--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Národní fronta zprava
Zdroj: NN Ročník........: 0005/021 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

N Á R O D N Í F R O N T A Z P R A V A. Pokus o sjednocení pravicových stran a hnutí byl vždy chápán tak trochu okrajo vě. Avšak jen potud, pokud to byly strany a hnutí mimoparlamentní politické sf éry. Až na vznik DEU, který však nelze považovat za sjednocení pravicových sub jektů, ale pouze a jen za vznik subjektu nového, přes onen název, který vévodi l počátkům vzniku DEU, tedy Integrace pravicových sil a hnutí ze závěru roku 1 993, iniciovaný panem vydavatelem Kudláčkem.

Již v oněch začátcích, ba i v dřívějších pokusech jsou známy snahy parlamentních stran k pravici se hlásících, navázat kontakty s těm i, kdož se hodlali sjednotit na pplitické scéně mimoparlamentní. Stačí připome nout jednání Konzervativní unie jichž se účastnil pan Havlík a zájem projevila také ODA. I na jednání Intergace pravicových sil docházel zpočátku pan Mlčák. Někdo by tedy mohl říci - vše bylo pod kontrolou.

Zajímavá je úloha KAN při sjednocování pravice. Zpočátku nadšení, pak ze stran y vedení KANu ne-li přímo obstrukce, tak alespoň ústup.

J e d n o t n ě v p ř e d.

Potřebu sjednocení sil hlásících se k pravici vidí z vládních stran nejvíce ty , jejichž volební výsledky v posledních parlamentních volbách byly blízko 5% h ranici či byly více než součástí přívěškem strany vítězné. Jde konkrétně o ODA a KDS. Rovněř KDU-ČSL srovnatelná volebními výsledky se sládkovci si nemůže d ovoli neuvažovat o nějakém spojení s jinou stranou, blízkou jí alespoň názvem. Takto viděno, můžeme současné snahy o spojení vládních, k pravici se hlásících stran buďto z pozice KDS za snahu o záchranu, nebo ze strany ODS či KDU-ČSL o sanaci možných ztrát v blížících se parlamentních volbách. Nelze zapomenout n a možnou snahu o záchranu samotných představitelů jednotlivých politických str an, kteří se obávají nuceného odchodu z politiky po volbách v roce 1996. Toto vše lze vidět i jako projev obav z růstu volebních preferencí Zemanovy ČS SD.

Patrně ve snaze získat pozice v příští vládě se k integraci stran parlamentníc h připojuje KAN u vědomí si vlastní neschopnosti získat takové pozice způsobem pro pluralitní demokracii obvyklým, tedy získem hlasů ve volbách. Totiž to, k čemu se neodhodlal KAN při integraci pravicových sil mimoparlamentních, tedy ke zřeknutí se svého názvu s tradicí z roku 1968, učiní KAN nejspíše nyní při integraci nejdříve s KDS a pak spolu s ní či její podstatnou částí při integra ci s ODS. A co ODS? Ta vezme pod svá křídla každého, kdo bez výhrad přijme jej í pragmatismus a bez výhrad bude podporovat její představy jak ve vládě, tak v Poslanecké sněmovně. KAN je navíc atraktivní svoji sítí místních klubů zejmén a tam, kde nejsou místní organizace ODS, s tím, že KDS žádné taková ani nemá. Nakolik je však existence místních klubů KAN realitou, to vědí více než ODS ti , kteří byli spolu s KAN účastni sjednocování pravice mimoparlamentní. Nabídka KAN stran jejích místních klubů nebyla tak říkajíc zviditelněně a byla spíše seznamem na papíře než reálnou politickou silou. Ověření této skutečnosti budi ž však věcí KDS a poté ODS, do nichž se KAN začlení.

Jak se ukázalo nyní, ani předvolební koaliční partner, KDS není v bezvýhradné podpoře ODS jistý. Takovou jistotu nabízí pouze část KDS a jistě ji podpoří vedení KAN, pokud k tomu dostane příležitost od vedoucí síly integrovaných sil k pravici se hlásících - ODS. Příležitostí budou nejlépe fun kce pro vedení sloučením zaniklých subjektů. Takto sjednocené síly hlásící se k pravici budou jednotně postupovat pod vedením svého předvoje ODS. Inu v jedn otě je síla, jak říkávali přední funkcionáři Národní fronty.

V Praze dne 18. května 1995, pro NN Vladimír Kolář