--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Smutek Zdeněk
Název: Je libo opatrného chameleona ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/048 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Je libo opatrného chameleona? "Pravdivý obraz společenských rozporů je onou kýženou vědou, která má zajistit rozvoj - nejde však o "čistou" vědu, ale o vědu stranickou, součást revoluční ho třídního vědomí dělnické třídy. Tato vědecká ideologie stojí proti ideologi í falešného vědomí buržoazie, která může pravdivě odrážet zájmy své třídy, lae nemůže přesáhnout sama sebe a vyjádřit objektivní potřeby společnosti jako ce lku....Oživování revisionismu v socialistických zemích, kte kterému může dojít tam, kde jak bylo řečeno na XXVI. sjezdu KSSS" k podvratné činnosti imperiali smu přistupují chyby a omyly ve vnitřní politice" může vyvolat optický klam zá niku proletářské ideologie jako celku či důrazu na třídní charakter společensk ých věd a kulturní politiky." (Oskar Krejčí: Technologické iluze. 1986) "Ty si myslíš, že mezi héterou a sofistou je nějaký rozdíl? Leda ten, že neuží vají stejných přesvědčujících prostředků, ale konečný cíl u obou je stejný: br át." (Alkifron: Dopisy héter.)

"V současné politické atmosféře, kdy mocenská elita koketuje s honem na čarodě jnice, kdy nejrůznšější výbory v duchu nejlepších tradic maccarthismu v yráběj í neplnohodnotné občany, je každý vzpomínající nedobrovolně postaven před otáz ku, zda chce přiostřovat politickou atmosféru...V naší zemi dominuje policejní dějepisectví, které hledá viníky toho, proč zde netekla krev. Jejich nepochop ení příčin, proč se dostali k moci, může dostat podobu touhy potrestat ty, kte ří se nebránili, neboť nevybarvili obraz jejich cesty na výsluní moci mrtvými hrdiny." (Oskar Krejčí: Proč to prasklo. 1991)

"Od dávných dob, kdy lidé na zemi stvořeni byli, pokorně kráčeli Nannare po ce stách tvých, teď k tobě vznášejí nářek svůj nad zničeným domem, na tobě jest, abys je přijal. Černohlavci, které jsi opustil, k tobě se modlí, že město v su tiny tebou obráceno bylo, ať naříkají k tobě." (Nářek nad zkázou města Uru.) "Společnost má velmi málo obranných mechanismů, které by ji chránily pře zvůli politické moci. V demokracii představují volby právě jeden z takových obranný ch nástrojů. Moc je totiž v demokratickém režimu vládnoucí elitě svěřena jen n a omezenou dobu a po jejím uplynutí má lid právo znovu se vyslovit k tomu, kdo mu má vládnou. V dobře fungujících demokraciích nahrazují volby revoluci, neb oť se jejich prostřednictvím mohou prosadit ty zájmy veřejnosti, které jsou v rozporu se zájmy vládnoucí skupiny." (Oskar Krejčí: Kniha o volbách.1994) "Jaký je rozdíl mezi asertivitou a švejkovinou? Velký, jde o desmetrálně odlišné způsoby, jak naložit s něčím, co považujeme za nepřijatelné. Švejkovin a je vlastně zrcadlovým obrazem asertivních přístupů. Předstívá konformitu a z totožnění s cílůem daný jen parodovat. Hledá zíminky, zamlžuje a říká pravý op ak toho, co si myslí a co dělá." (V. Cappni - T. Novák: Asertivně do života.) Jeden z těch, kteří mají obzvláštní zájem na tlusté čáře za minulostí. Ale my, kteří jsme nezvonili rolničkami na šaškovské čepici revolučního třídního prol etářského v ědomí - máme snad stejný zájem?

Zdenek Smutek, Brno

P.S.: "Smějeme se vždy, když v nás osoba vyvolává dojem věci." (H. Berfson: O smíchu.)