--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Mladý student
Název: Zakonspirovaní komunisté
Zdroj: NN Ročník........: 0005/043 Str.: 002
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ZAKONSPIROVANÍ KOMUNISTÉ Je úterý, dělá se uzávěrka našich novin, když se od Honzy Honnera dovídám , že pozítří bude v Brně pěkná ostuda. V době, kdy

se schyluje k uctění 77.výročí vzniku samostatného Československa si do Brna přijede dělat mítink Miroslav Štěpán.

Chci vědět přesnější informace. Na Úřadu městské části Brno střed o ničem nevědí. Také na Magistrátě města Brna neví nic. Honza někde zjistil, že se sc hůze Strany československých komunistů má uskutečnit v Orlovně v Tuřanech. Tuř anský starosta také neví nic.

Že by lidovci otvírali komunistům vrata dokořán ? Ale prý ta Orlovna patř í Sokolu - a to mne, odchovance Sokola, namíchlo ještě víc. Jdu po tom, volám do kanceláře Sokola Brno 1, sestra Procházková je z toho také "vedle". Dává mi číslo na Župu dra. Vaníčka a náčelnici Sokola Holásky. A dovídám se podrobnos ti k informacím od Honzy Honnera.

Soudruh ŠATNÝ Jiří, který chce vřele uvítat soudruha Štěpána, není náčeln íkem Sokola, ale byl náčelníkem ČSTV - Sokol Holásky. Budova, zvaná Orlovna, j e pořád majetkem bývalého ČSTV a ponechala si název SOKOL, čímž konkuruje skut ečné organizaci Sokol, která je součástí Sokolské župy dra. Vaníčka. Katolická beseda SVORNOST, které před vítězným pučem budova patřila, žádala navrácení m ajetku, ale restituce není dořešena. Restituci tvrdě brání soudruh Jiří Šatný, který také Sokolu dluží tělocvičné nářadí i nějaké plochy. Členové Sokola cho dí cvičit do školy.

Komunisté se tedy budou rojit v tzv. Orlovně, která má nápis Sokol. Se sk utečnými členy Orla a Sokola to však nemá nic společného. Karel Höfer Vzájemné soudružské pouto

V poslední době se v politických kruzích začíná stále více mluvit o postavě bý valého premiéra federální vlády Mariánu Čalfovi a jeho nových mocenských ambic ích. Pokusím se nastínit, proč tomu tak je. Před několika týdny se soudruh Hav el sešel se zástupci ČSSD Milošem Zemanem a Petrou Buzkovou na informačním poh ovoru. Z tohoto setkání vyšlo nic neříkající krátké komuniké. Mluvilo se zde p ředevším o tom, že osicální demokraté, pokud by vyhráli volby, nebudou následn ě vést tuto republiku směrem dozadu, nýbrž dopředu. Všichni účastníci se na se be usmívali a vše vypadalo přímo ideálně. Po několika dnech náhle nabídla ČSSD členství expremiérovi Čalfovi. Ten, aniž by tuto nabídku přijal, vyslovil v r ozhovoru pro Rudé právo myšlenku, že by se po volbách měl stát premiérem. Podi vná souhra náhod? Podle zpráv, které mám, to až tak podivně nevypadá. Preziden t Havel při jednání soudruhům z ČSSD navrhl, aby do strany přijali Mariána Čal fu, který by tomu byl ochoten a jako náhradu slíbil určité protislužby. O Mari ánu Čalfovi je známo, že před listopadem věrně sloužil rodné straně i SSSR, dá le působil na I. správě StB, podílel se na vzniku tzv. "pendrekového" zákona a pod. Je ale také známo, že ještě jako premiér ČSFR vždy patolízalsky plnil veš keré tužby s. Havla a byl jeho figurkou, takže pokud ho nyní Havel znovu cpe n a politické výsluní, snaží se tak ještě více upevnit své pozice. Závěrem je ještě třeba uvést, jaké protislužby měl s. Havel patrně na mysli. P ro příklad nemusíme chodit příliš daleko. 6. října odmítl podepsat novelu lust račního zákona a vrátil ji poslanecké sněmovně k přepracování. Že nechápete sp ojitosti? Vždyť to byli přece poslanci ČSSD, kteří iniciovali dopis prezidento vi, aby novelu nepodepisoval.

Závěrem lze tedy konstatovat, že s. Havel se patrně zalekl rozstoucích prefere ncí ČSSD a proto jim začíná nadbíhat. To svědčí jen a jen o tom, že prezident ČR mění názory podle toho, jak se mu to hodí a je ostudou celého našeho národa , že ho stále trpíme v nejvyšší funkci.

Mladý student Technická poznámka

Pan V. Valenta v NN 41, strana 24 má námitky, že jsem pro rak. uh. če ské zajatce v carském Rusku použil slovo "podléči" místo "plenniki". V mravním rozhorčení bývalého šéfa rak. uh. špionáže nad chováním českých zajtců v rusk ém zajetí toto slovo, ruské, je přímo použito: "Ihr Varhalten gegen ihre gefan gengen Kameraden anderen Nationäten und gegenüber den Russen trug ihnen bald i n Ru31and den Spitznamen "Podletzi", niederträchtige, treulose Kerl, ein und r ussische Offiziere konnten sich manchmal nicht enthalten, sie anzuspecken, wen n sie ihre Verräterei gar zu arg zur Sachu trugen." /