--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Mafie s estébáckou logikou
Zdroj: NN Ročník........: 0005/036 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Problematika fondů ČNIS * Problematika fondů ČNIS * Problematika MAFIE S ESTÉBÁCKOU LOGIKOU

Úvodem sděluji, že o podvodech České národní investiční společnosti v Lit oměřicích a jejích akciovkách bylo už psáno v letoších Necenzurovaných novinác h v číslech 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 30, 32 a 34. Dnes píši jakýsi souhrn. Nejdříve v Litoměřicích vzniklo České národní investiční konsorcium (ČNIK ), které z peněz svých klientů zakoupilo několik staveb. V závislosti na velké inflaci ceny staveb vylétly prudce nahoru, čehož samozřejmě bylo použito v re klamě.

Počátkem čtvrtého čtvrtletí 1992 se ČNIK s.r.o. proměnilo v Českou národn í investiční společnost (ČNIS). Tato firma s ručením omezeným založila dvě akc iové společnosti. Český národní investiční majetkový fond (ČNIMF) měl mít jede n milión akcií nominální hodnoty 1.000,- Kčs, Český národní investiční obchodn ě podnikatelský fond (ČNIOPF) měl mít 700 tisíc akcií stejné hodnoty. Akcie do konce listopadu 1992 byly prodávány za 1.O60,- Kčs, od 1.12.1992 za 1.O90,- K čs, příští rok byly ještě dvakrát zdražovány. Pomocí pěkné a dobře vedené rekl amní kampaně a pomocí proškolených dealerů se podařilo do podzimu 1993 oba fon dy naplnit. Samozřejmě bylo zdůrazňováno, že pracovníci už mají dvouleté zkuše nosti a ČNIK v roce 1991 dosáhlo zhodnocení vkladů svých klientů o 34 % . Vše by bylo v pořádku, pokud by pracovníci ČNIS a představenstva obou fon dů své sliby plnili. Není v pořádku, že sliby a skutečnost jsou diametrálně od lišné. Každý z akcionářů by dnes už měl vědět, že byl sprostě podveden. Na ten to fakt však reaguje jen asi jedna desetina akcionářů - ostatní patrně doufají , že jde o přechodnou záležitost, že akciovky jednou přece jen začnou dobře pr acovat. Tito snílkové jsou na omylu!!!

Slibované dividendy za rok 1992 vypláceny nebyly. Za rok 1993 u obchodníh o fondu čisté dividendy vyšly na necelých 7% a u majetkového fondu dokonce jen na 5%. Kdeže jsou sliby ředitelky ČNIS Eriky Pazderové z roku 1992, že akcion ář kromě dividend ve výši 25 - 30% bude bohatnout také tím, že neustále porost e hodnota majetku fondu (portfolia), což se obrazí v neustálém zvyšování hodno ty akcie. Kdeže jsou ty sliby, že fondy dokáží dát akcionáři dvojnásoný zisk n ež spořitelna? Kdeže jsou ty psané sliby ing. Flose, který tvrdil, že když KB dává 15% úroků budou fondy ČMIS dávat dividendy ve výši 22 % z nominální hodno ty akcie? Kdeže jsou sliby ředitelky ČNIS Eriky Pazderové, která na školení v Brně tvrdila, že se vložené investice akcionářům vrátí v rozmezí 5 - 7 let!!! Pravda je taková : zaměstnanci ČNIS a představenstva obou fondů umí praco vat tak mizerně, že za rok 1994 žádný zisk nevyprodukovaly, ale vyprodukovaly ztrátu. U majetkového fondu je ztráta "jen" 36,3 miliónů Kč a u obchodního fon du asi 20 miliónů. Ale u ČNIMF došlo k poklesu kmenového jmění fondů přesahují cí sumu 300 miliónů Kč, takže lze hovořit o tom, že pracovníci ČNIS a představ enstvo tohoto fondu prošustrovalo už třetinu majetku akcionářů. Tento fakt lze nazvat organizovaným zločinem !

VÝPIS Z TRESTNÍHO ZÁKONA - ş 250 - PODVOD (1) Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl nebo využije jiného omylu a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestnán odnětím svobody až na 2 léta, nebo zákazem činnosti , nebo peněžitým trestem, nebo propadnutím věci.

(4) Odnětím svobody na 5 až 12 let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem u vedeným v odst. (1) škodu velkého rozsahu.

Jako vlastník obyčejného selského rozumu mám podezření, že ředitelka ČNIS paní Erika Pazderová, pan Miloš Podolský jako šéf reklamy a členové představe nstva, kteří reklamní texty schvalovali, se dopustili podvodu, jelikož: a) lživou reklamou uvedli cca 100 000 občanů bývalé ČSFR v omyl b) čímž z nich podvodně vylákali cca 1,8 miliardy Kčs,

c) v období od valných hromad 1994 do období valných hromad 1995 vedoucí odděl ení správy majetku fondů JUDr. Bohumil Urban dokázal promrhat majetek ve výši cca půl miliardy korun.

K O Z E L Z A H R A D N Í K E M Formálně je ředitelkou ČNIS paní Erika Pazderová. Ta je nyní někde zalezl á a bez ochranky neudělá ani krok. Pokud s ní chce v pracovní dobu nějaký akci onář hovořit, její ochranka ho sprostě vyhodí, jak se to stalo panu Václavovi Šťastnému, jednomu ze zakladatelů Sdužení akcionářů ČNIMF/ČNIOPF. Ve skutečnosti ČNIS a její fondy ovládají bývalí esenbáci. Tak např. JUDr . Bohumil Urban byl původně průmyslovák. Byl tak "dobrým" odborníkem, že nesko nčil jako konstruktér u rýsovacího prkna či jako mistr či dispečer - on skonči l jako příslušník SNB v Litoměřicích. Po obdržení titulu JUDr. šel sloužit (as i na Krajskou správu SNB) do Ústí nad Labem. Po listopadu 1989 (možná na zákla dě lustrací) se stal civilistou. Uplatnění našel u České národní investiční sp olečnosti, kde se stal vedoucím oddělení správy majetku fondů ČNIS. Aby jeho " odborné" působení dostalo větší akceleraci, za podivných okolností, bez schvál ení valnou hromadou, (tedy protiprávně) se loňského roku stal předsedou předst avenstva majetkového fondu. Své kvality názorně předvedl na valných hromadách ČNIMF 22. června v Litoměřicích, 16. srpna v Lovosicích a na poslední valné hr omadě ČNIMF 30. srpna v Lovosicích. Sám si vysloužil od většiny přítomých příz viska: DAREBÁK, PODRAZÁK, LHÁŘ, ZLODĚJ atp. Stejné krevní skupiny je i právník ČNIS JUDr. Marek, který za totality dělal ředitele Krajského úřadu vyšetřován í v Ústí nad Labem. Ten, ač ho málokdo volil, byl "demokraticky" zvolen coby p ředseda valné hromady ČNIMF 30. srpna. Každou chvíli tvrdil něco jiného, mnoho krát si protiřečil, ale vždy tvrdil, že právo je na jeho straně, že musí dodrž ovat zákony, směrnice a stanovy fondu. Dodržoval je pouze, když šlo o výhody m afiánů, ale když šlo o práva akcionářů, tak mu dodržování zákonů neleželo na s rdci.

STANOVY PRO MAFIÁNY

Stanovy akciových společností ČNIMF a ČNIOPF určují, že valná hromada je usnášení schopná, pokud jsou na ni přítomni akcionáři disponující aspoň 30% ak cií z celkově vydaného počtu.

To znamená, že je nutno, aby na VH ČNIMF bylo přítomno nejméně 300 000 akcií a na VH ČNIOPF musí být nejméně 210 000 akcií. Jistě by se tolik akcionářů do ž ádné haly nevešlo, a také není pravděpodobné, že by tolik akcionářů z celé býv alé ČSFR na nějakou schůzi jelo. S tím bylo při tvorbě stanov počítáno. Pokud se na řádné VH 30% akcií nesejde, pak je nutno svolat NÁHRADNÍ VH, která podle Stanov musí mít stejný program, ale už nezáleží na počtu přítomnýc h akcií a schůze bude usnášení schopná i kdyby se sešlo jen 10 akcionářů. Ano, hrstka akcionářů může odkývat účetní uzávěrku a ta komedie nabyde právní moci . Pokud však není co chválit a co schválit, ale je co kritizovat a nutno žádat nápravu, pak to na takové NÁHRADNÍ VH nejde. Toto musí být projednáno na MIMO ŘÁDNÉ VH, o kterou musí požádat nejméně 10 % akcií - a když těch 10% na NÁHRAD NÍ VH není, pak řešení je v nedohlednu!

MIMOŘÁDNÁ VH je usnášení schopná jen za účasti 30 a více procent akcií. J edině při této hlasovací síle se mohou měnit stanovy fondu, může být odvolán č len představenstva či dozorčí rada fondu, je možno uvažovat o změně správce fo ndu atp.

Jestliže se potřebný počet akcií nesejde, pak je svolána NÁHRADNÍ MIMOŘÁD NÁ VH, která podle stanov má mít stejný program. Je-li však v programu odvolán í neschopného funkcionáře či změna stanov, může se o tom na Náhradní Mimořádné VH jednat, ale není možno se o tom usnášet, protože podle Stanov NÁHRADNÍ MIM OŘÁDNÁ VH má pravomoc pouze odkývat to, co se odkývat nedá. Nemá pravomoc měni t stanovy, nemůže rozhodnout o zvýšení a snížení základního jmění, nemůže voli t a odvolat členy představenstva a dozorčí rady, nemůže rozhodnout o zrušení f ondu a zvolit likvidátora, nemůže řešit zásadní otázky řízení fondu a schválit koncepce činnosti fondu. Jediné, co spadá do kompetence NÁHRADNÍ MIMOŘÁDNÉ VH je schválení roční účetní uzávěrky a rozhodnutí o rozdělení zisku a stanovení tantiém. O čem takováto schůze má jednat, když žádný zisk vytvořen nebyl a zá kladní jmění je rozkrádáno ?

KOLIKÁTÁ VH ROZHODNE?

ŘÁDNÁ VH ČNIMF měla být v Litoměřicích 22. června. Nebyla usnášení schopn á, proto jako v letech 1993 a 1994 se hodinu počkalo a byla zahájena NÁHRADNÍ VH. V průběhu této schůze se představil JUDr. ALEXEJ IVAN a prohlásil, že makl éřská firma, kterou on zastupuje, disponuje 10% vydaných akcií ČNIMF a žádá sv olání MIMOŘÁDNÉ VH. Zdálo se, že to byl krok správným směrem - jenže JUDr. IVA N není akcionářem a jedná v zájmu kšeftů makléřské firmy.

MIMOŘÁDNÁ VH měla být v Lovosicích 16. srpna v 10.00.hodin a v programu m ěla odvolání neschopných členů z představenstva a dozorčí rady a některé změny Stanov. Přehnaná kontrola dokladů se mafiánům vyplatila. Z počtu nejméně 1 50 0 akcionářů bylo nakonec vpuštěno jen něco přes 800 a ve 14.00 hodin bylo ozná meno, že se MIMOŘÁDNÁ VH konat nebude, protože místo 30% akcií je přítomno jen 20,7% z celkového počtu akcií. Kdyby všichni, kdož do Lovosic přijeli, měli d oklady v pořádku, už by soudruzi mafiáni ze svých funkcí, za zvuku pochodu pad lého revolucionáře, odpochodovali "do Prčice".

NÁHRADNÍ MIMOŘÁDNÁ VH se odehrála dne 30. srpna taktéž v Lovosicích. Přes to, že měla pouze kompetence schválit účetní uzávěrku a rozdělit zisk a tanti émy (při ztrátě 36,3 miliónů Kč) a tudíž byla zbytečná, trvala od 13.00 do 21. 00 hodin. Bylo přítomno jen 262 akcionářů se 17% z vydaných akcií. Došlo k mno ha "slovním přestřelkám" a k veřejnému odhalení nezákonných praktik litoměřick ých mafiánů. Bez vědomí akcionářů, bez odsouhlasení VH, se mafiáni zbavují zák ladního jmění fondu!!! Oni likvidují fond a rozprodávají majetek akcionářů což je nezákonné !!!

Přes to, že všem přítomným bylo z mafiánů na blití, "demokraticky zvolený " (JUDr. IVANEM ?) předseda schůze - bývalý totalitní vyšetřovatel JUDr. Marek odmanipuloval schůzi až k hlasování o účetní uzávěrce. A stal se zase (jako o bvykle u firmy CEKOM) zázrak - rozkrádačská uzávěrka byla zase "demokraticky" schválena asi 60% hlasů, ikdyž v sále byla už jen polovina z původně přítomnýc h. I zde zřejmě zapracoval JUDr. Alexej IVAN se svými 100 000 hlasy - akciemi makléřské firmy, která logicky nemá zájem na zablokování majetku fondu a zasta vení kšeftů s akciemi.

Není bez zajímavosti, že za měsíc se má konat další MIMOŘÁDNÁ VALNÁ HROMA DA ČNIMF. Bude na ni 30% akcií, abychom se zbavili těch vyssávačů ? Správu fon dů ucela jistě levněji a kvalitněji by mohla dělat Komerční či Investiční bank a.

JE NUTNO SE SJEDNOTIT

Z aktivity okrádaných vzniklo Sdružení akcionářů ČNIMF/ČNIOPF, jejímž pře dsedou je ing. Ivan Orolin bydlící v Praze 5. Je stavař a má dlouholetou praxi jako soudní znalec v odhadech nemovitostí a ve správě budov. Má kolem sebe da lší odborníky z ekonomie i odborníka, který s cennými papíry obchodoval v Kana dě. Cílem Sdružení je docílit účelné kontroly nad řádným a úspěšným hospodařen ím s investovanými prostředky. Z tohoto důvodu je nutné sesazení současného a sestavení nového představenstva a dozorčí rady fondů. To je nejrychleji možné na Mimořádné valné hromadě, na které musí být přítomno nejméně 30% z vydaných akcií.

Sdružení akcionářů ČNIMF/ČNIOPF má schránku na adrese Lidická 35/303, 150 00 Praha 5 . Na tuto adresu se kontaktovalo už přes 10 000 akcionářů, kteří d ostali další instrukce. Jen třetina z nich však splnila pokyny přesně. Ostatní buď "byli chytřejší" a poslali pouhé kopie, nebo se nechali přesvědčit línými pracovníky v bankách, čímž se stalo, že jejich doklady k zastoupení na VH neb yly právoplatné. Akcionáři promarnili čas, vyhodili zbytečně další peníze a je jich akcie na VH nehlasovaly!!

Není v silách ing. Orolina a jeho přátel každému zvlášť z cca 7 000 akcio nářů písemně vysvětlovat, kde udělali chybu. Oni po pracovní době musí přemýšl et o podstatně důležitějších věcech.

Je vhodné, aby akcionáři z různých měst si vybrali svého zástupce, kterém u by svěřili svoje akcie, a který by je na VH zastupoval. To je nejednodušší z působ, ale bohužel je zde riziko, že může dojít ke krádeži či přepadení. Cenné papíry jsou jako peníze. Nosili byste v aktovce několik miliónů Vy ? Bezpečnější (ale dražší) je vzít si akcie a zajít do nejbližší Komerční b anky, kde požádáte u uschování a blokaci svých akcií do konce roku 1995. Požád áte, aby Smlouvu o uložení akcií udělali třikrát v originále! Na námitku, že s e to dělá jen dvakrát, odpovíte, že jste zákazník, který si jejich službu plat í a úředník je povinnen vyhovět! Na tiskopis se dopíše, že akcionář má 2 výtis ky a banka 1 výtisk. Dále se pod text smlouvy dopíše: "Zákazník žádá zabloková ní akcií v bance do 31.12.1995" !!! Pod tím už bude jen originální razítko, or iginální podpis úředníka a originální podpis akcionáře.

Pokud máte akcie pouze jednoho fondu, musíte obdržet 2 výtisky Smlouvy o ulože ní akcií (oba s originálním razítkem a orig. podpisy) + 2 tabulky (příloha č. 1), v níž budou opsána pořadová čísla Vašich akcií s uvedením jejich nominální hodnoty. Pod tímto soupisem musí být součet všech akcií a součet celkové nomi nální hodnoty. Samozřejmě nesmí chybět razítko a podpis.

Pokud máte akcie v obou fondech, dostanete 2 x originál Smlouvy + 2 x tabulku se soupisem akcií ČNIMF (příloha č. 1) + 2 x tabulku se soupisem akcií ČNIOPF (příloha č. 2).

Cena za tuto službu je dvojí. Když máte akcií do hodnoty 100 tisíc Kč, pa k se platí půl procenta z nominální hodnoty akcií za rok, což ze 100 000 je 50 0,- Kč, za půl roku samozřejmě polovic a pod. Pokud nominální hodnota Vašich a kcií přesahuje výši 100 tisíc, pak zaplatíte 0,9 % z nominální hodnoty akcií, což je téměř dvojnásobek. Tady bych radil jít do banky několikrát a vždy uscho vat akcie jen do hodnoty 100 000, - Kč.

D ů l e ž i t é :

Jedno vyhotovení Smlouvy s přílohou si ponecháte pro vyzvednutí svých akcií po čátkem ledna 1996. Druhé vyhotovení dáte (doporučeně pošlete) svému zástupci, který je musí předložit spolu se zplnomocněním kontrole při vstupu na valnou h romadu!!! Jiné doklady (kromě originálních akcií) jsou neplatné! Pokud máte tuto záležitost v bance hotovu, pak napíšete zplnomocnění pro toho, kdo je ochotem na další a další valné hromady jezdit a tam Vás zastupova t. Uvádím vzor textu:

----------------------------------------------------------------- Z P L N O M O C N Ě N Í

Tímto já, Květoslav Růžička, rodné číslo 45 O5 15/789, zpnomocňuji člena Sdružení akcionářů pana Karla Höfera, rodné číslo 40 04 03/492 k výkonu mých a kcionářských práv, včetně mého zastupování na valných hromadách ČNIMF a ČNIOPF v roce 1995 . Pana Karla Höfera zplnomocňuji k zastupování odpovídajícímu akc iím výše uvedeného fondu v nominální hodnotě ........ Kč. Majetkoprávní vztah se touto plnou mocí k těmto akciím nemění. Po celou dobu trvání této plné moci zůstávají mým majetkem. Tato plná moc platí do jejího písemného odvolání. Potvrzení o uložení akcií v úschově finanční instituce, které je nedílnou souč ástí tohoto zplnomocnění, je přiloženo.

Podpis akcionáře (před notářem!) Úřední ověření podpisu:

(provede notář nebo matrikářka za 30,- Kč)

----------------------------------------------------------------- Pokud seženete někoho se známých akcionářů, kterému důvěřujete, napište m u plnou moc dle předlohy. Nezapoměňte, že zastupování je odpovědnost, že cesta na VH není nic příjemného a stojí peníze. Proto je vhodné svému zástupci nákl ady z části uhradit. Morální povinností zástupce je zastupovaného akcionáře in formovat, což zase stojí čas, práci a peníze. Jeden dopis, byť jen s oxeroxova nou zprávou, přijde v průměru na 10,- Kčs.

Upozornění: V rodinách, kde je několik akcionářů s malým počtem akcií, je vhod né dát akcie dohromady a šetřit čas a peníze.

V příštím čísle NN budou výňatky ze Zprávy o hospodaření ČNIMF a některé diskusní příspěvky akcionářů z VH dne 30. srpna.

Karel Höfer