--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Quo vadis Slovensko ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/025 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Komentář Necenzurovaných novin: QUO VADIS, SLOVENSKO? NOVINÁŘI PROTI MEČIAROVĚ VLÁDĚ

Slovensko těchto dní se stále více dostává do povědomí okolních států coby fak tor nejistoty, překvapivých obratů, často i náznaků destability. Přinejmenším tak lze soudit z toho, co k nám ze země na východ od našich hranic proniká. St ačí připomenout nepřátelské nálady tamní vládnoucí reprezentace k České republ ice, ignorantský vztah Mečiarova kabinetu k zástupcům tisku, velkohubost premi éra směrem k mezinárodní politické scéně... Přidáme-li k tomu všemu ještě zvět šující se komplikace s Maďarskem a neúměrně narůstající rozpory na domácí poli tické scéně, dostaneme obraz, jež vskutku není záviděníhodný. Nejen pro zahran iční partnery Slovenské republiky: Trpí tím totiž hlavně obyčejný občan, který se upevňuje v přesvědčení, že byl podveden. Že mu rozdělením federace slibova li něco úplně jiného...

Vezmeme si třeba takový soudní spor básníka Ľubomíra FELDEKA s někdejším minis trem kultury Dušanem SLOBODNÍKEM, aktivním příslušníkem fašistických organizac í z dob konce II. světové války a dnes význačným funkcionářem Hnutí za demokra tické Slovensko. V první instanci Feldek vyhrál, po nástupu HZDS k moci na pod zim minulého roku však všechny odvolací "soudní" dvory daly za pravdu Slobodní kovi. Takže nezbylo, než podat žalobu "pro potírání svobody projevu vůči veřej ným činitelům" ke komisi Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Což pochopitelně znamená pro Slovensko ostudu.

(K svéráznemu přístupu k lidským právům však můžeme zařadit i "cirkus", rozpou taný kolem schvalovacího prosesu maďarsko slovenské smlouvy. Parlament v Budap ešti ji v polovině minulého týdne ratifikoval, v Bratislavě se naproti tomu oč ekávají nemalé problémy. Zejména ve vládní koalici: Slotova Národní strana pro ti ní totiž vystupuje velmi tvrdě, Luptákovo Sdružení dělníků Slovenska silně zdrženlivě. Takže Vladimír Mečiar bude muset "prosit" opozici, aby jej podpoři la. A proč onen rozruch? Jedná se o standardní práva maďarské menšiny, keré ma jí být rovnocené status quo v Evropě, což ovšem Slotovci a Luptákovci odmítají : Prý by tím byla ohroženy "čistota" a práva slovenského národa...) * * *

Jenomže, nejenom porušování "lidských práv" je typické pro Slovensko těchto dn í. V poslední době například rozvířily hladinu veřejného mínění postoje bratis lavské vlády k masmédiím. Přesněji k tzv. informovanosti novin o činnosti Meči arova kabinetu. O co že tady jde? Většina novinářů se totiž staví do opozice p roti současné vládní koalici, ta zase chce tisk "umravnit" administrativními o patřeními. Noviny v březnu tohoto roku protestují bílými prvními stránkami, mi nistři se naopak od onoho okamžiku odmítají zúčastňovat tiskových konferencí v lády a posílají místo sebe mluvčí. Pochopitelně s minimem zpráv o rozhodnutích kabinetu. A hlavně však s téměř "nulovými" kompetencemi odpovídat na často ve lmi "choulostivé" otázky žurnalistů.

(Jak vidno z předešlého textu, aféra se táhla dost dlouho, až vyvrchlila před týdnem, kdy vláda jednala o nových pravidlech privatizace. Žurnalisté pod vede ním zástupce šéfredaktora deníku SME Lubomíra LINTNERA žádali, aby přišel refe rovat o navrhovaných změnách sám premiér či jeho náměstek Sergej KOZLÍK, ti vš ak odmítli. Skandál tedy pokračuje dál, teď pro změnu bojkotem všech deníků, s výjimkou provládní Republiky: Tiskové konference slovenské vlády se prostě bu dou od tohoto týdne nadále odbývat bez účasti redaktorů z drtivé většiny renom ovaných novin...)

* * *

Avšak ani tím "zvláštnost" současn épolitické sény na Slovensku není ukončena. Premiér Vladimír Mečiar odjel v polovině minulého týdne na oficiální návštěvu Ukrajiny. Jistě, nic proti tomu. Kdyby ovšem v té souvislosti nevyjádřil přán í realizovat obchodní transakce s uvedenou zemí nikoliv v tvrdých valutách, al e se "slovenskými korunami". Zřejmě se domnívá, že ona "měna" se dolarům, mark ám,anglickým librám či francouzským frankům už vyrovná.

("Podivnosti" hraničící až s páně Mečiarovou namyšleností můžeme konečně pozor ovat, jak už bylo řečeno na počátku tohoto přehledu, také ve vztahu k České re publice. V čase sotva uplynulém třeba v souvislosti s tzv. Platební dohodou či li Clearingem. Nejen že slovenský premiér, zřejmě úmyslně, značně opožděně rea goval na návrh české strany o zrušení zmíněné smlouvy. On totiž neměl ani toli k slušnosti "v těle", aby následně svým postojem vynucené vypovězení téhle sml ouvy jakkoliv komentoval. Ba víc: Když byl těsně před posledním víkendem v Bra tislave na pozvání Klubu slovenských hospodářských osobností při Hospodářských novinách český ministr průmyslu a obchodu Vladimír DLOUHÝ, ekonomičtí ministř i Mečiarova kabinetu se kontaktů s ním vyhnuli. Pro údajnou zaneprázdněnost, a to přes to, že Vladimír Dlouhý o osobní rozhovory na uvedené úrovni více než usiloval...)

Jiří F. PILOUS