--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Rokytna Milan
Název: Kdy mohou státní úředníci produkovat kvalitní peníze ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/043 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Kdy mohou státní úředníci prokudovat kvalitní peníze? V ekonomické teorii byl již v roce 1976 prací "Denatioralisation of M oney" Friedricha A Hayeka oživen zájem odborné obce o svobodné bankovnictví (f ree banking) a soukromé peníze (priváte money). Ve svém pozdějším díle "Právo, zákonodárství a svoboda" pan Hayek svůj názor na potřebu nestátních peněz for muluje takto:"...pro ústavu svobodného lidu by bylo podstatné zakotvit tento p rincip nějakou zvláštní kaluzilí, jako třeba: "Parlament nevydá žádný zákon om ezující komukoli právo držet, kupovat, prodávat nebo půjčovat jakýkoliv druh p eněz, který si zvolí, uzavírat v něm smlouvy nebo vynucovat si jejich plnní, k alkulovat nebo vést v něm své účty."

Jsou tedy dvě teorie peněz: a) kvalitní a hodnotné peníze může produk ovat a nabízet výlučně státní úřednitctvo

b) jakýkoliv druh peněz může produkovat a nabízet kdokoli, nechť si veřejnost svobodně vybere ty, které budou nejlépe sloužit jejím transakcím. V souvislosti s teoriemi by bylo asi vhodné si připomenou jeden ze zá kladních axiomů moderní vědy, a sice, ž vědecké teorie se nedají verifikovat, můžeme se pouze vytrvale snažit o jejich falzifikaci. Všechny lidské "pravdy" mohou být nakonec pouze nevyvratitelné omyly.

Domnívám se, že praktické testování teorie a) nás přesvědčuje o její nepravdivosti. Hyperinglační spirály ve státech, které provozují tuto teorii v e své ekonomické praxi jsou doufám dostatečným důkazem. Je racionální otestova t teorii

b) tato teorie byla provozována zřejmě po větší část existence lidstva, neboť Bank of England získala mírně omezený monopol na emisi bankovek až v roce 1694 a to proto, že se za to platilo, a ne proto, že by to bylo k obecnému prospěc hu.

Zdá se, že odpověď na otázku z titulku by mohla znít třeba takto: Stá tní úředníci mohou produkovat kvalitní peníze tehdy, budou-li vystavení konkur enci jiných-nestátních platidel.

Jak konstituovat nestátní peníze?

Modelem nám může být způsob vzniku současného platidla - koruny české . Tu emituje ČNB, která vznikla delimitací Československé státní banky. Bilanc e ČSSB, byla rozdělena mezi nově vzniklé subjekty - ČNB a NBS v poměru alikvót ním počtu obyvatel ČR a SR. Přidržíme-li se tohoto standartního modelu a požád áme-li ČNB a Poslaneckou sněmovnu Parlametu ČR o rozdělení bilance ČNB v poměr u 1 ku 10 mil., měli bychom získat solidní platformu pro konstituci vlastních peněz.

Kvalita a stabilní hodnota této soukromé měny by měla být dána tak tí m, že její množství zůstává konstatní. Nehrozí tudíž nějaké inflační trendy, n aopak v případě rozstoucí produktivity práce je možno s důvěrou očekávat trend y deflační.

Současné technické možnosti nám umožňují nabízet tyto peníze moderní formou prostřednictvím integrovaných platebně - inkasních karet jištěných osob ním kódem, tzv. PIN kódem, případně i jinak. Tím jsou tyto peníze prakticky ne zcizitelné. Je jisté, že lupiči nebudou těmito penězi nijak nadšeni, ale to by nám nemělo vadit.

Milan Rokytna