--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Quo vadis Slovensko ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/027 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Komentář Necenzurovaných novin: QUO VADIS, SLOVENSKO? AROGANCE, KTERÁ NEMÁ OBDOBY

Psali jsme o tom v našem týdením přehledu už mnohokrát: Celková situace za výc hodní českou hranicí je stále více nepřehlednější a komplikovanější. Ba víc, n adále se zhoršuje, v mnoha případech dostává dokonce charakter "balkánských" u délostí z počátku devadesátých let. Za příklad může posloužit třeba ono nebezp ečné vyhrocování "vnitrostátních" slovensko maďarských vztahů resp. dnes už do krajnosti vypjatá nevraživost jednotlivých politických subjektů v zemi. Nelze však ani přehlédnout pernamentní posilování slovenského antagonismu vůči Česk é republice, které prostřednictvím premiéra Mečiara nabralo v posledních dnech "druhý dech" a dosáhlo až absurdních rozměrů...

Vlastně, vše vyvrcholilo v úterý 27. června v Cannes na jednání představitelů Evropské unie a přidružených zemí. Český premiér Václav Klaus, ve snaze překle nout období "mlčení" mezi oběma státy, navrhl svému protějškovi ze Slovenska, Vladimíru Mečiarovi, schůzku. Proti všem mezinárodním zvyklostem byl však, s " nediplomatickou" neslušností až hulvátstvím, briskně odmítnut. Důvod? Žádost o osobní rozhovor prý neměla oficiální charakter. Navíc, tvrdil slovenský předs eda vlády, setkání na takto vysoké úrovni není pro Slovensko v současné době ž ádoucí, nechť se tedy zatím kontaktují pouze velvyslanci či ministerští úřední ci "druhé resp. třetí kategorie". Ostatně, česká strana je "údajně" už od rozd ělení federace neseriózní, nedodržuje smlouvy, škodí Slovákům, kde může, okrad la je o mnoho desítek miliard... Tak proč jednat?

(Vskutku, přístup víc než problematický. Zejména ve vztahu k problémům, které mezi oběma zeměmi zůstávají nevyřešeny. Což ovšem Vladimíru Mečiarovi nevadilo v tom, aby týž den nepodal přihlášku Slovenské republiky do Evropské unie. Po chopitelně s patřičným komentářem, určeným pro slovenské publikum: Totiž že ve doucí představitelé této organizace " hodnotili Slovensko neobyčejně vysoko a řekli, že je v současnosti v čele pohybu směrem k evropské integraci...") * * *

Lze říci, že kuriózní to věta o přibližování se k Evropě, porovnáme-li třeba s ituaci na Slovensku ve vztahu k národnostním menšinám. Konkrétně k Maďarům na jihu země. A konkrétně k jejich jazykovým potřebám: Tak zvané "alternativní" š kolství, které nařizuje i pro "neslováky" výuku v drtivé většině předmětů pouz e ve státním jazyce, toho budiž dostatečným důkazem. Vlatně, i děti v maďarský ch mateřských školách by neměly slyšet nic jiného než slovenštinu. Takže tedy právem došlo ve čtvrtek 29. června k rozsáhlým demonstracím slovenských Maďarů v deseti městech na jihu Slovenska. A k hrozbám, že neustoupí-li slovenská vl áda od těchto asimilačních snah včetně odvolávání ředitelů škol, kteří s alter nativním školstvím nesouhlasí, zahájí maďarské obyvatelstvo na jihu území obča nskou neposlušnost. Což může mít nepříjemný dopad pro Slovensko nejen z hledis ka celoevropského. Ohrožen totiž může být i klid v regiónu.

(Rozruch ovšem budí také jiné záležitosti. Třeba nedávné Mečiarovo veřejné obv inění Moravčíkovy Demokratické unie z volebního podvodu. Podle předsedy HZDS a slovenského premiéra prý i vyšetřovací parlamentní komise prokázala, že část z 10.000 "povinných" podpisů pod předvolebními listinami byl padělek: O tom, ž e stejný problém zřejmě má i koaliční Sdružení dělníků Slovenska Jana Luptáka, však předseda vlády raději pomlčel... A Předseda Demokratické unie Jozef Mora včík? Ten označil prohlášení Vladimíra Mečiara za politickou nezodpovědnost a hloupost...)

* * *

Slovenskem ale hýbou také věci nanejvýš současné, spojené například s návštěvo u papeže Jana Pavla II. v zemi. Ten sem přijel v pátek 30. srpna na čtyři dny. Jenže, i tak velká a slavná událost vyvolala problémy. Diky Vladimíru Mečiaro vi, který de facto ovládá státní masmédia, nedovolili představitelé televize p ronést v ní uvítací projev presidentu Michalu Kováčovi. Prý proto, že papež na Slovensku není na pozvání hlavy státu, ale biskupské konference. Stejně tak p apeže sice vítali oba představitelé naráz, ale proti všem zvyklostem se s ním oficiálně sešli každý zvlášť. Největší rozruch ovšem vzbudily v předvečer návš těvy Jana Pavla II. plakáty vylepené v Bratislavě: Vedle portrétu papeže i por trét Vladimíra Mečiara. A to přesto, že slovenský premiér nejvyššího církevníh o představitele nepozval a vzhledem k nedávné kritice biskupů vůči svému vztah u k presidentovi nebyl návštěvou papeže nijak nadšen: Spíš naopak. Jenomže, re klama je reklama.

(Závěr, zdá se, je jednoznačný. Slovensko žije v očekávání léta nesmírně "hork ého". Političtí pozorovatelé se domnívají, že přes jisté uklidnění situace lze status quo považovat za pouhé ticho před "bouří". Teprve po odjezdu Jana Pavl a II. má totiž "údajně" dojít ke smršti, která v novodobých dějinách Slovenska , a do jisté míry i Evropy, nemá obdoby. To co se doposud děje, tedy neurvalé a arogantní napadání opozice, agresivita vůči Maďarům a České republice, je pr ý pouze předehrou věcí mnohem horších. Otázkou však zůstává, jak z toho vyjde Vladimír Mečiar. Pokud z toho vůbec nějak vyjde. A do jaké míry, přes premiéro va "velkohubá" prohlášení, klesne, po kolikáté už, prestiž Slovenské republiky v Evropě, kam se tak vehementně prostřednictvím "nacionalistické" a totalitou zavánějící politiky HZDS a jeho koaličních partnerů tlačí...)

V Praze dne 1. července 1995

Jiří F. PILOUS