--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Mašita Karel
Název: Zákony platí pro každého ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/047 Str.: 004
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Zákony platí pro každého (?) Ačkoli už není známo, kdo vymyslel tenhle titulek, je to vcelku výstižná a pře dvídavá charakteristika jednoho článku deníku bývalého ÚV KSČ Rudé Právo z jar a roku 1987. O Jazzové sekci, kterou bolševický režim léta předtím likvidoval jen proto, že soustavně propagovala nekonformní umění. O té Jazzové sekci s př edsedou Karlem Srpem, jejíž tehdejší umělá kriminalizace kvůli údajně "hospodá řské kriminalitě" rozhýbala nejen československou kulturní veřejnost, ale i um ělce celého demokratického světa. Je to stejná Jazzová sekce, která od svého v zniku 30. října 1971 až dosud měla kolem 15 000 registrovaných členů a desetit isíce dalších příznivců a nadšených dobrovolných pomocníků. A je to tentýž Kar el Srp, který byl s dalšími svými kolegy ze Sekce v rámci této umělé kriminali zace uvězněn a později i odsouzen a který za toto své nezákonné uvěznění dosud ani nebyl řádně finančně odškodněn.

Vedoucím policejním vyšetřovatelem této "causy" byl už tenkrát nechvalně pro slulý kpt. Viktor Špirk; tomu ovšem "pomáhalo" několk set "příslušníků" VB a h lavně StB. Srpovým obhájcem byl tehdejší advokát JUDr. Otakar Motejl. Týž Mote jl, který předsedoval první vyšetřovací komisi masakru 17. listopadu 1989 v Pr aze na Národní třídě a který krátce poté získal funkci předsedy Nejvyššího sou du ČSSR, později ČSFR, nyní Nejvyššího soudu ČR. Takový "nejvyšší sudí" ovšem musí právo nejen znát, ale především ho také musí plně respektovat. Ustanovení ş 19, odst. 1 zákona č. 128/1990 Sb. o advokacii nařizuje advokátovi mlčet o věcech svého klienta, a to i když ho klient mlčenlivosti zprostil a tato mlčen livost klientu prospívá, a v odst. 3 říká, že advokát o svém klientovi musí ml čet i po skončení své advokátské činnosti - Srp Motejla mlčenlivosti nikdy nez prostil.

Celkem tři pravomocná soudní rozhodnutí ještě z let 1986 a 1987 říkají, že v "cause Jazzová sekce" k žádné vážné kriminalitě nikdy nedošlo, a jako "třešni čka na dortě" zde pak sedí rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR z jara 1991 o tom, ž e celá tato kauza byla od začátku nezákonná. A přesto Srpův advokát Motejl jak o "nejvyšší sudí" napsal a odeslal tvrzení o tom, že někdejší případ Jazzová s ekce byla závažná kriminalní věc, a hlavně že Špirk, nyní podplukovník, byl a je vynikající policejně vyšetřovatel a rozhodně ho podpořil pro další službu v e státních orgánech. Tedy: ignoroval celkem čtyři pravomocná soudní rozhodnutí , která jeho klienta pravomocně očistila (jako Srpův advokát ovšem sám žádal o zproštění obvinění v plném rozsahu) a zároveň velmi závažným způsobem porušil svoji zákonnou povinnost mlčenlivosti o věcech svého klienta. Navíc předchozí činnost Jazzové sekce "úředně" pomluvil. Analogicky je to stejné, jako kdyby např. lékař kdekomu vykládal o zdravotních potížích svého pacienta a navíc by o něm rozhlašoval, že je prašivý, nebo jako kdyby farář porušoval zpovědní taj emství a ještě by svého farníka udával kdejakému fízlovi. Lze se tedy divit to mu, že když se nyní Artforum - Jazzová sekce s předsedou Karlem Srpem o takové Motejlově svévůli dověděla, ihned vyzvala současného českého ministra vnitra Jana Rumla k okamžitému odvolání Špirka z vysoké policejní funkce a Motejla vy zvala k okamžitému odstoupení z funkce předsedy NS ČR? Zatímco Špirk už prý sá m nabídl svoje odstoupení, Motejl pro ČTK a v TV NOVA jen prohlásil, že nehodl á tyto "aktivity Jazzové sekce komentovat".

V jakém právním humusu to tedy žijeme, když takto vysoce postavený "právník" si tohle přes jasně podané důkazy vůbec dovolí říci pro miliony televizních d iváků? V jakém právním hnoji to tedy žijeme, když předseda zákonodárného sboru Milan Uhde rovněž v TV NOVA prohlásí, že Artforum - Jazzová sekce má sice vel mi vážné důkazy, ale že "pan doktor Motejl" je špičkový právník, kterého je tř eba si vážit? Zapomněl snad už tentýž Uhde, že ještě jako český ministr kultur y sám a opět naprosto protiprávně koncem roku 1990 téhož Srpa z jeho místa na ministerstvu kultury propustil, což vedlo k soudnímu sporu, který Srp vyhrál, ale ušlý výdělek mu nezaplatil osobně Uhde, nýbrž rozpočet ministerstva kultur y, tedy státní rozpočet - potažmo daňoví poplatníci? (A přitom opět v TV NOVA bez uzardění prohlásil, že si práce Jazzové sekce vždy velice vážil, že mu v d obách komunistické zvůle hodně duševně pomáhala.)

Pro koho zákony České republiky vlastně platí, ne-li pro pro soudce, které m á "nejvyšší sudí" Motejl reprezentovat? Jakým právem vlastně o této problemati ce veřejně blábolí jakýsi obskurní pisálek Jan Beneš, který v roce 1969 emigro val (nebo byl snad StB vysazen?) do klidného demokratického zahraničí, kde pak žil dvacet let a teď s oblibou moralizuje o tom, jak se kdo měl v tuzemském b olševickém režimu chovat? A proč se v letošních NN č. 45 vlastně k této věci n aprosto mimo její meritum vyjadřuje rovněž nějaká temná existence "P. V. Praha " a sprostě píše o lidech, o kterých zhola nic neví a o nichž proto sbírá info rmace velmi podezřelým způsobem?

Inu ano, je to tak. Stále žijeme v totalitním bezpráví, lépeřečeno v "Biafře práva", kde si kdekdo kdekoho veřejně a beztrestně pomlouvá. Kde jsou soudci natolik nezávislí, že už pro ně neexistují ani platné zákony - a zákonodárci t o klidně veřejně schvalují. Kde s jedinou výjimkou TV NOVA novináři nesmějí zv eřejňovat porušování zákonů (dokonce i v denících, které mají "právo" či "svob odné slovo" ve svých názvech) a kde si kdejaký psychicky narušený jedinec či a mbiciózní grafoman smí urážet člověka, který jen trvá na dodržování platných z ákonných norem a který i přes značnou nelibost soudců toto právo také dokáže p rosadit. A kde nota bene i předseda vlády Václav Klaus ignoruje svoji zákonnou povinnost odpovídat na dotazy občanů a ve své souběžné funkci koordinátora če ských zpravodajských služeb nechává tyto služby beztrestně řádit v diskreditac i bývalému i současnému režimu nepohodlných osob.

Karel Mašita Autor je volný novinář a

právní zástupce Artfora - Jazzové sekce

foto: Barbora Tomášová

(Poznámka autora:

Jestliže jsem dle "P. V. Praha" skutečně jenom "právníkem tzv. samozvaným, ni koli fundovaným juristou," pak je věru velmi burcujícím faktem to, že tento "s amozvaný jurista" prokáže a zveřejní tak závažné právní pochybení jedné z nejv yšších tuzemských právních autorit, k jakým se tak rád řadí právě předseda Nej vyššího soudu ČR JUDr. Otakar Motejl. Neboť jsem v prvé řadě novinář, mezi jeh ož základní povinnosti patří takovéto vážné věci zveřejňovat - ať už se to něk omu líbí, nebo ne.)

Artforum - Jazzová sekce, Valdštejnská 14, 118 00 Praha 1 telef. (02) 513 2560, fax (02) 53 51 74

Vážený pan předseda vlády ČR

Prof., ing. Václav Klaus, CSc.

koordinátor zpravodajských služeb v ČR

nábř. Eduarda Beneše, Praha 1

Praha 30. 10. 1995 věc: Žádost o vysvětlení a o zjednání nápravy

Vážený pane předsedo vlády!

Z titulu generálního zmocněnce Artfora - Jazzové sekce a po dnešní domluvě s předsedou této organizace panem Karlem Srpem si Vás jako hlavního koordinátor a zpravodajských služeb v České republice dovolujeme požádat, resp. vyzvat, ab yste nám neprodleně sdělil, z kterých informančních zdrojů Vám podřízené Minis terstvo vnitra (MV) ČR nebo Bezpečnostní a informační služba (BIS) ČR poskytuj í soukromým občanům (nota bene exulantům) informace, které mají utajovaný char akter. Konkrétně jde o jakéhosi Jana Beneše, který 22. 10. t. r. v pořadu tele vize NOVA "7" aneb "Sedm dní" veřejně prohlásil, že má či měl k dispozici něja ký svazek StB o jednom z funkcionářů Jazzové sekce, ze kterého citoval cosi o rozsáhlém závazku tohoto funkcionáře "hájit socialismus" a další lži. Jelikož žádný známý představitel Jazzové sekce nikdy takovýto závazek neučinil, vnucuj e se nám přesvědčení, že došlo k záměrně diskreditaci Jazzové sekce ze strany buďto MV, BIS či jiné české zpravodajské složky, které koordinujete. Jistě dobře víte, jaké potíže měla s komunistickým režimem právě Jazzová sek ce, a že proto není zvědavá na pomluvy jakéhosi obskurního emigranta, který v době její tvrdé perzekuce spokojeně žil údajně v USA. Vzhledem k Vaší funkci t aké jistě chápete, že Vás musíme vyzvat, abyste tuto věc dal náležitě prošetři t a abyste nám o tomto šetření neprodleně podal podrobnou zprávu. Osobně pak p ovažuji za vhodné sdělit Vám, že jako novinář, který se zabývá především probl ematikou českého Parlamentu, vím, že dosud nebyl přijat zákon o zpřístupnění s vazků bývalé StB.

Jelikož jde o velmi vážnou záležitost, která se může kdykoli opakovat, dávám e Vám k vyřízení této věci lhůtu 2 (dva) týdny, nejpozději pak do 15. listopad u tohoto roku.

Děkujeme za pochopení a za zjednání nápravy. Karel Mašita

generální zmocněnec (Poznámka redakce:

Na tuto výzvu ani Václav Klaus a ani nikdo z jeho úřadu dosud neodpověděl.)