--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Dopis z Ameriky
Zdroj: NN Ročník........: 0005/027 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

D O P I S Z A M E R I K Y V první půlce května do našeho domku ve Vyškově zavítal Čechoameričan Ing . Rudolf A. Boleslav. Mladě vyhlížející dvaasedmdesátník se narodil v blízkost i Vyškova a vystudoval v Brně. Po "vítězném puči" se raději ztratil do Ameriky , než by ztratil život v jáchymovském gulagu. Ač žije téměř půl století v Amer ice mluví perfektně česky a má přehled, o kterém se mi může jenom zdát. Slíbil mi, že mi pošle zajímavé informace. Své slovo splnil.

Milý příteli,

posílám Ti kopii dopisu, který poslal můj kolega Kudláčkovi do Prahy. Jak vidíš, jedná se o návštěvu premiéra zde v Chicagu a o jeho neslavném vystoupe ní. Vaše noviny psaly docela něco jiného. Naši mládenci mají i zvukový záznam (pásku), ale velmi špatné kvality. Doufám, že to budeš moci použít. Suma, o kt eré se má jednati, je podle Washinton Post 1,7 bil. dolarů.

Mnoho zdraví Tobě a Tvé paní a vse nejlepší od Ing. Rudolf A. Boleslav

8735 W Cermak Rd. North Riverside, Illinois 60546-1150 U S A

KDYŽ VÁCLAV PRÁŠIL

Kdyby snad někdo viděl v názvu tohoto článku podobnost s filmem "KDYŽ BURIAN PRÁŠIL", tak jde o podobnost čistě náhodnou. Na rozdíl o d filmu se děj odehrál v nedávné době dne 1. května 1995 na UNIVERSITY OF CHIC AGO, kde studenti uspořádali konferenci s názvem ZAČLENĚNÍ STŘEDNÍ EVROPY DO E VROPSKÉ UNIE A ZÁPADNÍHO SVĚTA. Hlavním řečníkem byl premiér Václav Klaus a da lšími diskusnímu příspěvky přispěli prof. Gary Becker, nositel Nobelovy ceny z a ekonomii, prof. John Gould, děkan U of C, School of Business, prof. Stephen Holmes - ředitel programu ÚSTAVNOST VE VÝCHONÍ EVROPĚ, prof. Anne Krueger - ví ceprezident pro Ekonomický výzkum The World Bank, prof Cass Sustein - Právo a politická věda U of C, Mr. Michael Mussa, ředitel výzkumu International Monate ry Fund.

Bylo velkým překvapením, že hned v úvodu profesoři Holmes a Sunstein krit icky poukazovali na důležitost vyřešení otázek společenských a politických, kt eré by měly mít přednost před problémy ekonomickými. Jako příklad byly citován y nedostatky v ústavě ČR související s ústavní zárukou osobních svobod a práv. Je jistě zajímavé, že pan Klaus ještě nepochopil a možná nikdy nepochopí, jakou důležitost a jaký nekompromisní vztah mají Američané ke své ústavě a pr ávům, která jim tato ústava dává. Proto působilo velice trapně, když pan Klaus odpovídal, samozřejmě velice pohrdavě a ironicky, na jednu z připomínek profe sora Sunsteina slovy: "My také máme v ústavě jakousi část, kterou vy nazýváte Bill of Rights". Profesor Sunstein řekl, že tato část ústavy ČR má jiné znění. Pan Klaus odporoval, že znění české ústavy je podobné. Proto pan Sunstein nav rhnul, že má kopii ústavy ČR nahoře v kanceláři a může ji panu Klausovi přinés t, což pobavilo přítomné posluchače. Pan Klaus odpověděl, že to není třeba. Pro vaše vysvětlení pane Klaus, protože si myslím, že jste nepochopil, co vám profesoři Holmes a Sunstein slušně naznačili, že zákony respektující demo kratické principy, ústava zaručující svobodu a práva očanů, a vytvoření vládní ch orgánů, které neporušují zákony a ústavu jsou důležitější, než ekonomické o tázky.

Tato první část konference měla ještě vědeckou a profesionální úrověň, al e po projevu pana Klause přišly otázky a odpovědi a to byla legrace. Jeden ze studentů se zeptal, jestli nebylo chybou nechat peníze komunistů m, protože oni byli jediní, kteří měli peníze na privatizaci.

Odpověď pana Klause, který řekl:"Ale prosím vás. Komunisté neměli více pe něz než kdokoliv jiný, možná jen na auto nebo barák. To jsou neopodstaněné vým ysly, že komunisté měli nějaké velké peníze."

To byla novina. Mezi studenty to jen zašumělo. Ani baron Prášil by se nem usel stydět za takové vysvětlení.

Další otázka přišla od tazatele, který citoval článek z Waschinton Post, kde b ylo uvedeno, že peníze, které ČR získala z prodeje státních podniků, měly být ve Fondu národního majetku, ale místo toho jsou použity na krytí deficitu. Otá zka zněla: "Pane předsedo vlády, víte, kde jsou ty peníze?" Pan Klaus: "Proč t o chcete vědět?" V sále to jen zašumělo. "No vy jako předseda vlády byste měl vědět, kde jsou ty peníze." Pan Klaus: "Já vím, kde jsou ty peníze, ale proč v y to chcete vědět?" Studenti se již otevřeně smáli, když tazatel řekl: "Domnív ám se, že konference je uspořádána tak, že my se ptáme a vy máte odpovědět na naše otázky". Pan Klaus však odmitl odpovědět! Asi by musel říci, kdyby nechtě l prášit, že peníze z Fondu národního majetku jsou používány na krytí rozpočto vého deficitu. Toto by znělo velmi komicky, protože před několika minutami pan Klaus ve svém projevu řekl, že v roce 1994 rozpočet skončil s přebytkem. Pane Klaus, na rozdíl od vašeho hodnocení co je rozpočet s přebytkem: V Americe, k dyby farmář musel prodat část farmy, aby mohl ukázat rozpočet s přebytkem, byl by považován za břídíla a ne za úspěšného podnikatele.

Pak se zeptal pisatel tohoto článku: "Pane ministerský předsedo, plně sou hlasím s názory profesorů Holmese a Sunsteina, kteří dávají na první místo vyř ešení otázek ústavních, politických a společenských před řešením otázek ekonom ických. Mám tři otázky, které s tímto názorem souvisejí. První otázka: "Kdy zr ušíte zákon, podle kterého kdokoliv usvědčen z pomlouvání prezidenta, Parlamen tu a Nejvyššího soudu může být uvězněn až na dva roky?" (Ohlas údivu v sále). Druhá otázka: "Kdy zrušíte zákon, který dává pravomoc policii používat ilegáln ích metod při vyšetřování? Dřívější, komunistická policie skutečně používala i legálních metod, ale vláda se neopovážila tyto metody uzákonit." (Ohlas překvapení - "to je neuvěřitelné!") Třetí otázka: "Kdy zrušíte zákony, které diskriminují americké občany a vyloučily je z restitučního procesu? Zatí mco občané kteréhokoliv jiného národa se mohou restitučního procesu zúčastnit. Podle těchto zákonů komunisty ukradený majetek nebude americkým občanům vráce n."

Pan Klaus odpověděl velice podrážděně, že o názorech pánů profesorů se ji ž bavit nebudeme. Pokud se týká zákona na ochranu prezidenta a zákona o polici i, tyto zákony jsou tak bezvýznamné a v praxi se ani nepopužívají... Moje odpověď: "Ale pane ministerský předsedo, jistě znáte případ pana Won ky, který byl zatčen, zbit a musel být ošetřován v nemocnici. A to jen proto, že chtěl dosáhnout potrestání viníků, kteří zabili jeho bratra. "Toto sem nepatří", řekl pan Klaus, "naše policie má menší práva než vaše policie." Nedovedu pochopit, co tím pan Klaus mínil, protože americká policie se nemůže ohánět zákonem, který by ji dovoloval používání ilegálních prostřed ků. Náhle vyskočila žena v první řadě, členka doprovodu pana Klause a obrátila se do sálu. Nevím, jestli to byla paní Klausová, ale rozhodně je chytřejší ne ž pan Klaus, protože si uvědomila hloupost a absurdnost v pokusu pana Klause o bhajovat tyto dva zákony v Americe a k tomu ještě na universitě. Přispěchala n a záchranu pana Klause se slovy, které vykřikla na přítomné studenty k jejich velkému údivu a překvapení: "Vy emigranti pořád chete náhradu majetku, ale tam byly také ztraceny lidské životy, ale ty nahradit nelze." V tomto momentě jse m byl upozorněn pořadateli, že můj čas vypršel a tak jsem nemohl odpovědět. Po užívám tohoto článku, abych této paní odpověděl.

Vážená paní, bohužel je to smutná pravda, že tyto životy nelze vrátit, al e zapoměla jste dodat, že zločinci, kteří způsobili ztrátu těchto životů, neby li potrestáni - ba naopak jsou chráněni panem Klausem. Ale jedno se Vám podaři lo, změnila jste předmět diskuse a tak jste zachránila pana Klause, že nemusel dále obhajovat zákon o policii a zákon na ochranu prezidenta. Po nečekaném vystoupení paní z první řady se pan Klaus začal strefovat do emigrantů a ve své nenávisti začal urážet nejenom emigranty českého původu, a le i americké občany. Posuďte sami, co pan Klaus řekl: "Všichni emigranti odeš li a odcházejí do Spojených strátů z prospěchu a ekonomických důvodů." (V sále to zašumělo projevem nesouhlasu a údivu). Takovéto názory můžete říkat doma n a schůzi, pane Klaus, ale ne v Americe, kde všichni jsou emigranti nebo potomc i emigrantů. Tímto prohlášením jste urazil nejenom nás - české emigranty, ale také miliony Američanů, jejichž předkové přišli do Ameriky za politickou a náb oženskou svobodou.

Známe české přísloví PODLLE SEBE SOUDÍM TEBE, které se většinou uplatňuje k posouzení charakterových vlastností a tak se vůbec nedivím, že nemůžete poc hopit, že by někdo mohl emigrovat z jiných důvodů než ekonomických. Myslím, že to bude pro vás šok, když se dovíte, že z Českolovenska eigrovalo tisíce lidí jen aby zachránili holý život anebo unikli dlouholetému věznění pro svoje pol itické názory. Další tisíce lidí emigrovaly z principu, že nechtěli, aby jejic h děti vyrůstali v komunistickém ráji. Pane Klaus, já věřím, že to všechno vít e. Jste vzdělaný a inteligentní člověk, proto už nemůžu vaše výroky nazývat pr ášením, ale myslím, že je to lhaní. Toto lhaní rozpoznalo mnoho přítomných stu dentů a profesorů, protože bylo možné slyšet následující názory v hloučku stud entů, kteří hodnotili skončenou konferenci: "Musí to být v ČR špatné, když nem ají jiného..." "Jak vám může někdo takový vládnout?" - ptal se po diskusi jede n z vyučujících. "Proč nepošlou někoho, kdo by neměl tak odpudivé chování?"... atd.

Dále jste řekl, že se divíte, jak je možné, že emigranti po desítkách let strávených v Americe chtějí něco na ČR. Jinými slovy jstě řekl, že to nepotře bují, jsou bohatí. Pane Klaus, já si myslím, že Vy ani nevíte, co říkáte. Vy n emáte komunistickou legitimaci, ale vaše názory jsou na 100 % komunistické, pr otože stejných slov používali komunisté v 50. letech, aby ospravedlnili kraden í soukromého majetku.

Na závěr bych chtěl adresovat několik slov občanům ČR. Daleko důležitější než odborné znalosti jsou charakter a morální vlastnosti. Od každého politika musíte na prvním místě vyžadovat poctivost, čestnost a vůli sloužit svým voli čům. Jako všude na světě je odborníků mnoho, ale čestných lidí je málo. Názor, že špinavé peníze jsou také peníze, by měl diskvalifikovat každého politika t ak, jako by byl znemožněn a diskvalifikován ve Spojených státech. S pozdravem

Ing. Václav Bukač O.O.BOX 50114

Cicero, Illinois 60650 USA

Pro NN připravil Karel Höfer