--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Morávek Jaromír S.
Název: Pravice na rozcestí
Zdroj: NN Ročník........: 0005/050 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Pravice na rozcestí ? (Aneb kacířské rozjímání)

Tento titul napsal kdysi jen exulantský polokacíř Kudláček z Českého týdení ku, jinak mistr inzerce. Vývoj však šel dál, a tak nelze připustit, že by nece lých ý měsíců před volbami byla pravice na scestí, jak si mnozí i nevědomky př ejí. Po zkušenostech, a tak i jak dopadly sjezdy KDS, KAN, DEU, ale dnes již i SD-LSNS (KDU) je známé obsazení současné i příští vládní koalice se stranou j edné hvězdy a dvou hvězdiček. Je však na pováženou, rozhlédneme-li se po zemíc h bývalého sovětského bloku, kamže se česká politika, tolik chlubivá svou prav divostí, vlastně vydala. Signalizace pomyslných preferencí v naší zemi sice po siluje postavení pravice, ale poslední návštěva předsedy Luxe na sjezdu LSNS a SD signalizuje, že Hrad by velmi rád viděl Diensbierovy hochy ve vládě a v pa rlamentu, ale tím i nepolarizovanou vládu (KSČM-ČSSD-SD-LSNS-KDU-ČSL-ODS-ODA) zastoupenou již paritně na všech úrovních. Tyto spekulace na politickém trhu j sou více než průhledné a tíhnutí Havla a Dobrovského k bývalému OH je evidentn í.

Nelze tedy přiliš pochybovat o výsledcích různých statistických firem o vlá dní důležitosti či prognózách příštích úspěšností, i když vyslovují kacířskou myšlenku, že tentokrát může být vše jinak.

Jakože má příští volič možnost výběru, nezařadí-li se ani ke Klausovcům, an i k Zemanovcům a samozřejmě nepatří-li ani ke Grebeníčkovým pohrobkům? Podle p rovládního, ale i protikomunistického tisku, nevalnou. V podstatě je rozhodnut o dle stabilizujících se preferencí. Do Poslanecké sněmovny a do vlády by se m ohlo dostat tak šest stran. Tři prodemokratické, dvě normalizační a jedna vývo jově perspektivní. Budou-li voliči ukáznění, poslechnou hlas rozumu a médií, s íla prodemokratických stran a to i v institucích pro výkon politiky, vzroste. To však bude vyžadovat velkou oběť a vystřízlivění všech mimovládních demokrat ických stran a antikomunistů, aby všichni v pracovní integritě zvládli posledn í fázi volebního boje a odhadli, že nelze do poslední kapky demokratické krve bojovat o 2 a snad i o 4 % preferencí, kdyby to nakrásně vyšlo.

Tento luxus si nemůže již skutečná demokratická politika dovolit. Volební z ákon jak má své vady, přece jenom postavenými kaucemi zabrání (ač nedemokratic ky) vstupu menších a demokratických stran do soutěže, a té se převážně zúčastn í miliónoví dlužníci s předem připravenou šancí se oddlužit. Má to však přesto něco do sebe. Ukázněná levice je více či méně etablovaná. Úspěšná pravice se vyvíjí a silně posiluje od zdola.

Jak tedy nepromarnit jediný hlas slušných demokratů a pravice? Identické p ravici zbývají snad již jen dvě účelné cesty, protože ta třetí obnovující a sj ednocující pravý republikanismus ještě svého cíle v roce 1996 asi nedosáhne, a č jsem optimista největší.

První by vedla přes Republikánskou stranu, a to tak, kdyby se demokratickým způsobem podařilo politickým špičkám dostat do nejvyšších struktur sládkových republikánů, a to masovým vstupem, sjezdem nejpozději do poloviny února 1996 a to za odstavení pana Sládka do vymezeného prostoru. Dokázat tak skutečným re publikánským přívržencům i z řad konstruktivní a loajální inteligence, že jde vykonat i dnes dílo napůl švehlovské a napůl doylovské, když ještě dodnes je d osavadní "vůdce" přece jenom pro ukřičené vrstvy. Pak by pro takovouto republi kánskou stranu nebylo problém dosáhnout 15-17 % preferencí a volebního úspěchu . Po jakési malospásné konjugaci všehoschopných z KDS a KAN v ODS by to byla v ýznamnější zásluha.Odtud to již záleží na pracovních schůzkách autentické prav ice 11. 12. 1995 v Brně a 19. 12. 1995 v Praze.

Nejreálnější a asi poslední alternativa pro naši autentickou, ale příliš ro ztříštěnou P R A V I C I je ta, že se přece jenom strany zbytků z KDS, KAN a z DEU (včetně DEU), Konzervativativní strany, Masarykovy strany, Republikánské strany, živnostenských stran, čitelných uskupení jako je PTP, KPVC, svaz a sdr užení vlastníků půdy a soukromých zemědělců, restituenti, dokážou spojit a to i tak, že nepůjdou jako nějaká národní pravicová fronta pod nějakým novým prap orem do voleb jako do Risku, ale že se dokážou domluvit s ODA či s KDU ( i kdy ž právě tato v poslední době jaksi trojčí). Toto autentické pravicové uskupení , může tyto dvě poslední strany podělit svými voliči a příznivci tak, aby příp adně neuvadl ani jeden hlas pro opravdovou demokracii. Vývoj volebních prefere ncí bude včas nápovědou jak tak na poslední chvíli učinit a dát povel vpravo v bok. Pokud by k dohodě došlo dříve, lze se domluvit i na postavení vybraného p očtu osobností autentické "malé" pravice na kandidáty ODA či KDU a zabránit ta k současnému excesu konzervativní křesťanské politiky a účelovosti. Důsledkem by mohl být i takový stav ve vládě a parlamentu, že by již autent ičnější pravice mohla mít rozložení- ODS(27%), ODA (14%) a KDU (15%) volebního úspěchu. To by již koalice nebyla a ani chuť na koaliční hrátky. V konečném d ůsledku by došlo k paritnímu rozdělení křesel jinak a na bývalé pomazané by ne zbylo. A co navíc, každá strana by konečně svými ministry zodpovídala za své v olební programy ve svých rezortech, kde je nejsilnější a to za rovnocenného tl aku ministerských partnerů. Že by to bylo drazí voliči zajímavé? Jistěže. Pak nezbývá než autentické pravici tento kejklířský kousek provést. Že to bude pří jemce jejich hlasů něco stát, se dá očekávat a již by měli ti potřební nadbíha t, Tak jako postavila KDU nestraníka Pavla Tigrida, tak by měla být i nyní vst řícnější a ne tak zcela koketovat se Svobodnými demokraty a spol. Ani ODA by s e neměla dát zahambit , ač její ozdoba největší je pro pravici jistou hanbou. Nečekejte, že premiérem bude Hromádková nebo Sládek, spíše by to v roce 200 0 mohl být Zeman a Grebeníček. Tak se starej o lid český, aby národ ještě hlou běji neklesl.

Anno 1. 12. 1995 Ing. Jaromír S. Morávek

P. S. Prosím NN o laskavé zveřejnění.