--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Podnět k zahájení trestního stíhání
Zdroj: NN Ročník........: 0005/020 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Plukovník JUDr. V. Nechanický

ředitel Inspekce Ministra vnitra ČR

Strojnická 27

170 00 Praha 7

------------------------------------

Městský Státní zástupce v Praze

JUDr. Kredba J.

Věc: podnět k zahájení trestního stíhání dle ş 158/1 a/ odst. 2c trestního zák ona proti:

1.) Janu R u m l o v i, ministrovi vnitra ČR 2.) plk. Oldřichovi T o m á š k o v i, policejnímu presidentov i Policie ČR

Dáváme tímto podnět k zahájení trestního stíhání pro důvodné podezření ze spác hání trestného činu Zneužívání pravomoci veřejného činitele dle ş 158/1 a, ods t. 2c trestního zákona, jehož skutkovou podstatu naplnili oba jmenovaní nejvyš ší funkcionáři MV ČR a Policie ČR.

Současná vyhláška bývalého Federálního ministerstva vnitra č. 99/1989 Sb., (Pr avidla silničního provozu), ve znění vyhlášky č. 24/1990 Sb., ukládá občanům Č R (nejenom řidičům!) povinnosti, pod sankcí. Uvedená vyhláška sankcionuje jedn ání občanů ČR a Policie ČR jako organisovaná ozbrojená síla ukládá za porušení této vyhlášky pokuty a jiné tresty a provádí i faktickou exekuci uložených po kut a jiných trestů.

Článek 4 Listiny základních práv a svobod stanoví citujeme: "Povinnosti mohou být ukládány toliko na zíkladě zákona a v jeho mezích a jen při zachování základních práv a sovobd."

Povinnosti občanů ČR, navíc sankcionované a exekuované ozbrojeným sborem - Pol icií ČR mohou být platně stanoveny pouze a výhradně formou zákona a nikoliv vy hlášky. Je mimo pochybnost, že předmětná vyhláška č. 99/1989 Sb., ve znění vyh lášky čísla 24/1990 Sb., je v totálním rozporu s čl. 4 Listiny základních práv a svobod a jako taková je neplatná. Ústavní zákon ze dne 9.ledna 1991, kterým se uvozuje Listina základních práv a svobod jako ústavní zákon Federálního sh romáždění České a Slovenské Federativní republiky v čl. 6 výslovně zakotvil - citujeme:

"Zákony a jiné právní předpisy musí být uvedeny do souladu s Listinou základní ch práv a svobod nejpozději do 31. prosince 1991. Tímto dnem pozbývají účinnos ti ustanovení, která s Listinou základních práv a svobod nejsou v souladu." Ústava České republiky, která nabyla účinnosti dnem 1. ledna 1993 v článku 3/ zakotvuje - citujeme: "Součástí ústavního pořádku České republiky je Listina z ákladních práv a svobod. Stejně tak v článku 112 - citujeme: "Ústavní pořádek České republiky tvoří tato Ústava, Listina základních práv a svobod, ústavní z ákony přijaté podle této Ústavy a ústavní zákony Národního shromáždění Českosl ovenské republiky, Federálního shromáždění ČSSR a České národní rady upravujíc í státní hranice České republiky a ústavní zákony České národní rady přijaté p o 6. červnu 1992."

Jsou tedy Pravidla silničního provozu ve formě vyhlášky č. 99/1989 Sb., ve zně ní vyhlášky číslo 24/1990 Sb., nejenom v rozporu s Listinou základních práv a svobod, ale jsou navíc v rozporu i s Ústavou České republiky, která nabyla úči nnosti dnem 1. ledna 1993.

Právní norma, která je v rozporu s Listinou práv a svobod (ústavní zákon) a dá le v rozporu s platnou Ústavou České republiky, je nezákonná, protiústavní a t edy neplatná.

Ukládání pokut a jiných trestů, jejich exekuce pomocí organizovaného ozbrojené ho sboru na podkladě protiústavní a tedy neplatné vyhlášky je trestným činem d le ş 158/1 a odst. 2 c trestního zákona. Tohoto trestného činu - Zneužívání pr avomoci veřejného činitele se dopustí každý z veřejných činitelů, který vykoná vá svou pravomoc způsobem odporujícím zákonu a způsobí-li takovým činem zvlášť závažný následek.

V čele Ministerstva vnitra ČR je ministr Jan Ruml, který odpovídá za dodržován í zákonů a Ústavy ČR podřízenými pracovníky MV ČR. V čele Policie ČR stojí plk . Oldřich Tomášek, který ve funkci policejního prezidenta Policie ČR plně odpo vídá za dodržování zákonů a Ústavy České republiky všemi podřízenými policisty .

Tento masový nezákonný postup Ministerstva vnitra ČR a Policie ČR trvá po dlou hou dobu několika roků - a to od roku od 1. ledna 1992 dle čl. 6/ Listiny zákl adních práv a svobod a od 1. ledna 1993 od účinnosti Ústavy České republiky. P ředevším represivní složky státní správy by měly úzkostlivě postupovat jen pod le platných zákonů. Několikaletá nezákonná praxe na tomto úseku však spíše nas vědčuje stereotypu pokračování komunistické moci, která u nás po 40 roků poníž ila občana do nejnižší kategorie živočichů. Občanovi bylo přímo nadbytečné cok oliv vysvětlovat, zdůvodňovat či dokazovat.

Občan byl od toho, aby poslouchal, mlčel, podrobil se. Na možnost, kdy občan n emlčel, bránil se, nepodrobil se, byl komunistický režim přikladně připraven. Všichni máme dosud v živé paměti postup příslušníků SNB při blahoslavení Anežk y české. Anebo když mladý strážmistr SNB odebral Ing. Hanzelkovi řidičský průk az, ačkoliv vícekráte autem projel všechny světadíly. Vždy ale byl postup SNB přesně podle zákona. V souladu se zákony byl i postup soudkyně Horvátové. Zákon se zkrátka dá aplikovat různě a subjektivní faktor v období roku 1995 se jeví jako rozhodující. Aplikovat zákon a omezovat svobodu občana by měl jen č lověk - veřejný činitel, zákonů znalý a morálně čistý. Zákon by neměl aplikova t zavilý prosťáček, s pistolí po boku, který uvykl po 40 roků při střetu s obč anem vždy jen vítězit. K tomu nestačí vyměnit uniformy a osobu ministra vnitra .

Nedovedeme si vysvětlit několikaletou nezákonnost represe Policie ČR jinak, ne ž pohrdáním občanem. Pohrdání občanem je pohrdáním demokracií a historie jak z náme nehodnotí dle toho, co si sám člověk o sobě myslí, ale podle skutků. Nesk utečné navýšení represe - pokuty až 15.000 Kč oproti komunistickému státu, pov ýšení policisty ČR při střetu s občanem do funkce žalobce i soudce, povede pou ze ke kruhovému honu za občana a ke zvýšení počtu trestných činů tzv. zaverbál ního útoku na veřejného činitele. To vše za okolností, kdy Česká republiky má vůbec nejvyšší trestní odsouzenost občanů mezi civilizovanými státy Evropy a s věta!

Žádáme o zadání Vašich rozhodnutí, která nám ze zákona jako oznamovateli trest né činnosti náleží.

za RR OI OK: Přemysl Vachalovský

Průpisem na vědomí:

1.) předsedovi parlamentu ČR Milanu Uhdemu 2.) ústavně - právnímu výboru Parlamentu ČR - JUDr. Výborný 3.) předsedovi vlády ČR - Doc. Ing. Klausovi V. CSc.

4.) předsedovi legislativy české vlády JUDr. Kalvodovi 5.) Ústavnímu soudu - předsedovi v Brně

6.) Ing. Šumanovi - předsedovi braného a bezp. výboru Parlamentu ČR