--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Celorepublikový kongres OIOK
Zdroj: NN Ročník........: 0005/048 Str.: 003
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Celorepublikový kongres OIOK Málokdy bylo možno o předchozích kongresech říci, že by proběhly zcela bez záv ad. O tomto posledním, který se konal minulý týden v Praze (25.11.) se dá témě ř stoprocentně říci, že jeho průběh byl nad očekávání na poměrně vysoké úrovni . Zasloužili se o to všichni účastníci, kterých se v zasedacím sále Obecního ú řadu Prahy 4, sešlo téměř na dvě stovky. Z tohoto počtu tvořili jednu třetinu hosté a příznivci OIOK, z nichž se část v průběhu kongresu k práci v iniciativ ě přihlásila. Nepříjemným překvapením byla neúčast pozvaných poslanců, členů b ranně - bezpečnostního a ústavně - právního výboru Parlamentu, stejně jako min istrů vnitra a spravedlnosti. Jediný, který svoji neúčast na kongresu oznámil, byl Jan Ruml.

SLIBY - CHYBY

Shodou okolností, právě na jeho adresu, respektive na jemu podřízený rezort by lo vzneseno nejvíce kritiky. Ta se ostatně dala očekávat, neboť právě jím říze ný rezort je od samého vzniku Občanských komisí (OK), jakýmsi předurčeným téma tem pro jejich činnost. Ta, jak známo, se do určité doby odvíjela od zákonných norem a byla svého času poměrně významně respektována. Respektována byla však pouze do té doby, než členové OK zjistili, že na mnoha místech docházelo v do bě prověrek k jejich manipulaci a naprostému znehodnocení. Jakmile se totiž za čaly objevovat první ucelené aktivity tehdejší republikové rady OK, dožadující se nápravy a revizí prověrek skončila jakákoliv spolupráce mezi komisemi a ve dením rezortu.

Situace se bohužel nezměnila ani po posledních parlamentních volbách, od jejic hž výsledku si právě OK mnoho slibovaly. Vždyť v OK byla nejsilněji zastoupena právě ODS, která ve svém volebním programu přislíbila občanskou kontrolu repr esivních složek. Nešlo tehdy o pouhou, členy OK prosazenou proklamaci do voleb ního programu, ale o nezbytnou nutnost. Tento prvek je totiž jedním z nutných předpokladů nejen pro vstup do Evropské unie, ale hlavně do NATA, což nepochyb ně tímto slibem zpracovatelé předvolebního programu ODS sledovali. Byli to vša k kupodivu právě ministři ODS, kteří na podzim roku 1993 návrh zákona o občans ké kontrole, předložený ministrem vnitra Janem Rumlem nepodpořili a nikdy se j iž k jeho dalšímu projednávání nevrátili.

Doufám, že nebudu opět podezírán ze vřelých vztahů k Janu Rumlovi, ale jsem př esvědčen, že se stal stejně jako před ním Tomáš Sokol prakticky ministrem bez ministerstva, neboť dodnes se zřejmě neměl možnost seznámit se skutečnostmi, v jakém stavu se nalézá jím řízený rezort. Příčinu je třeba hledat v nedůsledno sti personální politiky, hlavně však v nátlakových aktivitách nepostradatelnýc h, kteří ve chvíli, kdy se pro ně jevila situace v rezortu jako neúnosná a byl a připravována zásadní opatření, dokázali chystané změny odvrátit. (Pamatuji s i na jednu z prvních nátlakových akcí, která se uskutečnila krátce po nástupu Jana Rumla do funkce v pražském Paláci kultury a jíž jsem se měl možnost jako zástupce OK zúčastnit. Setkání "nespokojených" policistů z Prahy svolalo tehdy vedení pražské policie a Jan Ruml byl poprvé nucen od svých záměrů, jimiž byl a personální opatření ustoupit. Je třeba upozornit, že důvodem tehdejšího setk ání ministra s pražskými policisty, byla dezinformace o plošném propouštění, c ož Jan Ruml tehdy zcela vyvrátil. Vzápětí, po nepříliš vydařeném vystoupení vý chodočeské policie při Velké pardubické se mu podařilo vyměnit část jejího ved ení, včetně několika pracovníků své Inspekce, ale reakce s kterou se tato nezb ytná čistka setkala byla silně zdramatizována. Do nátlaku na Jana Rumla se zap ojili ještě nerozkoukaní opoziční poslanci, jež často doplňovali kupodivu i po slanci koaliční.)

DOBŘE ZAPLACENÝ "CIVIL"

Nastalo dělení Československa a s tím i dělení Federálního ministerstva vnitra a to nejen materiální. Do rezortu českého ministerstva vnitra bylo nutno zařa dit vše, co přežilo na "federálu", a jak se později ukázalo, nebylo toho málo. Mnoho z nepostradatelných odborníků našlo své místo na "česku" a zasloužilo s e o to, že původní Rumlův záměr - zeštíhlit ministerský aparát vyzněl právě na opak. Dnes tento moloch ve svých útrobách skrývá přes tři tisíce ministerských úředníků. Nutno přiznat, že dnes již pouze civilistů, čímž byl splněn Rumlův záměr. Zbývá však dodat, že zcivilnění proběhlo velice podivnou formou, kterou nelze nazvat jinak než jako jednu z obrovských sametových blamáží. Z plukovní ků, podplukovníků, majorů, kapitánů atd., se stali téměř přes noc civilní prac ovníci, kterým zřejmě jako bolestné za ztrátu prýmků bylo vyplaceno jednorázov é odchodné a nadále dostávají ke svým nemalým ministerským platům malou, pravi delnou výslužku - příspěvek za službu totalitnímu režimu. Takto podivně chápan á a provedená tlustá čára za minulostí byla jedním z námětů, mnoha kritických přednesů, které zazněly v průběhu kongresu jak při zahajovacích projevech člen ů republikové rady, tak i poté, při všeobecné diskusi.

"DOBŘE" OBSAZENÉ VYŠETŘOVAČKY

Dalším silně napadaným negativem, byl poměrně značný výskyt bývalých pracovník ů StB na Úřadech vyšetřování. V žádném případě nejde ze strany OIOK o pokus o jakési nové a laciné čistky v policii, jejichž důvodem by mělo být pouze zařaz ení těchto vyšetřovatelů ve složkách Státní bezpečnosti, ale skutečnost, že ty to osoby nadále v mnoha případech opět společnosti škodí.

Na tyto skutečnosti upozorňují poměrně často samotní policisté, kteří se dostá vají občas do velice svízelných situací, právě díky těmto vyšetřovatelům. Vzhl edem k tomu, že nemají zcela žádnou možnost zjišťovat si minulost vyšetřovatel ů, kteří sabotují jejich práce, obracejí se právě na členy OIOK, aby jim byli v této záležitosti nápomocni. Osobně jsem byl o podobnou "službu" požádán mini málně v sedmi případech a v šesti se zjistilo, že chybující vyšetřovatelé se e tablují z bývalé StB, čímž se také částečně vysvětlily přístupy k případům, je ž jim byly ze strany pracovníků kriminálky postoupeny.

NEBEZPEČNÉ AKTY

Dalším kritizovaným negativem, bylo zcela nepochopitelné bezvízové otevření pr o občany bývalého Sovětského svazu. Tento akt, který proběhl v době, kdy se po dle statistik postupně dařilo snižovat neúnosně vysoce narostlou kriminalitu o několik zcela bezvýznamných procent, může zapříčinit a to nejen podle názoru členů OIOK, ale i podle našich i zahraničních expertů její další rapidní nárůs t. V uplynulém týdnu jsme se o tom mohli "na vlastní oči" přesvědčit na televi zních obrazovkách. Během tří dnů došlo na úseku necelých čtrnácti kilometrů dá lnice z Prahy do Brna k přestřelkám, mezi členy ruských gangů. Výsledek - tři mrtví a několik těžce či lehce zraněných. Při přestřelkách byly údajně použity i samopaly, což dokladoval jeden z totálně roztřílených automobilů. Tento nes myslný akt je stejně nerozumný a nepochopitelný, jakým byla nesmyslná preziden tova amnestie v roce 1990. Čas ukáže, který z aktů byl pro naší společnost neb ezpečnější, zda prezidentova amnestie anebo bezvízový styk pro občany bývalého SSSR.

SOLIDARITA S JEDNÍM Z NÁS ...

Při diskusi se také narazilo na vazební stíhání předsedy karlovarské OIOK, kte rý je obviněn ze spáchání mravnostního deliktu. Stejně tak, jako nedávno na te levizních obrazovkách tak i na kongresu se měli jeho účastníci možnost blíže d ozvědět o zcela nepochopitelných procesních úkonech karlovarských policistů a vyšetřovatelů.

Podle zástupce karlovarské OIOK byla policisty na ulici "odchytáváni" osmiletá děvčátka, na nichž se měl o prázdninách na dětském táboře dopouštět člen OIOK pan Z. mravních deliktů. Následně byly údajně tato "odchycená" děvčátka vyslý chána bez účasti svých rodičů, které v případě nedosažitelnosti při podobných úkonech mohou nahradit psychologové či sociální pracovníci. (Tuto skutečnost o statně potvrdila před časem na televizních obrazovkách jedna z matek, údajně z neužité dívky, která tento postup policistů, který měl negativní psychický dop ad na její dceru tvrdě kritizovala.) Je třeba upozornit na to, že jestliže sku tečně takto policisté a vyšetřovatelé postupovali, porušili nejen zásady proce sního řízení, které ukládá pro tyto případy zcela jasně a zřetelně Trestní řád , ale mohli se dopustit svým nezákonným postupem i trestného činu. Ponechme vš ak konečný verdikt na nezávislém soudu, který by měl být konečnou instancí na posouzení celé záležitosti. K tomu, aby se pan Z., kterému byl vzhledem k jeho finanční situaci přidělen obhájce ex offo nedostal do zcela bezvýchodné situa ce, soustředili jeho karlovarští kolegové z OIOK finanční prostředky na krytí nákladů pro jeho vlastního, vybraného obhájce. Po skončení tohoto diskusního p říspěvku se náhle objevila mezi účastníky kongresu čepice, která kolovala sále m a v níž se nakonec nashromáždila částka téměř dva tisíce korun. Byl to jeden z mnoha příkladů solidarity mezi lidmi, kteří se již několik let snaží o nápr avu žalostného stavu na úseku bezpečnosti státu, bez jakéhokoliv finančního př íspěvku z jeho rozpočtu.

MOJI HLAVU ZA VAŠI FUNKCI...

Bylo by zcela zcestné chápat kongres OIOK pouze jako atak, který byl za použit í dezinformací a lží namířen proti ministerstvu vnitra, jak následně zaznělo v nedělním pořadu TV NOVA "7 čili 7 dní" z úst premiéra Klause.

Jestliže totiž pan premiér prohlásil naše, respektive má tvrzení o tom, že na některých obvodních "vyšetřovačkách" pracuje až padesát procent bývalých přísl ušníků Státní bezpečnosti za zcela zcestné a lživé, pak mám pro něj velice zaj ímavou nabídku. Nabízím svoji hlavu, o kterou je stejně již delší dobu z "různ ých míst" nebývalý zájem, výměnou za jeho funkci a to v případě, že se mýlím, respektive že jsem při konstatování tabulkového obsazení některých "vyšetřovač ek" pronesl lživá tvrzení.

STAČILO BY TAK MÁLO...

On totiž o těchto skutečnostech zřejmě neví ani Jan Ruml, neboť materiály, kte ré jsou pro něj v těchto záležitostech připravovány nejsou zcela jistě vypraco vávány tak, jak by očekával a tak se dostává jako v mnoha jiných případech do role obelhávaného, aniž by mu to příliš vadilo.

Přitom by stačilo tak málo. Najít si opět cestu k lidem - členům OIOK, kteří m u před téměř čtyřmi lety vyslovili svoji podporu a pokusil se o dialog. Dialog , při němž by mu byly předloženy materiály, jejichž údaje by měl možnost vyvrá tit.

Dosavadní postup, kdy jakékoliv prohlášení členů OIOK je téměř okamžitě ze str any resortních představitelů prohlášeno za vylhané nesvědčí o proklamovaném př echodu k západním demokraciím. Je až příliš nápadně podobné tomu, co zde "slav ilo úspěch" téměř čtyřicet let a proti čemu právě Jan Ruml, jako jediný ze sou časných ministrů v disentu bojoval. Vzhledem k tomu, že některé z článků otišt ěných v Necenzurovaných novinách jsou zařazovány do tiskového monitoringu mini sterstva vnitra, zopakuji na závěr ještě jednou zcela jistě zajímavou nabídku : Pane ministře, v případě zájmu vám jsou materiály OIOK k dispozici, aby jste mohl sám posoudit oprávněnost či neoprávněnost naší kritiky, namířené proti p ersonální politice vámi řízeného rezortu.

*****

P.S. V novinových i televizních komentářích se poměrně často objevuje v souvis losti kritiky ministerstva vnitra ze strany OIOK nepříliš přesně, že jde o kri tiku Jana Rumla. Na tomto kongresu se jeho jméno objevilo při různých kritický ch projevech velice málo, dokonce v několika vyslovena i obhajoba jeho práce. Skutečností však je, že za chod rezortu je politicky odpovědný právě on a je z áhadou, komu a kdy se odpovídá. Stejně tak je záhadou, kdo se za neskutečný st av odpovídá jemu, zvláště pak poté, co rezort opustili "antikomunističtí rozvr aceči" bolševického hájemství, jímž ministerstvo vnitra od roku 1947 bylo, je a zřejmě ještě dlouho bude.

Přemysl Vachalovský