--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Damm P.
Název: Temelínská rizika
Zdroj: NN Ročník........: 0005/044 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Temelínská rizika Před rozhodnutím české vlády o dostavbě dvou reaktorů JE Temelín předložil jí počátkem roku 1993 ministr Dlouhý důvěrnou zprávu svého Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) hodnotící tehdejší stav v zajišťování výstavby této jaderné el ektrárny. Zpráva především nezakrytě prezentovala snahu (tendenci) ministerský ch úředníků a zřejmě i ČEZ (podklady a užívané formulace) dostavět Temelín za každou cenu. Mimo jiné byla zaměřena i na velmi podrobné analýzu a konstatován í rizik, která by mohla vážn ovlivnit dostavění JE Temelín její uvedení do pro vozu.

Dnes, z odstupu více než dvou let a s uvážením potíží, které tuto stavbu již d elší dobu provázejí (kvalita výstavby, odklady termínů dokončení, zvyšování in vestičních nákladů, problémy se zajišťováním dokumentace, včetně předprovozní bezpečnostní zprávy - měla být k dispozici před více než rokem ad.) nebude nez ajímavé tato rizika znovu připomenout. Většina z nich není ve vyspělých zemích vůbec rizikem, ale právě naopak dílčím cílem, resp. milníkem na cestě ke skut ečné "rovnováze" a trvale udržitelnému životu Nic naplat, "jiný kraj, jiný mra v". Budeme ještě dlouho výrazně jiní než ti, kterým se v energetice daří? Naši zkoušené spolčnosti by velmi prospělo bezodkladné využití jejich zkušeností. Podmínkou rozvoje společnosti je nesporně efektivní získávání energie s maximá lním využitím dnes ještě stále převažujících neobnovitelných primárních zdrojů . Cesty není třebahledat, existují a jsou známé. Jen je třeba po nich jít, pře vzít rozumné a pak smysluplně hospodařit a hlavně šetřit.

Jaká tedy byla rizika dostavby JE Temelín počátkem roku 1993? Uvedu postatná b ez delšího komentování, ke kterému může snadno svádět celá řada nehorázností u vedená v materiálu MPO. Český čtenář je dnes již tak vyspělý, že si obrázek o "morálce" těch, kteří podklady připravili, ale i těch, kteří rozhodli, jak roz hodli, udělá sám. Nebude to obtížné.

Především bylo za riziko, jak jinak, označen nedostatek finančních prostředků s příčinami jako nesprávný psotup v rozvoji průmyslu (pokračující expanse), vy soký objem rozpracovaných akcí, pokles tržeb vyplývající z poklesu spotřeby en ergie, rozpor mezi celkovými náklady na výrobu elektřiny a její maoobchodní ce nou. Zmíněný stav stále trvá a umožňuje současnou zvyšující se spotřebu elektř iny. Je-li tato trvale masivně dotována z peněz naší společnosti a je-li tedy téměř "zadarmo", kdo by odolal. Vždyť zavedení např. přímotopného vytápění je tak snadné a zatím bezkonkurenčně levné, pohodlné a komfortní. Co na tom, že k omíny kouří jinde, že kolem Dukovan již dávno není životní prostředí jaké býva lo. Na mém dvorečku je přece číslo. A víc mně nemusí zajímat. Čtyřicetiletou " výchovu" národa v tomto směru nelze jen tak odepsat nebo, chcete-li, smazat. T akoví, bohužel, jsme.

Velmi významným rizikem pro zprovoznění JE Temelín je dle zprávy MPO odpor veř ejného mínění zaměřený proti velkým projektům, zejména proti novým jaderným zd rojům s příčinami jako jsou nedůvěra ve velké centrálně řízené organizace zása dně ignorující mínění veřejnosti, nedůvěra vůči ČEZu jako jednomu z velkých zn ečisťovatelů ovzduší a jako provozovateli jaderných elektráren vybudovaných po dle sovětského projektu, odpor různých aktivit (Greenpeace) a negativní histor ické zkušenosti se sovětskou jadernou technikou vůbec.

Za rizikovou situaci pro dostavbu JE Temelín byl dále považován rozpad současn é monopolní struktury energetiky s příčinami jako tlaky v parlamentech a ve vl ádách na rozbití monopolů v energetice a podpora decentralizované energetiky n ěkterými zahraničními organizacemi, ale i uvnitř rezortu.

Za zmínku stojí i rizika dramatických zvatů ve vývoji spotřeby elektřiny, přeb ytku nebo nedostatku odsířených zdrojů elektřiny avýrazný nárust výkonu zdrojů dodavatelů mimo energetiku, zde s příčinami v zájmu zahraničních investorů a dostatek sdružených prostředků v průmyslových závodech, pdopra vlády pro lokál ní zdroje energie včetně obnovitelných a pro jejich výraznou diverzifikaci, ko nkurenční vlivy a hledání nárhadních zdrojů výroby pro využití vlastních zdroj ů a dokonce i programy využití odpadních surovin k výrobě energie. Až drasticky upřímně vyjmenované příčiny tohoto druhu rizika hrozícího JE Tele mlín svědč o bezohledném postoji těch, kteří stále prosazují tak zranitelnou a značně nákladnou makroeneretiku a zejména pak všestranně riskantní energetiku jadernou. Zmíněná rizika totiž představují to, co je ve vyspělém světě v souč asné době jednoznačně prosazováno jako rozumné, šetrné k životnímu prostředí, efektivní a tedy optimální. Naštěstí pro naši společnost se řada tehdejších ob avných očekávání (rizik) pomalu mění ve skutečnost. Již se nabízejí podnikové zdroje elektřiny a je jen otázkou času, kdy se se svojí nabídkou elektřiny pro sadí (vstup do rozvodných sítí, event. vybudování vlastních, např. TŽ Třinec a další). Navrdory zatím velmi nevýhodným podmínkám roste u nás počet malých vo dních elektráren, větrných elektráren a především se začíná využívat náš "pokl ad" biomasa. využití moderních technologií a kogenerační výroba energie (elekt řina a teplo současně) je v případě nových zdrojů již samozřejmostí. Budoucí k onkurence hrozí. Dobrý hospodář musí tuto skutečnost vzít bezpodmínečně v úvah u.

Dalšími riziky jsou pdole zprávy MPO zpřísnění zákona o ochraně ovzduší v nevh odné době (neuvěřitelné), ochranářská politika české vlády ve vztahu k těžbě u hlí. To zatím rozhodně nehrozí - koncepce české energetiky je dosud výrazně pr ojaderná. Zde jsou pozoruhodné dvě z uvedených příčin totiž přijetí nových nor emv západní Evropě a snaha ČR vstoupit do ES a před vstupem docílit normy ES. Nechce se věřit, co vše, jinde uznávané jako rozumné, může být rizikem pro dos tavbu JE Temelín.

Co však rozhodně stojí z materiálu MPO ještě za uvedení jsou příčiny rizik záv ažného zdržení v postupu výstavby JE Temelín, včetně rizik jejího zastavení. Z de se zmiňuje sporná kvalita projektů, nejistoty v postojích vládních představ itelů a to bez ohledu na skutečnost, že existují projaderná usnesení obou vlád , evidentní signály o negativních psotojích okolní veřejnosti, jejíž silný odp or vyvolá ještě před spuštěním referendum a to zamítne zprovoznění JE Temelín, neodstranitelné odlišnosti projektu od běžných západních zvyklostí, přímo neo hrožující bezpečnost, ale představují stálé riziko požadavků na trvalé odstave ní drahé jaderné elektrárny Na kolik by potom přišla jedna MWh elektřiny vyráb ěné v českých elektrárnách? Pozor! Platit budeme všichni.

Za další vznamná rizika byla tehdy ještě považována nutnost zpracování projekt u likvidace elektrárny před jejím spuštěním, nutnost zpracování projektu likvi dace elektrárny před zprovozněním, nutnost průkazu jak bude naloženo s vyhořel ým palivem ještě pořed spuštěním elektrárny (neuvěřitelné), vývoj poptávny bud e mnohem nižší než minimální předpověď. V závěru této kapitoly materiálu MPO j e pokyn k rozpracování i varianty zajištění výroby elektřiny bez JE Temelín. V yjmenovaná rizika se již tehdy zdála jistě významná. Dnes již nabývají konkrét ních podob. Neplňují se.

Čtenář, nechť laskavě posoud, která z rizik dostavba JE Temelín se již uplatňu jí a která se uplatňovat začínají. Myslím, že těch prvních je již celá řada to do dokončení 1. reaktoru JE Temelín chybí nejméně dva roky. Kde je např. již před rokem ohlašovaná půjčka přes 350 miliónů dolarů garantovaná EXIM bankou? Nevytváří se konkurence, ať ČEZ chce nebo nechce? Nepoklesne odběr elektřiny p o jejím zdražení? (Rozhodně se s ní dá topit). Neuplatňují se modernít echnolo gie, opatření k úsporám energie a kogenerační způsob výroby energie? Nedochází k diverzifikaci zdrojů, k rozvoji využívání obnovitelných zdrojů, růstu nabíd ky podnikové elektřiny, snahám dovézt levnější energii ze zahraničí atd.? Nevi ditelná ruka trhu (a rozumu) již zasahuje. Konec megalomanie a neuvěřitelného plýtvání v Čechách se nezadržitelně a se stále se zrychlujícím tempem blíží. K aždé urychlení tohoto procesu vznamně šetří naše kapsy. Napomáhejme mu! P. Damm, Tábor