--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Kdo chtěl zavraždit Jiřího Svobodu
Zdroj: NN Ročník........: 0005/020 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

KDO CHTĚL ZAVRAŽDIT JIŘÍHO SVOBODU? Byl jsem na několika mítincích s poslanci KSČM v Besedním domě ve Vyškově . V únoru 1991 byl přítomen poslanec FS dr. Miroslav Grebeníček, poslanec a čl en předsednictva ČNR - exministr vnitra JUDr. Hrazdíra a poslanec Kašuba. Zatí mco mne nejvíce dopaloval Grebeníček, komunisté mu nejvíce tleskali. Hrazdíra tehdy pomlouval Dagmar Burešovou a lhal, že lustrace nemají na nic vliv, že zv olené poslance nemá právo nikdo odvolat. Když jsem o tom ve Vyškovských noviná ch psal, JUDr. Hrazdíra žádal tiskovou opravu. On si neuvědomil, že můžeme mít celou schůzi na audiozáznamu - a tak se jeho průpovídky ocitly v novinách v p rotikladu k jeho písemným tvrzením, čímž byl usvědčen ze lži. Na dalším mítink u v podletí 1991 jsem už nebyl z antikomunistů sám, vedle mne seděli Josef Špi dla z Vyškovských novin a Zdeněk Piňous z ODS Vyškov. Komunisté tehdy nadávali na Kašubu, že mu věřili, že mu při volbách dali svůj hlas a on je zradil, kdy ž vystoupil z partaje. Místo poslance Kašuby byl

ve Vyškově sám předseda KSČM Jiří Svoboda.

Grebeníček zase sklidil největší potlesk, Hrazdíra si už dával pozor na j azyk a Jiří Svoboda se mi zdál být slušným a rozumně uvažujícím levičákem, se kterým se dalo diskutovat. Hrazdíra tehdy vysvětloval, že Kašuba je málo psych icky vyrovnaná osobnost.... Tehdy jsem v obálce poslal deset otázek "na tělo" pro Miroslava Grebeníčka... Děvět otázek Grebeníček s velkou dávkou arogantnos ti odpověděl, jednu otázku nechal pro "Toníka" (Hrazdíru). Šlo o otázku, zda v rámci akce NORBERT měl ONV Vyškov povinnost postavit koncentrák. Ač je to dok ázáno, JUDr. Hrazdíra lhal jako cikán, že NORBERT byl čistě záležitostí StB, ž e orgány státní správy s tím nic společného neměly. Zatímco se moje otázky pra málo líbily Grebeníčkovi, Jiří Svoboda je schvaloval - "takto otevřeně je nutn o v dnešní době se ptát" - a já jsem pochopil, že Jiří Svoboda je z jiného těs ta.

Na dalším mítinku bylo už komunistů polovic, schůze se konala už jenom v zadním sále Besedního domu. Miroslav Grebeníček tehdy "prskal", že ve Vyškovsk ých novinách bylo psáno o jeho otci jako o zločinci, který ve věznici v Uhersk ém Hradišti mučil politické vězně. To do Vyškova prosákly informace z odtajněn ých archivů StB. Miroslav Grebeníček hájil "dobré jméno" své rodiny tvrzením, kolik příbuzných prošlo nacistickými koncentráky a kolik jich tam bylo umučeno . I jeho otec byl za války vězněn v koncentráku... Dr. Grebeníček přiznal, že jeho otec krátce u bezpečnosti pracoval, prý však na svou vlastní žádost odeše l, aby se nemusil dopouštět nezákonností.

Zanedlouho se začala prodávat kniha "NESMIŘITELNÍ - Hory Hostýnské", kde autor vypisuje svědectví několika politických vězňů, kteří Aloise Grebeníčka, Višinku a Holuba popisují jako bestiální sadisty.

Jistě si pamatujete, že na Jiřího Svobodu byl spáchán pokus o atentát. V zápětí se Miroslav Grebeníček nechal slyšet v televizi:: "Vidíte, jací ti prav ičáci jsou!" Faktem je, že z pokusu o atentát dosud žádný z pravičáků nebyl us vědčen. (Který trouba by mohl mít zájem na zlikvidování vcelku rozumného a kul tivovaného předsedy KSČM?) Ten vítr vanul odjinud! Stačí se zeptat: Komu pokus o atentát na Jiřího Svobodu prospěl? Kdo šel na jeho post? K jakým hodnotám K SČM pod vedením Miroslava Grebeníčka kráčí? Proč Jiří Svoboda brzy po uzdraven í v tichosti z partaje vycouval?

V neděli koncem února TV NOVA uvedla zajímavou krátkou reportáž. Kameraman s redaktorem Zdeňkem Matyášem vyhledali ve Starém Městě u Uherského Hradiště nynějšího důchodce Aloise Grebeníčka. Otec nynějšího předsedy KSČM nechtěl pře d kamerou naprosto nic říci, mimo kameru však tvrdil, že se o něm rozpoutala l živá kampaň, že on je naprosto nevinen. Pracovníci TV NOVA ukázali záběr na ch átrající budovu věznice v Uherském Hradišti a památníček politických vězňů, kt eří zde byli umučeni či popraveni. Bylo také sděleno, že svědků o bezohledném zacházení A. Grebeníčka s vězni je kolem stovky...

A S O U D S E S T Á L E N E K O N Á ... Karel Höfer