--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Události a komentáře
Zdroj: NN Ročník........: 0005/036 Str.: 003
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Události a komentáře... Předseda sociálních demokratů Miloš Zeman na počátku léta prohlásil, že kdo bu de v létě spát, prohraje volby. Podle posledních výzkumů volebních preferencí se sice rozdíl mezi jeho stranou a největším rivalem Občanskou demokratickou s tranou snížil na dvě až tři procenta, což by vypadalo, že s oním letním spánke m měl pravdu. Nicméně staré přísloví říká, že žádný strom (tedy ani ČSSD) nero ste až do nebe, což značí, že i preference Zemanovy strany se jednoho dne zast aví. A pak - Zemanovy letní chyby (odhalené propojení jeho strany s krachující Hornickou pojišťovnou, fackovací anabáze - a v ní především Zemanovy měnící s e reakce na ni a úplně nejposlednější průběh "kontaktáže" Zemana s bývalým fed erálním premiérem Marianem Čalfou) se mohou v preferenčním účtování promítnout o něco později.

Předseda vládnoucí ODS Václav Klaus v létě tak "pilný" jako Zeman nebyl, přest o se mu podařilo v poslední teplý den zmrazit předsedu Občanské demokratické a liance Jana Kalvodu výsledkem jednání Rady pro zpravodajské služby, jíž je hla vním koordinátorem. Poté uchystal pro svého staršího, sedmadvacetiletého, stej nojmenného syna svatbu (přítomnost Tomáše Ježka - ještě nedávno ODA - naznačuj e, že už je definitivně po roztržce mezi dávnými přáteli a že Ježek rezignoval na ministerský post, který mu právě Klaus rezolutně odmítl po volbách l992 dá t, anebo naopak mu jej po volbách l996 slíbil...). A nyní se chystá na každotý denní promluvy k národu z obrazovky televize Nova. Jednu supernovou myšlenku o hledně ukončené privatizace v České republice však neposkytl exkluzívně Nově, ale všem sdělovacím prostředkům. Stalo se tak v sobotu na kongresu Evropské ek onomické asociace v Praze. Tisícovce delegátů mj. oznámil, že úkolem vlády byl o najít PRVNÍ soukromé vlastníky, nikoli vlastníky KONEČNÉ. Tento zásadní rozd íl je stále málo chápán. Vlastnické vztahy by se měly "usadit" během dvou tří let. Má to být nové heslo do voleb, když každý ví, že PRVNÍ vlastníci se rekru tují v převážné většině z osob, které měly být naopak listopadovou "revolucí" od ekonomického vlivu (přecházejícího ve vliv politický) odstaveni? A jakpak t o předseda ODS chce s KONEČNÝMI vlastníky, aby se lišili od PRVNÍCH, provést? Copak ti "první" se svého majetku (a vlivu) vzdají?!

CO VYČISTÍ KALVODOVY RŮŽOVÉ BRÝLE?

Na začátku léta (před vládní dovolenou) se sešla koaliční "čtyřka" v nejsilněj ším složení. Na terase Kramářovy vily si v době "údajné" koaliční krize přísah ala všeobecnou vstřícnost: "Chceme rozetnout začarovaný kruh a reálně pokročit v jednotlivých tématech..." (Předseda KDU-ČSL Josef Lux.) Jan Kalvoda po schů zce řekl: "Nebyla to jen dohoda o tom, že se dohodneme, ale o tom, která témat a budou předmětem této dohody, a to je myslím pozitivní." Při otázce NN, zda n ejde spíš o "letní šálení a mámení veřejnosti," se Jan Kalvoda tvářil optimist icky. Odpověděl: "Jám vám tady nebudu skládat svaté sliby za koalici, já musím a priori důvěřovat slibům a co je na té věci snad i pro vás vodítkem nebo můž e být - je to, že JIŽ KOLEM 2O. SRPNA sdělíme, jestli jsme před šesti týdny kl amali a konejšili nebo jestli jsme se chtěli vážně dohodnout."

Jednotlivé strany začaly pilně pracovat na seznamu diskutovaných témat. Je jic h ze strany partnerů ODS hodně. Připomenu jediné: Jan Kalvoda tehdy po schůzce prozradil, že na té srpnové se bude hovořit také o kontrole BIS, která právě jeho straně se zdá silně neúčinná - a to nejen ze strany parlamentu, ale i ze strany vlády. Koaliční schůzka se do avizovaného 2O. srpna neuskutečnila, zato premiér jako hlavní koordinátor zpravodajských služeb svolal na 25. srpna tzv . Radu pro zpravodajské služby, tedy i BIS.

(Radu tvoří ministr vnitra, první náměstci ministrů vnitra, zahraničních věcí, obrany a financí plus ředitelé všech zpravodajských služeb. ODA požadovala ve známé aféře BIS odstartované začátkem roku také změnu statutu a personální ob sazení této Rady.)

Po jednání Rady však Václav Klaus prohlásil, že se v ní a kolem ní nic nezmění , protože "V TÉTO POLITICKÉ KONSTELACI NEJSME SCHOPNI UDĚLAT PRŮLOM." Jedinou novinkou má být to, že do dvou měsíců by místopředseda vlády Jan Kalvoda a min istr vnitra Jan Ruml měli předložit vládě paragrafované znění zákona o kontrol e zpravodajských služeb PARLAMENTEM...

Václav Klaus v sobotu oznámil, že koaliční schůzka se uskuteční za deset dnů, bude se zabývat OBECNOU KONCEPCÍ, co může ještě vláda do voleb prosadit, a pře dsedové koaličních stran rozhodně nebudou diskutovat o detailech návrhů novel některých zákonů... Jestliže tedy lidovci, křesťanští demokraté a ODA prozradi li témata do diskuse (ODA je krásně nazvala katalogem vládních dluhů), je velm i pravděpodobné, že Václav Klaus je silně "zredukuje". Nasvědčuje tomu i prohl ášení výkonného místopředsedy ODS Libora Nováka, že jeho strana témata, se kte rými hodlá do schůzky jít, dopředu neprozradí i jeho znovu prezentovaná skepse např. ohledně územně správních celků.

Jedno je však podle mého názoru už teď jisté: mnoho bodů, které si např. ODA p řipravila, projednáváno zřejmě nebude (nejen BIS). Jsem zvědav, co mi Jan Kalv oda odpoví, až mu po schůzce připomenu jeho odmítavá slova o "šálení a mámení" . Jsem zvědav, zda konečně odloží své růžové brýle. A jestli ano, co konkrétně ho k tomu přivede.

DALŠÍ POKRAČOVÁNÍ REPUBLIKÁNSKÉHO "LETÁKOVÉHO" SERIÁLU "Odvysílaná" tři pokračování (Policisté s obviněním poslance Jana Vika na svat bě Sládkovy nevlastní dcery, Sládek v Aréně a Čekání na Vika a jeho věnec k vý ročí 2l. srpna u sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí) měla dostat ečnou publicitu, netřeba se o nich zmiňovat. Jisté je, že narychlo svolaný par lament vydal poslance Vika policistům dne 25. července a ti mu za SEDM TÝDNŮ n edokázali doručit obvinění, takže vyšetřování ještě nemohlo být zahájeno. Vypa dá to, že budu mít pravdu, když jsem předpovídal, že policisté "doženou" Jana Vika až na poprázdninovém společném zasedání sněmovny a Vik se bude kolegům po slancům smát, proč si kvůli němu kazili dovolenou.

V těchto dnech odstartovalo další pokračování této frašky. Nejprve namísto pol icistů dostihl republikánského poslance Froňkův Špígl, který v sobotu 2. září otiskl velký rozhovor s tímto nepolapitelným mladíkem, v němž mimo jiné o obvi nění za trestný čin šíření poplašné zprávy říká: "Je mi líto, ale o ničem tako vém nevím. Nic mi nebylo doručeno poštou, ani předáno policií." A směje se: "O sobně se řadovým policistům ani nedivím, že si nechtějí máčet prsty v politic ké krvi a že si nechtějí s pány na ledě lámat nohy... Já jsem na veřejnosti p rakticky neustále, odmítám nařčení z toho, že se snad někde schovávám. Proč ta ké? Vždyť jsem byl jako svědek na svatbě dcery dr. Sládka, a i to, že dnes spo lu hovoříme, je toho důkazem. V příštím týdnu bych měl navštívit severní Morav u, mám domluvenou návštěvu jednoho tamního rádia, připravujeme exkluzívní rozh ovor pro jistou televizní stanici. Také se těším do parlamentu..." Netuším, zda onou "jistou televizní stanicí" myslel poslanec Vik Premiéru. Pra vda je, že týž den Premiéra s Janem Vikem rozhovor (za mlčenlivé asistence dr, Sládka) odvysílala. "Dohnali" ho spolupracovníci této stanice z Havlíčkova Br odu. A republikánský tajemník se opět (tentokrát ne obrazně, ale do obrazovky, směje: "Samozřejmě vidíte i dneska, tak já se nikde neskrývám, nikam neutíkám , a budete se asi divit, já jsem za celou tu dobu žádného policistu, který by mi chtěl něco předat, ještě nepotkal... Samozřejmě poštovní schránku vybírám v e svém bydlišti, ale tam jsem také nic takového nedostal. Takže já stále nevím , o čem je řeč. Zářijové zasedání parlamentu si jistě nenechám ujít a již se t ěším na ty, kteří hlasovali pro zbavení mé imunity, na ty, kteří hlasovali vla stně proti parlamentní demokracii."

Co na to ministr vnitra Jan Ruml a jeho rázný chlap - policejní prezident? Vyp adá to, že jsou jako my všichni ostatní jenom pasívními diváky seriálu republi kánských frašek. Ale na rozdíl od nás jsou námi placeni mimo jiné i za to, aby jimi vypracovaná obvinění podezřelým doručovali a poté je stíhali. Troufám si předpovědět další díl seriálu této frašky. Bude probíhat před zraky televizní ch kamer a ponese název Dostižení poslance Vika v poslanecké sněmovně. CTIRAD MAŠÍN V ČESKÉ ARÉNĚ

Není podstatné, jak a čím v televizní Aréně minulé úterý oponovali vzbouřenci proti komunismu Ctiradu Mašínovi minulí či současní komunisté. Ti nás nemohli překvapit. Ostatně budeme nuceni nechat se jejich proslovy "obšťastňovat" ješt ě často - vzhledem ke zvláštnímu stavu naší demokracie. Zajímavé a ojedinělé v šak je, co vypověděl Ctirad Mašín, a toho myslím znovu hned tak neuslyšíme. So udím, že bude zajímavé přečíst si něco z toho, co říkal: ač není tak sběhlý v rétorice (i v češtině) jako jeho oponenti v Aréně - advokáti Pavel Rychetský, Miroslav Kříženecký (bývalý komunistický vojenský prokurátor) či bývalý komuni sta a nyní sociální demokrat Vladimír Řezáč. (Otázka pro televizní diváky Arén y: Přesvědčili vás bratři Mašínové, že se z jejich strany tehdy jednalo o legi timní odpor proti komunistické tyranii? Ne - 5296, ANO - 4899.)

"Zdůvodnění, proč jsme zabili lidi. Přišel Únor l948 a komunisté přejmuli moc zřejmým násilím. Začal okamžitě třídní boj. Což nebylo vlastně nic jinýho než občanská válka. Lidé byli vyhazováni z práce, ze svých domů, byli zavíráni a n astaly monstrprocesy, popravy na všech stranách. Člověk nemoh se nikde projevi t, veškerá debata ustala. Nezbývalo nic jinýho než utéci, anebo dělat to, co k omunisté nařizovali. To se stalo tak nesnesitelné, to je, proč jsme se rozhodl i postavit na odpor. Tato celá situace nám připomínala právě minuvší nacistick ý režim...

Než jsme komukoli zkřivili vlas na hlavě, politický režim zavraždil přes dvě s tě lidí. Byly to tzv. justiční vraždy. Další tisíce lidí byli zabiti jinak, kd e režim to neohlásil. Byly stovky lidí, kteří byli povražděni na hranicích, pr otože z tohoto socialistického ráje chtěli utéci. Čili mluvit tady o nějakém v yhlášení války - nakonec ono to má smysl, protože válka tady vyhlášena byla, d e facto komunisté vyhlásili válku v roce l848 - co je to tzv. komunistické man ifesto? To je vyhlášení války všem slušným lidem na světě. Od té doby se komun isté málokdy obtěžovali s vyhlášením války komukoliv. Najednou zjišťujeme po d vaačtyřiceti letech, že když jsme se chtěli hájit, tak aby tato obrana byla le gální, tak jsme měli nějak vyhlásit komunistům válku, kde ta válka byla po Úno ru Klementem Gottwaldem zcela zřetelně vyhlášena: kdo není s námi, je proti ná m...

V žádném demokratickém by toto naše jednání ovšem neobstálo. Ale fakt zůstává, že tehdá se nedalo mluvit o Československu v padesátých letech jako o demokra tickém a právním řádu. Protože lidi byli vražděni justicí úplně veřejně a beze studu...

Jestli tady chcete stavět smrt vaše strýce nebo příbuzného proti těm miliónům, které byly povražděny po celém světě komunismem, máte na to právo, ale obhaju jete neobhajitelnou věc...

Požadavek, abychom předstoupili před soud České republiky, je absolutně absurd ní. Rozhodně to nebude československý soud, který bude o nás rozhodovat. My js me dneska občané Spojených států amerických a jestli chcete dále pokračovat v republice v komunistické politice, kde si necháváte komunistické zákony, máte na to právo, pokud vám lid to právo nechá. Ale konečně lidé uvidí, oč tady jde a tyto lidi, kteří se snaží udržovat tam totalitu v jiné formě, ti budou vyho zeni. To je, proč jsme svolili k tomu, abychom byli dneska na televizi. Protož e tam bylo po celých dvaačtyřicet let zatmění. Lidé nedostávali správné inform ace

a nemohli správně ve svém zájmu rozhodnout...

Je typické, že komunisté vždycky začnou se ohánět lidskými právy a zákony jeno m tehdy, když se jim to hodí, anebo když jsou biti. To je stará komunistická t aktika. Musím přiznat, že je to velmi účinné...

Když ti pánové, kteří jsou tam v té skupině, vědí tolik nových faktů, tak by m ěli požádat Spojené státy znovu o naše vydání. Bylo by velmi zábavné toto pozo rovat... Jak jsem řekl, tyhle všechny otázky byly tehdá už zodpovězeny. Tohle je jenom odvádění pozornosti, které se na běžícím pásu děje v České republice, od těch faktů, že tam se věci posuzují pod úhlem čistě komunistických zákonů, kde o nějaké demokracii se vůbec ještě nedá mluvit...

Vracíme se zase k tomu typickému - použití tzv. zákonů civilizovaných, kterých komunisté se nikdy neřídili, jenom když to znamenalo výhodu pro ně. Tohleto je velmi typická řeč, těch jsem slyšel strašně hodně, než jsem opustil tu zem, a zřejmě pokud se týče těch lidí, se kterými tady diskutuji, mezi nim i se nic nezměnilo. My neposuzujeme zemi podle těchto pěti lidí, samozřejmě, a řady dalších, kteří jsou navrchu dneska, protože my věříme, že v nastávajícíc h volbách toto se změní a tito lidé, kteří mluví přesně jako pánové na této sk upině, ti budou vyhozeni!

*

V Aréně mi chyběl odborník na socialistické ústavy, též právník Zdeněk Jičínsk ý - KSČ, OH, ČSSD. (Svou neúčast si však plně "vynahradil" v nedělní "Sedmičce " na televizi Nova.) Jinak lze konstatovat, že České televizi naprosto selhala technika: "Technicky to byla absolutní katastrofa, hraničící téměř se sabotáž í," řekl později Ctirad Mašín. "Stejného mínění byli i technici tady v Clevela ndu. Slyšel jsem asi tak třetinu diskuse. Největším skandálem bylo, že nebyl n avázán telefonický kontakt s mým bratrem (seděl u telefonu ve svém kalifornské m bytě - pozn. aut.), přestože předtím i potom to šlo." Možná že technika selh ala, možná jenom "selhala". Nevím, nemohu vědět. Opět se ovšem potvrdilo, jak důležité je, kdo má v ruce telekomunikace a jak mohou být případně důležité i pokud jde o "obyčejný" televizní pořad.

Redakce NN komentuje

NOVA V RUKOU PREMIÉRA: DVOJSEČNÁ ZBRAŇ

Kdysi jsme mohli číst sloupky Václava Klause v Českém deníku. Když se tyto dva subjekty navzájem sobě znelíbily, "usadil se" premiér v Lidových novinách a v "jeho" Telegrafu. Taktéž ho slýcháme pravidelně na vlnách Českého rozhlasu. N ově se hodlá usídlit (jednou týdně na pět minut) na televizní obrazovce nezávi slé televize Nova, od níž prý dostal nabídku k "pravidelným krátkým vystoupení m v podvečerních hodinách."

Vzbudilo to značnou nevoli, či spíš přímo zděšení jak u opozičních stran, tak dokonce i u stran vládní koalice. Nejsilnější opozičník Miloš Zeman (předseda ČSSD) řekl: "Považuji za krajně neobvyklé, aby v komerční televizi vystupoval krátce před parlamentními volbami politik, který reprezentuje dosud nejsilnějš í vládnoucí stranu... Monology mohou odstartovat proces umlčení opozice....Vol ič si sám uvědomí, že se s ním hraje nečistá hra." Mluvčí koaliční ODA David R ožánek: "Ve standartních zemích je to u komerčních televizních stanic velmi, v elmi nestandartní." Mluvčí další koaliční strany KDU-ČSL Jaroslav Orel: "My js me takovou nabídku nedostali." Místopředseda KDS (která se má na podzim spojit s Klausovou stranou) Miroslav Tyl: "Myslím, že to bude zváženo jako kontrapro duktivní." Ovšem další místopředseda KDS Václav Benda tento výrok anuloval: "" Ve vysílání soukromé televize může vystupovat kdokoli a v jakémkoli rozsahu, p okud to neodporuje jeho licenčním podmínkám. V podstatě je to záležitostí poli tického zvážení premiéra."

Generální ředitel Novy Vladimír Železný se ohradil: "Věříme, že premiér, zdůra zňuji premiér, nikoli předseda politické strany, bude pravidelně vystupovat a sdělovat, co zajímá naše diváky. Máme rádi exkluzivitu, rádi dáváme našemu div ákovi, co je naše, co máme sami. Obdobně vystupují premiéři různých zemí na ko merčních televizních stanicích v západní Evropě a nikoho to nepohoršuje. Václa v Klaus je v prvé řadě pro nás premiérem, a to chci zdůraznit, KOALIČNÍM PREMI ÉREM. Takže bude vyjadřovat zájem koaliční vlády a další kroky, které bude tat o koaliční vláda konat. A to našeho diváka nesporně zajímá. Dostat inoformaci z první ruky je ohromná výhoda."

Na tento výrok nejostřeji reagovali lidovci: "Zamýšlená vystoupení mohou poško dit pověst celé vládní koalice. Nechceme platit účty za jiného, a proto dopřed u zdůrazňujeme, že premiér a předseda ODS nemůže v žádném případě hovořit jmén em KDU-ČSL."

Václav Klaus byl nakonec nucen reagovat: "Velmi váhám, zda nabídku přijmout. K dyž připustím, že bych byl čtyřapůlminiutovými rozhovory zatížen každý týden, že se na mě valí taková řehole, přemýšlím, jestli to mohu vůbec slíbit. Negati vní reakce některých politiků a novinářů mě však nutí, abych nabídku přijal. N ení žádným principem demokracie, abychom na vážkách odměřovali čas, kdy ten či onen politik vystupuje ve sdělovacím prostředku. Nechápu, kde se v naší zemi bere tolik nepřejícnosti, jakou nyní předvádějí někteří lidé, když zaslechli o možnosti těchto debat."

*

V tomto případě má podle mého názoru pravdu jak ředitel Novy a Václav Benda, t ak premiér. Darmo se ředitel České televize Ivo Mathé rozčiluje: "Jednání Novy je průhledným tahem, jak se vnutit do přízně a získat eventuální výhody na le gislativním poli, zdá se mi, že je to součást jejich lobbingu." Nikomu v podst atě není nic do toho, s kým bude Nova monology dělat. Navíc nepochybuji ani v nejmenším, že podobnou nabídku by např. Miloš Zeman přijal všemi dvaceti, byl- li by před ni postaven. Zda by v tom případě vymyslel lepší zdůvodnění než Vác lav Klaus, je otázka. Je jenom na premiérovi a Nově, jestli - a jak - se dohod nou. Že pětiminutovky týden co týden mohou být nad Klausovy síly, že to vlastn ě může být danajský dar, který všem (Klausovi, ODS i koneckonců i Nově) může š kodit, je rovněž otázka. Tu ovšem zodpoví pouze a jedině diváci - voliči v bud oucích parlamentních volbách. Já osobně bych Klausovy monology přivítal: čím v íc člověk mluví, tím větší naděje, že něco řekne. Mě osobně by velice zajímalo , jak vysvětlí onu věc se současnými a budoucími majetkovými vlastníky (viz úv od) - a vlastně jiné a jiné věci...

Stanislav TÝBL