--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karafiát Jaroslav
Název: Z kongeru OIOK
Zdroj: NN Ročník........: 0005/048 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Z KONGRESU OI OK O NOVÉ NORMALIZACI Na počátku byla amnestie pro Adamce a nechutná starostlivost o osud prominentn ího bolševika a milicionáře Kapka se sametovstí všech, kteří po listopadu slyš eli trávu růst. Na druhé straně zde byli ti, kteří si byli dobře vědomi nebezp ečí, že z této ležérnosti a kolaborace s bývalými usurpátory moci demokratický vývoj není možný. Po šesti letech vývoj dává za pravdu právě těm, kteří nevěř ili, že se bolševici dobrovolně vzdají své moci. Soudruzí, kteří měli po listo padu sevřený zadek, dnes dík sametovým vůdcům ovládají ekonomiku státu a prost řednictvím podřízených ministra Nováka i soudnictví, které je zcela nezávislé i na zákonech. Na jedné straně osvobozují agenty StB, a na straně druhé se sna ží kriminalizovat novináře a ještě s větším vědomím nedotknutelnosti odpůrce k omunismu. Pro konkrétní případy nemusíme chodit daleko.

Také ministr vnitra prodělal od svých slibů v době voleb 1992 o tom, že v šichni kádrováci budou muset odejít z řad policie, svůj normalizační vývoj. Ne jenže neodešli, ale po jmenování normalizačního soudruha sedmdesátých let poli cejním prezidentem se podařilo během půl roku zlikvidovat většinu polistopadov ých zaměstnanců na Policejním prezídiu, kteří byli v minulosti odpůrci komunis tického režimu. To se stalo signálem minulostí zatížených esenbáků k útoku pro ti doposud existujícímu třídnímu nepříteli.

Svoji normalizační proměnu zvěstoval ministr na sněmu ODS protestem proti diskriminaci řadovýcgh členů KSČ ve jmenované straně. Pro mě nic překvapující ho.

Znám-li personální obsazení Ministerstva vnitra a policie, kde nikoliv be zvýznamná místa zastávají nejen řadoví členové KSČ, zakladatelé Komunistického svazu mládeže, ale i bývalí politruci, nepřekvapilo mě ani zaregistrování KSČ soudruha Štěpána. Pro tyto lidi je nějaký zákon o zákazu propagace fašismu a komunismu pouhým cárem papíru. Ministr, který ve svých předvolebních postojích na mítincích KANu v roce 1992 vyčníval z řady, aby získal naše hlasy ve volbá ch, se dnes již srovnal do jedné řady s ministrem Novákem a s exministrem Soko lem. Musíme si přiznat, že jsme na tuto situaci nebyli připraveni a naše činno st byla do jisté míry paralysována. Na tuto situaci je nutno reagovat a změnit další postup práce.

Neměli bychom nečinně přihlížet ke kriminalizaci zastánců demokracie. Měl i bychom důsledně monitorovat rozhodování soudů a vystupování policie, která j e shovívavá k projevům fašismu a propagaci komunismu a na druhé straně totalit ní vůči těm, kteří na tyto nedostatky a porušování zákonů poukazují. Takovým u nikátním příkladem je postup brněnské policie.

Občanská kontrola represivních složek státu je však podmínkou pro náš vst up do Evropského společenství. Veškeré naše akce jsou nutné v okresním, krajsk ém i celostátním měřítku. Akce jednotlivců jsou velmi snadno likvidovatelné. O I OK nemůže být reprezentována jen veřejnou činností pana Vachalovského v Praz e, paní Bakulovou v Děčíně a čtyřmi lidmi v Brně anebo v Ostravě. Pokud nedoká žeme vystupovat hromadně, nezískáme si respekt ani podporu veřejnosti. Na závěr mám jednu prosbu. Vyznamenáním na Pražském hradě byla opomenuta nejen doktorka Horáková, ale i Jan Palach a Jan Zajíc. Nezapomínejme na jejich odkaz aspoň my a jednejme podle toho.

Za svoji osobu, jako politický vězeň padesátých let, chci z tohoto místa poděkovat bratřím Mašínovým za jejich statečný boj za svobodu a čest národa. Jaroslav Karafiát

OI OK Praha