--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Hrajú Duray s Čarnogurským pre Mečiara ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/043 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

HRAJÚ DURAY S ČARNOGURSKÝM PRE MEČIARA? V júli 1995 sa v Debrecíne uskutočnilo stretnutie Maďarov z celého sveta, ktor é organizoval Svetový zväz Maďarov. Mimo iného tu vystúpil aj predseda poslane ckého klubu v NR SR za Spolužitie Miklós Duray. Keďže menovaného poslanca pova žujem za svojprávneho človeka, som nútený konštatovať, že dezinformačné bludy ktoré tam vyprodukoval, mal dopredu pripravené ako nahrávky na smeč Vladimírov i Mečiarovi a slovenským nacionalistom. Pokiaľ bohorovne tvrdí o nejakých zloč inoch páchaných voči Maďarom žijúcim na Slovensku v tomto storočí, tak by bolo zaujímavé porovnať realitu Slovákov žijúcich v Maďarsku napr. v tomto storočí , a položiť si pritom otázku, či v niektorých obdobiach sa nejednalo priamo o násilnu asimiláciu. Dovolím si tvrdiť, že Duray, Mečiar a Slota sa potrebujú. A to hlavne v neustálom hľadaní nepriateľov a šírení strachu. Pokiaľ by raz vz nikol na Slovensku krvavý konflikt medzi Maďarmi a Slovákmi, tak hlavnými vinn íkmi budú Duray a jemu podobní, ktorí vedome nahrávajú slovenskému nacionalizm u a fašizmu.

Ján Čarnogurský ďalší pešiak alebo spojenec na Mečiarovej šachovnici? (podnadp is)

Ján Čarnogurský je politik nevyspytateľný. Svoj kladný vzťah ku zločinom v men e KSČ a ŠtB dal jasne najavo hneď po novembri 1989, keď sa postavil na stranu tých, ktorí tieto zločiny páchali. Dokonca ani žijúci vrahovia kňazov ho nezau jímajú. Pre tohto pragmatického cynika stačí, aby jeho hnutie dostalo 8-10 per cent hlasov, zaručujúcich mu jeho ukájanie v politickej špine. Keďže ho nepova žujem za hlupáka, musím hodnotiť jeho tzv. šou stretnutie s prezidentom Kováčo m vo štvrtok 25. augusta 1995 ohľadom údajnej pripravovanej demisie V. Mečiara nielen za nahratie na smeč tomuto poprednému slovenskému škodcovi, ale aj za ďalší krok na oslabenie pozície slovenského prezidenta.

Krívajúce dôvody (podnadpis)

Skôr ako zverejním časť rozhovoru Jána Čarnogurského pre NÁRODNÚ OBRODU z 25. 8. 1995, kde vysvetľuje tzv. účel svojej misie u prezidenta, treba poznamenať, že v súčasnej pozícii hlavy štátu by bolo omnoho výhodnejšie buď tejto návšte ve nerobiť žiadnu publicitu, alebo svoje názory mal tlmočiť dôveryhodnému člov eku z Hradu.

Na otázku - Čo bolo dôvodom vašej audiencie u pána prezidenta?, Ján Čarnogursk ý odpovedal: - Požiadali sme o prijatie, aby sme prezidenta republiky bližšie oboznámili s našim hodnotením súčasnej vnútropolitickej situácie. Tlmočili sme mu náš názor, že ak by premiér Mečiar vyostril vnútropolitickú diskusiu do ot ázky - buď podá demisiu prezident, alebo vláda, tak aby, po prvé: prezident ne podal demisiu, a po druhé: aby neprijal ani demisiu vlády. Boli sme veľmi radi , že prezident má rovnaký názor. Oznámil nám, že nevidí dôvod, aby ktokoľvek p odával demisiu, že on demisiu nepodá a ak by ju chcela podať vláda, demisiu ne prijme.

Na ďalšiu otázku - Z čoho vychádzate pri úvahách o zámere V. Mečiara podať dem isiu?, Ján Čarnogurský odpovedal: - Máme jednak signály z radov HZDS a jednak je to politologická úvaha alebo analýza vychádzajúca z toho, že viacerí popred ní funkcionári HZDS vrátane premiéra Mečiara sa v posledných týždňoch vyjadrov ali v tom zmysle, že v septembri sa bude vláda i parlament zaoberať osobou pre zidenta. Pritom vládna koalícia nemá dostatok hlasov na to, aby povedzme odvol ala prezidenta, a to znamená, že takéto vyostrovanie útokov proti prezidentovi nemá ústavné zázemie. Čiže - ako celkom pravdepodobné sa núka východisko, kto ré som naznačil, to znamená, že by pohrozili demisiou vlády.

HZDS využilo politickú naivitu časti opozície (podnadpis) Keďže politbyro ÚV HZDS má, obrazne povedané, nielen ekonomickú ale aj mediáln u moc, okamžite tieto výroky využili na strašenie verejnosti novým pučom zo st rany opozície. Podľa toho istého denníka ktorý zaznamenal nesúhlas tajomníka H ZDS G. Krajčiho v Žurnále Rádia Twist s dotyčnými výrokmi sa mimo iného možno dozvedieť, že prezidentovo stretnutie s predstaviteľmi KDH znovu signalizuje u rčité prípravy, ktoré by mali smerovať k nejakému horúcemu septembru, resp. ho rúcej jeseni. Výroky považuje za politické machinácie, ktoré sú zrejme politic kým scenárom, ktoré KDH pripravuje.

Kontruje aj Mečiar (podnadpis)

V piatkovom Rádiožurnále Slovenského rozhlasu sa k tejto téme vyjadril aj samo tný predseda vlády. Svojim nacvičeným hlasom martýra dokonale využil ponuknutú šancu. Na otázku - Po včerajšom stretnutí predstaviteľov KDH s pánom preziden tom, zdá sa, sa vzťahy medzi vládnou koalíciou a opozíciou sa ešte viac vyostr ili. Opozícia predpovedá stupňovanie tlaku vládnej koalície na prezidenta s tý m, že vy osobne budete hnať situáciu do polohy "buď ja-alebo on". Teda, pán pr emiér, aká je vaša predpoveď? Bude horúca jeseň tohto roku, alebo nie? V. Mečiar - Je to istý paradox, alebo slovenský absurdistan, že pán Čarnogursk ý pustí správu do sveta o tom, že chcem podať demisiu a potom úspešne bojujete proti tejto správe. Pritom by sa stačilo opýtať mňa, aby som povedal, že je t o nezmysel. Také úvahy ani rozhovory neboli, ani nie sú. Pritom sa dnes spolu s pánom prezidentom a obaja riešia neexistujúci problém a informujú verejnosť, ako ho úspešne vyriešili. Myslím si, že to je aj istý prejav politickej kultú ry, alebo jej opaku, aj istá schéma právneho uvažovania ktorá s politikou nemá nič spoločné. Boj s neexistujúcim nebezpečenstvom, alebo upozornenie na neexi stujúce strašidlá. Je mi to ľúto, je to zbytočné, my sme do vlády prišli na št yri roky a štyri roky chceme slúžiť a dokonca všetky programy ktoré zakladáme, TAK ROBÍME S VÝHĽADOM NA OSEM ROKOV... Neexistuje osobný konflikt Mečiar-prez ident. Je konflikt prezident-parlament. A to je všetko.

Na ďalšiu otázku, citujem - A ešte ak dovolíte, predsa len na margo slov pána Čarnogurského, že má isté indície k svojim tvrdeniam z kruhov alebo z radov HZ DS. Váš pohľad na vec?

V. Mečiar - Ale veď preboha, rokuje sa o mne a vyjadrujem sa ja. To znamená, ž e je tu prejav mojej vôle ako predsedu vlády. A vyjadrujem sa i za vládu. Nebo li žiadne podobné rokovania v HZDS v žiadnom orgáne, ani skupinke, kde by som bol prítomný. Rozhodne to popierame, pán Čarnogurský si to vymyslel, preto aby mohol dodať hodnovernosť svojim slovám. Už by toho hádam trošku stačilo. A ne jde mi o tú hlúposť, že to proste hlásajú verejnosti. Ale rozrobené sú objemy, niekoľko miliárd investícií. A tým, že takúto hlášku pustia, doma sa to preuk áže veľmi rýchlo ako hlúposť. ALE ZNEISTIA TÝCH PARTNEROV, S KTORÝMI ROKUJEM O MIMORIADNE ZÁVAŽNÝCH INVESTÍCIACH NA SLOVENSKU. AUTOMATICKY TÍ POTOM PRERUŠUJ Ú ROKOVANIA A ŽIADAJÚ DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE, ALEBO ZNÍŽIA VYSOKÉ TEMPO ROZPRACO VANOSTI. PRETO V TOMTO PRÍPADE TO POVAŽUJEM NIE LEN ZA OHOVÁRANIE, ALE ZA ZLOM YSELNOSŤ, KTORÁ SA V KONEČNOM DÔSLEDKU OBRACIA PROTI OBČANOM A JE TRAPNÉ AK SA PRE TO EŠTE PREPOŽIČIA AJ PREZIDENT REPUBLIKY.

Záverečná nahrávka na smeč (podnadpis)

Potom nasleduje otázka, citujem - Spomínali ste ten absurdistan a kontrast-roz por medzi vyhláseniami a skutkami. V čom teda vidíte pozadie série týchto vyhl ásení - o tom, že sa niečo chystá? Kde je logika, filozofia toho? V. Mečiar - Kto múti vodu, najlepšie loví. Pretože v čistých vodách sa pohybuj e ťažšie. Vláda potrebuje pre svoju prácu kľud (hlavne ako rozkradnúť štátny m ajetok a pozakrývať nielen komunistické zločiny, ale aj ekonomické zločiny - p ozn. V.P.), a celú energiu odovzdať pozitívnej konštruktívnej práci. Tí, čo ma jú jediný program deštrukciu, alebo čím horšie tým lepšie, pôsobia inak. Môže byť rozdelenie názorové, koncepčné, politické, to všetko je v poriadku. Ale ne môže byť rozdelenie založené na báze osobnej nenávisti, alebo nepriateľstva, a už vôbec nemôže byť programom politických subjektov boj proti osobe. Pripisuj em to skôr tomu, čo dnes v politickej scéne na Slovensku je a čo nás doprevádz a od roku 1990.

Vladimír PAVLÍK