--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Porcal Jan
Název: Novela
Zdroj: NN Ročník........: 0005/020 Str.: 003
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Novela Parlamentu byla opět předložena novela živnostenského zákona. Bohužel se jedná o materiál velmi podobný tomu, který byl předložen již v minulém roce. Z toho důvodu je na místě zveřejnit nejprve vyjádření k tomuto materiálu a potom prů běžně navázat veřejnou diskuzi k vládnímu návrhu z letošního roku. protože byl o vydáno cca 1 milion živnostenských listů, bude se tato problematika týkat ne zanedbatelného množství občanů. nekvalitní novela by zapříčinila nejen velké m aterielní, ale i morální škody v ČR, poškodila by rozvoj soukromého podnikání. Nelze vyloučit, že právě o to předkladatelům novely jde. Neradostné je i podn ikatelsko-živnostenský stav mají mnohdy větší zájem o získání státních zakázek či podpor. Proto jsou ochotni státním úředníkům zastupujících minsterstva vyh ovět ve všem, tedy i proti stavu, který mají hájit. Nesmíme zapomenout i na to , že existuje nemálo úředníků, kteří vlastní živnostenské listy, v zásadě nepo dnikají, přesto se angažují v podnikatelských korporacích.

Zkráceně řečeno, novela ve které se velmi často vyskytuje slovo liber alizace má být přirozeně jejím opakem. parlament, který by takovou novelu schv álil by dál ztratil důvěru věřejnosti a to zřejmě již pod současných 30%. Stát ní byrokracie dosud zcela beztrestně zneužívá parlament k prosazování svých cí lů a daří se jí to docela úspěšně. Bude novela konečně tou poslední kapkou, kd y trpělivost prlamentu skončí a začne dělat pořádek v současném legislativním balastu a jeho předkladatelích?

Než novela špatná vytvořená k obrazu starých kádrů, lepší žádná. Je v ůbec možné co si v této zemi mohou staří úředníci minulého režimu dál dovolova t? Zatím co v civilizovaných zemích platí zákony po desetiletí i déle, jen pře registrace podnikatelů by probíhala již po čtvrté. Z materiálů StB je zřejmé, že paralyzování vnitřních a třídních nepřátel je plánováno zejména legislativn ím způsobem. Stálá novelizace právních předpisů souvisejících s podnikáním má zajistit takové zatížení podnikatelů, aby se nemohli zapojovat do společenskéh o a politického života. Zatím má StB nemalé úspěchy. Podaí se podnikatelům ten to komunistickoúřednickýá teror v dohledné době ukončit?

Vážení podnikatelé, máte příležitost se zapojit do veřejné diskuse dř íve, než bude jako ve většině případů pozdě a budete postaveni tzv. před hotov ou věc. Rudí bratři na úřadech již vás očekávají, budete u nich opět leštit kl iky a čekat ve frontách k vyřízení svých záležitostí. Opět budou daňoví poplat níci naháněni těmi, kdo žijí z jeho daní, namísto, aby mu sloužili tak mu budo u zase ztrpčovat život. Nebylo by moudré ukončit plánovanou soudružskou perest rojku a zahájit skutečné změny?

Novela živnostenského zákona aneb boj probolševizované státní správy se vznika jícím "třídním nepřítelem" - podnikateli a živnostníky.

Vyjádření k návrhu novely živnostenského zákona: Do novely se zubytečně zařazují věci vyplývající z předpisů souvisejících. to lze nahradit společným odkazem na platné předpisy a živnostenský zákon nerozši řovat.

Takto koncipovaná novela má pak oklamovat parlament a prosadit věci, které nemají s demokracií, tržním hospodářstvím a svobodou podnikání nic spole čného. Naopak mají podnikání poškodit v celé šíři a posílit levicové tendence centralistického postkomunistického státu.

Je zde však věc vážnější, která vyplývá ze setrvačnosti minulého reži mu a jeho protagonistů, kteří dosud pracují ve státní správě a ve vedení monop olů.

Následkem toho zde neexistuje rovnováha mezi podnikatelem a státem za stoupeným živnostenskými úřady, ale podnikatel je postaven do role bezprávného subjektu oproti všemocnému státu.

Důvodová zpráva je plna účelových lží, které mají zakrýt podstatu nov ely, která má zcela paralyzovat Hospodářskou komoru a živnostenská společenstv a, ne liberalizovat, ale dále omezit podnikání na úkor monopolů v energetice, dopravě ap.

Nejen to, novela sice v obecnější formě, ale o to účinněji rozšiřuje koncesované, vázané a řemeslnmé živnosti na úkor živností volných. Přebujelá s tátní správa chce touto rogmou prosadit svoji opodstatněnost a další růst s pr běžným posilováním centra.

Legislativní proces pak sklouzává na ultralevicové pozice s cílem obn ovit úřednickou diktaturu v nové formě, aby se podnikatelské subjekty nevymkly z vedení nomenklatury bývalé KSČ.Novela je koncipována v komunistickém duchu jako by měla dál prohloubit sabotáže soukromého podnikání. Vývoj je souhlasný s tím, jak se opět vracejí komunistické kádry na své posty, pokud na nich nejs ou zpravidla trvale. Současný trend jako by chtěl kopírovat poučení z krizovéh o vývoje po roce 1968, přizpůsobené do nynějších podmínek.

Poslancům parlamentu se doporučuje, aby se nechali předložit jména tě ch, kteří jednotlivé změny živnostenského zákona navrhli. Poté prověřit jejich stranickou minulost a souběžně důvody navržených změn. Při zjištění snahy o c ílenou manipulaci s parlamentem některými autory, ztahájit jejich trestní stíh ání. Souběžně požádat BIS, aby podrobně přezkoumala pozadí vzniku novely, zda se nejednalo o organizovanou činnost s cílem poškodit podnikání v ČR. Na základě výše uvedeného ponechat zatím živnostenský zákon beze změn a uložit vládě, aby uvážila možnost úplného zrušení živnostenského zákona a p řevzetí praktik anglo-amerických zemí aby se podobná situace, manipulace s par lamentem na základě účelových dezinformací nemohla zopakovat. Důkazy např.:

1. V ş 48 novely se zcela vypouští část týkající se poskytování infíormací Hos podářské komoře a živnostenskému společenstvu a v ş 8 spoluúčast HK (vliv komu nistické státní správy)

2. V ş 3 novely vypuštěny malé elektrátny ze živnostenského zákona, výroba a r ozvod tepla, doprava atd. (vliv monopolů na tvorbu novely)

3. Porovnáním příloh starého zákona a novely snadno zjistíme, že namísto liber alizace dochází k omezení volných živností a rozšíření vázaných, koncesovaných a řemeslných. (Nehledě na pochybené instituce vydávající doklady o náhradní k valifikaci)

4. Část novely "kontrola" dokresluje protipodnikatelské a protiobčanské psotup y tvůrců novely s nepokrytou snahou posílit všemonost státních úředníků a pošk odit podnikatele.

5. Totéž platí při úmrtí podnikatele

6. ş 15 novely zvýhodňuje provozování živností průmyslovým způsobem na úkor os tatních živností (vliv nomenkaltury ve vedení tzv. velkého hospodářství) atd.. ..

Hospodářská komise parlamentu by si kromě jiného měla vyžádat úplné z nění novelizovaného zákona, aby jej mohla přehledně porovnávat s původním záko nem. to umožní snadno najít zakomponované nepravosti, které je snahou autorů d ovedně zakrýt a pod zástěrkou liberalizace podnikání docílit pravý opak požado vaný starými kádry státní správy a vedení monopolů.

Předpokládá se, že členové hospodářské komise znají nejen živnostensk ý zákon z I. republiky, ale přirozeně si nechali i přeložit řivnostenské zákon y zemí s tradiční demokracií včetně praktik používaných v angloamerických zemí ch, aby nemohli být manipulováni husákovskými legislativci jejichž posláním je zavádět v ČR komunistický kapitalismus sovětského typu.

Jan Porcal Důsledkem novely by došlo k dalšímu omezení vlivu obcí i jejich příjm u z přenesené působnosti státní správy. (Nemělo by se zapomínat na úůlohu ONV v období znárodnění i v komunistickém puči, který byl veden po linii ministers tva vnitra a sovětů vyšších stupňů tj. KNV a ONV. Stojí za to seznámit se s os udy lidí likvidovaných komunistickými úředníky v rámci plánovité genocidy podn iktelského a selského stavu v němž hlavní roli sehrály právě Okrasní národní v ýbory - havní políř komunistické moci. toho si byla vědoma i federální vláda, proto se v rámci ukončení přežívající komunistické moci předpokládalo po roce 1989 jejich zrušení. Po opadnutí emoci a skrytém supevnění starých struktur na všech vedoucích postech se dnes opět s okresními úřady počítá aby nedošlo k p ádu transformované komunistické moci).

Současná politická praxe přechází stále více od původní cesty k demok racii k obnovení centralizované moci transformovaných komunistů a jejich pohro bků. Je to následek podcenění výsledků tzv. poučení z krizového vývoje roku 19 68, kdy se komunistům podařilo důsledně bolševizovat veden všech rezortů, zatí m co debolševizace po roce 1989 se nejen nepodařila, ale nebylo s ní ani uvažo váno.

Z výše uvedených důvodů je nezbytné doložit: 1. počet subjektů kterých se bude přeregistrace týkat a které budou muset opět zbytečně běhat po úřadech. (Bylo by třeba si koneně uvědomit, že čas jsou pen íze a podnikatelé, ale i občané by neměli být stále pokusnými králíky v rukou úředníků)

2. počet subjektů, které by se musely přeregistrovat z okresních živnostenskýc h úřadů na obecní a tolik naopak z obecních na okresní. (míněno ve fyzických p očtech, ne v profesích)

3. rezortní ministerstva by měly zdůvodnit, proč není režimu živnostenského po dnikání podřízeno stále více subjektů, ale naopak dochází k jejich dalšímu vyč leňování.

Pokud by se měl v budoucnu živnostenský zákon novelizovat (nebude-li lepší jej zrušit a přejít na praktiky anglo - amerických zemí), pak by měl obs ahovat i část, ze které bude zřejmé vyvážené postavení občana a státu (ne pouz e socialistická vrchnost). Např. citace: Dojde-li nepřiměřeným zásahem státu k újmě podnikatele, je příslušný státná orgán povinen vzniklé škody uhradit v p lné výši.

Porcal