--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře
Zdroj: NN Ročník........: 0005/027 Str.: 005
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

FAKTA A UDÁLOSTI ZE ZAHRANIČÍ Vše při starém. Tak asi můžeme hodnotit současný politický vývoj ve světě. Kri ze kolem Bosny trvá, dokonce se z diplomatického hlediska přiostřuje. V Rusku došlo v souvislosti s čečenskou válkou a následně s teroristickým útokem Šamil a Basajeva v Buďonovsku k výměně několika tzv. "silových" ministrů v Černomyrd inově kabinetě: "Padl" ministr vnitra, bezpečnosti a místopředseda vlády pro o tázky národností, ministr obrany naopak zůstal, hlasování o důvěře vládě to vš ak zřejmě nezastaví. Ve Velké Británii se na 4. července chystá volba nového š éfa Konzervativní strany a pokud se jím přesvědčivě znovu nestane John Major, odejde i z "postu" premiéra. V Jihokorejském Soulu se koncem minulého týdne zř ítil obchodní dům a v jeho troskách zahynulo několik desítek lidí, další tisíc e byly zraněny...

(A k tomu všemu přibyly události nové: Například konference vedoucích představ itelů členských a přidružených zemí Evropské unie, která se konala v úterý 27. června ve francouzském Cannes. Měla přinést novou naději brzkého plného člens tví v oné organizaci pro přidružené státy, zůstalo však pouze u očekávání: Ste jně tak neuklidnila situaci uvnitř společenství, které je nadále zmítáno vnitř ními rozpory a nejednotou. Ostatně, nic nového nepřineslo ani světové ekonomic ké fórum ve švýcarském Crans Montana, uskutečněné v pátek a sobotu minulého tý dne...)

Z PRAHY DO SVĚTA A OBRÁCENĚ

Uvedených akcí se pochopitelně zúčastnili také zástupci České republiky. V prv ním případě premiér Václav KLAUS (ODS) a ministr zahraničí Josef ZIELENIEC (OD S), ve druhém pak pouze Václav Klaus. V obou případech jsme demonstrovali svoj i "údajnou" připravenost k integraci do evropských ekonomických struktur, na r ozdíl od Slovenska jsme však přihlášku ke vstupu do Evropské unie zatím nepoda li. Avšak, ukázalo se cosi jiného: Vykrystalizoval totiž, zdá se, definitivní rozchod mezi oběma bývalými subjekty československé federace, Českou a Slovens kou republikou. Nejen že se, jak píšeme ve speciálním přehledu událostí ze Slo venska, premiér Vladimír MEČIAR (HZDS) odmítl v Cannes s Václavem Klausem setk at, z Crans Montany před ním dokonce i "ujel", nereflektoval ani na přednesení úvodního projevu, který mu pořadatelé přidělili. Navíc slovenský mistopředsed a vlády Sergej KOZlÍK (HZDS) přednesl požadavek kompenzací výměnou za zachován í Celní unie mezi oběma státy. Což už samo o sobě znamená nehoráznou drzost sp ojenou s vydíráním.

(Vedle toho pak ještě navštívil ministr zahraničí Josef Zieleniec Dánsko a cob y předseda výboru Rady Evropy se zúčastnil také jeho zasedání. President České republiky Václav HAVEL pak přicestoval do sídla této organizace ve Štrasburku , kde slavnostně otevřel svým projevem Palác lidských práv. Což je tak asi z a ktivity Prahy vše, protože do našeho hlavního města nepřijel ani v minulém týd nu nikdo z významných evropských či světových činitelů...)

UDÁLOSTI V "BLÍZKÉM" ZAHRANIČÍ

Jak již bylo řečeno výše, o Slovensku obšírněji píšeme na předešlé stránce Nec enzurovaných novin: Navíc se mu netradičně věnujeme i v nnašem závěrečném kome ntáři. Takže zbývá hlavně Polsko a Německo, kde se politický život v uplynulýc h dnech značně zaktivizoval. Došlo například k dosti vážnému "diplomatickému" incidentu mezi oběma státy, kde na území Spolkové republiky Německo tamní poli cie zasáhla neadekvátně, a dosti brutálně, proti několika stovnám polských stá tních občanů. Podle polské strany šlo o turisty, podle oprgánů německé policie o nelegálně zaměstnané Poláky v příhraničních oblastech Německa. (Za zmínku však stojí ještě i nedávná návštěva amerického ministra obrany Will iama PERRYHO ve Varšavě, kde prohlásil, že Polsko patří k nejlépe připraveným zemím k integraci s NATO a má tudíž nejlepší předpoklady stát se jedním s prvn ích států střední a východní Evropy, které do NATO budou přijaty. v Obdobném t ónu se pak nesly soukromé rozhovory presidenta Lecha WALESY s americkým presid centem Billem CLINTONEM v USA, kde Walesa v nedávných dnech pobýval coby nosit el Nobelovy ceny míru na oslavách padesátého výročí založení OSN v San Francis ku...)

* * *

Živo bylo také v Německu. Jednak vláda počátkem minulého týdne schválila účast německých ozbrojených sil včetně bojového letectva na akcích mírových sil v n ěkdejší Jugoslávii, jednak onen akt těsně před posledním víkendem schválil tak é bonský parlament. Ovšem nejenom to rozvířilo hladinu našeho západního soused a. Kolem poloviny předešlého týdne totiž došlo v Berlíně k přepadu banky: Pach atelé se tam dostali vykopaným tunelem, jistou dobu drželi 16 rukojmích z řad zaměstnanců a klientů banky a ještě před útokem speciálních policejních sil v noci s pěti milióny marek, zřejmě stejnou cestou, kudy přišli, utekli. A ještě v neděli večer, 1. července, nebyli dopadeni...

SVĚT KOLEM NÁS

O mnohém, co se dělo, jsme se již zmínili v úvodu tohoto přehledu. Takže zbývá pouze dodat několik dalších nových informací. Třeba to, že na egyptského pres identa Husní MUBARAKA byl 25. června v etiopské Addis Abebě spáchán atentát: N ěkolik útočníků přišlo o život, jeden z organizátorů měl být údajně zatčen, pr esidentu Mubarakovi se však nic nestalo. Obvinil ovšem z celé akce sousední Sú dán, což zvýšilo napětí v dané oblasti. Očekává se dokonce, že mezi oběma země mi může v nejbližší době dojít k vojenskému střetnutí, dokonce proslýchají zvě sti o egyptské invazi do Súdánu.

(Krize vrcholí také ve Španělsku, a to v souvislosti s nedávnou aférou odposle chu telefonních hovorů nejvyšších politických činitelů tamní zpravodajskou slu žbou CESID. Padly už některé hlavy, například ředitel zpravodajské služby Emil io Alfons MANGLANO, bývalý ministr obrany a aktuální místopředseda vlády Narci s SERRY a také současný ministr obrany Julian García VARGAS. Proti oběma vládn ím činitelům, zmíněnému řediteli zpravodajské služby a jednomu z jejích bývalý ch agentů už bylo zahájeno vyšetřování před soudním tribunálem. Ohrožena je ov šem i stabilita celé španělské vlády, protože koaliční partner socialistů v pa rlamentu se zdráhá nadále stávající Gonzálesův kabinet podporovat. Takže hrozí předčasné parlamentní volby. Je pochopitelné, že při nastávajícím předsednict ví Španělska vb Evropské unii to není zrovna moc příjemná situace...) * * *

Vedle bosenské krize, jež se nadále vyostřuje zejména přítomností jednotek ryc hlého nasazení ze strany NATO, s níž nesouhlasí ani jedna strana konfliktu v t éto zemi, stojí za to nakonec připomenout ještě i některé další události. Např íklad převrat v jihoarabském státu Katar, kde stávající emir, toho času dlící na návštěvě ve Švýcarsku, byl svržen svým synem. Nebo komplikovaná jednání o m ír na Předním východě mezi Izraelem a Palestinci či Izraelem a Sýrií. Konečně, k závěru se snad blíží také případ s japonskou náboženskou sektou Óm šinrikjó : Odpovědní činitelé v Tokiu žádají její rozpuštění, hlavní činitelé mají být souzeni.

------------------------------------------------------------ Zahraniční komentář pro čtenáře Necenzurovaných novin

------------------------------------------------------------ PAPEŽ NA SLOVENSKU: CO ZÍTRA?

O politickém vývoji v téhle zemi na východ od našich hranic píšeme stabilně na předešlé stránce Necenzurovaných novin. Pokud se jí věnujeme dnes právě zde, má to svůj účel: Totiž, vývoj na Slovensku začíná jistou nekontrolovatelností, chaotičností a mezinárodním ignorantstvím ohrožovat stabilitu středoevropskéh o regionu. Nejen stupňujícím se nepřátelstvím Slovenska k České republice či k maďarské národnostní menšině. V pátek 30. června například premiér Vladimír M ečiar, ač mu pořadatelé světového ekonomického fóra, konaného ve švýcarské Cra ns Montaně, vyhradili čas pro úvodní projev, na to nereagoval a bez omluvy odj el zpět do Bratislavy. Což pochopitelně vzbudilo značné rozpaky, ve většině př ípadů spíš pobouření nad Mečiarovou arogancí vůči těm, kteří by mohli jeho zem i pomoci při ne zrovna lehké cestě do demokratické a ekonomicky rozvinuté Evro py.

(Slovenští diplomaté se vzápětí toto hrubé faux pas svého "šéfa" snažili omluv it náhlou Mečiarovou nevolností. Obdobným způsobem se pokoušeli českému premié rovi Václavu Klausovi vysvětlit, proč se předseda slovenské vlády vyhl přímému setkání s ním a utekl před Klausem doslova jak "malý kluk". V obou případech zbytečně. Za pár hodin totiž bylo Mečiara vidět usměvavého, byť neklidně vyhlí žejícího, jak vítá v Bratislavě papeže Jana Pavla II...)

* * *

Lze říci, že neutěšenou situaci doma, resp. zhoršující se image Slovenské repu bliky v Evropě, měla do jisté míry napravit právě zmíněná návštěva papeže Jana Pavla II. Už z toho důvodu, že na rozdíl od České republiky, kde se ke katoli ctví hlásí zhruba 20 procent občanů, jsou jich na Slovensku přibližně tři čtvr tiny ze stávajících více než pěti miliónů obyvatel. Tedy síla, která už cosi z může, pokud vystupuje jednotně: Uvědomil si to zřejmě také Vladimír Mečiar, pr oto obětoval svou i státní presiž v Crasns Montaně a jel přivítat papeže osobn ě. Zcela jistě ze stejných příčin nebylo pak presidentu Michalu Kováčovi dovol eno v předvečer papežovy návštěvy vystoupit s pozdravným projevem ve slovenské státní televizi. Ze zcela jistě stejných příčin se konečně v Bratislavě objev ily také plakáty s podobiznou Jana Pavla II. a slovenského premiéra: Natištěné nikoliv vládou, ale z propagačních důvodů HZDS. A to přesto, že papeže nepozv al ministerský předseda či HZDS, avšak konference slovenských biskupů a presid ent coby hlava státu. Že prvky křesťanství v politice nereprezentuje současná vládní koalice HZDS, Národní strany a Sdružení dělníků Slovenska, ale opoziční Křesťanské demokratické hnutí Jána Čarnogurského. Že katolická církev si před pár týdny dovolila nezvykle ostře kritizovat právě Vladimíra Mečiara za jeho netolerantní, konfrontační až hulvátský přístup k presidentu Kováčovi. (Papež Jan PAVEL II. hned první den své návštěvy na Slovensku, tedy v pátek 30 . června, vyzval Slováky ke smíření a k tomu, aby společně budovali demokracii a chránili práva všech občanů. Stejným způsobem se vyjádřil také president Mi chal Kováč, který řekl: "Dnes, v hodině únavy a rezignace, vás jménem národa p rosím o pomoc, abychom svoji odvahu dokázali přenést z kostelů do veřejného ži vota... Prosím vás o to jménem nás - slabých a rozhádanách..." Premiér Vladimí r Mečiar mlčel. Proč?)

(zahraniční stránku připravil 1. července 1995) Jiří F. PILOUS