--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Brzobohatý Jan
Název: Sociální demokraté za rohem
Zdroj: NN Ročník........: 0005/020 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Sociální demokraté za rohem V čase předvolebního rojení stále více pociťujeme absenci autentické občanské pravice. Zatímco ve stranách vládní koalice má integrační proces podo bu kšeftaření s ministerskými křesly, neokomunistická opozice se chystá k posl ední bitvě. V průčelí Lidového domu vlaje prapor nekomunistické levice a za je ho rohem se šikuí rudá vojska bývalých aparátčíků. Strategie sociálních demokr atů je jednoduchá: Pod vedením ČSSD sjednotit všechny levicové síly, vejít do budovy vlády hlavním vchodem a nastolit socialismus s tváří Miloše Zemana. Program "jít vládě po krku" se může na první pohled zdát neproduktivn í, předem odsouzený k nezdaru, kdyby si nekladl za cíl oslovit především proti reformně naladěné voliče. Včetně soudruhů z ROH (ČMKOS), kteří navázali na vše chno socialisticky pozitivní z předlistopadového období. Zůstal jim obrovský m ajetek, který jakýmsi nedopatřením nemuseli vrátit lidu, zachovali si organiza ční strukturu, očistili se od rozvracečů z listopadových stávkových výborů. Ot ec všech uražených a ponížených členů Lidových milicí, brígád socialistické pr áce, nocitelů medailí, řádů a titulů sází na bankroty, růst nezaměstnanosti a sociální problémy. Čím hůře, tím lépe! Miloš Zeman svými katastrofickými vizem i vyvolává protireformní válady a Richard Falbr jich využívá ke konkrétním kro kům: Demonstracím, stávkám, kladení nereálných požadavků a politických ultimát . ČSSD ke svému volebnímu vítězství potřebuje vliv a peníze ROH, ČMKOS naznaču je, že svůj neokomunistický politický program míní realizovat prostřednictvím sociálních demokratů. Zeman a Falbr se navzájem potřebují a jejich spojení nic nestojí v cestě.

Úlohu pravice se v našem politickém spektru pokouší alternovat ODS, k terá je typickou stranou středu. Zklamala očekávání svých pravicových voličů, opustila antikomunistický program, nepodpořila malé a střední podnikatele a z obavy ze ztráty hlasů ve prospěch ČSSD se její politika stává stále více levic ovou, konzervující postkomunistické poměry. Mezi naší "pravicí" a "levicí" miz í politické rozdíly a převažujícími se stávají rozdíly personální. jde o střet současné mocenské elity s elitou Lidového domu. Volný prostor v pravé části p olitického spektra se zvětšuje a ani DEU či KDU-ČSL ho nejsou schopné zaplnit. ODS se proti ČSSD tlačí doleva a té kryjí záda militantní KSČM a SČK. Sládkov ci bídu naší politické scény jen dokreslují.

Hrozba levicové vládní koalice, v případě spojení ČSSD s odbory jako s reálnou politickou stranou, se stává aktuální. V krátkém období do voleb sna d zbývá jen jedno východisko: Proti integrující se levici sjednotit stoupence autentické občanské pravice v politickou sílu schopnou překonat poskomunistick é poměry charakterizované nekontrolovanou mocí neobolševických institucí nad o bčanem. Svoji odpovědnost za vytvoření právního státu a společnosti svobodných občanů by si měli uvědomit i víězové minulých parlamentních voleb. Jan Brzobohatý

10. 5. 1995