--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Události
Zdroj: NN Ročník........: 0005/021 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI... Václav Benda to neměl a nemá v životě lehké. Díky nekompromisním, zásadovým po stojům neexistují zřejmě na jeho osobu žádná "kompra", což ve fízlácké hantýrc e značí kompromitující materiály. Možná proto jediná pořádná veřejná funkce, k terou po listopadu l989 mohl zastávat, byla ve federálním shromáždění. Odvedl tehdy kus pořádné práce, ale zdůrazňovalo se spíš, že jednou při jednání usnul . Když se v létě l992 dostal k moci Václav Klaus a jeho ODS, namísto oprávněné ho ministerského křesla (byl přece předsedou strany, která šla s ODS společně do voleb a společně tedy zvítězili), měl utrum. A když ho i z předsednického p ostu v KDS vytěsnil mladý, ambiciózní Ivan Pilip (tomu premiér ministerskou fu nkci okamžitě věnoval), zůstal V. Bendovi prostor v podstatě jen v jeho kuchyn i.

Nakonec mu V. Klaus jednu "židli" (ne křeslo) přece jenom milostivě propůjčil: od letošního Nového roku je ředitelem Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Nechci mu křivdit: myslím však, že právě od té chvíle je (až na rů zné "excesy" typu uznávání "jen rozumných" zákonů či prohlášení na jednání měs tského zastupitelstva, že Palác kultury v Praze je potřeba jako bolševickou st avbu vyhodit do povětří) na Klause a jeho ODS "hodný".

V sobotu některé noviny napsaly, že V. Benda chtěl za zády I. Pilipa jednat o integraci s lidovci. S tímto zámyslem prý v pátek po telefonu žádal J. Luxe o naléhavou schůzku. Předseda KDÚ-ČSL veřejně prohlásil, že schůzku odmítl a tis kový mluvčí jeho strany Jaroslav Orel prozradil důvod: J. Lux nechápe, proč by se mělo urychleně jednat v době, kdy předseda KDS je mimo republiku. Byla to zajímavá zpráva, dokonce velmi zajímavá. Ovšem něco v ní trochu jaksi nehrálo. A totiž, že už ve středu V. Benda (taktéž veřejně) prohlásil: "Byl js em pověřen vedením v nepřítomnosti pana předsedy Pilipa, který je v Portugalsk u až do soboty nebo do neděle, abych urychleně inicioval další kolo jednání s KDÚ - ČSL."

I tato věta byla zajímavá, možná dost zajímavá. Skýtala dvě možnosti. První: p oté, co předseda Pilip (jasný to přívrženec integrace s ODS) odcestoval za hra nice, zbytek vedení pověřil V. Bendu jednat o integraci s lidovci. Což by ovše m svým způsobem znamenalo další vnitrostranický puč. Druhá: I. Pilip - u vědom í, že bude mimo republiku a přitom že "integrační čas" kvapí, dohodl před svým odjezdem s celým vedením, aby místopředseda V. Benda s J. Luxem urychleně jed nal sám.

Přišlo pondělí tohoto týdne, přijel i I. Pilip, o žádném puči hovořit nezačal, a když se při příležitosti návštěvy papeže Jana Pavla II. s J. Luxem setkal, oba se usmívali.

Co z toho plyne? Pro V. Bendu nejspíš pouze další, opakované, smutné zjištění: že jeho samotného nikdo nebere vážně. Jo, jo, Václav Benda to skutečně neměl a nemá lehké. Je jen otázka, zda si za to nemůže.

Ale pojďme k veselejším věcem...

ŠPINAVÉ PRÁDLO

Uzavřel jsem sám se sebou tichou dohodu, že o předsedovi LSNS a předsedovi pos laneckého klubu téhož názvu Pavlu Hiršovi psát nebudu, neboť škoda místa. Jsem však nucen dohodu porušit. Ne kvůli jeho kurióznímu prohlášení, že politické strany a její předsedové mají být sledovány kontrarozvědkou, neboť právě úkole m zpravodajských služeb také jest, aby sledovaly, zda politické strany dodržuj í zákony. (K tomu místopředseda vlády a předseda ODA Jan Kalvodu: "Tuto předst avu považuji za poněkud popletenou představu o demokracii a právním státě. Pře dstava zvláštního monopolního zpravodajského orgánu, který má být hlídačem dem okracie v této zemi, je poněkud šílená a doufám, že pan Hirš byl špatně pochop en.")

Nemohu vás však připravit o mimořádně komický kousek, který se panu Hiršovi pr ávě při této příležitosti povedl. Na téže tiskové konferenci se zaskvěl i jina k. Obsáhle totiž se jal zaobírat tématem poctivosti své i svých klubových druh ů. Důvod k tomu měl: napsalo se, že členové jeho poslaneckého klubu si necháva jí proplácet svetry, boty, hodiny, porcelán, košile a poličky namísto propláce ní klubových nákladů na administrativní síly, přímé telefonní linky, expertizy a posudky, kancelářské potřeby atp. (Rudé právo dokonce otisklo i kopie parag onů poslance Miroslava Kašpárka.)

Bez komentáře zveřejňuji autentické výňatky z pozoruhodné řeči Pavla Hirše: "RP se opírá o záhadným způsobem získané dokumenty z uzamčeného stolu poslanec kého klubu. Není žádný důkaz, že by tyto paragony byly proplaceny. První věc j e závažná, že se může prakticky kdokoli, jak je vidět, dostat do uzamčené míst nosti, do uzamčeného stolu poslaneckého klubu, vzít si tam dokumenty, ty oxero xovat a pak je zase vrátit. V této souvislosti podáváme trestní oznámení na ne známého pachatele."

"Další věc je, že se argumentuje s fakty, které nejsou pravdivé. Mohu vás ujis tit, a po kontrole účetnictví klubu jsme zjistili, že sice tyto účtenky předlo ženy byly, což nezakládá na žádné prostě (zde se pan Hirš zasmál - pozn. aut.) další spekulace, ale nebyly nikdy proplaceny, dokonce mojí rukou je na těch ú čtenkách napsáno - neproplácet. To je celý fakt. (Na zveřejněných kopiích přip sáno není nic - poz. aut.) Mohu vám sdělit, že jak pokladní kniha, tak účtenky přesně souhlasí a jsou podle všech direktiv, které jsme dostali, které byly r ámcové. Existuje usnesení klubu z lO. května 94, jakým způsobem a na jaké účel y se mají používat tyto prostředky... Požádali jsme účtárnu v parlamentu, aby provedla revizi našeho účetnictví za rok 94, revize byla provedena a je v pořá dku. Jedná se o rok 95. (???) V této souvislosti, protože jsme nabídli panu šé fredaktorovi Porybnému možnost tiskové opravy a nebyla využita, podáváme žalob u na ochranu osobnosti ve výši lO milionů korun..."

"Tyto paragony byly uloženy, ale odděleně od ostatních, protože pan kolega Kaš párek je nepožadoval nazpátek, čili zůstaly tam... Klíč od stolu se ztratil za čátkem roku, ten druhý klíč, my jsme tomu samozřejmě nepřikládali žádnou větší jaksi váhu, ale je to fakt, který konstatujeme..."

"Je to dost bych řekl závažný precedent, protože takto se může stát, že v parl amentu může kdokoliv vniknout kamkoliv, oxeroxovat třeba důvěrné mezinárodní d ohody, které se připravují a tyto včas ještě v předstihu zveřejnit, i když ješ tě nejsou uzavřené. Příklad. Další příklad. Vedle nás sedí kancelář poslanecké kontrolní komise BIS. A tam jsou jistě dokumenty, které jsou důvěrné... Jak j e možné, že třeba jsou klíče od klubu na vrátnici?! To jsme se dozvěděli až te ď, které si může kdokoli vyzvednout..."

"Já nebudu žádné podezření na někoho vyslovovat, to já na to ani nemám právo.. . Já jsem to pochopil. Podívejte se, necelé dva týdny máme sjezd, to bylo namí řené víceméně na současné vedení strany, aby ukázalo, jak prostě, i na předsed u klubu, to je samozřejmé, a když chcete jaksi zpochybnit velitele posádky, ta k mu vystřílíte tu posádku, a to měl být Kašpárek. To je tak průhledné! Já si myslím, že nám ta akce naopak velice pomohla..."

"Takové síly chtějí zpochybnit demokraticky zvolený parlament a hledají k tomu jakékoli možné cesty. A nejlepší cesta je vůbec zpochybnit práci parlamentu a ukázat poslance jako darebáky, kteří se živí na úkor daňových poplatníků. To si myslím, že taky mělo splnit svůj účel a ty hry jsou tedy rozehrány z různýc h tedy kruhů (k těmto "kruhům" později dodal: "Nerad bych blíže určoval, to je věcí vyšetření... Bisky" - Bezpečnostní informační služby, pozn. aut.) a poch opitelně už je to taková i předvolební kampaň na příští parlamentní volby..." "Já si myslím, že pan Vébr (autor článku v RP - pozn. aut.) udělal jednu zásad ní chybu. On si měl počkat, až koncem června odevzdáme ty účtenky do kanceláře jako doklady o proplacení, a říkám, pokud by tam tyto byly, tak je to jasné p orušení hospodaření klubu. To mě utvrzuje, že prostě byl časovou tísní hnán, a by to zveřejnil a to naprosto amatérským a diletantským způsobem. Ale opakuji, to je jen teoretická možnost, kdyby jsme ty účtenky proplatili. My bychom je samozřejmě neproplatili...Myslím si, že nepravosti se mají pranýřovat, ale ty musí být řádně ověřeny... Náš případ je naprosto na vodě, naprosto na vodě..." RASISMUS - BĚŽNÝ HORROR NAŠICH DNU

Víte, jak vypadá horror po česku? Třeba takhle. Tři mladíci ve věku kolem dvac eti let se rozhodnou navštívit kamaráda, co bydlí ve Žďáru nad Sázavou. Zajdou společně do hospody, vypijí něco piv, a když jim sedmnáctiletý domorodec nabí dne ke koupi baseballovou pálku za přijatelnou cenu, plácnou si. Čerstvý vlast ník řekne: "Je třeba ji vyzkoušet." Má pravdu, každá koupená věc se má vyzkouš et. Zeptá se tedy domorodého prodavače, jestli neví, kde v okolí žijí cikáni. Sedmnáctiletý kluk zná všeho všudy jednu jedinou romskou rodinu, žíjící čirou náhodou v domku nedaleko téhle hospody. Což ce hodí. Rozjaření přátelé se tam vydají, rozbijí dveře a uvnitř zdemolují, co jde. Potom konečně ten, co koupil baseballovou pálku, udělá to, proč vlastně domek navštívili. Tu baseballovou pálku vyzkouší na hlavě dvaačtyřicetiletého otce pěti dětí. Pálka vydržela, ač i tak není úplně jasné, byla-li to skutečně dobrá pálka. Co nevydrželo, byla lidská hlava. Nikoli snad proto, že by nebyla dobrá. Jen vyrostla k trochu jin ým úkonům...

*

Tři dny nato zavolá k sobě premiér Václav Klaus ministra vnitra, ministra spra vedlnosti, policejního prezidenta, ředitele Úřadu vyšetřování Policie ČR a min istra odpovědného za národnostní problematiku a řekne jim: "Džbán s vodou přet ekl." Vydá rozkazy. Oldřich Tomášek musí využít všech represivních opatření. V áclav Picka musí urychleně případ vyšetřit. Jiří Novák musí podat návrh na při jímání přísnějších trestů a navrhnout do trestního zákona vyšší trestní sazby. Nejvyšší státní zástupkyně Kopečná (nepřítomná, snad že sídlí až v Brně) musí zajistit urychlené vypracování žalob v rasisticky motivovaných trestných čine ch. Jan Ruml musí zrušit registraci organizací s rasistickými projevy. Igor Ně mec musí jít na pohřeb a zastupovat v kostele sv. Trojice stát.

Ten stát, ve kterém krev z rasistických důvodů teče - takřka či úplně beztrest ně - už dlouho. Ten stát, o jehož předpojatosti a rasismu vůči Romům jako o hl avním problému České republiky hovořila i výroční zpráva ministerstva zahranič ních věcí USA O stavu lidských práv, datovaná l. únorem letošního roku. Ten st át, který tuto zprávu ústy svého premiéra odmítl.

(Abychom se nepletli, Václav Klaus - přes výše uvedený razantní přístup - ani tentokrát nepřiznal chybu. Na otázku, proč vláda takto nepostupovala už dřív, odpověděl: "Já myslím, že toto je zvláštnější případ.")

*

Každý případ je "zvláštní". Ví to především každá rodina, která oplakává svého mrtvého.

Voda ze džbánku bezesporu přetékala už dávno. Jen to nikdo (abychom vše nesvalovali na premiéra) nechtěl vidět. I prezident Václav Havel (bohužel většinou "dalekozraký") zcela jasně teprve l9.března let ošního roku, tedy před pouhopouhými dvěma měsíci, v rozhlase řekl, že lidé pom ěrně lhostejně přihlížejí k existenci různých bojůvek, které nenávidí a pronás ledují lidi jiné barvy pleti: "Vůbec se mi zdá, že se s tím až příliš snadno s miřujeme a bereme to jako takovou bolístku na těle společnosti," a poukázal na zkušenosti, které poučují, že přeroste-li "něco takového ve fenomén skutečně vážný, nebezpečný, ohrožující celou společnost, pak to bývá především vinou vz tahu, který k tomu měli lidé v době, kdy to začínalo."

*

Nešť.

Václav Klaus řekl: "Považujeme celou událost za mimořádně vážnou, mimořádně zn eklidňující a rozhodli jsme se udělat celou řadu konkrétních opatření." Nemluv í sice o protirasové prevenci, takže bude mít pravdu celá řada jeho odpůrců, k upř. místopředseda Svobodných demokratů (dříve OH) Tomáš Sokol, který ke Klaus ovým krokům podotkl:

"Především bych chtěl říct, že současné chování vlády mi trochu připomíná chov ání nepříliš inteligentního rolníka, který nám ohlašuje, že objevil plevel a ž e ho vytrhá. Ale já bych očekával, že se taky bude zajímat ten rolník o to, pr oč ten plevel roste. A to zatím, jak se zdá, nikoho nezajímá..." "Je to otázka samozřejmě podstatně složitější. Je třeba připomenout, že rasism us není věc, která by se náhle objevila na této politické nebo zemské scéně. A le že již někdy v roce l99l česká vláda vydávala plamennou výzvu k boji s rasi smem. Že byl vydán příkaz policii, aby postupovala razantněji v kontextu s tre stnou činností nebo s jednáním, které by mohlo na sobě mít prvky rasismu. Že t aké byl vytvořen onen výbor, který se měl těmito otázkami zabývat z širšího hl ediska, z hlediska toho, proč ten rasismus vlastně vzniká."

"Po volbách v roce 92 došla situace tak daleko, že v rámci boje proti rasismu se zrušila evidence romské kriminality s tvrzením, že je rasistická. Dodnes vi dím pana náměstka Fendrycha, jak se horšil, že ministerstvo vnitra evidovalo z vláštní kategorii romské trestné činnosti. Takže my v podstatě zavíráme oči př ed podhoubím, nezajímáme se o příčiny, ale jsme ochotni tvrdě potlačovat násle dky..." "Takže když se vrátím k tomu přirovnání se zemědělcem, vláda počká, až takový rasista vyroste, až dospěje, až se projeví - a pak ho zavře. Pokud ho ovšem chytne, samozřejmě."

*

Pravdu má pan Sokol, jaksi ovšem opomenul hrdě prohlásit, co v té skutečně kom plikované věci za svého ministrování učinil on sám - kromě evidence. Neboli ni c. Pravdu má samozřejmě i předsedkyně Demokratické unie Alena Hromádková, kter á vinu (jako ve všem) vidí především v systémové vadě...

Někde se ovšem začít musí...

* * *

Takže jenom dvě malé poznámky. Pokud premiér vyzve ministra vnitra, aby okamži tě zrušil registraci těch občanských sdružení, která jsou zaregistrována a vyk azují se rasistickými projevy, pak to ovšem mimo jiné značí, že si ministr vni tra nneplní své úkoly, neboť takováto sdružení nechal zaregistrovat - v rozpor u se zákony tohoto státu.

A hlavně: v naší společnosti existuje další problém, při němž teče také krev, dokonce daleko víc krve - a vláda se neschází... Myslím kauzu topných olejů. Jenomže zakopaný pes v tomto případě bude zřejmě v tom, že pokud by premiér po užil stejně razantního postupu i při řešení tohoto problému, tekla by krev (ov šem obrazně řečeno) dál... Čí? To je právě ono: naší hospodářské, a nejspíš ně kdy i politické "elity".

Stanislav TÝBL