Komentář na téma "Fond Z" kolegy Jiřího Pilouse si můžete přečíst na poslední straně NN. Pro lepší orientaci dodávám jen strohá fakta.

Ve čtvrtek 27. dubna na tiskové konferenci Liberální strany národně sociální ( LSNS) v Brně poskytli politický tajemník Jaroslav Jurkovič a člen předsednictv a výkonného výboru JUDr. Vilém Fránek novinářům dle jejich slov "potenciální b ombu":

- v seznamu špičkových agentů tzv. fondu Z, který je uložen buď v trezoru mini stra vnitra Jana Rumla nebo v trezoru předsedy vlády, jsou údajně uvedena jmén a asi 35OO osob, mezi nimi i pětašedesáti poslanců a osmi ministrů!!! Podle Ju rkoviče je využíván některými složkami současné výkonné moci k vyvíjení nátlak u na bývalé agenty, kteří dnes působí ve veřejném životě, k zajišťování jejich poslušnosti a konformity. Nevyloučil však, že může být obětí dezinformační ak ce či zpravodajské hry: "O všem chceme informovat ministra vnitra," prohlásil. *

(O tzv. fondu Z poprvé promluvil na jaře l99O tehdejší federální ministr vnitr a Richard Sacher v parlamentu. Prohlásil, že do tohoto fondu, který vznikl už v šedesátých letech, dodal svazky agentů - poslanců a ústavních činitelů, a ať se nikdo nebojí: jsou u něho jako v záložně, nikdo se nic nedozví. Zachrastil trezorovými klíči a za odměnu se mu dostalo bouřlivého potlesku. Fond Z pak zůstal uchován u dalších federálních ministrů vnitra Jána Langoše a Petra Čermáka a nakonec ho zdědil český ministr vnitra Jan Ruml. Zdůvodnění e xistence tohoto fondu zůstalo stejné jako za Sachera: nutná ochrana informací o ústavních činitelích.

Ještě vloni v březnu o fondu Z informoval mluvčí ministerstva vnitra Jan Šuber t: "K tomuto (předlistopadovému - pozn. aut.) fondu jsou dnes přiřazeny svazky tzv. chráněných osob, mezi které patří členové parlamentu a vlády, náměstci m inistrů, špičky státní správy apod. SVAZKY TĚCHTO OSOB OBSAHUJÍ INFORMACE O JE JICH ODPORU K PŘEDLISTOPADOVÉMU REŽIMU.")

* * *

Po zveřejnění informací ze zmíněné tiskové konference LSNS nastal poprask. Pom inu ten, který nastal v samotné Hiršově straně: je sice kouzelně komický, jako vždy, když se kolem pana Hirše něco děje, ale nepodstatný - zajímat musí pouz e samotného tajemníka Jurkoviče, kterého velký šéf Pavel Hirš odvolal z funkce .

Předseda ČSSD Miloš ZEMAN použil tak trochu šibeniční humor: "Vím, že ve feder álním shromáždění svého času o fondu Z mluvil pan ministr Sacher, vím, že přit om dokonce cinkal klíči od trezoru, kde se údajně tento seznam ukrýval. Nicmén ě existují dvě interpretace tohoto seznamu Z, pokud vůbec existuje. Jedna, kte rá říká, že je to seznam osob, které byly stíhány Státní bezpečností, a kde js ou tedy jejich zásluhy z dob antikomunistického odboje. Druhá interpretace řík á pravý opak.

Pokud fond Z existuje, a pokud obsahuje informace o odbojových zásluhách někte rých politických činitelů, pak se domnívám, že tito činitelé by neměli být zby tečně skromní a souhlasit se zveřejněním svých antikomunistických, odbojových zásluh. Pokud by - nedej bůh - existovala opačná interpretace, tak by bylo nao pak v zájmu veřejnosti, aby se dozvěděla pravdu."

Místopředseda vlády a předseda ODA Jan KALVODA prohlásil, že sice o takovémto fondu slýchává od roku l99O: "Nemohu však popřít ani vyvrátit jeho existenci. Rozhodně je to zajímavá a senzační zpráva."

Další člen ODA, předseda branného a bezpečnostního výboru parlamentu Vladimír ŠUMAN (z titulu funkce by se u něho měla předpokládat maximální informovanost) byl jako vždy na jednu stranu silně radikální, na straně druhé současně však neurčitý a povšechný. Nad faktem, že by mezi špičkovými agenty měli být minist ři a poslanci, vyslovil překvapení: většina politických stran nechala přece př ed volbami lustrovat své kandidáty, a pokud on ví, "lustrace byly negativní." Zároveň však zauvažoval: "Bylo by krajně nepřijatelné, kdybychom měli zjistit, že snad byli někteří z nich v tomto seznamu a dostali negativní lustrační osv ědčení přesto, že byli nějakým způsobem součástí agentury StB. Nemohu však v t éto situaci prohlásit, že tuto možnost nepřipouštím, protože by to nebylo příl iš zodpovědné."

Dále řekl: "Pokud by měly být tyto informace pravdivé, budu žádat ministra vni tra, aby tento jmenný seznam agentů zveřejnil." Okamžitě vyslovil přesvědčení, že odpověď ministra vnitra bude jednoznačná a že nepředpokládá, "že by se tak ová věc stala s jeho (Rumlovým - pozn. aut.) vědomím, protože jeho disidentská minulost je všeobecně známa."

Ovšem pokud by se ukázalo, že informace tajemníka LSNS Jurkoviče jsou pravdivé , v takovém případě by podle věčného aspiranta na místo ministra vnitra či šéf a kontrarozvědky V. Šumana došlo k frapantnímu porušení trestního zákona a mus el by být volán k politické odpovědnosti ten, kdo to způsobil: "Bylo by správn é, aby se občané i my dozvěděli, kdo to vlastně je." (A vyber si, občane! - op ět pozn. aut.)

Šumanův stranický kolega, místopředseda ODA a poslanec Libor KUDLÁČEK prohlási l, že informace o fondu "Z" je natolik vážná, že se k ní ministerstvo vnitra m usí oficiálně a zásadně vyjádřit: "Považovali bychom za největší problém, kdyb y existence takového výlučného seznamu znamenala, že se vlastně pohybují v tét o zemi lidé, kteří díky tomu mají negativní lustrační osvědčení." Bezstarostně působila pouze tisková mluvčí ODS Jana PETROVÁ: "U nás platí lust rační zákon. Pokud se týká fondu Z, nemáme k tomu žádné bližší informace. Zdá se absurdní takto obviňovat velký počet poslanců a ministrů."

Jediní, kdo (z nepovolaných?) popřeli existenci fondu Z, byli místopředseda KD S Václav BENDA ("To, co uvedl pan Jurkovič, a všechny komentáře politiků včetn ě mého syna Marka, jsou pouze NESMYSLY A NEDOROZUMĚNÍ.") a bývalý český minist r vnitra Tomáš SOKOL ("Na žádný podobný fond Z NEVĚŘÍM.")

(Ani z doby vašeho ministrování, pane advokáte?) *

Na druhé straně existenci tajného seznamu elitních agentů bývalé StB okamžitě potvrdil člen branného a bezpečnostního výboru sněmovny Stanislav GROSS (ČSSD) - podle něho existují dokonce dva takové fondy, které se liší stupněm důležit osti!

Ze zcela - alespoň pro mne - nepochopitelných důvodů se k fondu "Z" vyjádřila předsedkyně mandátového a imunitního výboru a členka ústavně-právního výboru p arlamentu Anna RÖSCHOVÁ: zveřejnění informací o existenci tajného seznamu ozna čila za neodpovědné. Ale dobře jí tak: tímto výrokem totiž existenci fondu "Z" potvrdila!

Především však existenci fondu Z nepopřel nejpovolanější muž Rumlova vnitrácké ho týmu v tomto oboru - šéf archívu ministerstva vnitra Jan FROLÍK. Podle něho nynější fond vznikl v roce l99O (zřejmě okamžikem, kdy do něho "vstoupil" R. Sacher - pozn. aut.) "Pokud na některého poslance či ústavního činitele existo val v archívech StB jakýkoli materiál, tak se to dalo zvlášť, do tohoto fondu, " řekl. Podle něho je v něm padesát nebo šedesát svazků.

Nejpodstatnější Frolíkova informace zněla takto: FOND "Z" JE ULOŽEN U MNE V TR EZORU A KLÍČE OD NĚHO MÁ POUZE MINISTR VNITRA JAN RUML. "Pokud člověk, jehož m ateriály ve fondu jsou, odejde ze své funkce, dokumenty se přesunou zpět do ce ntrální evidence," dodal. A nevyloučil ani, že někdo mohl už v minulosti nějak á fakta z fondu získat: "Když si vzpomenu, jak se to chaoticky dělalo, ani byc h se tomu nepodivoval."

* * *

Do čtyřiadvaceti hodin ministr vnitra Jan RUML jednoznačně odpověděl: "ŽÁDNÝ TZV. FOND Z, v němž by byly zahrnuty vyčleněné materiály bývalé Státní bezpečnosti týkající se dnešních prominentů, NEEXISTUJE... Je to HOLÝ NESMYSL. ..Osoby, které měly v minulosti ve fondech Z uloženy materiály, nedostaly auto maticky lustrační osvědčení...Jako ministr vnitra prohlašuji, že ŽÁDNÝ Z ČLENU VLÁDY ANI POSLANCU těch parlamentních stran, které požádaly o lustraci, NEBYL AGENTEM StB. To je jedna věc. A druhá, že ŽÁDNÉ ZVLÁŠTNÍ FONDY NA MINISTERSTV U VNITRA NEEXISTUJÍ. Tzv. fond Z, který vytvořila Státní bezpečnost, byl rozpu štěn do normálních archívů ministerstva vnitra, a jediné, co tento fond dnes p řipomíná, je systém blokací ústavních činitelů."

Ministr J. Ruml prohlásil, že fond zrušil a že nadále existuje "pouze zablokov ání evidenčních karet chráněných osob, kterými jsou prezident republiky, posla nci, ústavní činitelé a nejvyšší funkcionáři státní správy.

Tečka, konec.

*

Rozpory nechť si každý najde sám.

Jsou zcela evidentní. A okaté.

Zbude jen nepřípadná otázka: kdože má v osobním vlastnictví onen zatracený (či "ztracený") fond "Z" nebo aspoň jeho "nejlepší" části? - To ví jen sám pán bů h a jeho případní vlastníci...

Stanislav TÝBL

Redakce NN komentuje...

DALŠÍ HAVLOVA VELKORYSOST VUČI ESTÉBÁKUM

Po čtvrté využil prezident Václav Havel svého ústavního práva a nepodepsal a v rátil parlamentu tentokrát zákon o ocenění některých účastníků národního boje za osvobození. Tento zákon, který sněmovna přijala 2O. dubna, měl umožnit jedn orázové stotisícikorunové odškodnění nikoli všem odbojářům, ale jen těm, kteří se ve svém pozdějším životě aktivně nepodíleli na potlačování demokratických principů v Československu, nestudovali na některých sovětských vysokých školác h, nebyli pozitivně vylustrováni, což znamená, že nepatřili k pracovníkům Stát ní bezpečnosti či k jejím spolupracovníkům, nevstoupili do Lidových milicí a n epodíleli se na inkviziční práci akčního výboru Národní fronty a prověrkových a normalizačních komisí po okupaci v roce l968.

Zákon navrhl poslanec Josef Janeček (KDÚ-ČSL) a už při jeho projednávání ho op ozice tvrdě kritizovala jako nepřípustně diskriminační. Např. poslanec Jozef W agner (ČSSD) tehdy rozhořčeně řekl: "Budu podporovat, aby odměnu dostali bez r ozdílu všichni, kdo se zasloužili o svobodu naší země. Nebudu rozlišovat, co t en člověk provedl potom!"

Nebyl vyslyšen - sněmovna zákon schválila.

A tak musel na ochranu všech těch, za které se musí naše historie stydět, vyst oupit s neuvěřitelnou razancí "humanista" z pražského Hradu. Vmetl občanům Čes ké republiky při příležitosti oslav padesátého výročí konce druhé světové válk y do tváří tato příkře zdrcující slova:

"Z principiálních důvodů nelze spojovat hrdinství prokázané při porážce fašism u s posuzováním činů, které s tímto bojem nikterak nesouvisejí... Oceňování dá vných zásluh u příležitosti významného výročí se tak proměňuje v soud nad celý m životem lidí."

Činnost těch, kteří se zpronevěřili ideálům humanity a demokracie, míní Václav Havel, "musí být posouzena a postižena nezávislými soudy podle zákonů, které se na ni vztahují. Způsob, jakým mají podle přijatého zákona žádat po padesáti letech o odměnu ti, kteří nasazovali své životy za naši nezávislost a svobodu a zachraňovali tím čest našeho národa, považuji za ponižující a urážející. Ne jen pro ně, ale i pro společnost, která je tímto způsobem oceňuje." "Vracím ho poslanecké sněmovně z úcty k hodnotám, za něž účastníci boje proti nacismu bojovali, mezi nimiž byla i idea právního státu."

Prezident Havel požádal sněmovnu, aby přijala nový zákon, podle kterého by byl y zamýšlené peněžní částky vyplaceny všem bez rozdílu (živým, případně vdovám a vdovcům po nich) a to ještě letos.

*

Podle přijatého a prezidentem Havlem odmítnutého zákona je podmínkou "čistá" l ustrace a čestné prohlášení o tom, že žadatel se aktivně nepodílel na potlačov ání demokratických principů v Československu. S tímto omezením souhlasila bez výhrad jak Československá obec legionářská (ústy jednatele Jana Štursy), tak Č eský svaz bojovníků za svobodu (ústy předsedy Jakuba Čermína. - Občan a prezid ent Václav Havel se může cítit být tímto zákonem ponížen a uražen, na to má do zajista nezadatelné právo. Proč ale chce svůj pocit imputovat celé naší společ nosti?!

*

Že Havlův "hrdinný" čin podpořili svorně předsedové nejsilnějších politických stran Václav Klaus a Miloš Zeman, není udivující a není třeba je komentovat. J en ocitovat.

V.Klaus: "Vláda projednávala tento návrh zákona, vládě se nezdál správný, vlád a k tomu vydala své nedoporučení, já jsem o tom mluvil s panem prezidentem v s obotu, přesně před týdnem v tuhle dobu, než jsem odjížděl do Spojených států. My jsme byli na společném obědě spolu ve dvou, a říkali jsme si o tom, on se m ě ptal, jaký by mohl být eventuelní názor můj na to. Já jsem řekl - my už jsme před třemi týdny vydali své nesouhlasné stanovisko. To vůbec nesmí být zkresl ováno jako otázka nedostatečného oceňování někoho, kdo něco udělal. Ale každá věc se musí udělat dobře - a férovým způsobem."

M. Zeman: "Velice jsem uvítal stanovisko pana prezidenta, které je v souladu s názorem, který jsme na tento zákon už vyjádřili v době, kdy byl parlamentu př edkládán. Ten zákon je totiž jednoduše řečeno - hloupý. Je hloupý v tom, že ch ce ocenit oběti v boji proti fašismu, ale podmiňuje toto ocenění tím, co ten č lověk, pokud tento boj přežil, dělal dál. A to se prostě ve slušné společnosti nedělá."

Komické je vyjádření obyčejného "ódeesáckého" pěšáka, který sám pro zákon ruku zvedl, pardon, poslance za ODS, kterému jistě jde o znovunominování a znovuzv olení, Miloše Zeminy, který "najednou" stanovisko prezidenta (nebo spíš svého stranického šéfa?) plně chápe...

*

Překvapení nad prezidentovým rozhodnutím vyjádřil místopředseda sněmovny a KDÚ - ČSL Jan Kasal a představitel KDS, poslanec Marek Benda: "Trochu mne mrzí, ž e toto své stanovisko k zákonu prezident nesignalizoval již dříve. Kdyby bylo řečeno dřív, že zákonu hrozí, že by nebyl podepsán, třeba by byl ve sněmovně z važován ještě hlouběji."

Předkladatel návrhu zákona, místopředseda výboru pro sociální politiku a zdrav otnictví J. Janeček si jenom povzdechl: "Já se domnívám, že jestliže pan prezi dent vrací tento návrh zákona z toho důvodu, že chce, aby bylo děkováno všem, tak že je to prostě nepochopení filosofie tohoto zákona. Tento návrh zákona ch těl poděkovat těm, kteří oné myšlence demokracie zůstali věrní i dalších pades át let. Nechtěl děkovat těm, kteří - ač odbojáři, začali sloužit novému totali tnímu systému a podíleli se na perzekuci svých kolegů, zvláště v padesátých le tech. Takže se domnívám, že nelze přijmout takový ten paušální pohled, že ocen ění si zaslouží každý odbojář."

* * *

Ale pochopil, pane Janečku, moc dobře pan prezident pochopil. Přece právě prot o zákon vrátil! Estébáci, jejich pomocníci a komunisté s legitimací rudou či j inou mu budou tleskat. Již tak činí. Neslyšíte je? Škoda jen, že si na život s áhl třeba takový brutální vyšetřovatel StB Miroslav Pich-Tůma. Ten totiž v Rus ku absolvoval partyzánský výcvik a v roce l944 se zapojil do osvobozovacích bo jů. Možná by mu těch dvacet pětitisícovek předal pan prezident osobně, aby se svorně necítili uražení a ponížení...Ale jak se správně říkává nejenom v našic h krajích - vláda je jen taková, jakou si lid zaslouží. Totéž ovšem musí plati t o lidu a jeho prezidenta. Bohužel..

Stanislav TÝBL

PS - O vráceném zákonu musí sněmovna hlasovat znovu, nesmí v něm však provádět sebemenší změny. Takže ho může (ale nemusí) schválit v té podobě, v jaké ho j iž jednou schválila. Musí však pro něho zvednout ruku nadpoloviční většina vše ch existujících poslanců (tedy alespoň lOl), nikoli nadpoloviční většina příto mných (jak se při jeho schválení stalo). Tehdy stačilo sedmdesát hlasů. Myslím , že napodruhé sněmovna tento zákon neschválí.