--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název:
Zdroj: NN Ročník........: 0005/048 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Návštěva 9 ti členné delegace poslanců Evropského parlamentu na Slovensku, ve dnech 22 až 24.listopadu, byla středem pozornosti nejen na domácí politické sc éně, ale i v zahraničí. Přes více vážných varování ze strany demokratické Evro py a z jejími opodstatněnými obavami vůči současné koalici, jejíž praktiky smě řují k potlačování demokracie a lidských práv, Ivan Gašparovič, Vladimír Mečia r a jim podobní se na střetnutí s představiteli Evropského parlamentu, tvářili jako uražení mučedníci , jejichž představy o tzv. demokracii by měly být záva zné pro celou Evropu.

Politická situace

Ivan Gašparovič : " Takto si naši spolupráci nepředstavujeme", uveřejni l deník Národna obroda z 23.listopadu jeho projev v první den setkání na půdě Národní rady Slovenské republiky. V úvodu připomenul, zda " západní doplomati a pozorovatelé pochopili smysl historického vývoje na Slovensku, zda pronikli k podstatě těchto přeměn a jestli si uvědomují slovenské specifika". Zdůraznil , že Slovenská republika je připravená diskutovat o problému, jenže o nějaké o bjektivní diskusi tu sotva může být řeč. Informace, které získávají západní st áty jsou jednostranné aspoň v tom smyslu, že jich ve větší míře poskytují jen mimovládní strany.

Za nezvyklé označil, když se legitimní vlády nekontaktují s legitimní vl ádou Slovenské republiky, která vzešla ze svobodných a demokratických voleb a vyjádřil přesvědčení, že v takové diskusi by se jistě velmi problémů vysvětlil o a nepochybně i napravilo ," ale jak se ukazuje západní vlády ani o takovou d iskusi nemají dostatečný zájem ", dodal.

Metoda demarše a varování v tomto duchu podle Ivana Gašparoviče způsobuj e na Slovensku nebezpečnou vnitropolitickou nervozitu a napětí a velká část ob čanů začíná vážně pochybovat o upřímném zájmu západních států o integraci Slov enska do Evropské unie a NATO. " Varování směrem na Slovensko - připusťme, že jakkoliv dobře míněné - se mění na bumerangový efekt, jsou kontraproduktivní a zvyšují počet euroskeptiků ", konstatoval, že " takto si naši spolupráci nepř edstavujeme a se značným znepokojením sledujeme postoj Evropské unie směrem k Slovenské republice".

Pohledem poslanců demokratické unie řekl, že" jejich mandáty nejsou ohro ženy a nikdo je nechce dostat z parlamentu". Vyšetřují se pouze okolnosti, jes tli nebyly zfalšovány petiční lístky a tato skutečnost se účelově zneužívá jak o další zrada nepřesných a zavádějících argumentů proti koalici . Tím, že se t ento falešný dokument dostal do prohlášení Evropského parlamentu, se podle Iva na Gašparoviče "nesmírně zpochybnila důvěryhodnost celého tohoto orgánu". Za p římo fatální nedorozumění v radě dezinformací, označil případ zavlečení syna p rezidenta Slovenské republiky do Rakouska. Zdůraznil, že tento čin kategoricky odsuzuje a je nevyhnutné s plnou zodpovědností vyšetřit, kdo a proč toto uděl al. Odbočil však od tématu výměny dvou vyšetřovatelů dotyčného případu, jako i podezření z účasti slovenské informační služby na únosu.

***

Deník SME z 23.listopadu přináší vyjádření předsedy delegace Evropského parlamentu Herberta Büscha : " chtěli bychom, aby náš dialog byl skutečně dial ogem, protože se musíme připravit na historický krok. Předpokládám, že když tu budeme mít zastoupeny různé politické strany, tak si vyslechneme i názory, kt eré budou vysloveny nejen pokud jde o lidi, kteří představují opozici, ale při šli jsme sem proto, abychom prodyskutovali tyto záležitosti s asociovanou zemí ".

***

Ten samý deník přináší rozhovor s prezidentovým mluvčím Vladimírom Štefk om po dohodě o vzájemném neútočení mezi premiérem a prezidentem ". Šlo o důvěr ný rozhovor, který vzešel pravděpodobně z více inspirativních zdrojů, jednak o d kardinála Korca, kterého nepochybně trápí rozervaná politická scéna, jednak o takový rozhovor projevoval zájem i pan prezident Kováč a pravděpodobně určit ou inspirativní úlohu mohla sehrát i návštěva papeže na Slovensku". Reagoval t ak na otázku, kdo inicioval důvěrné střetnutí mezi prezidentem a premierem za účasti kardinála Korca v červenci tohoto roku v Nitre. Střetnutí mělo podle V. Štefka zůstat mezi " šesti očima" a uklidnit politickou situaci ve Slovenské r epublice. "Jestliže premier uskutečnění schůzky zveřejnil, není důvod to déle utajovat", dodal V. Štefko.

Premier Mečiar v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung před týdne m uvedl, odmítl nabídku církve zprostředkovat smíření mezi oběma politiky a pr oto bude nevyhnutné hledat řešení jejich vzájemného sporu prostřednictvím refe renda o ukončení působení M.Kováča v prezidentské funkci. Podle premiera by vš ak M.Kováč mohl ve funkci zůstat, kdyby vykonal "sebekritiku".

V.Štefko potvrdil, žev červencovém setkání došlo mezi oběma politiky k d ohodě o " klidu zbraní". "Vzájemně si přislíbili, že na sebe nebudou útočit", řekl. Na otázku jak si prezident vysvětluje, že dva dny po této schůzce ho HZD S vyzvalo na abdikaci a jestli skutečně uvěřil slibu V.Mečira, V.Štefko uvedl "prezident byl plný víry a naděje, že to tak opravdu bude. Samozřejmě nebyl na ivní, že jedním rozhovorem v přítomnosti vysokého církevního hodnostáře se vše chny problémy hned vyřeší. Považoval to však za jakýsi start k budoucímu dialo gu to, že ho politické gremium HZDS před krátkým časem vyzvala k odstoupení, j e možné hodnotit jen jedním způsobem - že totiž existuje dlouhodobě vypracovan ý plán jak - jde cituji premiera - odstranit prezidenta z jeho funkce. ***

V rámci tzv. malé privatizaci se u nás propraly značné sumy zahraničního kapitálu, peníze z daňových úniků a podvodů při převodě státního vlastnictví. Tímto úvodem začíná svůj článek deník Práca z 24.listopadu a dále uvádí, že t o řekl ministr vnitra Slovenské republiky Ľudovít Hudek na semináři o praní šp inavých peněz v Bratislavě 23.listopadu. Podle něho se na Slovensku propraly i peníze pocházející z trestní činnosti spáchané za předešlého režimu. Domníval se, že pronikání špinavých peněz do legální ekonomiky, veřejné zprávy a polit iky může ohrozit nejen transformující se hospodářství, ale i podstatu právního státu. Proto kroky na potlační organizovaného zločinu je třeba doplnit o opat ření podlamující jeho ekonomickou moc. K tomu podle ministra směrovaly i legis lativní změny, které podnikla Slovenská republika nedávno. Osobně při jejich t vorbě zohlednil rozhovor o praní špinavých peněz vyhledávání a konfiskace zisk ů z trestné činnosti, který přijala Rada Evropy r.1990.

***

Deník Pravda z 24.listopadu přináší prohlášení vlády Slovenské republiky o přijetí Zákona o státním jazyku, ve kterém se mimo jiné hovoří :" vlada Slo venské republiky zdůrazňuje, že je legitimním právem a povinností každého demo kratického státu zabezpečit používání státního jazyka na svém území tak, aby m ohl plnit své základní funkce. Tato elementární zásada se uplatňuje ve všech d emokratických státech světa s cílem vytvořit podmínky na společnou jazykovou k omunikaci na svém území. Za důležité považuje, že tento zákon byl v Národní ra dě SR přijatý jednoznačnou většinou 108 hlasů ( ze 142 hlasujících tj. 76 proc ent) , co dokumentuje faktický koncenzus na politické scéně SR v této otázce a zdůrazňuje opdstatněnost jeho přijetí. Vláda v SR připomíná, že - nad rámec o bvyklých mezinárodních zvyklostí - průběžně konsultovala obsah návrhu tohoto z ákona na oboustrané úrovní a na půdě Rady Evropy, která konstatovala oprávněno st přijetí zákona o státním jazyku a akceptovala víceré doporučení jejich expe rtů".

****

Slovenský premier Mečiar, považuje nedávnou rezoluci Evropského parlamen tu z výzvou jeho vládě na respektování demokratických zásad a lidských práv za téměř osobní křivdu, píše deník Národna obroda z 24.listopadu. Připustil však , že ve Slovenské republice se projevuje nižší politická kultura a v této souv islosti obvinil opozici ze "snahy řešit svoje problémy prostřednictvím zahrani čí". Obhajoval i svoji hospodářskou politiku jako se projevují například zaruč ením zájmů státu při privatizaci ubezpečil, že tyto opatření jsou dočasné a vy zval svoje protivníky, aby dokázali svoje tvrzení, že privatizace slouží na ko rupci. K samotné rezoluci Evropského parlamentu poznamenal,že se ho nepříjemně dotkla "dejte nám možnost se bránit",řekl. Upozornil poslance, že slovenská s polečnost je velmi polarizovaná a "pak se v této situaci postavíte na jednu st ranu, porušujete rovnovánu bez ohledu na důsledky pro společnost". Podle Mečia ra je možné polemizovat s každým bodem rezoluce a až na jednu spornou věc se r ezoluce "ve všem mýlí" a do vznešených slov, lidských práv se podsouvají stran ické zájmy.

* * *

Známý slovenský politický vizionář a obhájce pučů za každým rohem Roman Hofbauer ( HZDS), vidí připravovanou zahraniční cestu opozičních poslanců Náro dní rady Slovenské republiky do Spolkové republiky Německo, která není zahrnit a do programu zahraničních parlamentních styků, jako další útok na Slovensko, píše deník Slovenská republika z 24.listopadu. Ja programu jednání delegace js ou setkání se Spolkovým ministrem pověřeným koordinací němeských státních zpra vodajských služeb, státním tajemníkem Spolkového ministerstva hospodářství a N ěmeckým svazem průmyslových a obchodních komor.Podle Romana Hofbauera je proto víc ne neibvyklé, že " tuto skupinu oposičních představitelů slovenských poli tických subjektů, které slovenskou státnost nechtěli a jejich metodou je destr ukce, přijmá německá strana na nejvyšší úrovni ústředními spolkovými orgány, k terým osoby delegace nejsou rovnocenní partneři".

* * *

Společní parlamentí výbor Evropské unie a Slevenské republiky přijal na závěr svého ustavujícího zasedání v Bratislavě Deklaci a doporučení. tento dok ument byl jednomyslně přijat všemi poslanci Evropského parlamentu a Národní ra dy SR, píše deník Slovenská republika z 25.listopadu. V deklaraci se konstatuj e, že společný parlamentní výbor byl kosntituován na základě dohody uzavřené mezi Evropskou unií a Slovenskou republikou, která vstoupila v platnost od 1.2 .1995.Společný výboru vyhlásil svoji podporu na vytvoření všech podmínek potře bných k urychlení vstupu Slovenské republiky do Evropské unie prostřednictvím politického dialogu obzvlášť na parlamentní úrovni a prostřednictvím uplatňová ní všech nástrojů strategie přístupu do Evropské unie.

* * *

" Zákon na ochranu republiky bude v blízké době předmětem jednání v Náro dní radě SR. V současnosti je ve stádiu resortního a meziresortního posuzování , jeho příprava probíhá v rámci legislativního plánu normální cestou za přisp ění podnětů poslanců", řekl v době sobotního Republikového představesntva HZDS místopředseda Augustým Marián Húska, kterého cituje deník Pravda z 27. listop adu. Dále zaznělo, že oblast zákonné ochrany demokratického režimu se musí dot vářet v každém státě. Na zasedání analyzovali i činnost oposičních stran včetn ě vyjádření oposičních představitelů na shromáždění v Bratislavě 16.11.1995. Slovensko v zahraniční

Britští činitelé se netají, že jsou vyděšeni autoriářskými praktikami, k teré Mečiar používá. Napsali to 24.11.1995 "The Times" v souvislosti se čtvrte čním prohlášením předsedy parlamentu Ivana Gašparoviče, že Západ podněcuje nap ětí na Slovensku. Gašparovičovy výroky dává denník do souvislosti s varováním komisaře Evropské unie Hanse Van der Broeka, který řekl, že porušování politic kých a lidských práv na Slovensku ohrožuje jeho brzký vstup do Evropské unie. Van der Broek, který odpovídá za styky Evropské unie s východní Evropou uvedl, že členské státy nebudou tolerovat takové zneužívání politické moci jako je z astrašování oposice a údajná politická korupce. Podle britských novin někteří představiteké slovenské vlády v rámci své kampaně za odstoupení presidenta Kov áče, vyvinuli nátlak na státní zaměstnance, aby podepsali petici požadující Ko váčovo odstoupení. Podle britských novin vyšlo teď najevo, že Británie odvolal a z Bratislavy svého poradce pro privatizaci. Protestuje tak proti způsobům, k teré jsou považované za politickou manipulaci privatizačního programu. Podstat ou této manipulace je odměnit stoupence mečiarovy vlády. Z tohoto britského de níku informace přebral deník SME z 25. listopadu.

* * *

Je naivní si myslet, že snaha Evropského parlamentu a západních demokrat ických států přinutí Mečiara a jemu podobné k demokratickému myšlení. Vždyť v době ukončení návštěvy poslanců evropského parlamentu na Slovensku V. Mečiar 2 4.11.1995 na veřejném shromáždění v Prievidzi prohlásil, že v krátké době bude předložen zákon na ochranu republiky, který bude chránit před rozvratem nabád áním a znehodnocováním činnosti ústavních činitelů, který nebude mít charakter objektivních skutků. Lze si zcela přesně domyslet důsledky tohoto zákona při objektivním informování o vývoji na politické scéně ve sdělovacích prostředcíc h a následující persekuce novinářů.

Vladimír Pavlík