--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Opatrujte se !!!
Zdroj: NN Ročník........: 0005/025 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

OPATRUJTE SE!!! STÁVKA: BYLA, NEBYLA?

aneb

STAROSTI PREMIÉRA KLAUSE

Prožili jsme detektivku. Hlavní postavou v ní byl - jistě že nechtíc - premiér Václav Klaus. Ale od toho je prvním mužem tohoto státu. A že to nemá poslední dobou lehké, je nabíledni. Navíc se mu kdekdo začíná bouřit. Manželka (byt? ) , guvernér České národní banky Josef Tošovský (připadá mu, že premiér chce pov odeň - masívní příliv zahraničního, převážně spekulativníko kapitálu - likvido vat hadrem), poslanci (zvyšování vlastních platů), horníci (stávková pohotovos t na Ostravsku - tedy v jeho voličském kraji), lékaři, učitelé a železničáři. Připomeňme si další hlavní postavy a především uzlové body děje posledních, ta k dramatických dnů. Jsou zajímavé.

VÁLKA UČITELŮ, LÉKAŘŮ A ŽELEZNIČÁŘŮ

Válka učitelů (původně nikoliv proti ministru školství Ivanu Pilipovi) trvá dl ouho. Jak čas běží, pan resortní ministr postupně "couvá". (Jeho důvody jsou v šak průhledné, přízemní a zcela nasnadě: spojení jeho malé strany - KDS, kde j e předsedou a která by se po volbách do parlamentu nedostala - s velkou, vládn oucí stranou je v rukávě, on se má stát v ODS místopředsedou. Takhle je to nap lánováno, schváleno. Kdyby se jako ministr bouřil proti premiérovi - předsedov i té strany, která ho milostivě vezme pod křídla, nebyl by ani budoucím místop ředsedou ODS - a tím pádem ani ministrem školství po nových volbách... Koho ch leba jíš, toho píseň zpívej.)

Válka zdravotníků proti ministru Rubášovi se taky počítá na hezkých pár týdnů, a kromě několika (nejspíš stranických či kariéristických) fanatiků z Rubášova "fan klubu", za ním nestojí snad ani poslední vrátný z nemocnice na kraji nej poslednějšího města.

Nejtěžší a nejdelší je ovšem válka železničářů: trvá snad celé dva roky, co př išel do funkce - generálního ředitele Českých drah Emanuel Šíp. Ten sice nedáv no padl, ale nový nevyřešil nic. Lehkými ústupky nemohl železničáře uspokojit, takže stávka byla na spadnutí. Stávková pohotovost byla vyhlášena dnem 7. čer vnem.

Premiér Klaus je v té době ještě klidný: "Že by stávka na železnici byla věcí naprosto nešťastnou, je naprosto evidentní. Doufám, že rozum zvítězí, stejně j ako zvítězil v minulosti."

(Podotýkám, že právě železničáři se stávkováním jisté zkušenosti mají. Jednu s távku, před volbami v roce l992, sice na poslední chvíli odvolali, ale už rok nato část železniční sítě na hodinu výstražně znehybněla.)

lO. ČERVEN - SOBOTA

Poslední zpětný "úkrok" vykouzlil ministr školství Ivan Pilip tím, že pokorně přijal rozhodnutí vlády zvýšit platy ve školství jen o deset procent. Dobře vě děl, že krajní mez, pod kterou učitelé nepůjdou, je dvojnásobná. Tvrdil sice k dysi, že své učitele bude hájit do poslední kapky krve. Přesto je nakonec hodi l přes palubu.

"Cítíme se podvedeni," prohlásil předseda Českomoravského odborového svazu pra covníků ve školství Jaroslav Rössler na sněmu tohoto svazu v Ústí nad Orlicí. A delegáti, kteří zastupovali nezanedbatelných 226 tisíc pracovníků ve školstv í, vyhlásili jednak okamžitou stávkovou pohotovost, jednak demonstraci koncem školního roku v Brně (29. června) a výstražnou stávku na první školní den roku nového.

("Co budou ten den dělat děti a jejich rodiče?," ptá se výhrůžně ministr škols tví. Jako jediný zvedl sice ve vládě ruku proti onomu pouhému desetiprocentním u zvýšení pro celou sféru veřejných služeb a správy, ale nejspíš z pouhého (s Klausem) domluveného alibismu. Pilipův hlas nemohl rozhodnout, čistý štít mu v yrobil Klaus sám: "Chcete-li vědět, jak ministr Pilip hlasoval, tak říkám, že byl proti..." Ministr Pilip skromně přikývne a dodá: "Reakce učitelů je nepřim ěřená. Stávka je krajním prostředkem, a situace tak kritická není." - A jsme d oma...)

ll. ČERVEN - NEDĚLE

Mimořádný permanentní sjezd České lékařské komory, který sdružuje všechny léka ře v České republice, vyzval ministra zdravotnictví Luďka Rubáše a jeho náměst ky k odstoupení z jejich funkcí, na které nestačí. Pokud nebudou splněny jejic h požadavky, podpoří lékaři odboráře - a TAKY VSTOUPÍ DO STÁVKY. "Za neřešení neuspokojivého postavení lékařů a dalších zdravotníků ve společnosti nese plno u odpovědnost politické vedení tohoto státu. Resortní ministerstvo zdravotnict ví v čele se zástupcem ODS ministrem Rubášem projevilo naprostou neschopnost z lepšit fungování systému a odstranit zásadní chyby," odhlasovali si lékaři do usnesení.

(Na výzvu Luďek Rubáš reagoval takto arogantně: "Nehodlám rezignovat na základ ě výzvy SKUPINY LIDÍ, kteří se necítí dostatečně finančně oceněni v současném systému a jinými slovy říkají občanům: zaplaťte nám víc peněz za naši práci." - Nutno uznat, že je učenlivým žákem svého učitele.)

l3. ČERVEN - ÚTERÝ

Občanská demokratická strana uspořádala před opakovanými komunálními volbami v Mikulově mítink s Václavem Klausem. Předseda ODS zřejmě poté, co jeho strana v podobných opakovaných volbách prohrává, usoudil, že musí zasáhnout. Nejprve se v místní restauraci Národní dům podával zdarma guláš, poté - na poloprázdné m náměstí - promluvil premiér. Tleskalo se mu sporadicky, v předních řadách. A si po hodině vyvolení s Klausem povečeřeli v mikulovském zámku. Údajně za pěti stovku.

l4. ČERVEN - STŘEDA

Nejvyšší šéf odborů Richard Falber se předčasně vrací z mezinárodní konference práce v Ženevě. Posílá premiérovi Klausovi dopis, v němž vyzývá premiéra k se tkání nejpozději do konce týdne. Důvod: "Reálná možnost vyhlášení časově neome zené stávky na železnici V NEJBLIŽŠÍCH HODINÁCH." Premiér jej dostane během je dnání vlády: "Na dopis pana Falbra reagovat pochopitelně budu, bylo by nezdvoř ilé, kdybych tak neučinil. Ale jednání podle mého názoru musí začít a koneckon ců i končit u ministra dopravy. Případný vstup předsedy vlády a šéfa odborů do této věci by měl být opravdu poslední instancí a doufám, že tato chvíle ještě zdaleka nenastala. Nevěřím, že začnou stávkovat."

(Václav Klaus očividně spoléhá na Stráského, který spolu s novým ředitelem Čes kých drah Josefem Bazalou pozval představitele všech sedmi železničářských odb orových svazů na úterek. Zřejmě si všichni mysleli, že je dost času. Mýlili se .

l5. ČERVEN - ČTVRTEK

Právě oněch sedm svazů se o den později shodne na tom, že minutu po půlnoci z úterka na středu příštího týdne vstoupí DO ČASOVĚ NEOMEZENÉ STÁVKY. Předseda O dborového sdružení železničářů Jaromír Dušek prohlásil: "Stávku je možné odvol at nejpozději šest hodin před jejím zahájením."

R. FALBER stávku podpořil, ale dodal: "Pokud bude ze strany vlády dobrá vůle, ke stávce nedojde." Ministr dopravy označil stávku za "nátlakovou akci" a schů zku s odbory neurychlil.

l6. ČERVEN - PÁTEK

Premiér Václav Klaus se sešel dopoledne na více než hodinu s Richardem Falbrem , který zřejmě vstal z matrace (to není urážka, ale narážka na to, že sami odb oráři hovořili o tom, že dle vzoru mafií "zalehli na matrace"), neboť pod sake m měl tričko. Klaus po setkání prohlásil: "Oba považujeme takto volně ohlášeno u stávku za velmi nešťastnou a v každém případě zbytečnou. Já nepovažuji vyhro cování sociální situace a spory vlády s odbory za žádoucí. Nemohu jednat pod n átlakem, s ultimátem, že za šest nebo sedm hodin začne stávka. Z mé strany je to skutečně nezbytností."

Falber ocenil premiérovu iniciativu: "Je třeba jednat do poslední chvíle, stáv ka je skutečně posledním krokem." Zapózovali s úsměvem fotografům, podali si r uce a rozešli se. Klaus odjel na plánované zasedání výkonné rady ODS do Loučně na Nymbursku, Falber s příslibem, že udělá, co bude moci, zpět do kachlíkovéh o odborářského domu na Žižkov.

Jenomže předseda odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek sice chápe, že "jedině Klaus dokáže situaci na železnici vyřešit." Ale dodává: "Uvědomte si - původní termín byl určen už na l9. června. Od ministerstva jsme dostali nabíd ku k jednání na úterý 2O. června, proto jsme termín posunuli, ač jsme se přeli , zda je vůbec nutná taková vstřícnost. PODRUHÉ ODSOUVAT TERMÍN STÁVKY JE VYLO UČENÉ."

*

Na pravidelnou tiskovou konferenci sociální demokracie přišel předseda ČSSD Mi loš Zeman v rozhalence. Začal jsem přemýšlet, zda po Klausových kravatách a Dl ouhého motýlcích nepřichází s novou, "volnou" politickou módou. Nebylo třeba: hned, jak se Zeman pootočil, a na krku jsem mu zahlédl "Dámy a pánové, pokud s e díváte na můj krk a přemýšlíte o tom, zda moji političtí protivníci realizov ali můj vlastní úmysl vládě po krku, není tomu tak. Byl jsem podroben velice m alé operaci, která úspěšně skončila, a ošetřující lékař mi při té příležitosti sdělil, že v příštích parlamentních volbách bude volit sociální demokracii. T akže bych chtěl touto cestou poděkovat panu ministru Rubášovi za jeho reklamní službu, kterou zcela bezplatně sociální demokracii prokázal.." Pak si Zeman vyhrnul rukávy a šel Klausovi tvrdě po krku: "Dovolte mi, abych k onstatoval, že v naší zemi evidentně SKONČIL SOCIÁLNÍ SMÍR. Jinými slovy, že v ládě se nepodařilo splnit jeden ze základních programových cílů, který si před sevzala. Tento sociální smír skončil především proto, že vláda nedokázala vytv ořit dostatečné ekonomické zdroje pro svoji sociální politiku. O čemž mimo jin é svědčí i rostoucí pasívní saldo naší obchodní bilance. Vláda přes naše vytrv alé upozorňování nebojovala proti daňovým únikům, korupci a praní špinavých pe něz, tím pádem do státního rozpočtu nepřišla celá řada prostředků, které mohly být účinně využity právě pro zvýšení platů některých pracovníků veřejného sek toru. Vláda ale na druhé straně tolerovala, ne-li přímo podporovala nadměrný n árůst státní administrativy. Víte, že sociální demokracie, na rozdíl od ODS, p ro níž je nejdůležitější profesí bankéř, považuje za nejdůležitější profesi uč itele. Právě proto nás zaráží, jestliže průměrná mzda ve školství je zhruba po loviční ve srovnání s průměrnou mzdou v bankovním sektoru. Pokládáme tento pla tový přístup za odsuzování naší země k budoucí zaostalosti. Pokud jde o železn ičáře, uvědomujeme si, že jejich požadavky směřují pouze k tomu, aby se jejich mzda vyrovnala na úroveň průměrné mzdy v národním hospodářství. Považujeme te nto požadavek za zcela oprávněný a vážíme si toho, že železničáři se neomezují pouze na mzdové požadavky, ale že žádají, aby vláda konečně zpracovala serióz ní koncepci dopravní, a zejména železniční politiky.

Pokud jde o zdravotníky, zdůrazňuji, že se nemůže jednat pouze o lékaře. Že se musí jednat také, a dodal bych především, o zdravotní sestry. Závěrem mi dovolte poznámku. Ve městě Mikulově, které má sedm tisíc obyvatel, budou mimořádné komunální volby. Jsme si vědomi toho, že komunální kampaň je m ožné organizovat různým způsobem. Například tak, že město Mikulov navštíví výz namní pražští bezdomovci, aby tam pronesli předvolební projev a rozdali obyvat elům tohoto města zcela zdarma volební guláš. Druhý způsob, který volila sociá lní demokracie, je sestavení komunální kandidátky z mikulovských občanů, kteří se těší důvěře svých spoluobčanů, a nikoli import pražských politiků. Protože v komunálních volbách nebude rozhodovat Praha, v komunálních volbách vždy roz hodují občané daného města. Pevně věřím,že tato druhá strategie bude mít v Mik ulově větší úspěch." Atd. atd.

*

O několik desítek kilometrů dál Miroslav Macek, bývalý místopředseda ODS, nyní jen člen výkonné rady, si brousil zuby na stranického kolegu, ministra zdravo tnictví Rubáše. Před zasedáním výkonné rady prohlásil: "I když zdravotnictví n ení na programu, otevřu tuto otázku v diskusi k aktuálním politickým problémům . Nemůže být v současnosti důležitější téma. Kdyby ministerstvo řešilo problém y ve zdravotnictví již dříve, nemuselo k současnému střetu mezi lékaři a vládo u dojít. Obávám se však, že do voleb se v této věci nic neudělá." Měl pravdu.

Luděk Rubáš sice položil teatrálně hlavu na ódéesácký špalek - "Při jednání vý konné rady jsem zmínil fakt, že jsem připraven reflektovat názor výkonné rady, pokud má pocit, že chce přistoupit k nějakým personálním změnám v celém resor tu", ale zase ji hrdě netknutou zvedl, neboť "jen Macek se vyjádřil, že problé my považuje za problémy personální."

A Klaus na adresu Macka (je všeobecně známo - rádi se moc nemají) připodotkl: "Že má někdo vlastní ambice, to je známou věcí. Odehrálo se to již několikrát a myslím, že případná reakce by byla stejná."

*

Václav Klaus se z Loučně k večeru odskočil na mítink do Mladé Boleslavi. Měl n ejčerstvější zprávy, že železničáři stávku nezruší. Vztek si vylil na Falberov i: "Příslib pana Falbra domluvit se s odboráři na železnici a jeho neúspěch to ho docílit je jeden ze závěrů, který pro mne zpochybňuje smysl takového zastře šujícího jednání. Je vidět, že si stejně jednotlivé odborové svazy udělají, co chtějí. Pokud by pan Falbr byl předsedou jenom pro dojití na Staroměstské nám ěstí, ale nebyl by už předsedou, aby mohl zařídit věc jinou, se mi zdá jako do st nešťastný výsledek..." Pak si píchl do stávkařů: "Občané jistě nepřivítají, když ve středu nebudou moci dojet do práce, k lékaři, do školy, na dovolenou. Strašně bych si přál, aby železničářští odboráři přišli před vás obhájit a vy světlit, kde se bere jejich suverenita a jistota, že si zaslouží zvyšování mez d."

l7. ČERVEN - SOBOTA

Na výkonné radě ODS se kupodivu problém "Rubáš" znovu otevřel. Oficiální infor mace o tom nejsou. Neoficiální mluví cosi o tříhodinové bouřlivé diskusi, kdy většina myla Rubášovi hlavu, ovšem když už se málem schylovalo k hlasování, de bata byla "utnuta". Václav Klaus nakonec novinářům řekl: "Výkonná rada nezvoli la jinou alternativu koncepce zdravotnictví, nepřijala alternativu nikoho jiné ho, kdo by ji předložil, nedoporučila žádná personální řešení." l8. ČERVEN - NEDĚLE

Do nedělní televizní "Debaty" si premiér Václav Klaus vzal tmavomodrý oblek a kravatu do růžova. Do stejné barvy se snažil balit i vládní politiku ve školst ví, zdravotnictví i na železnici. Dlouho vydržel být klidný a trpělivě mávat r ůznými grafy. Nejspíš myslel, že má vše pod kontrolou a že mu protivníci (před evším předseda železničářských odborů Jaromír Dušek) nejsou nebezpeční. Nejspí š pod tímto ukolébavým dojmem se přestal kontrolovat, jiné vysvětlení mě nenap adá, takže v samém závěru vybuchl:

"Já prohlašuji, že aroganci provádíte vy! Že lžete vy!... Nevím, jestli mám je dnat pod tímto nátlakem, který děláte. Pod nátlakem, který - obdivuji vaši odv ahu v této zemi vyvolat takový chaos, jaký slibujete, že vyvoláte. Obdivuji, j estli spíte klidně, obdivuji, jestli si něco takového jste ochoten vzít prostě na triko. Nevím, kdo je, kdo dělá nátlak, a nevím, kdo je arogantní. Prostě n ení to pravda, nemohu s tím souhlasit... Nevěřím vašim argumentům, jestliže js ou falešné, zneužíváte prostě své síly, je to neúnosná věc, já věřím, že občan é této země vás nesmírně odsoudí, jestli uděláte to, co slibujete, že uděláte. Já pořád doufám, že rozum a přemýšlení zvítězí a že to prostě nebudete dělat. .. Já nechápu, že něco takového můžete se vůbec odvážit udělat, a je to neskut ečné."

*

Po "Debatě" premiér Klaus ještě v budově televize dalších pětačtyřicet minut s J. Duškem jednal. Nečekaně nabídl řadu ústupků, ale na druhé straně požadoval , aby se stávka omezila "jen na jednu trať". Ať mu to nějak dají vědět. Než z televize odešel, řekl své ochrance: "Zjistěte číslo telefonu do našeho auta, a bysme mohli..." a podíval se na Duška. Mladík z ochranky přinesl číslo na kusu papíru, premiér ho podal Duškovi, ukazoval prstem na číslo a říkal: "Takže ři dič tam stejně, takže jako ten telefon mi může okamžitě předat." J. Dušek : "Pane premiére, pokusím se, nemohu zaručit výsledek, a přesto bych vás prosil, abyste zvážil tu svou podmínku, kdyby se mi to přece jenom nepodař ilo."

Klaus: "Ano, vy zas zkuste zvážit..."

Dušek: "Udělám proto všechno..."

Klaus: "... stávku nižšího kalibru."

Dušek: "Já vám rozumím, já to zkusím..."

*

Ještě týž den pět ze sedmi železničářských odborových svazů (proti byla Federa ce strojvůdců a Federace vozmistrů) rozhodlo o změně: stávka časově neomezená se mění ve stávku čtyřiadvacetihodinovou.

l9. ČERVEN - PONDĚLÍ

Ráno deset minut po šesté přečetla na rozhlasové stanici Radiožurnál svůj kome ntář redaktorka Radiofóra Kateřina Sládková. Líp bych to nenapsal, takže si do volím ji ocitovat:

"Po shlédnutí nedělní televizní Debaty, v níž se měly konfrontovat názory zást upců bouřící se zdravotnické, železničářské a školské veřejnosti se stanovisky předsedy vlády Klause, mohl divák zaznamenat pozoruhodnou skutečnost. S nejvě tší pravděpodobností musí existovat dvoje železnice, dvoje zdravotnictví a dvo je školství. První je vyobrazeno v pečlivě vypracovaných grafech a číslech, z nichž své argumenty čerpal premiér, o druhém vypovídají železničáři, učitelé a zdravotníci sice bez grafů, zato však ze života. Divák samozřejmě nemá možnos t ověřit si, která čísla jsou ta správná. A tak zažívá mírně schizofrénní poci t.

Je jistě nešťastné, že premiér diskutoval se zástupci všech tří resortů, jejic hž problémy jsou naprosto odlišné a nesourodé, a které vyžadují zcela specific ké způsoby řešení. Pokud byl jako společný jmenovatel chápány mzdové a platové požadavky všech zmíněných resortů, bylo zřejmé, že pouze školství potřebuje z ásadní pomoc ze státního rozpočtu. Jak zástupci zdravotníků, tak představitelé železničních odborů totiž sami tvrdí, že vnitřní zdroje jsou dostatečné, zása dní chyba ale ve způsobu nakládání s nimi. Další shodný bod by se dal nalézt v tom, že pracovníci školství, zdravotnictví a železnic jsou připraveni i na kr ajní metody, jak své požadavky prosadit.

Kdyby měli vzít premiéra Klause za slovo, mohli by si stávky i hrozby jimi doc ela klidně odpustit. Stačilo by totiž, kdyby mu brnkli, a on by s nimi jejich problémy ochotně projednal. Tak to alespoň vyplynulo z premiérovy výtky na adr esu železničářů, jak se měli správně zachovat.

Bohužel - tak jednoduché to ale zcela jistě není. Až do doby akutní hrozby stá vkami zůstávala vláda vcelku klidná, bez chuti k zásadnějším a hlavně koncepčn ím řešením.

Železničáři ovšem mají na rozdíl od učitelů a zdravotníků tu pochybnou výhodu, že svou stávkou mohou ohrozit chod celé ekonomiky. A jako by mávl kouzelným p routkem, přímo z obrazovky dostali železničáři příslib Václava Klause, že je p řipraven odvolat správní radu Českých drah, udělat razantní zásahy v managemen tu železnic a hovořit i o mzdových otázkách. Tedy splnit to, čeho se železničá ři dlouho a bezvýsledně domáhali.

Divák musí tedy po včerejšku ještě více tápat. Udělá vláda pořádek na železnic i proto, že to uznala za potřebné, anebo pod hrubým nátlakem? Nejspíš bude pla tit obojí.

*

Pondělní jednání s ministrem Stráským přes jeho optimismus však nedopadlo. Pře dseda Federace strojvůdců František Pospíšil po něm řekl: "Dosavadní výsledky jednání nejsou dle názoru všech sedmi odborových centrál důvodem k odvolání za čátku vyhlášené stávky. Odborové svazy opětovně vyzývají premiéra České republ iky k jednání o všech sporných bodech."

Premiér si sice povídá s vybranými železničáři v České Třebové, ale na zřejmě poslední výzvu nereaguje...

2l. ČERVEN - STŘEDA

(Nula hodin, jedna minuta)

???

???

???

* * *

Detektivka skončila: vy znáte její rozluštění. Ať je jakékoliv, jisté je, že n eskončily problémy tohoto státu. Další dramata jistě nastanou... 2O. června, l2,OO hod.

Stanislav TÝBL