--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Smutný Michal
Název: Co se změnilo ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/048 Str.: 002
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

CO SE ZMĚNILO ? 17. listopadu tomu bylo již 6 let od tzv. sametové revoluce, která však nebyla žádnou revolucí, ale pouze privatizačním pučem bývalých nomenklaturních kádrů a agentů a příslušníků StB. Nejvíce zprofanovaní jedinci byli odsunuti do poz adí (např. bývalý premiér Lubomír Štrougal si prý koupil na Floridě nádherné l etovisko za více jak 100 miliónů dolarů) a do prvních linií byly postaveny tzv . kádrové rezervy - tedy lidé, kteří byli po dlouhá léta připravováni na svoji roli. Nelze nevzpomenout např. soudruha Kočárníka, který do KSČ vstoupil těsn ě před listopadem 1989 a až do prvních svobodných voleb v červnu 1990 prý prac oval jako ekonomický poradce poslaneckého klubu KSČ v České národní radě. Nelz e nevzpomenout na soudruhy Václava Havla a Václava Klause, kteří ve svých rozh ovorech se zahraničními novináři již několik měsíců před listopadem hovořili o tom, že u nás brzy dojde ke změnám, a jaké oni budou zastávat funkce. Za oněch šest let došlo k několika výměnám vlád, či ministrů. První garni tura totálně zkompromitovaných OHnutých, jako byli např. Pithart, Sokol a dalš í, byla vyměněna za garnituru novou, která ve veřejnosti vzbuzovala naději na změnu k lepšímu. I tito takypolitici jsau již natolik zkompromitováni, že po v olbách jistě teké dojde ke změně. Jedinou zarážející skutečností je neustálé s etrvávání obou Václavů ve funkcích v jakékoli vládě. Po hlubší úvaze však dojd eme k tomu, že to ani tak zarážejícví není, vždyť... Chce snad někdo pochybova t o tom, že tito pánové neplní zadané úkoly zatím na jedničku? Privatizace do rukou bývalých spolupracovníků StB a nomenklaturních kládrů proběhla zatím bez chybičky. Republika byla rozdělena bez možnosti referenda. Nutno však podotkn out, že i kdyby se konalo, dopadlo by pro rozdělení, protože režiséři těchto p odvodů mistrně na Slovensku nainstalovali osobu Vladimára Mečiara, jehož polit ika přiměla Čechy nakonec konstatovat: "Než s tímto šílencem, to raději sami", a rozdělení pak bylo přijato dokonce s úlevou.

Letošní 17. listopad a jeho oslavy vyzněly dosti rozporuplně. Vysokoškolá ci jako každoročně oslavovali volnem na většině vysokých škol. K soše svatého Václava položili věnce oba Václavové, opozičník Miloš (Zeman), zástupci OHnutý ch a podobní klauni naší politické scény. Večer se v dolní části "Václaváku" s ešlo několik příznivců "Demokratické" unie, kteří konstatovali, že samet je po sledním stádiem komunismu.

Slavilo se však nejen v Praze, ale i v Brně. Podle policie by se průběh o slavy dal popsat asi takto: Tři protistátí recidivisté Jan Honner - novinář, i ng. arch. Lumír Šimeček - ano, ten, který tak brutálně napadl policii 30. 9. v e Vyškově a Jiří Wonka - bratr zavražděného komunisty Pavla Wonky, uspořádali demonstraci před Ústavním soudem a svým chováním ohrozili jeho funkčnost. Prav da je však úplně jiná. Tito 3 lidé, kterým není jedno, že žijeme v naprostém m orálním bahnu, se rozhodli za pomocí dvou transparentů protestovat. Až příliš nápadně se nabízí srovnání: 17. listpadu 1989 stejně jako 17. listopéadu 1995 byli policií masakrováni bezbranní lidé. Obě skupiny jen tiše, nenásilně prote stovali proti určitému bezpráví. Zásadní rozdíl je ale v tom, že v listopadu 1 989 jsem žili v totalitním státě, kdežto současný režim se označuje za demokra tický. Že se jedná o lež nedokazuje pouze tento příklad, ale stovky dalších. P roto nezbývá, než konstatovat, že současný režim je minimálně stejný, ale v mn oha ohledech horší, než režim, který zde vládl před rokem 1989.

Michal Smutný (Další diskusní příspěvky z kongresu OI OK otiskneme příště)