--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název:
Zdroj: NN Ročník........: 0005/043 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Odvolání dalšího vyšetřovatele Petra Bačoka v kauze zavlečení prezidentova syna do ciziny jednoznačně si gnalizuje, že politický zločin má v rukou všechny páky na to, aby zlikvidoval i tu malou část nezávislé justice a orgánů činných v trestním řízení, kteří do posud nepodlehly tlakům současné koalice. Oba odvolaní vyšetřovatelé major Šim unič i major Vasok se stali obětmi nejenom pro svou odbornost a nezávislost, a le i občanskou statečnost a profesionální čest. A právě to ohrožovalo Vladimír a Mečiara, Ivana Lexu a slovenskou informační službu, kteří jsou hlavními pode zřelými v této kauze. Řekněme si otevřeně, že ve státě, kde premiér s týdením předstihem signalizuje odvolání vyšetřovatele, mají příliš silnou ba až neotře sitelnou pozici politici, inkvinující k fašismu, nacionalismu, národnímu socia lismu a ortodoxnímu komunismu. Slovensko tak udělalo další závažný krok k napl nění a realizaci nového Balkánu.

* * *

Politická situace

"Upozorňujeme poslance vládní koalice, kteří zabránili tomu, aby slovenský par lament vykonával svou kontrolní povinnost na nedávné mimořádné schůzi národní rady SR, že nesou spoluzodpovědnost za nekontrolované kroky SIS a jeho ředitel e Ivana Lexy i za to, že přechází k maření vyšetřování případu zavlečení občan a SR do ciziny. Vyzýváme ministra vnitra, který zjevně nedokáže bránit zájem s vého rezortu, aby nekryl růst moci, SIS a odstoupil", řekl pro deník SME z 19. října místopředseda DU Ján Budaj. Podle jeho slov už druhé odebrání vyšetřová ní případu zavlečení M. Kováča ml. do ciziny majoru Petru Bačokovi svědčí o to m, že moc SIS a jejího ředitele má dosah, který je za hranicemi zákona. Když ř editele tajné služby jmenovala vláda pod vedením Vladimíra Mečiara, nese zodpo vědnost i za působení SIS proti práci policie a i za to, že Slovenská republik a získává v Evropě pověst země, ve které existuje státní banditismus. Podle J. Budaja hrozí, že se znovu staneme státem, ve kterém nad zákonem stojí moc taj né policie.

* * *

Ten stejný deník přináší i prohlášení novinářských lokajů Vladimíra Mečiara, k de žádají zákonou ochranu Slovenska před kampaní západního tisku, organizující prý protislovenskou kampaň. Tento spolek s názvem "Sdružení slovenských novin ářů" (ZSN) vznikl při slovenském syndikátu novinářů (SSN) jako druhá profesion ální organizace těch slovenských žurnalistů, kteří před časem vytvořili nejdří ve skupinu novinářů píšících "o pravdivém obraze Slovenska". Svého času se Vl. Mečiar o nich vyjádřil, že vznikli při HZDS.

" Je to další článek v tomto řetězu dotazů o tom, že únos Michala Kováča ml. d o Rakouska zosnoval ředitel Slovenské informační služby Ivan Lexa s vědomím pr emiéra Mečiara", cituje Národní obroda z 20. října předsedy KDH Jána Čarnogurs kého vzhledem k odnětí případu vyšetřovateli Petru Bačokovi. "Jde už o druhé o dnětí případu vyšetřovateli, který se snažil vyšetřit případ tak, jak mu uklád á zákon", dodal. J. Čarnogurský též uvedl, že KDH má informace podle kterých o odnětí případu majoru Bačokovi rozhodl ministr vnitra Ludovít HUDEK po konzul taci s premiérem Mečiarem. Proti těmto výrokům HZDS prostřednitvím tiskové age ntury Slovenské republiky ostře protestovalo a obvinilo, že šíří strach a vyhr azuje se způsoby, které byli vlastní komunistům z podobných revolučních časů v roce 1948.

* * *

Prezident Kováč nepochybuje, že Lexa osobně řídil únos jeho syna. Pod tímto ti tulkem probírá deník SME z 20. října zprávu ČTK po zásahu pozorujícího prokurá tora, který nařídil výměnu vyšetřovatele či týmu vyšetřovatelů jiného než brat islavského úřadu vyšetřování.Prezident Kováč pochybuje i o tom, jestli se najd e síla, která by eliminovala snahy o zmaření vyšetřování. Prezident však usuzu je, že nebude možné dlouhodobě dohledat porušování zákonů, ke kterému podle je ho přesvědčení nyní dochází. "V současných podmínkách demokracie totiž dřív a nebo později i tak dojde i odhalení i těch trestných činů, které se v jisté et apě vývoje naší společnosti zatím nedají dokázat", řekl.

* * *

Všechny slovenské noviny z 21. října informují o návštěvě Michala Kováča v USA , kam odcestoval 20. října a má se sejít s Billem Clintonem. Podle Národní obr ody se pracovní návštěva uskuteční při příležitosti oslav 50. výročí vzniku OS N, kde bude do 26. října. Michal Kováč mimo účasti na slavnostním zasedání Val ného shromáždění OSN v New Yorku se zúčastní i slavnostního otevření Národního českého a slovenského muzea, kde se setká i s prezidentem Billem Clintonem. Deník SME z 21. října přináší informace z tiskové konference slovenské národní strany, kde Ján Slota vyjádřil podezření, že výroky prezidenta Kováča v zahra niční naplňují skutkovou podstatu hlavy 6, článku 107, Ústavy SR. Tento článek hovoří o tom, že prezidenta je možné stíhat jen za vlastizradu. Politické gré mium SNS se podle Sloty bude zabývat prezidentovými výroky a rozhodne o tom, z da se SNS obrátí na parlament a požádá , aby prezidenta M. Kováč byl obviněn z vlastizrady. Některé výroky, které prezident přednesl v Německu, byli podle p ředsedy SNS takového charakteru, že se jimi zybývaly i výbory Evropského parla mentu. Dodal, že na základě vyjádření M. Kováča vzniká v západní Evropě podezř ení, že se na Slovensku porušují základní lidská práva a demokratická pravidla , což podle Sloty není pravda. Takovými výroky podle něj prezident škodí své v lasti i svému národu. O jaké konkrétní výroky šlo, neodpověděl, jen uvedl přík lad, že prezident Kováč označil v Německu SNS za šovinistickou stranu. Obžalob u na prezidenta v Národní radě SR je možné schválit nadpoloviční většinou hlas ů, kterými koalice v parlamentu disponuje. O obžalobě potom rozhoduje Ústavní soud SR.

Všechny deníky z 23. října přinášejí na titulních stranách zpravodajství ze se tkání amerického prezidenta B. Clintona se slovenským prezidentem Michalem Kov áčem. Národní obroda například zdůrazňuje, že při slavnostním obědu v OSN usad ili M. Kováča po pravici B. Clintona. Po jejich společném setkání slovenský pr ezident řekl, že americký prezident si všiml pozitivních výsledků Slovenska, o cenil je, ale všiml si i takových problémů ve vnitropolitické oblasti, které s e dotýkají dalšího demorkatického vývoje a upevňovávní principů právního státu , zabezepčování svobody tisku a individuální svobody. Podle pracovníka Bílého domu, který si nepřál být jmenován, v rozhovoru s M. Kováčem prezident USA dek laroval vlastní neutrální postoj ve slovenském vnitropolitickém boji. Tyto str anické boje však podle Clintona přerůstají v něco, co ohrožuje demokratické pr incipy na Slovensku.

* * *

Ekonomika

Po devíti měsících se sešla v Praze Rada Celní unie ČR a SR. Ministr průmyslu a obchodu ČR Vladimír Dlouhý a ministr hospodářství SR Ján Tucký se dohodli na další činnosti celní unie, informuje deník PRAVDA z 21. října. Jednání, jak s e zdá, posunulo věc o něco dopředu. Ministři financí ČR a SR podepsali po skon čení zasedání smlouvu o vzájemné spolupráci a pomoci v oblasti cla. Znamená to ulehčení cestovního styku, přepravy zboží přes hranice. Obě strany po jednání vyjádřili spokojenost a jak řekl ministr Tucký, celní unie vytváří lepší podm ínky na podnikání v obou zemích a přispívá k rozvoji vzájemného obchodu. Její zrušení bylo proto pro obě strany nežádoucí. Další jednání rady celní unie je sice naplánované na leden 1996 ale ministři se dohodli, že se sejdou ještě pře d koncem tohoto roku.

* * *

Nad některými ekonomickými rozdíly mezi českou republikou a slovenskou republi kou se zamýšlí úvodník Národní obrody z 21. října. Mimo jiného konstatuje: " P orovnání s ekonomickými ukazateli nejlépe odhalila míru obětí, které přinesli slováci na oltář své samostatnosti. Nezaměstnanost vzrostla téměř o třetinu a devalvací koruny se snížila hodnota naší práce i národního majetku o 10%. Česk ý rozpočet je od rozdělení federace stále přebytkový (v tomto roce o 10 miliar d), slovenský se končí každoročně s minimálně 20 miliónovým schodkem. Schodky jsou dluhy, spolu se zahraničními půjčkami budeme mít na nový rok 1996 deficit ve výši 123 miliard korun, čím se bezmála vyrovnají s celoročními rozpočtovým i příjmy. Oproti evidentnímu oživení výroby bude tato schodková politika pokra čovat i v budoucím roce, takže zadluženost státu se zvýší o dalších 27 miliard korun".

* * *

Sociální sféra

Koncem září evidovali pracovní úřady na Slovensku 336023 uchazečů o zaměstnání ( o 2 820 osob méně než v předcházejícím měsíci), přičemž míra nezaměstnanost i dosáhla 13,21% (v srpnu o 0.11% vyšší). Nejvyšší nezaměstnanost v září měli okresy: Rimavská Sobota - 25,39%, Rožňava - 21,73%, Michalovce - 20,40%, nejni žší: Bratislava - město - 5,36%, Trenčín - 5,95%, Bratislava - venkov - 7,66%. Hmotné zabezpečení pobíralo 84 414 osob (o 6 051 víc než v srpnu). Z celkovéh o počtu nezaměstnaných tvořili občané se změněnou pracovní schopností 7,2%, že ny 52.4% a absolventi škol 19,8%. Úřady práce registrovaly koncem září 16 328 volných míst - na každé připadalo 21 uchazečů o zaměstnání. Pozn.autor. - Podo týkám, že současná koalice, která tak ráda dělá z Čechů nepřátele Slovenska, b y si měla porovnat poměr Slováků pracujících v Čechách s poměrem Čechů, pracuj ících na Slovensku a položit si otázku, co když ti "zlí" Češi by si místo Slov áků sehnali levnější pracovní sílu? O kolik by se potom zvýšila nezaměstnanost na Slovensku?

* * *

Slovensko v zahraničí

Deník Národní obroda z 21. října probírá názory anglické diplomacie a deníku D er Standard na Slovensko. Podle anglických zdrojů západní investoři mají stálé obavy tu investovat. Taktéž je znepokojují změny, které mečiarova vláda uděla la v tomto roce v privatizačních zákonech. Znepokojení vyvolává i situace na ú seku masmédií, na ovládnutí kterých podniká slovenská vláda řadu personálních a jiných kroků.

Šéf slovenské tajné služby Ivan Lexa se svými pokusy zmařit vyšetřování únosu prezidentova syna se stává pomalu ale jistě pro Vl. Mečiara přítěží. Premiérov i začínají škodit i jeho útoky na prezidenta Kováča, píší rakouské noviny Der Standard. Je však otázka, jestli je Mečiar ještě natolik silný, aby se mohl Le xy zbavit. Slovenští politici a novináři už delší čas tuší, že Mečiar a Lexa t oho na sebe vědí tolik, že pád jednoho z nich by znamenal i pád druhého. Přípa d Kováč zabezepčil Slovensku opět mezinárodní publicitu, žel však jen zápornou . Bratislavská vláda na to reaguje osvědčeným způsobem: tvrdí, že zahraniční k ruhy spoluprací se slovenskou opozicí usilují o "mezinárodní likvidaci Slovens ka.

* * *

I oproti už více méně otevřeným signálům nejenom vlivných zahraničních kruhů a le i popředních masmédií o postupné likvidaci demokracie na Slovensku současná koalice to považuje stále za nějaké osočování Slovenska. Podle nich naše opoz ice za pomoci těchto kruhůby chtěla vyvolat na Slovensku nový Balkán. Jak je v idět, jsme znovu ve stádiu, když vítěz voleb HZDS v duchu komunistických metod prosazuje princip - Kdo má moc, musí mít i pravdu.

Vladimír PAVLÍK