--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hošek Vilém
Název: Referendum ohrožuje pořádky Absurdistánu
Zdroj: NN Ročník........: 0005/044 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Referendum ohrožuje pořádky Absurdistánu

Vážená redakce NN. Ve vašich novinách č.43/1995 jste vyzvali čtenáře k vyjádře ní názoru na přímou demokracii. Dovolil bych si, jako autor materiálu o prvcíc h přímé demokracie v politickém systému Německa, zveřejněném v NN 41/95, vyjád řit se k českému zákonu o místním referendu v jeho aktuální podobě (otištěné v NN č.43/95, str.5). Zákon v této formě se podle mého názoru a praktických zku šeností hodí spíš jako návod na pěstování bojlerů, (zcela v duchu nehynoucího díla Milouše Jakeše) než jako logislativní podklad pro možnost uspořádání skut ečného referenda. Již ş 11 zákona 298/1992 Sb. o místním referendu, jež určuje počet podpisů potřebných k prosazení referenda (pohybující se mezi 30% ve ves nicích a 6% ve velkoměstech), možnost provedení referenda prakticky vylučuje. Tento počet totiž představuje dvoj- až trojnásobek počtu podpisů, který je zap otřebí k prosazení referenda ve srovnání s normálními demokratickými státy, kd e referenda jsou běžnou součástí správy věcí veřejných.

V části zákona, která se zabývá konkrétními prováděcími mechanismy referenda ( ş70 - 90) jsou pasáže, kterým chybí jakákoliv logika a jednoznačnost použitých definic.

Smysl všelidového hlasování (referenda) spočívá totiž v tom, že dává občanům m ožnost aktivně spolupracovat či korigovat rozhodnutí zastupitelstva v záležito stech, které se občanů, podle jejich názoru, přímo dotýkají. V ş 72/1 zákona o místním referendu se ukládá obecní radě, aby uvedla přesné znění otázky, kter á má být referendem rozhodnuta. Většinou však referendum rozhoduje o záležitos tech, které se nedají zformulovat do jedné věty. Proto by bylo vhodnější, kdyb y otázka zněla např. Výstavba stadionu: 1. souhlasím s návrhem místního zastup itelství. 2. souhlasím s návrhem iniciativní skupiny " Šance pro loučku ". Jin ak totiž účelovou manipulací s formulací kladené otázky může být vážně narušen a objektivita rozhodování. V ş 72/2 se praví, že rozhodnutí o vyhlášení refere nda a odůvodnění navrhovatele bude zveřejněno způsobem v místě obvyklým. Pod t ím se dá rozumět cokoliv. Např. pověření místních klepen či hospodářského, aby to napsal na deklíky pod pivo. Oznámení o konání referenda a volební lístky b y měly být zasílány poštou stejně jako při komunálních volbách. Zajímavý je i ş 74/2, podle něhož obecní rada vyhlásí referendum a zároveň upozorní na to, ž e se vykonání rozhodnutí některých otázek navzájem vylučuje ( tohle převzali z ákonodárci nejspíše z Kocourkova). V ş75/2 je zase vydána možnost zkrácení lhů t, stanovených zákonem, v případě konání referenda mimo rámec voleb a to přimě řeným způsobem (přiměřeným podle chuti obecní rady?). Podle ş 84/1 je rozhodnu tí referenda platné pouze při účasti 25% oprávněných voličů, z nichž musí nadp oloviční většina hlasovat pro vítězné rozhodnutí. Takže podle tohoto zákona mů že platit výsledek, pro nějž se vyslovilo 12,51% obyvatel, avšak výsledek, pro který se vyslovilo 24,99% obyvatelstva (nenaplnění počtu, potřebného pro účas t v referendu, aby mohl být výsledek platný) by byl považován za neplatný. Pod le takovýchto pravidel jsou zahrnuti do počtů proti výsledku referenda i ti, k teří se jakýchkoliv voleb nikdy neučastní.

V ş 84/2 se praví, že pro referendum, v němž se rozhoduje o sloučení či rozděl ení obce, je potřebná účast více jak 50% voličů, přičemž k rozdělení státu sta čilo 101 poslanců prognostikovy a 76 poslanců z boxerovy řady. Stížnosti na postup volební komise podle ş 88/2 rozhoduje obecní rada. Pokud d ojde k odvolání stěžovatele proti jejímu rozhodnutí, rozhoduje obecní zastupit elstvo. V komisích při referendu je jeden zástupce iniciativy, která referendu m iniciovala, zbytek je jmenovám obecní radou. Takže při stížnosti na postup k omise při referendu je vlastně rozhodováno samo o sobě (svých lidech). Na výsl edek takovéto stížnosti tipovací kanceláře tipy neberou.

Paragraf 90/2 dává okresnímu úřadu možnost rozhodnutí referenda pozastavit a p ředat konečné rozhodnutí poslance sněmovně, jež může výsledek všelidového hlas ování zrušit. Nejlepší ukázka demokratičnosti zastupitelské demokracie v praxi . Stačí jeden amiciozní předseda okresního úřadu, který se před mocnými, kteří ho dosadili do funkce vytáhne tím, že rozhodnutí referenda prostřednictvím pa rlamentu, kontrolovaného nejsilnějšími mocenskými skupinami (a kterému není ze zákona určen termín k rozhodnutí), v případě ohrožení některých mocenských zá jmů, zablokuje. Snad jen v Absurdistánu rozhoduje nejvyšší legislativní orgán státu (parlament) o záležitostech místního charakteru, které jsou v civilizova ném světě v kompetenci justičních orgánů (soudů) patřičného stupně. Co říct na závěr. Zákony podobné kvality, jako je český zákon o místním refere ndu, by měly být tištěny na daleko měkčím papíře, aby byly alespoň k něčemu po užitelné.

Vilém Hošek

politolog

Universita Mnichov, SNR

Kdo ze čtenářů Necenzurovaných novin má zájem prorazit informační a jiné barié ry a dostat se k autentickým materiálům, týkajících se problematiky přímé demo kracie (zatím bohužel jen v němčině), může si o mě napsat do ústředí vítězné o bčanské iniciativy " Více demokracie v Bavorsku" (viz. N.N. č.41/95). Adresa: Mehr Demokratie in Bayern, Fritz Berne Strasse 1, 81241 Munchen, SRN, tel.(0049 89) 821 17 74, fax: 821 11 76

Nejzajímavější z jejich obsáhlé nabídky: 1. Časopis pro přímou demokracii (Zeitschrift fur Directe Demokratie). Zašlou zdarma.

2. Videokazeta s filmem o přímé demokracii " Demokracie, to jsem já). Videokas sette " Demokratie, das bin ich". Cena 40 DM.

3. Kniha " Demokracie místní, modely a instrumenty (Demokratie vor Ort - Model le und Instrumente..."). 240 stran, 12 DM.

4. Brožura " Uvedení do přímé demokracie " ( " Einfuhrung in die Direkte Demok ratie ". (Cena 3 DM):

5. Kniha " Přímá demokracie ve Výmarské republice ". 164 stran, cena 29 DM. A mnoho dalších.

Pozvánka redakce.

Vážení čtenáři Necenzurovaných novin. Protože je nás málo a naše síly jsou omezené, rádi bychom vás poprosili o spolupráci při obstarávání těchto materi álů a zejména o překlad jejich nejdůležitějších pasáží. Ty bychom chtěli postu pně přetiskovat v NN, aby se s ideami přímé demokracie mohlo seznámit co nejví ce našich občanů. Pokud budeme čekat, až tuto práci za nás udělá všemocná tele vize nebo rozhlas, popř. celostátní deníky, to vše pevně pod kontrolou moci, k terá nám vládne, nedočkáme se nikdy. Čím dřív se smíříme se skutečností, že co si sami v oblasti správy svých vlastních záležitostí neuděláme, nevybojujeme, nevyvzdorujeme na moci, to že mít nebudeme, tím lépe pro nás a naše děti.