--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/047 Str.: 001
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE Předvolební kongres Občanské demokratické strany a tzv. "slučovací" konference Křesťanské demokratické strany a KAN s ODS, to jsou nejdůležitější události m inulého týdne. Tedy pomineme-li ovšem "setkání" předsedy Lékařského odborového klubu MUDr. Davida Ratha s presidentem Václavem Havlem a pod jeho "údajným" v livem přerušenou administrativní stávku lékařů. Za zmínku však stojí i jiné vě ci: Například podpis smlouvy ze zahraničními investory do petrochemického prům yslu či středeční zasedání vlády a jí schválený návrh nového vysokoškolského z ákona. Nebo jednání branně bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny o rozpočt u Bezpečnostní informační služby, kde indiskrecí poslance za KDU-ČSL Pavla Sev ery pronikly na veřejnost zajímavé informace o financování tzv. telefonních od poslechů. A nelze zapomenout ani na naše "české" aféry, třeba zrovna na tu s b ankami, konkrétně s Českou a Plzeňskou resp. na úsměvnou story slovenského pre miéra Vladimíra Mečiara o tom, že Česká republika dluží jeho zemi část jakéhos i federálního, blíže nespecifikovatelného "diamantového" pokladu... Nebývalou porornost veřejnosti vzbudilo zasedání vlády ze středy 15. listopadu , kde se projednával a schvaloval hlavně návrh zákona o vysokém školství. A pr oč onen velký zájem? Šlo totiž především o zavedení tzv. institutu školného, k teré se má se začít platit už od příštího akademického roku v závislosti na vý ši státního příspěvku na jednoho studenta: Z celkové roční částky bude orienta čně činit 5 až 25 procent, tedy od 2500 do 12.500 korun na hlavu. Aby se prý z amezilo sociální diferenciaci v přístupu ke studiu, rozhodla se vláda "údajně" být garantem nově zaváděných půjček na školné pro sociálně slabé studenty, př ičemž záruku hodlá poskytovat pouze na půjčky, nikoliv na úroky z nich. Navíc půjčky začnou studenti splácet až rok po skončení studia, lhůta splátek se rov ná době trvání studia. Kde však na to při nástupních platech, sahajících hlubo ko pod celostátní průměr, budou brát, nikdo zatím neřekl.

(Dalším bodem návrhu nového vysokoškolského zákona je rozdělení studijního pro gramu na nižší čili bakalářské, magisterské a doktorské. Pro zavedení uvedenýc h programů ovšem škola musí v budoucnu záskat akreditaci, kterou má udělovat a kreditační kolegium, tedy jakási komise ministerstva školství. Mimo to zákon p očítá také se zaváděním soukromých vysokých škol a se vznikem tzv. vysokoškols kých institutů, zaměřených však více na praktickou a méně na teoretickou výuku ...)

* * *

Na svém posledním zasedání však vláda rozhodla i o zvýšení částek životního mi nima s platností od 1. ledna 1996, a to přesně podle inflace, tedy o 8 procent : Jak uvedl premiér Václav KLAUS, má ono zvýšení představovat na příští rok ná klady v hodnotě 3,2 miliardy. Například na dítě do 6 let dosáhne částky 1320 k orun (dosud 1230), od 6 do 10 let 1460 (1360), od 10 do 15 let 1730 (1620), od 15 do 25 let 1900 (1780) a u ostatních 1800 korun (dosud 1680). Na domácnost s jednou osobou pak životní minimum bude činit 860 korun (dosud 760), se dvěma osobami 1130 (1000), se 3 nebo čtyřmi osobami 1400 (1240) a s pěti nebo více osobami 1580 korun (dosud 1400 korun).

(Konečně, týž den vláda také schválila návrh na sjednání smlouvy mezi republik ami Českou a Slovenskou o společných státních hranicích: Podle ní se délka hra nic z dosavadních 285 zkrátí na 251 kilometrů, přičemž například sporná osada Sidonie připadne České republice, naopak lokalita osady U Sabotů Slovensku. Ti , co nebudou chtít žít v rámci této úpravy hranic na Slovensku, mohou se přest ěhovat a mají prý dostat od státu jakýsi finanční příspěvek. Předseda vlády Vá vlav Klaus se při té příležitosti vyjádřil vstřícně i k nedávné iniciativě Meč iarovy vlády k vypořádání majetku bývalé federace, podle které slovenský premi ér doporučil svým ministrům urychleně zahájit jednání o této otázce...) ČESKÉ AFÉRY A SKANDÁLY

Tahle oblast na scéně politické, ekonomické, a v mnoha případech též společens ké, nabývá kupodivu stále víc na aktuálnosti. Ba z hlediska zájmu veřejnosti č asto získává vrchu: Možná i proto, že afér spíš přibývá než naopak. Po té posl ední, kdy Fond národního majetku násilně obsadil Mrazírny Dýšina u Plzně, kter é před dvěma roky prodal Karlu PECHOVI (psali jsme o tom podrobněji na stejném místě v minulém čísle Necenzurovaných novin), se například objevil skandál no vý. Zmíněnému Fondu národního majetku "známý" podnikatel a někdejší fotbalový "mecenáš" Alexander KOMANICKÝ dosud nezaplatil téměř sto miliónů korun za odko upené firmy Stavoservis Praha a Grafické závody Velký Šenov, svým dalším věřit elům celkem dluží v řádu miliard korun, ví se to už dlouho, teprve teď však Fo nd podává návrh na vyhlášení konkursu: Jenomže, to už majetek de facto neexist uje žádný a Komanický se přes půl roku zdržuje mimo Českou republiku a zřejmě se vrátit v brzké době nehodlá.

(Pochopitelně, pokračování mají causy našich peněžních ústavů, přesněji České a Plzeňské banky. V prvním případě nejvyšší finanční instance, Česká národní b anka, v pátek 17. listopadu ohlásila, že České bance odebírá licenci. Podle dů věrných informací to znamená pro drobné a střední střadatele miliardové ztráty , protože zhruba pouze 500 miliónů korun je kryto pojištěním, ovšem jen na 80 procent. Česká národní banka nám však, stejně jako policie, dosud neřekla, jak k oněm miliardovým ztrátám došlo, kam se peníze poděly. Nikdo také zatím veře jnosti nesdělil, jak je možné, že bezpečnostní orgány dlouho nic nevěděly, jak éže to finance do banky proudí k "přepírání" a odkudže pocházejí. A druhá bank a, ta Plzeňská? Kolem ní se zase vytvořilo s pomocí Agrobanky dost "podivné" a "hlavně" podezřelé seskupení finančně mocenského rázu... Ale o tom později na jiném místě Necenzurovaných novin...)

* * *

Ostatní skandály či aféry je zbytečné dál rozebírat, píšeme o nich podrobně té měř každý týden. Takže jen připomeňme například tu s podvody kolem televizní h ry "Nová šance" z pořadu TV BINGO NOVA (nota bene firma, která celý pořad nedá vno koupila, už rovněž není česká, ale výlučně se zahraničním kapitálem...), d osud čekáme na dokončení případu podplácecí causy Jaroslava LIZNERA, stejně ta k nikdo neví, kdy začne odvolací proces tzv. RUMOVÉ AFÉRY, záležitost s "tajný mi" sklady ruských zbraní na území České republiky taktéž "usnula" na základě lakonického prohlášení policie a dalších bezpečnostních složek, že vše je pouz e německá "novinářská kachna" nafouknutá našimi sdělovacími prostředky. Nemluv ě už o vyšetřování kolem zásahu speciálních jednotek policie v pražské restaur ayci U holubů.

(Přesto však, nebo možná právě proto, taky ale máme senzaci novou: Bendův úřad pro vyšetřování zločinů komunismu v pátek 17. listopadu profesora Zdeňka MLYN ÁŘE, někdejšího tajemníka ÚV KSČ, pak "vědeckého" pracovníka, disidenta, chart isty a emigranta obvinil z vlastizrady. Údajně na základě výpovědi Vasila BILA KA, který měl potvrdit Mlynářovu účast na pokusech sestavit tzv. dělnicko roln ickou vládu po sovětské okupaci naší země ve dnech kolem 22. srpna 1968...) STRANY A HNUTÍ: JAK DÁL?

Zcela jistě můžeme konstatovat, že nejdůležitější události v tomto politickém spektru se seběhly o posledním víkendu. Tehdy totiž jednala v Hradci Královém na svém 6. kongresu Občanská demokratická strana a ve Svitavách na tzv. "slučo vacích" sjezdech s ODS Křesťanská demokratická strana a KAN. Ale, nejprve k to mu, co se dělo v Hradci Královém: Podle očitých svědků průběh kongresu nesl st opy spíš někdejších komunistických sjezdů "blahé" paměti. Téměř stoprocentní p odpora při volbě předsedy Václava KLAUSE a místopředsedů Jana STRÁSKÉHO, Josef a ZIELENCE a Jiřího VLACHA či výkonného místopředsedy Libora NOVÁKA ml. Pochop itelně stejná, až na jeden hlas rovněž stoprocentní, podpora sloučení ODS s Kř esťanskou demokratickou stranou. Unisimo suverénní projevy o tom, že sociálně demokratický předvolební program nemůže pozicemi Občanské demokratické strany v žádném případě jakkoliv otřást resp. ostře proklamativní až nudné výpady pro ti sociální demokracii. A konečně vyhlášení a drtivé schválení některých kandi dátů do senátních voleb: Například ministra hospodířství Karla DYBU, předsedy rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Tomáše JEŽKA či velvyslance České repu bliky na Slovensku Filipa ŠEDIVÉHO, pražského primátora Jana KOUKALA nebo gene rálního ředitele Komerční banky Richarda Salzmanna...

(Jistě, vyskytly se i menší zádrhele. Třeba rozhodnutí výkonné rady pražského oblastního sdružení ODS nestavět na kandidátky Senátu a Poslanecké sněmovny bý valé příslušníky Komunistické strany Československa. Ale také minirevoluce v s everních Čechách, kde neodsouhlasili kandidaturu do voleb určenou celostátním vedením, svrhli dosavadní výkonnou radu, zvolili novou a jmenovali si kandidát y do voleb vlastní. Problémy však byly i na kongresu: Například na jeho sobotn í odpolední část nebyl vpuštěn předseda KDU-ČSL Josef Lux, který tam měl proné st pozdravný projev. Prý neměl visačku s "modrým ptákem" a odmítl si ji připno ut na sako...)

* * *

Jinak se na zmíněném kongresu nestalo v podstatě nic. Taktéž vlastně bez překv apení se odbyl i sjezd Křesťanské demokratické strany ve Svitavách. Platforma na zachování strany vedená Pilipovým poradcem ing. Břetislavem GARGULÁKEM, už v sobotu, při hlasování o sloučení s ODS, prohrála a v neděli pak odešla ze sj ezdu s tím, že začne jednat o sloučení s Křesťanskou a demokratickou unií - ČS L. Předsedou KDS až do termínu sloučení, tj. do konce března 1996, se opět sta l ministr školství Ivan PILIP, jeho místopředsedy Václav BENDA, Miroslav Tyl a Jan Litomiský, Ivan Pilip navíc od neděle 19. listopadu zastává i funkci čtvr tého místopředsedy Občanské demokratické strany...

(To mnohem bouřlivější průběh měl tzv. "slučovací" sjezd KANu, který probíhal rovněž ve Svitavách, dokonce přímo naproti místu sněmování křesťansko demokrat ického. Ostatně, s KDS se právě KAN o posledním víkendu měl sloučit a vplynout tak společně s ní do Občanské demokratické strany. Kupodivu, nestalo se tak: Delegátí téměř dvoutřetinovou většinou slučovací smlouvu odmítli a rozhodli se pro další samostatnost. Což neuneslo stávající vedení a spolu s předsedou Emi lem DEJMKEM a několika dalšími delegáty jednání vzápětí opustili, aby za hodin u na to vstoupili do KDS. Zatím však nelze usoudit, co bude s oním zbytkem dál . Ví se pouze, že ve volbách kandidovat nebude, s kým se ale eventuálně v budo ucnu sloučí, jasno není...)

Z DOMÁCÍ POLITICKÉ SCÉNY

Vedle "překvapivě" přerušené "administrativní" stávky "státních" lékařů, o níž píšeme na jiném místě tohoto přehledu, se ústředním tématem minulého týdne st alo 6. výročí 17. listopadu 1989. Tedy, spíš se mělo stát, ale nestalo. Prostě , jaksi zapadlo v polozapomnění. Jistě, president Václav Havel položil v pátek 17. listopadu větší kytku (či menší věnec?) u pomníku svatého Václava v horní části Václavského náměstí v Praze. Stejně tak premiér Václav Klaus v čele del egace Občanské demokratické strany, vicepremiér a předseda Občanské demokratic ké aliance Jan KALVODA, ministr obrana Vilém HOLÁŇ se zástupci Křesťanské a de mokratické unie-ČSL či za sociální dcemokracii Miloš ZEMAN. "Odchází to do his torie. To je dobře, ne?" komentoval letošní téměř nulové oslavy 17. listopadu president Havel. "Je to prostě přelom našich životů a revoluce všeho, co jsme prožili a co prožíváme dnes", řekl naopak předseda vlády Klaus novinářům k tom uto výročí. A Miloš Zeman? "Cíle listopadu, pro které jsme šli do ulic, ještě zdaleka nebyly dosaženy, a proto je pro nás výzvou a závazkem i nyní k těmto c ílům směřovat..."

(Vyjádřili se však i jiní: Například komunisté, kteří odmítli položit květiny k soše svatého Václava s tím, že oslavovaný den, tedy 17. listopad 1989 patří k těm nejhorším, které mohly Československo kdy potkat... Nebo někdejší místop ředseda první polistopadové federální vlády za Občanské fórum a později lídr s ociální demokracie Valtr KOMÁREK, který prohlásil, že ho děsí, že mnozí z před stavitelů vládnoucích stran nehledají problémy, jež přineslo polistopadové ote vření se světu. A bývalý český premiér Petr PITHART zase uvedl, že polistopado vé vlády, kde mělo většinu Občanské hnutí, na rozdíl od Občanské demokratické strany dalo přednost přesnosti před rychlostí. "Proto jsme byli terčem kritiky těch netrpělivých, kterým se zdálo, že jiné než demokratické metody by byly ú činnější..." Ostatně, v pátek večer právě s někdejšími představiteli Občanskéh o fóra pořádal Václav Havel ve vile Amílie v Lánech "přátelské vzpomínkové set kání". Za účasti vedle už jmenovaného Petra Pitharta například také Martina PA LOUŠE, Michaela KOCÁBA, Petra UHLA, Pavla TIGRIDA, Jany PETROVÉ, Dany NĚMCOVÉ, studentů Martina MEJSTŘÍKA, Martina BENDY...)

* * *

Den před tím, tedy ve čtvrtek 16. listopadu, pak zasedal i branně bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny. A málem se skandálem: Projednával se totiž na příš tí rok rozpočet Bezpečnostní informační služby v navrhované výši 890 miliónů 5 84 tisíce korun a poslanec za lidovce Pavel SEVERA z něj coby z přísně tajného materiálu citoval jistá čísla. Třeba to, že na "prostorové odposlechy" (zřejm ě telefonů, pozn. autor) má být z onoho rozpočtu určeno na 10 miliónů korun. C ož byl "údajně" malér, protože ona informace se tak prý dostala "k nepovolaným uším", tedy na veřejnost. Takže místopředseda výboru a poslanec za Občanskou demokratickou stranu Tomáš FEJFAR hodlá dát podnět mandátovému a imunitnímu vý boru Poslanecké sněmovny, aby se výroky Pavla Severy zabýval a vyvodil z nich důsledky.

(Konečně, ve středu 15. listopadu byla v Praze podepsána hlavní smlouva se zah raničními ropnými společnostmi o jejich vstupu do českých rafinerií, která zar učuje české straně okamžité investice ve výši 173 miliónů dolarů a většinový p odíl na dobu nejméně příštích pěti let. Zahraniční ropné konsorcium - IOC - je ž tvoří britsko nizozemský SHELL, italský AGIP a americké CONOCO tak "údajně" mají svou účastí definitivně ukončit dohady o možném ruském vlivu ruských ropn ých společností, resp. mafií spojených s tímto druhem podnikání, na české rafi nerie... A ještě něco: Den poté Rada Českého rozhlasu navrhuje generálnímu řed iteli této veřejně právní mediální organizaci Vlastimilu JEŽKOVI odvolat šéfre daktora Radiožurnálu Alexandra PÍCHY: Prý proto, že tato absolutně nejposlecho vější a nejoblíbenější radiostanice v České republice se prý začíná "vymykat s chváleným stanovám Českého rozhlasu. Navíc by "údajně" Radiožurnál neměl být k onkurentem komerčních rozhlasových stanic. Inu, zdá se, že přílišná kritika vl ádnoucí garnituře začíná vadit i ve veřejně právním rozhlase...)

NĚCO ZE STATISTICKÝCH ÚDAJŮ

Jak už jsme psali minule, stále častěji se začínají objevovat ve sdělovacích p rostředcích statistické údaje, které mají přesvědčit občany tohoto státu, že s oučasná vládnoucí koalice je tím nejlepším řešením, jaké kdy existovalo či můž e do budoucna existovat. Například ve "vládním" TELEGRAFU z 15. listopadu se o bjevily výsledky przkumu týkající se životní úrovně. Provedl jej Institut pro výzkum veřejného mínění a dozvídáme se v něm, že plných 62 procent mladých lid í charakterizuje životní úroveň své domácnosti jako spíše dobrou, za velmi dob rou ji označilo 7 procent, za velmi špatnou pouze tři procenta: Dotazováni byl i responenti ve věku do 34 let, z nichž nejlépe hodnotí svou situaci svobodní (75 procent), následují pak vdané a ženatí (66 procent) a rodiny s dětmi (64 p rocent)...

(Statistická čísla se však také týkají současného stavu zdravotnictví a zejmén a lékáren. Tedy spíš situace, kdy lékárny vzhledem k tomu, že jim zdravotní po jišťovny neplatí za léky, jsou rozhodnuty nechat si za ně od klientů platit ho tově. Ale k oněm statistickým údajům: Řákají, že v roce 1985 byla celková spot řeba léčiv v České republice v hodnotě 4,64 miliardy korun, následující rok už 5 miliard, v roce 1990 se spotřebovala léčiv za 6,57 miliardy, v roce 1991 za 7,27 miliardy, o rok později za za 9,65 miliardy, v roce 1993 za 14,17 miliar dy, v roce 1004 za 21,32 miliardy a letos zatím za 25 miliard korun... Vezmeme -li pak v úvahu inflaci, zdá se za poslední dva roky spotřeba poněkud přehnaná . Anebo poněkud přehnané ceny za léky...)

------------------------------------------------------------ Redakce Necenzurovaných novin pro své čtenáře komentuje

------------------------------------------------------------ STÁVKA,RATH A POLITICKÁ KARIÉRA

Koncem minulého týdne Česká tisková kancelář a následně všechny sdělovací pros tředky přinesly "zdánlivě" senzační informaci: MUDr. David Rath, předseda Léka řského odborového klubu, se sešel s presidentem Václavem Havlem, a po téměř ho dinovém jednání mezi čtyřma očima pan předseda "rozhodl" nechat přerušit do ko nce listopadu tzv. "administrativní" stávku "lékařských odborářů". Údajně prot o, že vyslyšel "prosby" presidenta Havla směřující k morálnímu aspektu celého problámu a tím prý dal prostor ministerstvu zdravotnictví, resp. vládě, řešit svízelnou situaci v resortu. "Zlí jazykové" však tvrdí, že příčina byla poněku d jednodušší: Prostě, ve všech sdělovacích prostředcích tolik propagovaná stáv ka se minula předpokládaným účinkem a předseda lékařského odborového klubu MUD r. David Ráth hledal spíš důvod, se ctí "vycoufat" a tvířit se přitom jako vít ěz.

(A to přesto, že pár dní předtím prostřednictvím "svých lidí" de facto i de iu re tenhle pan doktor ovládl další důležitou profesní složku, Svaz lékařů. Míst opředseda Lékařského odborového klubu, MUDr. Pavel Horák, se totiž stal po "um ěle" vyvolané krizi předsedou zmíněného Svazu. Vedle personálního propojení je však tady zajímavý i jiný fakt: MUDr. Pavel Horák je spolupracovníkem MUDr. D avida Ratha, oba pracují na 3. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Takže tihle pánové už ovládají coby málem "rodinný klan" nejméně deset tisíc lékařů, což je zhruba polovina z těch, kteří pracují ve státní sféře. A nejméně jedna třetina všech lékařů z České republiky...)

* * *

Což samo o sobě by ještě nemuselo nic moc znamenat , kdyby... MUDr. David Rath se "podivným" způsobem neobjevil 28. října na recepci, pořádané presidentem V áclavem Havlem na pražském Hradě u příležitosti státního svátku naší republiky : A kdyby dodnes nikdo nedokázal sdělovacím prostředkům odpovědět na otázku, k do ho tam pozval a co tam vlastně dělal... Kdyby, těsně před zahájením stávky MUDr. David Rath celou záležitost "nekonzultoval" s předsedkyní Demokratické u nie Alenou Hromádkovou, nevystoupil na jedné z veřejných akcí této politické s trany a tato strana okamžitě poté nejméně o jedno procento nezvýšila své předv olební preference... Kdyby v průběhu stávky MUDr. David Rath "nekonzultoval" d ůvody a cíle "lékařskoodborářské revolty" také s předsedou Svobodných Demokrat ů Jiřím Dienstbierem a neradil se s ním o dalším postupu, a tato politická str ana rovněž znenadání nezvýšila své předvolební preference, teď už ale o 3 proc enta, čili na více než pět procent... Kdyby mnozí lidé od oněch Svobodných dem okratů, například právě zmíněný Jiří Dientsbier, nepatřili k nejbližším přátel ům presidenta Václava Havla...

(A hlavně: Kdyby v posledních dnech MUDr. David Rath otevřeně netvrdil, že pok ud by vstoupil do "velké politiky", tak jen v řadách citovaných dvou politický ch subjektů, čili Demokratické unie nebo Svobodných demokratů. Vezmeme-li tedy v úvahu výše uvedené, stávka už potom nevypadá coby akce na podporu oprávněný ch požadavků lekařů či coby výraz kritiky situace ve zdravotnictví obecně, ale spíše lze o ní hovořit z hlediska osobních ambicí MUDr. Davida Ratha. Prostě, jde zřejmě o snahu ovládnout postupně celou lékařskou obec, připomenout se ši roké občanské veřejnosti populistickými hesly, a možná se na tomto výsluní své st "do vyšších společensko politických sfér"... Což se v odborářských sférách nestává poprvé, ani naposled. A protože seriózní politické strany se od MUDr. Davida Ratha distancovaly, nezbývalo nic jiného než zkusit to tekhle...) (dvoustránku domácích aktualit připravil)

Jiří F. PILOUS