--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Represivní a justiční složky: stejné nebo horší než za totáče ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/045 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Represivní a justiční složky : Stejné anebo horší než za "totáče" ?

Před časem bylo na stránkách NN přislíbeno, že se budeme snažit informovat, př ípadně poučit čtenáře, aby se nešťastnou shodou okolností nestali dalšími obět mi represivních zásahů policistů. Vzhledem k velkému množství změn v Trestním řádu, Zákoně o Policii ČR, Zákoně o Městských či Obecních policiích, bude v NN vycházet dlouho již slibovaná "Kuchařka pro styk občana s policií" až od ledn a příštího roku. Tento časový posun od původního slibovaného záměru byl způsob en výše uvedenými změnami a "kuchařka" bude bohužel i nadále ochuzena o doposu d neexistující "Zákon o silničním provozu". Důsledky této absence, která je od 31. 12.1991 v rozporu se závaznými pokyny ústavních zákonů jsou stále citelně ji znát na narůstající nehodovosti.

Není třeba komentovat skutečnost, že dodnes nebyl nikdo ze zodpovědných státní ch činitelů schopen vypracovat a předložit ke schválení Sněmovně ČNR a následn ě Parlamentu ČR tuto nezbytnou zákonnou normu, která je nadále v rozporu s Úst avou ČR nahrazována jakousi vyhláškou FMV ČSSR z roku 1988.

Obsah "kuchařky" bude sestávat z citací ústavních a právních norem naší republ iky (včetně mezinárodně platných smluv a listin, k jejichž dodržování se náš s tát zavázal) , v nichž jsou zcela jasně vymezeny práva a povinnosti občana a p olicistů. Bude pochopitelně doplněna některými zadokumentovanými konkrétními p řípady, při nichž došlo k zásadním pochybení ze strany represivních složek. NEZBYTNÝCH PÁR SLOV ÚVODEM

Než se dostaneme k samotnému návodu "jak nepřijít k úrazu při styku s veřejným činitelem" několik ohlédnutí zpátky do dob, kdy zde vládl totalitní koministi cký režim. Ten na obranu a ochranu svých zájmů vytvořil represivní složku sest avenou z veřejných činitelů, jež nesla libozvučný název - "Sbor národní bezpeč nosti" (SNB). Jaký význam mělo slůvko "národní", obsažené v názvu represivní s ložky posoudí nejlépe pamětníci praktik "sboru", který přinášel pro společnost v mnoha případech "ne - bezpečnost".

Nebezpečnost této složky, sdružující desítky tisíc veřejných činitelů, se nejc itelněji projevovala v průběhu monstrózních akcích, při nichž byla vyhlašována různá "MBO" (mimořádná bezpečnostní opatření), jejichž obětí se vždy stal jen a pouze občan. Většinou pak občan, projevující veřejně svůj nesouhlas s total itním režimem, s nímž se občas "svezl" i občan zvědavě přihlížející nebo zcela náhodně kolemjdoucí. "Balšaja těchnika" nerozeznala bohužel, anebo naštěstí r ozdíl mezi masou lidských těl (demonstrujícími a čumily), stejně jako dlouhé o buchy, v rukou velmi často zfetovaných a opilých, straně a vládě otrocky oddan ých veřejných činitelů.

VEŘEJNÝ ČINITEL, ANEB KDO JE VÍC ?

Přišlo toužebně očekávané období politických změn - listopad 1989. Na náměstíc h velkých, menších a nejmenších měst jsme si po dlouhé dny a týdny slibovali l ásku a volali jsme bez jakékoliv nápovědy lidsky krásná a přitažlivě podmanivá slova - SVOBODA a DEMOKRACIE.

V průběhu euforistického údobí byly vyslovovány první sliby, ve kterých mimo m arky za "pět kaček" bylo ústy "vítězů" slibováno ještě "navzájem se milujícím" a svobodným občánkům, že v nově se tvořící demokratické společnosti nebude ni kdy místo pro represivní praktiky totalitní moci.

Smutně listuji dokumenty nezvykle krásného, stejně tak i nezvykle krátkého údo bí naší všemilující a všeodpouštějící miniéry a prolistovávám se až do nepříli š povzbudivé přítomnosti. Tragikomedii zobrazující sametovou éru s jejím nádec hem abstraktnosti kterou by nedokázal stvořit ani William Shakespeare, se poda řilo vymodelovat několika velkohubým speakerům, kteří zcela zapomněli na to co říkali a slibovali nejen v průběhu posledních pěti let, ale i co proklamovali a slibovali předevčírem a včera.

Nezapomněli však, jaksi mimo rozsah svých prohlášení, na "nezbytný" nadčlověčí titul tzv. "veřejného činitele", jímž po vzoru svých předchůdců zajistili tém ěř absolutní moc pro své staronové nohsledy, vesměs etablující se z předlistop adové represivní a justiční garnitury.

Titulem veřejného činitele je nadále v našem demokratůrsko - demagogickém záko nodárství chráněna "pečlivě vybraná osoba" a to dokonce i před slovní nevolí p řípadných "nespokojenců". Mezi širokým funkčním pojmem chráněných osob je obro vský prostor pro škálu různých "loajálních" a všehoschopných státních úředníků , pro něž je stejně jako za "totáče" klasifikován myslící občan, jako nepřítel číslo "1".

Lákavý nadčlověčí titul "veřejný činitel" se zalíbil i jeho novým obhájcům ze řad tzv. disentu a další rozličné škály předlistopadových režimních odpůrců, k teří vesměs zcela zapomněli na to, co je za "totáče" až nesnesitelně s.... . DODNES PLATNÝ ZÁKON - ZMETEK

Na jaře roku 1992, byl přijat Českou národní radou zákon o Policii ČR, označov aný koalicí a opozicí shodně jako zmetek. Zmetkem byl a k potěše zainteresovan ých dlouho ještě zřejmě bude. Důvodů jeho zmetkovitosti je hned několik. Jední m z nich je, že byl upečen v kuchyních právně-legislativních "borců" z tak "pr ofláknutých" institucí, jakými bylo nechvalně známé federální a české minister stvo vnitra. Jeho osazenstvo se nezměnilo až na malé nepodstatné vyjímky ani p o rozpadu federace, kdy máme ministerstvo pouze jedno.

Přesto že byl, zákon o Policii ČR prohlášen za zmetek okamžitě po nezbytném sc hválení ČNR samotnými tehdejšími koaličními a opozičními poslanci, nenašel se doposud nikdo, kdo by se pokusil tento paskvil nahradit kvalitním zákonem, kte rý by dával na jedné straně široký prostor policistům v boji proti kriminalitě , a na straně druhé chránil občana před policejní zvůlí.

Kupodivu, namísto vypracování nového kvalitního zákona o Policii ČR jsme svědk y toho, jak jsou z ministerstva vnitra do parlamentní sněmovny předkládány stá le nové a nové novely zmiňovaného zákona. Nadále jsou neustále zvyšovány pouze pravomoci policejních složek, pod záminkou boje s kriminalitou, dokonce i jak éhosi obecního či městského policejního polotovaru a to vše zcela neskrývaně n a úkor a v neprospěch občana. Svědčí o tom skutečnost, že obětmi policejních z ásahů, se až na malé vyjímky stávají doposud převážně ti občané, kteří nejenže se nedopouštějí přestoupení zákonů, ale naopak jsou trestnou činností různých zločineckých uskupení vesměs ohrožováni.

Vinu za tento stav nenesou pochopitelně obyčejní výkonní policisté, kteří se t éměř každodenně potýkají s obecnou i organizovanou kriminalitou, pro něž je dn ešní neutěšený stav bezpečnostní situace obrovským zklamáním. Jsou totiž stejn ě jako za "totáče" nadále vystavováni nesmyslnými rozkazy do situací, ve který ch se ti déle sloužící slušní a morálně čistí nechtěli nikdy opakovaně ocitnou t a jejichž cílem je opět zcela nesmyslná demonstrace represivní síly a moci. Pro nové policisty, nastoupivší po listopadu 1989 je toto poznání vesměs důvod em k odchodu z policie.

KRUHOVÝ HON NA OBČANA

Opět jsou totiž, stejně jako v nepříliš vzdálené a nepříliš lichotivé minulost i, vyhlašovány rozsáhlé bezpečnostní akce, které nelze nazvat jinak, než jako "KRUHOVÝ HON NA OBČANA".

Dokladem toho jsou nesmyslné akce spojené s "buzerací" a nezákonostmi, odehráv ajícími se dlouhodobě v pražských ulicích. Na ně jsou, stejně jako za "totáče" nasazovány pražské i mimopražské policejní složky a jejich výsledky jsou přím o skandální. Dokázaly totiž odčerpat stamiliónové částky z vnitráckého rozpočt u na pokrytí nákladů těchto novodobých "MBO", přičemž jejich efektivita je tém ěř nulová a které dnes scházejí na základní odměňování policistů - výplaty. Postačí pro ilustraci porovnat počty policistů, zúčastňujících se "bezpečnostn ích" akcí a počet kontrolovaných osob při nich, s oznamovaným faktorem jejich cíle, jímž mají být kriminální živly. Zatímco policistů a kontrolovaných osob je vždy na každé straně kolem patnásti set, zadržených potencionálních pachate lů je maximálně třicet. Z tohoto počtu pak zůstane zajištěn maximálně jeden až dva pachatelé, jimž lze prokázat spáchání trestného skutku. Není těžké spočít at, kolik tento velice chabý výsledek monstrózní "bezpečnostní" akce společnos t stojí. Podle mých soukromých výpočtů se jedná o částku 3,5 miliónu korun, vy naložených na zajištění jednoho pachatele, v průběhu jednotlivé pražské přehlí dky represivní moci. Jsem přesvědčen, že se od skutečnosti svým odhadem nijak významně nevzdaluji. Podle informací z jiných míst republiky, není Praha jedin ým vytypovaným místem novodobých demonstrativních přehlídek moci. Po tomto zjištění si zřejmě položíte otázku, která mne stále vrtá hlavou : Pro č se vlastně tyto nesmyslné, tzv. "bezpečnostní" akce vyhlašují, když jejich e fektivita je tak mizivá? Odpovědí se nabízí několik.

Přikloním se však k té, podle níž se zřejmě jedná o pouhopouhou demonstraci sí ly - fenomén, který má část převážně déle sloužících policistů v sobě hluboce zakořeněn ještě z dob totality. Diametrálně obrovský rozdíl mezi počtem kontro lovaných osob a zajištěných pachatelů svědčí o propojení některých policistů s organizovaným zločinem, neboť o probíhajících novodobých "MBO" jsou po polici stech právě zločinci nejlépe informovanou skupinou.

Není pochyb o tom, že téměř všechny osoby, které byly při těchto "MBO" bezdůvo dně kontrolovány, vyjma nepatrného množství zadržených a zajištěných pachatelů trestné činnosti, se staly obětí zvůle policejních složek, které při svých zá sazích zcela nepochybně porušily platné zákony.

O tom všem se čtenář NN dozví pravděpodobně v lednu příštího roku, tedy až po konečném zpracování slibované "kuchařky", na jejíž konečné podobě pracuje spol ečně se mnou několik právníků, které stejně jako mně a vás trápí dosavadní neu těšený, stále se zhoršující vztah mezi občanem a složkami, které by se ze záko na měli starat o jeho bezpečnost.

Přemysl Vachalovský