--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Česká národní investiční zlodějna
Zdroj: NN Ročník........: 0005/019 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ČESKÁ NÁRODNÍ INVESTIČNÍ ZLODĚJNA ? SERIÁL PRO PLK. NECHANICKÉHO A AKCIONÁŘE ČNIS

Ředitel

I n s p e k c e M V Č R

plk. JUDr. Vladimír NECHANICKÝ

poštovní schránka 62/IN

170 89 P R A H A 7

Vyškov, 2. května 1995 V á ž e n ý p a n e,

v příloze Vám zasílám důkazní materiály podvodů České národní in vestiční společnosti v Litoměřicích. Na vedení této firmy jsem 8. března t.r. podal u OO PČR ve Vyškově trestní oznámení, v němž jsem vyškovské policisty žá dal, aby taktéž vyslechli dealery pana Pavla Shromáždila a ing. Rittmanna. Ved oucí 2. odd. kriminální služby mjr. Jiří MUDRA to zřejmě nepovažoval za potřeb né a odeslal materiály přímo na OŘP do Litoměřic. Bývá zvykem a slušností, že se do měsíce odešle nějaké vyrozumění. Doposud jsem z Litoměřic neobdržel nic. Žádám orgány Inpekce MV ČR, aby na vyšetřování rozsáhlé trestné činnosti ČNIS dohlédly.

Průvodní výklad k důkazním materiálům jsem připravil ve formě seriálu, kt erý považujte za součást tohoto dopisu.

Za odpovědný přístup předem děkuje a zdraví Karel Höfer K. Čapka 111 682 01 Vyškov P R V N Í D Í L S E R I Á L U

Jsem jedním z několika tisíc "pomýlených", kteří uvěřili "papírovým slibů m", nechali se proškolit a působili jako zástupci

České národní investiční společnosti. Podstatně dříve a déle ve Vyškově takto působili pánové: ing. Alois Rittmann a Pavel Shromáždil a údajně ing. Zedník, Jan Rogožan, Ivo Zeman, Jan Somr a další.

Vyškoleni a vybaveni písemnými propagačními materiály jsme sami lživou pr opagandu šířili, přesvědčovali lidi o výhodnosti fondů ČNIS a upisovali akcie. Na plané sliby naletělo více lidí staršího věku než těch mladších, a podle vz dělání bylo těch s maturitou víc než lidí bez vzdělání. Celkový počet obětí lž ivé kampaně lze odhadovat na 100 tisíc. Není divu - pan Baťa od svých zaměstna nců také "vybral úspory", aby je použil pro budování fabriky a města Zlína - a věřitelé na tom neprodělali. Jenže u Baťů všechno fungovalo, kdežto v ČNIS fu ngovala jen lživá reklama a upisování akcií.

Přesto, že dealeři mají dostatek důkazů, že ČNIS na své klienty udělala po draz, jsem asi jeden z mála dealerů, který podal na ČNIS trestní oznámení. Akc ionářům, kteří mým prostřednictvím upsali akcie fondů ČNIS jsem doporučil toté ž. Nějak se to rozkřiklo a nyní se na mne obracejí i akcionáři, kteří upsali a kcie u jiných dealerů. A protože čas jsou peníze, podělím se o své poznatky po mocí Necenzurovaných novin. Každý akcionář nechť se rozhodne sám, co udělá. Tak např. mladá inženýrka Dagmar Nepeřená, redaktorka Vyškovských novin a předsedkyně rady ODS ve Vyškově, upsala 30 akcií prostřednictvím ing. Rittman na. Také se cítí podvedena a okradena. Trestní oznámení nepodala, ale napsala dopis ministrovi financí Ivanu Kočárníkovi s žádostí, aby se jeho ministerstvo podivnou činností ČNIS důkladně zabývalo.

* * *

Česká národní investiční společnost vznikla z Českého národního investičn ího konsorcia na počátku posledního čtvrtletí 1992. Tato firma je s.r.o., ale založila akciové společnosti: Český národní investiční majetkový fond (ČNIMF) a Český národní investiční obchodně - podnikatelský fond (ČNIOPF). ČNIMF měl být naplněn do výše jedné miliardy nominální hodnoty a ČNIOPF měl být naplněn do výše 700 miliónů Kčs, čehož mělo být dosaženo prodejem akcií v nominální ho dnotě 1.OOO,- Kčs. Do konce listopadu 1992 se akcie prodávaly za 1.060,- Kčs, od počátku prosince za 1.090,- Kčs, od 1. 3. 1993 za 1.100,- Kčs, od 1. 7. 1993 za 1.120,- Kčs atp. Oba fondy byly uzavřeny až v posledním čtvrtlet í 1993. Logicky je možno usoudit, že průměrná investice za jednu akcii byla cc a 1.100,- Kčs. Majetkový fond tedy získal navíc 100 miliónů Kčs a obchodní fon d 70 miliónů, což celkem činí jednu miliardu a 870 miliónů Kčs. Z nominální ho dnoty 1,7 miiardy byly 4% vyplaceny dealerům jako provize, což představuje odp očet 68 miliónů. Společnosti tedy nad rámec fondů mělo zůstat 102 milionů koru n. K a m s e t y p e n í z e p o d ě l y ?

Dle tvrzení na školení dealerů a dle reklamních materiálů mělo být základ ního jmění z fondů použito k nákupu staveb, v kterých se podnikatelskými aktiv itami budou vytvářet hodnoty. Jestliže se tak stalo, pak nynější odhadní cena těchto nemovitostí se musí blížit 2,5 miliardám Kč, protože za poslední dva ro ky se odhadní ceny staveb zvýšily cca o 60 procent. Všechny tyto odhady dávají tušit, že ČNIS je na tom finančně velice dobře. Jestliže však 20. dubna uvádě ly Hospodářské noviny kurs ČNIMF 218,- Kč a kurs ČNIOMF 247,- Kč, což v průměr u představuje jen 15,5 % nynější hodnoty portfolia (hodnoty staveb), pak J D E O P O D R A Z N A A K C I O N Á Ř E !

Paní Erika Pazderová jako ředitelka ČNIS Litoměřice je odpovědna za systé m krásných slibů - tedy cílených lží, kterými v několika cyklech školení bylo zblbnuto několik tisíc dealerů. Těchto pak bylo zneužito k šíření lživé propag andy a k podvodnému vylákání cca 1,87 miliardy Kčs od klientů. ČNIS své sliby a závazky vůči klientům neplní ani ve výši zisku, ani v u držení kvality akcií. Ač jsou fondy podloženy kvalitním portfoliem, nedošlo k navýšení tržní hodnoty akcie jak bylo slibováno. Tržní hodnota akcie nebyla ud ržena ani ve výši nominální hodnoty 1.000,- Kč, což bylo zaručováno, ale naopa k došlo k poklesu tržní hodnoty akcií na 22 a 25 % její nominální hodnoty. Všeobecně platí:

Kvalita akcie je zaručena, je-li podložena kvalitním portfoliem. Hodnota portf olia vzrostla o 50%. Z průměrné investice 1.100,- Kč hodnota akcie nejdříve pa pírově stoupla na likvidní hodnotu 1.32O respektive 1.412,- Kč (květen 94), al e akcie na interní burze v Pardubicích byly vykupovány za polovic. Za necelý r ok se na burze cenných papírů tyto akcie nabízejí za 218 a 248 korun !!! Člověk nemusí být ekonomem v peněžnim ústavu, aby pochopil, že jde o miliardov ý podvod, kterým osmimilionový úplatek pro Líznera nesahá ani po kramflík. Jis tě není bez zajímavosti, že této lumpárně dělá advokáta JUDr. Tomáš Sokol ! Dne 8. 3. 1995 jsem podal na ČNIS Litoměřice trestní oznámení. Vedoucí OO PČR kpt. Dolejš odepsal mimo jiné: "Vzhledem k prostudování materiálů je zřej mé, že v dané věci může jít o rozsáhlou trestnou činnost podvodu podle ş 250 o dst. 1,4 tr. zák. a proto byl případ předán II. odd. KP ŘP Vyškov k přímému še tření." Vedoucí II. odd. kriminální policie OŘP Vyškov mjr. MUDRA Jiří napsal: "...sděluji, že celá věc byla odeslána dle místní příslušnosti na PČR OŘ Lito měřice, kde jak bylo zjištěno, provádí k uvedené firmě šetření." (Pokračování) Karel Höfer