--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Fuxa Karel
Název: Milá redakce NN
Zdroj: NN Ročník........: 0005/020 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Milá redakce NN: Taky jste si už všimli, jak nám Česká televize kálí na hlavu? I když jsem patrně nejmizernějším katolíkem na této planetě, přesto se jaksi cítím do tčen.

Bývalo za normalizace tradičním rvykem, že na velká pátek, kdy je jaksi větší půst a navíc období, kdy ani zvony na kostelích nezvonily a byly nahrazovány ř ehtačkami, že pracovníci národních výborů vyhrávali po celá Velký pátek v míst ním rozhlase taneční hudbu všech žánrů - především pak veselou. Zatrhla jim to až známá evergetická krize v roce 1979. Od té doby s tím přestali. Česká TV jinak skoupá na pořady pop musec, najednou na letošní Velký pátek vrazila na ČT 1 veselohru "Dáma na kolejích" a na ČT 2 v 16.45 "My dva a čas" a hned v 19.00 "Vysílá Studio A". V Country hitparádě ve 14.00 ani nemlu vě. A Joan Barrona a spol. ze 20.00 ani nepočítám. Pdobnost zřejmě čistě náhod ná, že?

Nebo dechovku. Tu servíruje vždy v sobotu ve výhodných časech na ČT 1 . Dokonce s poznámkou, že to je k Svátku matek. Nechce se mi věřit, že by větš ina matek byla po tomto žánru celá divá. Pokud vím, holky měly zájem o moderní populár, nejméně počínaje ročníkem 1940. A dnešní maminky jsou přinejmenším r očník 1975. Songy a balady Vaška Neckáře jdou ovšem až v 1.10 po půlnoci. Hezk é, co? Pravda, dali nám včera na ČT 2 orchstr Ferdinanda Havlíka a hostující N aďou Urbánkovou (a výbornou!). Jenže pořad z r. 1978. Od listopadu 1989 s ním nebyl natočen jediný pořad, ve kterém by se odrazila větší svoboda výběru repe rováru a aranžmá. Třeba i v nasazení vokální skupiny typu Modernaises, Pied Pi pers, nebo Crex Chiefs.

S tím souvisí i politika Gramonávodů. Uráčili se vydat orchestr Karla Vlacha na CD (ne na LP, protože ví, žře jako důchodci nebudeme mít na CD apar aturu), zatímco vydavatelelství Carmen chrlilo dechovku na LP jako divé. Extra kapitolou je zřejmě i odstrkování Ivety Bartošové. Na závěr sil vestrovského pořadu předčasně ukončili program vsunutím záberu zimní krajiny a poté, aby se neřeklo dali na pořad klip Lucie Vondráčkové "E.T." a to v době, kdy na Ivetu měla přijít řada. Totéž udělali i v přenosu ze Žofína, aby na Iv etu nedošla řada podruhé. Z režie Žofínského přenosu nesporně měli radost jak dr. Milena Balášová, tak i bvalý normalizační ministr kultury PhDr. Miloslav B růžek.

Nemám příčinu diskriminace Ivety Bartošové (při jedné příležitosti ji nedávno zabírali jen zezadu). Ale mohlo to vzniknout i tím, že se ještě za to tality v pořadu "Na Výsluní" prořekla, že jeden z jejích strýců padl za války proti Japonsku. Tedy v U.S.Army. Což potvrdil v krajanském Hospodáři č. 1/87 v článku pí. Eugenie Zbavitelové i její prastrýc pan Fred Bartoš, který ve svýc h 91. letech se přijel podívat na rodný Frenštát pod Radhoštěm. Pan Fred Barto š bydlel v městě Foledo, státu Ohio, USA. Zemřel asi o 2 roky později. Tady kr áčí o to, že se jedná v pokračování tradice tu vůči rockovým skupinám, Karlu G ottovi a divadla Apollo, od r. 1970 i proti Martě Kubišové a zejména a kupodiu v v letech 1968 - 69 (!) proti skladateli a zpěváku Petru novákovi a skupině G eorgenud Beatovens. Zvlášť okatá byla tehdy režie přenosu pořadu "Zlatý slavík 1967". Jak se režie až dojemně starala, aby probůh nedošlo na "Náhrobní kámen ". Zatím se nikdo z novinářů neuráčil vysvětlit široké veřejnosti, která klika v ČT má tato svinstva na svědomí.

Příznačné bylo i zařazení pořadu "Křídla svobody" nejen na hůře chyti telný ČT 2, ale i na 21.30 hodin, kdy kdo má ranní směnu, už jde spát, kdo má odpolední, je ještě v práci a kdo má noční, je na cestě do práce. Pořad "Křídl a svobody" byl věnován ztrátám amerického letectva nad naším územím. Tolik tedy k posledním "spekům" komunistů v České Televizi proti neko munistické divácké veřejnosti.

Srdečně zdraví

Fuxa Karel