--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/044 Str.: 001
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE Politická scéna České republiky je nadále poněkud "ve varu", a zdá se, že k př edpokládané předzimní "ospalosti" má dosti daleko. Což je vidět především u sk andálů a afér, jež nejenže nekončí, ale naopak nabývají na intenzitě či přibýv ají nové. Pokračují i kontroverzní diskuze z minula, například o zmíněném už n ávrhu tiskového zákona. Nezanedbatelnou se jeví taktéž znovu propuknuvší disha rmonie v názorech na zahraničně politické aktivity ústavních činitelů mezi pre sidentem, premiérem a ministrem zahraničí. Anebo sílící "předvolební" propagan da pohrobků někdejších komunistů či obdobně laděné přestřelky uvnitř koalice. Roste též aktivita Sládkovců, což už tradičně bylo vidět při oslavách státního svátku v sobotu 28. října na pražském Václavském náměstí, kde naopak Občansko u demokratickou stranu vidět nebylo vůbec. Ostatně, sociální demokraty taky mo c ne a koaliční partnery jakbysmet...

V úterý 24. října ekonomičtí ministři jednali o jednom z nejožehavějších probl émů posledních dvou let, o placení školného na vysokých školách. Zavrhli původ ně navrhovaný "symbolický" poplatek ve výši kolem pěti tisíc korun a doporučil i vybírat na vysokých školách od příštího studijního roku pět až dvacet procen t průměrných nákladů na výuku, tedy v hodnotě pěti až dvaceti tisíc korun ročn ě na studenta. "Vláda potvrdila nemožnost ústupu od školného, " řekl po rozhod nutí ekonomických ministrů premiér Václav KLAUS a odpověděl tak na spekulace, že několik měsíců před volbami nebude k zavedení poplatků dostatek politické v ůle. Zároveň zdůraznil, že i když bude finanční spoluúčast na nákladech škol " malá", nesmí být jen symbolická, protože pak by ztratila motivační smysl. Stud enti si však prý mohou na studium půjčit u bank a stát bude jejich úvěr garant ovat. (A jak onen krok odůvodňuje činitel nanejvýš odpovědný, tedy ministr ško lství Ivan PILIP? "Podíl studentů na nákladech vysokoškolského studia připoušt ějí i mnohá doporučení Evropské unie, která pravidelně klade na sociální důsle dky zcela mimořádný důraz." Inu, dost svérázný přístup vlády, jež tvrdí, že vz dělání je investice do budoucna závislá pouze na studentovi, nikoliv však na s tátu: Zřejmě vzdělaný národ není u nás zapotřebí. Mimochodem, vzhledem ke špat nému stavu školství, bude státní rozpočet na vysoké školy o toto školné snížen , nebo peníze získané poplatky ministerstvo investuje na zlepšení úrovně výuky a vybavenosti vysokých škol? Tuto otázku zatím nikdo nepoložil, ač je důležit á...)

* * *

O den později, ve středu, zasedala také vláda, která mimo jiné schválila věcný záměr zákona o odpadech. Jak uvedl později premiér Václav Klaus, půjde o záko n modernější, který by měl být liberálnější tam, kde odpady životní prostředí neohrožují, a naopak přísnější v případech, kde životní prostředí poškozují. N ení však prý možné výrobcům přikazovat, kolik odpadu mohou produkovat: Jeho mi nimalizace je zájmem producentů, jilikož ti jsou povinni se o následnou likvid aci odpadu postarat, dodal předseda vlády. Mimo to pak ještě kabinet projednal převod některých správních činností z policejních útvarů do pravomoci okresní ch úřadů. Jde například o úsek hlášení a evidence pobytu občanů, vydávání obča nských průkazů a odbor cizineckých a pasových agent. Jak premiér zdůraznil, jd e především o zcivilnění těchto činností: "Domnívám se, že tato změna bude v o bčanském měřítku přivítána..." Zapomněl však už jaksi dodat, že se vlastně nic nemění, protože okresní úřady patří pod pravomoc ministerstva vnitra, jehož j sou součástí...

(Týž den, tedy 25. října, projednával mandátový a imunitní výbor Parlamentu no velu tzv. zákona o střetu zájmů, jež by měla veřejným funkcionářům ukládat pov innost oznamovat příslušným orgánům informace o ekonomických aktivitách nejen svých, ale i blízkých osob. Poslanci se dohodli, že informace o blízkých osobá ch by však nesměly být zveřejňovány, usnesení, kterým by návrh doporučili přij mout či odmítnout, ale raději "šalamounsky" nepřijali...)

ČESKÉ AFÉRY A SKANDÁLY

Jak jsme již uvedli na začátku, je jich přehršle: Staré neubývají, resp. jejic h konec je v nedohlednu, naopak ty nové rostou, jak houby po dešti. Například, velmi slibně se rozvíjí aféra kolem podvodů při provozování sázkové hry "Nová šance", zařazené do populárního programu TV BINGO NOVA. Ke třem obviněným tot iž minulý týden přibyl další, podvody se zatím odhadují už na deset miliónů ko run, navíc se objevilo podezření, že na některých aktivitách spojených právě s TV BINGO NOVA profituje i sama komerční televizní stanice NOVA, která to zatí m odmítá a tvrdí, že s tím nemá, s výjimkou vysílacího času, nic společného. Ú spěšně však "graduje" také skandál s "nesolventností" České banky, jež byla nu cena koncem minulého týdne zastavit převody kont svých klientů a uzavřít všech ny pobočky. Některé menší peněžní ústavy, například "Haná", nabídly převod poh ledávek na sebe, ovšem za patřičně "mastnou" kompenzaci. Mimo to se proslýchá, že v České bance dosud vykonávají rozhodující vliv "pověřenci" jistých ne zro vna čistých aktivit z východu, tedy z Ruska a pobaltských republik. (A konečně do třetice, rýsuje se další "malér", tentokrát pro změnu u Plzeňské banky. Její představenstvo pro "podivné" transakce, údajně skupování padesáti procentních podílů ve většině investičních kupónových fondů, už bylo před posl edním víkendem odvoláno mimořádnou valnou hromadou, řádná valná hromada má v t omto týdnu rozhodnout, co dál: Pikantní ovšem je, že majoritním vlastníkem akc ií téhle banky je jeden z našich největších a nejsolidnějších peněžních ústavů , Česká pojišťovna...)

* * *

Zajímavé "vyústění" má ovšem i aféra spojená se zásahem speciálních policejníc h jednotek v pražské restauraci U holubů, který proběhl letos v létě. Odvolaný ředitel inspekce ministerstva vnitra Vladimír NECHANICKÝ označil čtyři vysoké činitele vnitra a policejního ředitelství za podezřelé, státní zástupce pro P rahu 7 Karel BRÜCKLER z toho vyjmul náměstka ministra vnitra Martina FENDRYCHA a zástupce policejního presidenta Jana ZÁTORSKÉHO, obvinění potvrdil u zbývaj ících dvou důstojníků, provádějících zásah, policejní vyšetřovatel pak před ně kolika dny obvinění oněch dvou posledních odložil úplně. Že by pod vlivem mini stra vnitra Jana RUMLA, který předminulý týden projevil "značnou nespokojenost " s rozhodnutím státního zástupce a dokonce prohlašoval, že Brückler a Nechani cký jsou domluveni? Pravdu se zřejmě nedovíme, stejně tak jako v případě vyšet řování causy podvodů bratří Helbigových, jíž policejní vyšetřovatel prohlásil za "přísně tajnou". Možná proto, že celá záležitost je úzce napojena na minist erstvo vnitra, pražské policejní ředitelství a neblaze proslulého Petra ČERMÁK A, někdejšího federálního ministra vnitra a výkonného místopředsedu ODS, dnes "úspěšného country zpěváka.

(Do této rubriky ale patří i jisté pikantnosti, byť trošku jiného charakteru. Například bylo minulý týden oznámeno, že "neznámý" zloděj se pokusil vykrást " chalupu" premiérovy manželky Lydie KLAUSOVÉ. Prý bezůspěšně, byl vyrušen...Nao pak předseda republikánů Miroslav SLÁDEK, který se opakovaně nedostavuje coby obviněný k soudu, běhá vesele na svobodě, protože soudce odmítl pro maření sou dního jednání na něj uvalit vazbu. Měl tak učinit do pátku 27. října, tím by v šak ohrozil Sládkův exhbicionismus v sobotu na pražském Staroměstském náměstí, tak raději neučinil nic... A ještě jedna pikantérie související s anonymními telefonáty, oznamujícími uložení bomby: Tenhle "zvyk" se už rozšířil i na hoke jové stadióny, zatím do Brna a Plzně, pochopitelně při rozehratých utkáních. K dy dojde na fotbal, ví Bůh...)

STRANY A HNUTÍ: JAK DÁL?

Zdá se, že aktivita neutuchá ani v této sféře našeho politického života. Stran y zbrojí a připravují se pomalu, ale jistě, k budoucím předvolebním střetům. T řeba taková sociální demokracie, která už přetáhla do svých řad nejednoho posl ance - turistu - z jiných politických subjektů, oznámila posílení o někdejšího předsedy Zelených Jaroslava VLČKA: Vzhledem ke zkušenostem coby někdejšího "k ancléře" českého expremiéra Petra PITHARTA má být prý využit jako stínový mini str vnitra či stínový ředitel Bezpečnostní informační služby. Jak bude pak vyu žita část předsednictva Zelených, která prý přestoupila s ním, oficiální zdroj e pražského lidového domu nesdělují. Naopak, do nedávna sociální demokrat a po té "nezařazený", současný předseda parlamentní komise pro kontrolu BIS, poslan ec DOUBRAVA, vstoupil do Občanské demokratické strany.

(Vedle "přetahování" se však stále častěji objevuje také "hádání". Zejména v k oalici, v opozici naopak probleskují prvky spíše "sebepochvalné". V prvém příp adě toho budiž příkladem klání Občanská demokratická aliance versus Občanská d emokratická strana. Jan KALVODA kritizuje o předminulém víkendu na celostátní konferenci ODA ostatní "spoluvládní" partnery, tedy hlavně ODS, z neplnění něk terých ustanovení koaličního programu, Václav KLAUS to začátkem předešlého týd ne považuje za nefér a "ránu pod pás". Kalvoda tvrdí, že Klause pozval na konf erenci, Klaus říká opak. Což je dost pikantní a pro eventuální povolební další soužití koalice spíše riskantní. Rozpory se totiž stále více projevují také u vnitř Občanské demokratické strany. Potvrdil například v pátek 27. října Václa v Klaus při své brněnské návštěvě tamní oblastní rady ODS: Přestože tenhle str anický orgán schválil coby hlavního lídra do parlamentních voleb současného př edsedu Poslanecké sněmovny Milana UHDEHO, premiér ho nechce a snaží se Uhdeho přesunout na druhou kolej, jako "superlídra, do Senátu.

* * *

Přes to přes všecko se zdá, že občany rozpad koalice zatím nijak nestraší. Pod le říjnového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění pouze osm procent responentů považuje vnitrokoaliční spory za natolik vážné, že by mohly vést k rozpadu koalice: Ve srovnání s předešlým rokem to znamená zvýšení o tři procen ta. Nejvíce občanů, jichž bylo stejně jako loni 40 procent, se domnívá, že roz pory mezi jednotlivými koaličními stranami jsou sice vážné, ale strany se nako nec dohodnou. Dalších 29 procent dotázaných naopak nehodnotí situaci v koalici coby vážnou, obdobné neshody jsou podle nich normální v každé demokracii: Zbý vající čtyři procenta si zase nyslí, že tyto rozpory neexistují a všechno si v ymášlejí novináři sami...

(A nakonec ještě pár perliček. Například ze soboty 28. října, kdy president re publiky Václav Havel udělil in memoriam meziválečnému politikovi a význačnému členu tehdejší sociální demokracie Antonínu HAMPLOVI vysoké státní vyznamenání . Na což Miloš ZEMAN reagoval slovy, že to chápe coby "uznání historické konti nuity sociální demokracie jako nejstarší politické strany, která vždy v kritic kých dobách stavěla zájmy státu nad zájmy partijní..." Takže, vyznamenání nedo stal Hampl, ale dnešní sociální demokracie, dává nám najevo Miloš Zeman. Stejn ě tak místopředseda komunistů Miloslav RANSDORF při příležitosti položení květ in u hrobu prvního československého presidenta Tomáše Garrigua Masaryka oznámi l, že "Masaryk byl nesporně levicový člověk..." a komunistický tisk za první r epubliky velice želel odchodu prvního presidenta jak z funkce, tak i jeho úmrt í. Asi přitom pan Ransdorf nečetl Malou československou encyklopedii z roku 19 86, podle níž KSČ od svého založení "vedla zápas s Masarykovými ideologickými a politickými postoji, odhalujíc jejich třídní podstatu, a rozhodně vystupoval a proti vytváření legend kolem Masarykovy osobnosti a jeho historické úlohy... " A třetí zajímavost? Liberální strana národně sociální, která se bude v prosi nci slučovat s Dienstbierovými Svobodnými demokraty, splyne zřejmě v nejbližší době se Stranou přátel piva...)

Z DOMÁCÍ POLITICKÉ SCÉNY

Vyvrcholením minulého týdne byl bezesporu 28. říjen, státní svátek České repub liky. Poprvé po třech letech po rozdělení federace například president Václav Havel uděloval státní vyznamenání: Což je, bez ohledu na to, kdo je vlastně ob držel, dost velký úspěch. Ceremoniálu na Hradě se zúčastnili nejvyšší političt í představitelé premiér Václav Klaus, předseda Parlamentu Milan Uhde, ministři , poslanci... Stejně tak odpoledního slavnostního představení Smetanovy Libuše . Naopak, věnce u sochy svatého Václava na Václavském náměstí v Praze položili pouze president s pražským primátorem Janem KOUKALEM, zástupci lidovců, Občan ské demokratické aliance, sociálních demokratů a Svobodných demokratů, premiér Václav Klaus a jeho Občanská demokratická strana se nijak neobtěžovali. Inu, většina z čelných funkcionářů dnešní vedoucí "státostrany" nemá s odbojem prot i komunismu nic společného, tak proč by se k soše svatého Václava obtěžovali. A křesťanští demokraté pod šéfovstvím Ivana PILIPA už jsou de facto součástí O DS, tak se přece nemohou Václavu Klausovi protivit...

(Ostatně v době, kdy se stále více prohlubují rozpory právě mezi Občanskou dem okratickou stranou a presidentem Václavem Havlem, to není nic divného. Tak tře ba na vzpomínaném už mimořádném Valném shromáždění Havel začátkem minulého týd ne pozval na oficiální návštěvu České republiky Jásira ARAFATA, premiér však o stře "vystartuje", že o tom jako nic nevěděl a že s tím pozváním nesouhlasí: A to přesto, že ono pozvání bylo konzultováno s ministrem zahraničí Josefem Zie lencem. Havel v New Yorku při stejné příležitosti a ve stejné době prohlásil, že je ostudou světového společenství, že Tchaj wan dosud není členem OSN, Klau s, tentokrát i ze Zielencem, protestují. Havel konstatuje, že vojenské jednotk y České republiky by se měly zúčastnit mírových operací v Bosně pod velením NA TO, ale na vlastní náklady, Klaus se diví a říká, že pokud to bude stát moc pe něz, tak je neuvolní... Ale, vezměme premiérovy "podivnosti" i z druhé strany: Stejně tak se totiž Václav Klaus diví, že mu před budovou předsednictva vlády ve středu 25. října demonstrují vedoucí představitelé romských organizací z c elé republiky. A je prý trochu smutný z toho, že nedostal informaci o tom, kdo že to před "barákem" demonstruje. "Kdybych tušil, že jsou to předsedové romsk ých organizací z celé republiky, určitě bych se s nimi setkal... byla to chyba koordinace...")

* * *

Tento týden také vrcholí aktivita lékařů, která, pokud se nic mimořádného nest ane, by měla od středy 1. listopadu přejít snad v neomezenou stávku. Úsilí nov ého ministra zdravotnictví Jana STRÁSKÉHO, které vynakládá už od svého jmenová ní do funkce zhruba před měsícem, je tedy, zdá se, zbytečné: Lékařský odborový klub vedený MUDr. Davidem RATHEM na stávce trvá, a to i přesto, že drtivá vět šina lékařů, zdravotníků a veřejnosti, i když s požadavky lékařů souhlasí, je proti ní. Zdá se, že sebevědomí pana doktora Ratha je nezměrné. A možná dokonc e stouplo ještě víc, když byl "kýmsi" oficiálně pozván na recepci do pražského Hradu při příležitosti státního svátku.

(A když už jsme u těch oslav 28. října, tak při té příležitosti jsme zase po d louhé době přivítali v Praze naše někdejší "slavné" občany, dnes slavné pro zm ěnu za hranicemi. Například režiséra Miloše FORMANA, spisovatele Milana KUNDER U, herce Jana TŘÍSKU, vdovu po Jiřím VOSKOVCI. Nejen přivítali, ale dokonce js me jim dali i vyznamenání...)

NĚCO ZE STATISTICKÝCH ÚDAJŮ

Jak již bylo řečeno výše, událostí tohoto týdne bude zřejmě stávka lékařů: Pod le průzkumů, které si interně provedla Česká lékařská komora mezi 1200 lékaři, zmíněnou stávku organizovanou Lékařským odborovým klubem jednoznačně podporuj e pouze osm procent lékařů, 25 procent ji jednoznačně odmítá a 49, 6 procenta by se pro ni vyslovilo jen v případě, že nebude poškozeno zdraví pacientů. (A jak se dívají občané České republiky na Organizaci spojených národů, která minulý týden slavila své 5O. výročí? Institut pro výzkum veřejného mínění uved l, že víc než polovina z dotázaných, tedy 58 procent, považuje přínos OSN ke s polupráci různých zemí za významný. K zachování míru ve světě přispívá OSN pod le 54 procent responentů, dvě třetiny, přesně 66 procent, se domnívají, že úča st České republiky na akcích jednotek OSN přispívá k prestiži naší země v zahr aničí, 18 procent je opačného názoru, 16 procent nedovede otázku posoudit. Pod le 31 procent obyvatel se OSN má především soustředit na řešení válečných konf liktů a 26 procent lidí jí přisuzuje rozhodující úlohu při zachování světového míru, 6 procent se pak domnívá, že prioritou OSN má být komunikace mezi národ y, stejný počet je toho názoru, že by se měla věnovat spíše pomoci rozvojovým zemím...)

* * *

V této souvislosti se jeví coby zajímavý ještě jeden průzkum. Uskutečnil ho op ět Institut pro výzkum veřejného mínění a týká se toho, co si naši občané mysl í o pohledu cizinců na Českou republiku. Podle 37 procent dotázaných zahraničn í návštěvníci vidí tuto zemi "ani zvlášť příznivě, ani zvlášť nepříznivě". Dal ších 28 procent míní, že cizinci vnímají Českou republiku a její obyvatele spí še příznivě, podle 22 procent spíše nepříznivě a 13 procent neví. V zahraničí pak podle 36 procent našich občanů vnímají Čechy a Moravu "ani zvlášť příznivě , ani zvlášť nepříznivě", 26 procent si myslí, že jsme za hranicemi bráni spíš e příznivě, 20 procent tvrdí opak a 18 procent neví...

------------------------------------------------------------ Redakce Necenzurovaných novin pro své čtenáře komentuje

------------------------------------------------------------ VIKTOR KOŽENÝ ZAHAJUJE OFENZÍVU

Ta zpráva, která se objevila začátkem minulého týdne ve všech sdělovacích pros tředcích, byla v podstatě nevinná: Harvardské investiční fondy, tedy přesněji jejich šéf Viktor Kožený, prodali americkému průmyslníku Danielu Dingmanovi se dm menšinových podílů ve významných českých podnicích: Všechny údajně za 140 m iliónů dolarů, a prý se souhlasem české vlády. Podle britských Financial Times a amerického listu Wall Street Journal jde o Plzeňský Prazdroj, Sklo union Te plice, Českou námořní plavbu, Sepap Štětí, Biocel Paskov, Pražskou teplárensko u společnost a snad také Podnik výpočetní techniky. Informace z burzy potvrzuj í, že jde o podniky silně ziskové a s velkou perspektivou do budoucna. (Jistě, nic zvláštního, řekl by čtenář neznalý faktů. A ta jsou dost překvapiv á. Totiž Viktor Kožený u zmíněných podniků okamžitě dokoupil na pražské burze stejný počet akcií, které právě prodal Danielu Dingmanovi, jinak stoprocentním u vlastníku firmy Stratton Investments, členu správní rady společnosti Ford a presidentu Fisher Scientifie International, a uzavřel s ním dohodu o společném hlasování ve správních radách a na valných hromadách. Čili jinak řečeno, oba pánové onou transakcí získávají v těchto společnostech většinový, a tudíž rozh odující vliv...)

* * *

Možná i na tom by nebylo nic špatného, kdyby... Kdyby tady nebylo pár maličkos tí, které vypadají dost "podivně". Harvardské investiční fvondy totiž nemají s ídlo v České republice, ale, stejně jako citovaná společnost Daniela Dingmana, na Bahamských ostrovech. Takže, další majetek nejméně v hodnotě 2 x 140 milió nů dolarů už je mimo dosah naší země. Navíc akcie, pocházející z kupónové priv atizace, nebyly určeny pro zahraničního zájemce. A vůbec už ne v takových podn icích jako je například Plzeňský Prazdroj, o němž ještě nedávno vláda prohlašo vala, že patří do tzv. "rodinného stříbra", kde si hodlá ponechat rozhodující vliv. Ostatně, stejně významný z hlediska tisku je však také třeba Sepap Štětí coby největší výrobce novinového papíru.

(Zdá se, že "strategické záměry" Viktora Koženého, či toho, kdo za ním ve skut ečnosti stojí, se začínají naplňovat. Prvně do zahraničí Kožený, pak firma, a nakonec akcie a kapitál. A pro jistotu, České republice se do budoucna vyhneme , že pane Kožený. Víme přece proč. Mimochodem, jen tak pro informaci: Plzeňský Prazdroj měl v posledních 12 měsících zisk 3 miliardy 190 miliónů korun, Sepa p Štětí 606 miliónů 600 tisíc korun, Pražská teplárenská společnost 215 milión ů 300 tisíc korun, Sklo Union Teplice 134 miliónů sto tisíc korun... Dost peně z, ne? Inu, Viktor Kožený zahajuje ofenzívu, na jejímž počátku stál někdejší f ederální ministr vnitra a výkonný místopředseda ODS Petr Čermák. Kdo bude stát na konci? A kdo je vlastně Viktor Kožený?

(dvoustránku domácích událostí připravil)

Jiří F. PILOUS