--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Akce Norbert
Zdroj: NN Ročník........: 0005/020 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

PŘÍPRAVA ZLOČINU S NÁZVEM "NORBERT" (První díl)

Ve čtvrtek 30. března 1995 TV Nova představila "filmové hvězdy". Lubomír Štrougal se usmíval a jeho choť přímo zářila. Nic nenasvědčovalo, že by se pre miér bývalého totalitného režimu, vracející se od výslechu, cítil jako zločine c. Redaktor Novy zřejmě nebyl na tuto reportáž řádně připraven. Kdyby totiž vě děl, jaké svinstvo rozkaz "Norbert" obsahoval, nemohl by si s předním představ itelem totality před kamerou stisknout ruku.

V pátek 31. března 1995 otisklo RUDÉ PRÁVO článek Marie Königové "EXPREMI ÉR ŠTROUGAL PŘIZNAL POLITICKOU ODPOVĚDNOST ZA INTERNAČNÍ SEZNAMY" z něhož vyjí mám:

Politickou, nikoli osobní odpovědnost za existenci seznamů osob, které mě ly být v případě vyhlášení branné pohotovosti státu internovány, přiznal ve čt vrtek novinářům bývalý ministr vnitra a premiér ČSSR Lubomír Štrougal. Expremiér přišel před parlamentní vyšetřovací komisi vypovídat o bezpečno stních akcích komunistického režimu. Štrougal soudí, že k vypracování seznamů byl dán politický pokyn. Potvrdil existenci plánu opatření pro mimořádné situa ce v době ohrožení republiky z vnějších nebo vnitřních příčin, který vždy schv alovalo Ministerstvo vnitra.

"Osobní odpovědnost pan Štrougal v tomto nenese," řekla k sestavování sezn amů poslankyně Milada Kadlecová (ODS) TV Nova. Podle ní se seznamy sestavovaly v okresech a krajích, kde do toho zasahovali krajští tajemníci, policie, even tuálně starostové".

C Í L E N É D E Z I N F O R M A C E N U T N O V Y V R Á T I T Dle mého selsk ého rozumu poslankyně Kadlecová tomu "nasadila korunu". Zastávám názor, že zlo čincem je i ten kdo schvaluje zločin či jeho přípravu. Je nemyslitelné, aby pr emiér Štrougal v době, kdy přípravy zločinu s názvem "Norbert" vrcholily, o to m nevěděl. Je trestuhodné vtloukat lidem do hlavy myšlenku, že to "ruské svins tvo" nebylo připravováno z centra, ale že se o to zasloužili tajemníci a staro stové...

Dne 25. října 1985 brněnští estébáci v rekreačním zařízení s. p. TOKOZ ve Žďáru n. S. uspořádali školení pro předsedy ONV. Předseda okresu Vyškov soudr uh Vlastimil Juřík si do notýsku napsal: "Plán NORBERT. Opatření proti některý m občanům ČSSR v mimořádné době. Plány jsou uloženy v Brně. Pracovní tábory pr o internované občany zřizují ONV. Při vyhlášení akce NORBERT předá SNB seznamy a my je povoláme."

Estébák Zdeněk Fritz dělával v Brně šéfa sledovačky, později šéfa StB. V době vrcholících příprav akce "NORBERT" byl jmenován náčelníkem OS SNB ve Vyšk ově. Ve stejném roce, kdy se předseda ONV s. Juřík blíže s akcí ve Žďáru sezna moval, měl soudruh František Jurtík jako náčelník Obvodního oddělení VB v Pros tějově nějaké "problémy". Prý mu hrozil vyhazov od SNB, ale "zachránil" ho prá vě náčelník OS SNB Vyškov major Fritz, který se Jurtíka "ujal" a udělal ho nej en členem výboru KSČ u SNB ve Vyškově, ale i šéfem vyšetřovačky. Není vyloučen o, že se ti dva znali z dřívější doby z Brna, kde Jurtík také nějaký čas slouž il a studoval. Zřejmě estébák Fritz potřeboval ve Vyškově "kvalitního vyšetřov atele" pro případ, že by akce "Norbert" byla spuštěna.

Ve stejné době JUDr. Antonín Hrazdíra dělal již druhé volební období míst opředsedu ONV. Když "volební" období skončilo, soudruh Juřík odchvátal do důch odu a předsedou ONV byl "zvolen" soudruh Hrazdíra.

Já jsem od února 1986 dělal vedoucího malého dřevoskladu v Ivanovicích na Hané a jezdíval jsem s náklaďákem na pily do Plumlova a Ptení u Prostějova, d o Olšan u Olomouce a Rychtářova u Vyškova nakupovat řezivo. A tam jsem se něja k dověděl o dodávkách řeziva do vojenského prostoru VVŠ PV LS, kde se údajně s tavěly nějaké sruby pro vězně. A nedávno jsem se ve vlaku od bývalého důstojní ka z VVŠ dověděl, že jakési sruby ve vojenském prostoru poblíž zámečku "FERDIN ADSKO" skutečně postaveny jsou.

Dočkali jsme se listopadu 1989. Ladislav Adamec u kulatého stolu navrhl H razdíru na post ministra vnitra ČR, protože má zkušenosti s řízením státní spr ávy. Václav Havel s Michalem Kocábem to odkývli - nevěděli, že Hrazdíra měl bý t odpovědným za výstavbu koncentráku.

Protože Hrazdíra při spěchu na ministerské křeslo neměl čas svůj stůl řád ně vyklidit, sešitek s poznámkami jeho předchůdce Vlastimila Juříka našel poli stopadový předseda ONV Vyškov, nyní přednosta Okresního úřadu ing. Pavel Vašíč ek.

Soudruh Hrazdíra byl tedy od 6. prosince 1989 do voleb v červnu 1990 neje n ministrem vnitra ČR, ale od odstoupení soudruha Pitry z funkce premiéra i mí stopředsedou vlády ČR. Předsedou vlády se stal JUDr. Petr Pithart, na kterého ta změna zapůsobila tak silně, že slyšel trávu růst. Po prvních svobodných par lamentních volbách se stal ministrem vnitra Tomáš Hradílek, který tuto funkci po několika měsících, naprosto vyčerpán, složil. Vystřídal ho "ministr jedné v ěty" soudruh JUDr. Tomáš Sokol. Co estébáci nestačili "uklidit" před a po nást upu JUDr. Hrazdíry, to dokončili v pohodě za panování Tomáše Sokola. Soudruh Hrazdíra se po parlamentních volbách v r. 1990 stal nejen poslanc em ČNR, ale i místopředsedou ČNR, což si po druhých parlamentních volbách zopa koval. V parlamentě dodnes sedí a akce "NORBERT" doposud odtajněna není. Kolik darebáků se tím kryje ? Estébák Fritz byl na počátku roku 1990 převelen do Brna, kde byl záhadně prověřen (jak to zdůvodní Jiří Müller - nynější generál ní tajemník Svobodných demokratů? V době prověrek byl předsedou krajské občans ké komise v Brně). Šéf vyškovské vyšetřovačky soudruh František Jurtík se stal členem prověrkové komise - po prapodivných "jakobyprověrkách" se stal náčelní kem OS SNB v Prostějově, kde je ředitelem OŘP doposud. Na své kriminálce zaměs tnává estébáka Fritze. Krajský policejní ředitel podplukovník Petr Sikora s tí m plně souhlasí.

(Pokračování) Karel Höfer