--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Babula Jaroslav
Název: Proč budu volit DEU
Zdroj: NN Ročník........: 0005/048 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Proč budu volit DEU Již před prvními volbami po tzv. sametové revoluci jsem věděl, že volby budou zmanipulované a že se jedná o zinscenovaný politický podvod. Za uplynulý ch 5 let jsem mnohokrát upozornil v tisku na nevyhovující volební zákon i na n ežádoucí volební manipulace. Za celou uvedenou dobu se žádný politický předsta vitel ani žádný občan v ČR k tomuto n nežádoucímu politickému nedostatku kriti cky nevyslovil. Byl jsem z takového nezájmu občanů o veřejné záležitosti doslo va šokován a snažil jsem se rozpoznat, zda jejich politická stagnace pramení z nevědomosti, nebo zbabělosti. Z tohoto důvodu jsem ztratil důvěru i ke všem p olitickým stranám, s výjimkou SPR-RSČ, která první na volební podvod upozornil a a požadovala volby nové. Postupem doby jsem ztratil důvěru i k této politick é straně, neboť nenavrhla žádné konkrétní řešení k odstranění volebních nedost atků.

Když se na politické scéně objevila nová politická strana DEU, která se představila veřejnosti podobně jako SPR-RSČ, jako strana bez zkompromitovaných komunistů, byl jsem postaven před problém, pro kterou z nich, se při příštích parlamentních volbách rozhodnu.

Poněvadž považuji volby za nejdůležitější součást politického vývoje a ž ádná z politických stran se pro novelizaci volebního zákona nevyslovila, vyzva l jsem předsedu SPR-RSČ pana doktora Sládka otevřeným dopisem (viz NN č. 36, s tr. 25) i doporučeným dopisem, aby se k volebnímu zákonu vyslovil. S podrobným dotazem jsem se obrátil i na předsedkyni DEU paní ing. Hromádkovou. Pan dokto r Sládek se k záležitosti volebního zákona vůbec nevyslovil, buď nic nepochopi l nebo mu současný volební zákon vyhovuje, zatímco paní ing. Hromádková věnova la tomuto problému v Novinách DEU, v listopadovém čísle 1995 celou stránku. Ne učinila tak z mého popudu (jen vyšlo najevo, že v názoru na nutnost novelizace volebního zákona se shodujeme), neboť již o měsíc dříve, než jsem ji na nutno st novelizace volebního zákona upozornil, podala stížnost Ústavnímu soudu, že volební zákon je v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Poněvadž Noviny DEU nejsou běžně k dostání a z příspěvků dopisovatelů do NN vyplývá, že tito mají skutečný zájem o demokratizaci naší společnosti, pov ažuji za nutné, o tak závažné záležitosti jako je novelizace volebního zákona je informovat, pročež názor paní ing. Hromádkové na uvedenou záležitost zde uv edu. Cituji.

Ve středu 27. září 1995 schválila Poslanecká sněmovna zákon o volbách do obou komor Parlamentu ČR. Jeho podrobným rozborem lze snadno zjistit, že tent o zákon vytváří až neuvěřitelným způsobem široký prostor pro nejrůznější podvo dy - od falešných kandidátek až po možnost úprav výsledků voleb při jejich zpr acování. Kromě toho je podle názoru DEU znění části zákona v rozporu s Listino u základních práv a svobod, která tvoří nedílnou součást ústavního pořádku ČR. Z těchto důvodů DEU podala 24. října 1995 stížnost Ústavnímu soudu. Nanejvýš varující skutečností je ostentativní nezájem sdělovacích prostředků o toto nap rosto klíčové téma pro zachování demokracie v naší zemi. Prostřednictvím České ho týdeníku a Annonce přinášíme informace o zásadních nedostatcích zákona, kte rý je pro regulérní průběh voleb naprosto rozhodující a je dalším důkazem prot iústavního charakteru práce současného parlamentu.

Pokud příslušné orgány ČR budou tuto skutečnost nadále dosavadním způsob em ignorovat a neučiní kroky ke změně a doplnění volebního zákona, DEU je rozh odnuta předat celou záležitost k posouzení mezinárodním institucím. Šlo by o n utný postup vyvolaný trestuhodnou nezodpovědností naší zákonodárné a výkonné m oci a organizovaným mlčením masmédií. Konec citátu.

Demokracie je založena na pravdě. Pravda je tam, kde veškeré záležitosti i problémy se řeší čestně a spravedlivě. Například při volbách je pravda v po skytnutí stejných podmínek pro všechny, jak k propagaci, tak i k dosažení úspě chu. V politickém převratu, tzv. sametová revoluce, tmu tak nebylo, pročež lze prohlásit, že politická reprezentace se nedostala k moci z vůle lidu, ale v d ůsledku jeho oklamání - v důsledku volebního podvodu.

Jestliže DEU volební podvod odhalila a prokázala a usiluje, aby příští p arlamentní volby byly provedeny v zásadách pravdy, měla by být všemi občany, j ež chtějí v pravdě žít, podpořena.

Můj osobní problém, koho budu v příštích parlamentních volbách volit, DE U definitivně vyřešila, neboť nemohu volit nikoho jiného, nežli ji, neboť ona jediná pochopila, že demokratickou společnost bez poctivých voleb vytvořit nel ze.

Jaroslav Babula