--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Ti, kteří předpovídali
Zdroj: NN Ročník........: 0005/037 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Ti, kteří předpovídali Slovensku žhavý politický podzim, se nemýlili.Zatím, co zahraniční noviny dávají otevř

eně do souvislosti únos presidentova syna s politickými ambicemi Vladimíra Meč iara, ve slovenském tisku se objevují spíše dohady a spekulace. Závažný obrat v této kause nastal v pátek 8. září, kdy vedoucí vyšetřovací skupiny major JUD r Jaroslav Šimunič dostal příkaz, aby kompletní spis odevzdal nadřízeným orgán ům. Bezprostředně poté požádal major Šimunič o uvolnění ze služebního poměru k e 30. září letošního roku.

Podle rozhovoru, který poskyt deníku SME chce totiž od října pokračovat ve vy šetřování únosu jako soukromá osoba. K tomu si vytváří určitý tým z policistů, kteří jsou ochotni mu pomáhat po službě, aby se vyhnuli jakémukoliv disciplin árnímu přestupku. Major Šimunič vyjádřil přesvědčení, že kdyby zůstalo vyšetřo vání pod jeho vedení, únosce i organizátory odhalí a chytí. Řekl : " Ať je tam HZDS navěky, ale musí tu být jiný politický systém, musí tu být kontrola,sluš nost, aby nebylo možné používat i dnes komunistické a estébácké manýry. Už del ší dobu jsem cítil nespokojenost, která vyvrcholila, když jsem se dozvěděl o d omovní prohlídce pana biskupa Baláža. Tehdy jsem pochopil, že státní moc se př ed ničím nezastaví. Je to totální arogance státní moci, protože lidé, kteří js ou "nahoře", vystupují jako věřící a přesto si toto dovolí. Pochopil jsem, že současný vládní režim se nedá reformovat." Ti, kterí majora Šimuniča odvolali, kryjí podle jeho slo nejen únosce, ale i organizátory.

Deník SME přinesl informaci, že členem vyšetřovacího týmu je i šéf rozvědky J. Svěchota ( pozn. autor - jmenovaného vylustroval branně - bezpečnostní výbor Slovenské národní rady v roce 1991 jako spolupracovníka Státní bezpečnosti v k ategorii agent a zároveň bylo vyslovené podezření, že právě on má na svědomí v ytrhnutí listů z registra svazků StB, kde figurovalo i jméno Vladimíra Mečiara ).

Podle deníku Pravda ze 7. září po únosu presidentova syna v noci ze 31.7.95 na 1.9.95 projelo dipomatickým prostorem hraničního přechodu půl hodiny za autem s Michalem Kováčem auto se slovenským premierem. Mezi 4,30 a 5,30 se na hrani čním přechodě měl objevit i místopředseda parlamentu Ján Lupták. Podle Jána Ča rnogurského, který poskytl rozhovor deníku Pravda, vyjdou brzy najevo nové sku tečnosti, které překvapí nejen veřejnost, ale velmi nepříjemně i Vladimíra Meč iara. Ján Čarnogurský tím reagoval na slova premiera, který v relaci Press clu bu 5. září popřel svoji přítomnost na hraničním přechodu několik hodin po únos u presidentova syna. Národní obroda 8. září jako první informovala o státních poznávacích značkách aut, která v době únosu presidentova syna projela diploma tickým prostorem tohoto hraničního prostoru. Tato auta jsou podle informací Ná rodní obrody majetkem jisté zdravotní pojišťovny. V neděli uspořádala tato zdr avotní pojišťovna tiskovou konferenci, kde důrazně popřela jakoukoliv souvislo st s únosem. Podle tvrzení pojišťovny tato auta v době únosu stěhovala pojišťo vnu.

Presidentovo vystoupení vláda bojkotovala

Už delší dobu se pozornost především politckých stran zaměřovala na presidento vu zprávu o stavu společnostive Slovenské republice. Koaliční politbyra ultima tivně vyžadovala zveřejnění obsahu zprávy předem, před vystoupení presidenta v Národní radě Slovenska. President nátlak odmítl. Reakce vládní koalice de fak to zavání odvetou a stupňuje sílící politickou krizi na Slovensku. Ve středu 6 . září na 9. schůzi parlamentu nebyl přítomen ani jeden člen vlády. Národní ob roda ze 7. září zveřejnila kompletní projev presidenta Kováče. President v něm mimo jiné rázně odmítl tvrzení vládní koalice o své roli v tzv. březnovém puč i roku 1994. Dále vyjádřil vážné znepokojení nad rozsáhlou výměnou řídících pr acovníků, která se děje zpravidla bez udání důvodu a to nejen na všech stupníc h státní správy, ale i v řadě dalších státních institucí řízených orgány státn í správy. Podle jeho stanoviska je veřejnost znepokojena rostoucími projevy po litické nekulturnosti mezi politiky. Tyto arogance nejen že daleko přestoupily hranice lidské důstojnosti, ale výrazně negativně ovlivňují zahraniční politi cký kredit Slovenska.

Školní rok otřásl rodinnými rozpočty

"Nad neúměrně vysokými cenami per, obalů, sešitů , barviček a dalších nezbytný ch pomůcek se pohoršují mnozí rodiče. Pro žáka základní školy je na školní pot řeby nezbytné vynaložit víc než tisíc korun. Přitom v této částce nejsou zahrn uty náklady na školní tašku, úbor,cvičky. Z celkového počtu rodin s nezaopatře nými dětmi bylo loni na Slovensku 153 tisíc sociálně potřebných..."konstatuje odborářský deník Práce. Dále dokladuje, že vedoucí referátu sociálních věcí na městském úřadě v Banské Bystrici Mgr Karel Langstein shromažďoval žádosti rod ičů o mimořádnou sociální výpomoc od července a srpna. Všem sociálně potřebným spadajícím pod tento úřad vyhověli a na každého žáka vyplatili kolem 500,. ko run. Vedoucí oddělení sociálního úřadu a rodiny z místního oddělení Bratislava - Petržalka G. Janíková potvrdila, že k 69 žádostem o jednorázovou sociální v ýpomoc, kterou poskytli, přibývají další.

Slovensko - nový ruský satelit?

"V době, kdy dnes Rusko naráží na vážné problémy při hledání své nové pozice v zahraničí, existuje v centru Evropa země, která je ochotná nejen zachovat, al e i posílit svoje hospodářské, vojensko - politické a kulturní vztahy s Ruskem " cituje Národní obroda 8. září z Moskevské pravdy. Podle moskevských novin je touto unikátní zemí Slovensko, které bylo po dlouhou dobu ve stínu Prahy a kt eré stále není příliš známé nejen ruské veřejnosti, ale ani politickým kruhům. Rusko má se Slovenskem podepsaných už více než padestát mezistátních dohod, mi mo jiné i o vojenské spolupráci. Slovenská republika ze středo - východní Evro py začala ve vztahu k Rusku uplatňovat bezvízový styk.

Odborářské góly do vlastní sítě

Pokračující odborářská shromáždění, na kterých se jedná i o bezcennosti lidské práce a rostoucích životních nákladech, nedopadly všude podle představ organi zátorů. Jak informuje Národní obroda z 11. září, existuje pro to více důvodů. Např. organizátoři mítingu v Martině se spoléhali na podporu lidí ze Závodů tě žkého strojírenství. Ale dělníci, z nichž většina věří vládě a premierovi - ne odborářským předákům, po směně jednoduše nasedli na autobusy a vlaky a klidně odjeli domů. Jsou stále ještě přesvědčeni, že se bude konat "hospodářský zázr ak" a že předvolební sliby HZDS se nakonec přece jen splní. Jeden z odborářský ch bossů řekl, že existují i odborářské svazy, které nemají členskou základnu a proto nemají zájem se bouřit. Nemají totiž důvod. Mají svoje funkce, mají sv ůj majetek, tak proč si to kazit. Dále jsou značné rozdíly mezi "odborářskou š lechtou" a masami. Další vroubek, který jde na konto presidenta KOZ Aloize Eng liše, jsou výsledky jednání s vládou. Ty se až dosud nesly v duchu vzájemného soudružského porozumění. V kuloárech se mluví i o tom, že toto porozumění neby lo zadarmo.

Vývoj současné situace svědčí o tom, že na Slovensku nastává vyvrcholení polit ické a sociální krize. Kdo ví, zda na zastavení krize nebude chtít Mečiar použ ít i násilí, například armádu. Bývalí komunisté ve vládě a jejich arogance by tomu odpovídala.

Vladimír Pavlík