--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/050 Str.: 001
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE Naposled v tomno roce v průběhu minulého a tohoto týdne zasedá, a zdá se, že d ost bouřlivě, Poslanecká sněmovna. Tak lze hodnotit nejdůležitější událost pos ledních dní v České republice: Zasedání vlády totiž, na rozdíl od těch předešl ých, bylo v celku nepodstatné. Pokud ovšem pomineme spor, který se rozhořel vz hledem k odvolání generálního sekretáře meziresortní protidrogové komise Pavla Béma šéfem Úřadu české vlády ministrem Igorem Němcem. Jinak spíš na domácí po litické scéně převládá předvánoční klid. Jistě, konal se například sjezd České lékařské komory. Politické strany, zejména ty koaliční, se nadále hádají. Fir ma Stratton milionáře Dingmana, kterého sem přivedl Viktor Kožený, kupuje tele vizní stanici Premiéru. Přes naše území začínají projíždět vlakové transporty NATO, určené pro Bosnu... A tak jako obvykle, staré aféry pokračují, nové přib ývají: Třeba ta poslední, při níž byl obviněn starší syn generálního ředitele televizní stanice NOVA Vladimíra Železného David z dvojího znásilnění a uvalen a na něj vazba.

Avšak, zajímavé pokračování má i případ pražské restaurace U holubů, kde de fa cto došlo k obvinění některých "neidentifikovaných" novinářů ze spolupráce s m afií...

Jak již bylo řečeno na začátku, na tradičním středečním zasedání vlády z 6. pr osince se tentokrát nijak zvlášť důležité věci neprojednávaly. Kabinet pouze r ozhodl, že výše minimální mzdy se od Nového roku zvýší z 2200 korun na 2500 mí sto 2700, jak nekompromisně požadovaly odbory. V reakci na vládní rozhodnutí p ředseda Českomoravské komory odborových svazů Richard FALBER prohlásil, že v t om případě odbory nepodepíší generální dohodu. "O požadavku odborů víme, ale n emáme pocit, že je to ta správná částka", řekl týž den na uvedené téma premiér Václav KLAUS. "Kdyby vláda hlasovala, jestli více nebo méně než 2500 korun, t ak by hrozilo, že spíše bude hlasovat směrem dolů," dodal.

(Vedle aktualizace programu výstavby dálnic a čtyřproudových silnic na rok 199 6 a jmenování nového velvyslance v Bělehradě po zrušení mezinárodních sankcí v ůči této zemi, největší rozruch vzbudilo odvolání generálního tajemníka vládní meziresortní protidrogové komise Pavla BÉMA. Jeho nadřízený, vedoucí Úřadu če ské vlády, ministr Igor NĚMEC, tak učinil údajně proto, že Pavel Bém měl odliš ný názor na problematiku drog než vláda a že ve výkonu své funkce byl pasivní. S čímž nesouhlasil jak odvolaný generální tajemník, tak také většina členů ko mise: Například ministr vnitra Jan RUML, který právě na zasedání vlády tuhle o tázku rozvířil. S výsledkem dost překvapivým: Kabinet odvolání Béma vzal na vě domí, nařídil ministrům Rumlovi a Němcovi přehoodnocení fungování meziresortní protidrogové komise, snížení počtu jejích členů. Novým předsedou už Igor Něme c prý nebude: Uvažujje se "údajně snad o někom z trojice ministrů vnitra, škol ství, zdravotnictví či práce a sociálních věcí...)

* * *

Mnohem větší význam má poslední letošní schůze Poslanecké sněmovny. Nejen kvůl i obsáhlému programu, ale hlavně vzhledem k projednávaným bodům. Z nichž ten n ejdůležitější se týkal vyslání mechanizovaného praporu brigády rychlého nasaze ní do Bosny. Parlament většinou 126 hlasů onen krok České republiky schválil, proti byli hlavně poslanci Levého bloku a komunisté, kteří přirovnávali misi N ATO k okupaci: Poslanecká sněmovna též souhlasila s tím, aby přes naše území p rojížděly transporty s vojenským materiálem NATO do Bosny, a to v průměru maxi málně zhruba deseti vlaků denně.

(Z dalšího programu schůze Parlamentu lze připomenout pokračující jednání kole m vládního návrhu státního rozpočtu na rok 1996: Zde bylo podáno množství pozm ěňovacích návrhů v rámci přesunů finančních částek mezi jednotlivými resorty, a to jak ze strany například Občanské demokratické aliance, tak i sociálních d emokratů, komunistů a Českomoravské unie středu. V tzv." prvním čtení" Sněmovn a rovněž ve středu 6. prosince podpořila návrh ústavního zákona o zřízení vyšš ích územních celků, avšak naděje na jeho schválení nejméně 120 hlasy je v celk u minimální. Schválila též definitivní přidělení vysílacích frekvencí pro II. program České televize, v prvním čtení též v pátek 8. prosince přijala návrh z ákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, tzv. " zákona p roti praní špinavých peněz", odmítla však naopak návrh skupiny svých poslanců na novelu trestního zákona, podle níž měla být práva občana, který se brání út očníkovi, posílena. Schůze Poslanecké sněmovny pokračuje ještě v tomto týdnu.. .)

ČESKÉ AFÉRY A SKANDÁLY

Dalo by se říci, že causa profesor Zdeňek MLYNÁŘ versus Úřad pro vyšetřování z ločinů komunismu po několika halasných týdnech konečně zklidní. Zdá se však, ž e opak je spíš pravdou, a politici prakticky ze všech "domácích proudů" si na případu "ohřívají svou polívčičku". Ovšem nejen to: Šéf Úřadu Václav BENDA se nechal před nedávnem slyšet, že jeho lidé začnou v nejbližší době vyšetřovat o brovské rozkrádaní majetku v někdejším JZD DAK Slušovice, dokonce měl prý požá dat o spolupráci bývalého policejního vyšetřovatele téhle causy kapitána Alexe je ŽÁKA, který už několik let pobývá coby "emigrant" ve Švýcarsku. Nic ve zlém , trestnou činnost pánů docenta ing. Františka ČUBY, CSc., a spol. kolem Slušo vic je vskutku zapotřebí odkrýt, ale nikoliv způsobem, jakým Bendův úřad postu puje proti někdejším prominentům komunistického režimu v srpnu 1968. A vůbec u ž ne lidmi typu JUDr. Pavla BRETA, který už dost energie vydal právě na to, ab y například ono vyšetřování "slušovické causy" v minulosti brzdil. A navíc, na co onen pán "šáhl", to zkazil. A to jak v kontrarozvědce, tak u někdejšího mi nistra zemědělství BVohumila Kubáta či na generální prokuratuře. To však budiž obsahem některého z příštích článků v Necenzurovaných novinách.

(Další z afér, jež se vyrojila před pár dny, se týká tzv. naší "zlaté" mládeže , jejíž rodiče se "vyšplhali" po 17. listopadu 1989 na místa vysoká až nejvyšš í. V tomto případě jde o šestadvacetiletého staršího syna generálního ředitele soukromé televizní stanice NOVA Vladimíra ŽELEZNÉHO Davida, který byl obviněn ze znásilnění dvacetileté dívky a ve čtvrtek 7. prosince vzat do vazby. Přito m už to je jeho druhý případ znásilnění: Ten první se odehrál loni v srpnu, šl o rovněž o dvacetiletou dívku a v těchto dnech se David Železný, jenž pracuje coby ředitel propagace soukromého radia Nová Alfa - nota bene patřícího rovněž do sféry vlivu NOVY, tedy jeho otce, z onoho trestného činu odpovídá soudu v Kladně. Podle informací z pátku a soboty minulého týdne byl však již dříve za delikt pohlavního zneužití odsouzen už dřív, a to podmíněně. Bude-li odsouzen teď znovu, hrozí mu odnětí svobody až na 8 let. A co tomu říká vysoce postaven ý tatínek, někdejší vysoký činitel Koordinačního cenntra Občanského fóra a do voleb v roce 1992 tiskový mluvčí Pithartovy české vlády? "Jde o soukromou zále žitost mého dospělého syna a mně nezbývá než doufat, že vyšetřování proběhne k orektně..." Navíc podle Vladimíra Železného prý ona znásilněná dávka byla prac ovnicí erotického salonu...)

* * *

Jenomže, to vše jsou skandály spíš novějšího rázu, přičemž ty staré zůstávají vesměs nedořešené. Tak jako například ten, který se týká "podivného " zásahu s peciálních policejních jednotek v pražské restauraci U holubů. I když i u něj nastal v posledních dnech dost zajímavý obrat: Tedy přesněji řečeno, náměstek policejního presidenta Jan ZÁTORSKÝ "vyrukoval" s tvrzením, podle něhož část s dělovacích prostředků rozpoutala proti policii v téhle cause cílenou kampaň, n ěkteří novináři se prý dokonce radili s ředitelem restaurace U holubů Anatolij em KATRICHEM a někdejším komunistickým rozvědčíkem Pavlem MINAŘÍKEM, co a jak psát, údajně se články posílaly k analýze přímo až do Moskvy. Tiskový mluvčí m inisterstva vnitra Jan ŠUBERT sice vzápětí tvrdil, že policie novináře nesledo vala ani neodposlouchala, že na to přišla čirou "náhodou", že novináře dokoénc e ani nepodezírá ze spojení s mafií. Jenomže, z toho, co vyplynulo "napovrch" vyplývá cosi jiného: Totiž, že běží o deník BLESK a jednoho jeho nejmenovaného redaktora, že telefony redakce i onoho redaktora jsou na odposlechu a činnost redakce i onoho redaktora jsou monitorovány. A zcela jistě ne jen jejich. Ale o tom později na jiném místě Necenzurovaných novin.

(Své pokračování má pak konečně i případ Marty CHADIMOVÉ, o němž jsme informov ali na tomhle místě naposled minule. Místopředseda Městského soudu v Praze JUD r. Vladimír CVETLER totiž podal Vrchnímu soudu návrh na odnětí causy Městskému soudu z "důležitých příčin" a na její přidělení jinému krajskému soudu . Takž e, možná se konečně dočkáme překvapení a dovíme se, o co vlastně celou dobu šl o...)

STRANY A HNUTÍ: JAK DÁL?

Pomineme-li už tradiční "laškování" koalice mezi sebou, a opozičních či koalič ních stran navzájem, tak poroznost veřejného mínění upoutalo minulý týden něko lik dalších věcí: Například u sociálních demokratů prý "definitivní" vyřešení tzv. "fackovací aféry" mezi poslanci za tuto stranu v Parlamentu Jozefem WAGNE REM a Václavem GRULICHEM, které se mělo konat v sobotu 9. prosince. Ústřední v ýkonný výbor sociální demokracie po vyslechnutí tzv. smárčí komise vzal na věd omí odstoupení poslance Jozefa Wagnera z předsednictva strany, vyslovil také n edůvěru svému místopředsedovi Václavu Grulichovi: Toho však vzápětí členové ús tředního výboru v jeho funkci znovu podpořili. Takže se vlastně nic nevyřešilo , Jozef Wagner se za facku Václavu Grulichovi pouze omluvil, ten za sprosté na dávky nikoliv, oba dva zůstávají lídry své strany v nadcházejících parlamentní ch volbách v severních Čechách a na jižní Moravě.

(Zajímavou se pak v souvislosti s blížícími se volbami zdá i aktivita Demokrat ické unie. Ta totiž hodlá v nejbližší době v Evropském parlamentu ve Štrasburk u předložit formou stížnosti svou analýzu českého volebního zákona, který je p odle ní nedemokratický a odporující evropským normám. "Vypracovali jsme anglic ký a německý překlad analýzy volebního zákona, kterou zpracoval manažér strany Petr ŠAFRÁNEK, a budeme ji konzultovat s jednotlivými poslanci Evropského par lamentu, " řekla dne 6. prosince předsedkyně Demokratické unie Alena HROMÁDKOV Á. Po nedávném dopise presidentu republiky k témuž tématu je to už druhý prote st tohodle politického subjektu proti volebnímu zákonu. Inu, dalo by se říci, že politická strana, která má něco přes jedno procento předvolebních preferenc í, hledá pravděpodobně možnost, jak změnit status quo odstranění pěti procent hlasů a dostat se tak přece jenom do Parlamentu...)

* * *

Volby do Poslanecké sněmovny se pomalu blíží a všechny politické strany už def initivně postavily své lídry. Vezmeme-li jako základ regiony Praha, střední Če chy, západní Čechy, východní Čechy, severní Čechy, jižní Čechy, severní Moravu a jižní Moravu, tak za Občanskou demokratickou stranu oněmi lídry jsou Josef ZIELENIEC, Ivan KOČÁRNÍK, Jan RUML, Jan STRÁSKÝ, Vladimír BUDINSKÝ, Jiří VLACH , Václav KLAUS a Milan UHDE, ze sociální demokraty Petra BUZKOVÁ, Stanislav GR OSS, František BROŽÍK, Michal KRAUS a Hana OGORNÍKOVÁ, Vladimír ŘEZÁČ a Josef Wagner, Eduard ZEMAN, Miloš Zeman a redaktor Rudého Práva Pavel DOSTÁL, Václav GRULICH, za Občanskou demokratickou alianci Jan KALVODA, Libor KUDLÁČEK, Pave l BRATINKA, Karel LEDVINKA, Jiří SKALICKÝ, Roman ČEŠKA, Daniel KROUPA a Vladim ír DLOUHÝ, za lidovce Miroslav VÝBORNÝ, Josef JANEČEK, Karel MACH, Josef LUX, Pavel TOLLNER, Jaromír TALÍŘ, Vilém HOLÁŇ a Jan KASAL, za komunisty Václav EXN ER, Václav FRANK, Jiří MAŠTALKA a generál v. v. Miroslav VACEK, Jaroslav ŠTRAI T, Květa ČELIŠOVÁ, Vojtěch FILIP, Svatomír RECMAN, Miroslav GREBENÍČEK a za Le vý blok profesor Zdeněk MLYNÁŘ, Jaroslav ORTMAN, Jiří MARYT, Josef HÁJEK, Miro slav ČAPEK, někdejší hlavní vojenský prokurátor Miroslav KŘÍŽENECKÝ, Jaroslav SOURAL a Marie STIBOROVÁ.

Z DOMÁCÍ POLITICKÉ SCÉNY

Lze říci, že otázka lákařů a jejich požadavků stále více kulminuje: Ministr zd ravotnictví Jan STRÁSKÝ během minulého týdne předložil dlouhodobý program svéh o úřadu, jak vybřednout z kzize zdravotnictví. Zdá se, že neúspěšně, protože L ékařský odborový klub vedený MUDr. Davidem RATHEM jej de facto odmítl, Lékařsk á komora v čele s docentem MUDr. Bohuslavem Svobodou se tvářila rozpačitě. A o víkendu se na sjezdu Lékařské komory rozhodovalo, zda se radikálnímu Lékařské mu odborovému klubu podaří ovládnout prakticky celou lékařskou obec. Zdá se, ž e zatím nikoliv, protože staronovým předsedou byl opět zvolen docent MUDr. Boh uslav Kučera. V sobotu 9. prosince promluvil k delegátům premiér Václav Klaus, který svým projevem sice nenadchl, otevřel ale prostor k diskuzi o urychleném řešení nahromaděných problémů v resortu, v neděli pak se svou obhajobou dlouh odobého programu vystoupil ministr zdravotnictví Jan Stráský: Zdá se však, že opět neúspěšně a de facto byl odmítnut.

(Zajímavě se vyvíjí ovšem situace na straně našich masmédií. Totiž, po nedávné "podivné" koupi dost vlivného odborářského deníku PRÁCE silně zadluženým "maj itelem" gigantu POLDI Kladno Vladimírem STEHLÍKEM, kterému zřejmě bude hrozit bankrot, se objevila informace další: Americký milionář Michael DINGMAN, vlast ně společník dost problematického Viktora KOŽENÉHO, totiž kupuje soukromou tel evizní stanici PREMIÉRA. Nikoliv od soukromníka, ale od státu, který prostředn ictvím Investiční a poštovní banky vlastní nadpoloviční většinu akcií téhle te levizní stanice. Lze tedy předpokládat, že vliv Viktora Koženého bude v téhle sféře nepominutelný. Už proto, že má dost velké peníze vloženy také v prestižn ím týdeníku TÝDEN. A možná za pár týdnů či měsíců zhltne třeba i deník TELEGRA F či někdejší tiskařský komplex MÍR, který rovněž z velké části patří prostřed nictvím zmíněné banky státu...)

* * *

Z dalších událostí můžeme ještě připomenout už dlouho očekávané otevření novéh o ropovodu z německého Ingostadtu do Kralup a Litvínova: První ropa překročila hranice naší republiky v pátek 8. prosince ve 13 hodin a do tankoviště v Nela zehovsi dorazila toto pondělí. Do plného provozu by měl být Středoevropský rop ovod MERO, což je oficiální název projektu, uveden v dubnu 1996. Předpokládá s e též, že odstraní závislost České republiky na ruské ropě: Jenomže, představi telé rafinérských podniků se už nechali slyšet, že je MERO nijak moc nezajímá, protože mají uzavřeny dlouhodobé, či spíše mnohaleté, kontrakty s ruskými těž ebními společnostmi. A to i přesto, že ruská ropa je nekvalitní a její dodávky trpí častými výpadky. Což po nedávných skandálech s Chemopolem a možným vlive m někdejší Státní bezpečnosti a KGB ve vedení tohoto koncernu, se zdá dost pří značné. A stejně podivná se zdá v této souvislosti pak ovšem také podepsaná do hoda o angažovanosti tří západních společností v našem petrochemickém průmyslu . Ale, možná vstup oněch společností suploval pouze jakési "šidítko", aby naše veřejnost byla uklidněna a strávila tak nadále přetrvávající závislost České republiky na Rusku.

(Na závěr snad jen zbývá dodat ještě jednur maličkost: Například, že vzápětí p o schválení přesunu vojenských sil NATO do Bosny po železnici přes naše území dne 6. prosince vládou a o něco později také také Poslaneckou sněmovnou, už v sobotu 9. prosince první dvě vlakové soupravy s bojovou technikou a americkými vojáky Českou republikou projely. A od pondělka 11. prosince následují další. ..)

NĚCO ZE STATISTICKÝCH ÚDAJŮ

Třetina občanů je s vývojem životní úrovně spokojena, což znamená oproti stejn ému období loňského roku nárůst o osm procent: Vyplývá to z šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění, který byl proveden koncem listopadu a oslovil víc e než tisícovku občanů starších patnácti let. Responenti se pak také vyjadřova li k některým vybraným oblastem zajímajícím veřejnost. Například k zahraniční politice, kterou kladně hodnotí 56 procent dotázaných a k úrovni demokracie, k de se 52 procent domnívá, že je dobrá. V jiných sférách je však už součet velm i a spíše spokojených podstatně menší: Například u vnitřní politiky je přes pě tiprocentní nárůst za poslední tři měsíce spokojeno jen 43 procenta dotázaných , s kulturou 42 procenta, s přechodem k tržnímu hospodářství 4O procent, s úro vní ekonomiky 37 procent, se sociálními jistotami 23 procent, i když i zde je tříprocentní nárůst.

(Zajímavé jsou také údaje, týkající se zaměstnanosti, mezd a cen. Podle statis tických údajů průměrný počet evidovaných zaměstnanců v podnikové sféře - průmy slové a obchodní podniky s více než 25 pracovníky a organizace, poskytující po hostinské a ubytovací služby - a v rozpočtové sféře, se za 1. až 3. čtvrtletí proti stejnému období minulého roku snížil o 26 tisíc osob, tj. o 0,8 procenta . V podnikatelské sféře se zaměstnanost snížila o 1,2 procenta, tj. o 27.400 o sob, zatímco v rozpočtové sféře vzrostla o 0,2 procenta. Průměrná nominální mz da vzrostla v uvedených organizacích ve stejném období o 17,2 procenta, činila 7752 korun. Spotřebitelské ceny se zvýšily o 9,5 procenta, reálná mzda vzrost la o sedm procent. V samotném 3. čtvrtletí se průměrná měsíční mzda fyzických osob zvýšila oproti stejnému období loňského roku o 15,7 procenta, činila tedy 8037 korun...)

* * *

Ve sdělovacích prostředcích se však v poslední době objevily i jiné statistick é údaje. Institut pro výzkum veřejného mínění se například dotazoval 1035 lidí starších patnácti let na jejich vztahy k národnostem, žijícím na území České republiky. Podle odpovědí 63 procenta responentů má kladný vztah ke Slovákům, 30 procent k Polákům, 34 procenta k Židům, 33 procenta k Němcům, 11 procent k občanům Balkánu, 10 procent k občanům bývalého Sovětského svazu, 9 procent k V ietnamcům a 5 procent k Romům.

------------------------------------------------------------ Redakce Necenzurovaných novin pro své čtenáře komentuje

------------------------------------------------------------ SPORY O TLUSTOU ČÁRU: ANO ČI NE?

Vlastně jsme si za posledních několik let na to už zvykli: Česko německé vztah y nejsou zrovna dobré. Ba co víc, jednání o nadcházející deklaraci mezi parlam enty a vládami obou zemí se protahují, pokračují dopředu spíš "hlemýždím tempe m". Hlavně však, prohlášení obou stran často mají protichůdný charakter. Připo čteme-li k tomu pak halasné povykování levice či neokomunistických "pohrobků" u nás, případně zástupců sudetských Němců na druhé straně hranic, není se co d ivit jisté nervozitě a emotivně laděným prohlášením, která situaci spíš kompli kují než naopak. A to přes chlácholivý tón obou ministrů zahraničí či přímo šé fů vlád.

("Podpis česko německé deklarace jsme neodložili," prohlásil Klaus Kinkel v so botu 9. prosince v Londýně po jednání se svým protějškem Josefem Zielencem. " O deklaraci se vedou důkladné rozhovory a jsem si velice jist, že je brzy úspě šně dokončíme. Ta věc je tak důležitá, že by se neměla lámat přes koleno, prot ože se musí dospět k výsledku, který bude pomáhat prohlubovat a zlepšovat part nerské vztahy. Tomu se musí podřídit i časový faktor a další záležitosti, kter é se toho týkají," řekl dále Kinkel. A dodal, že "jsou otázky z minulosti, kte ré se nedají vymazat. Ale já věřím, že na obou stranách máme pevnou vůli nepři pustit, aby nám diktovaly naše vztahy z minulosti, aniž bychom chtěli zapomína t na to, co bylo. Nám jde o vytváření dobrých vztahů do budoucnosti a já jsem si jist, že se nám to povede...")

* * *

Bez ohledu na často poněkud rozporuplné posuzování těchto otázek sudetskými Ně mci lze s prohlášením Klause Kinkela plně souhlasit. Navíc, když zmínění sudet ští Němci vlastně z přístupu spolkového ministra zahraničí nijak moc nevybočuj í: Nechtějí pouze udělat za onou stále "diskutabilní" minulostí tlustou čáru b ez náležitého si vyjasněníjejích některých jejích aspektů. Nikoliv snad z hled iska kdo zavinil II. světovou válku, kdo okupoval tehdejší Československo či z da byla resp. nebyla Mnichovská dohoda platná: Tam, zdá se, je jasno z obou st ran.

(Jasno však není v otázce odsunu. Zda byl nebo nebyl protiprávní. Zda má dodne s platit jistý Benešovův dekret, na jehož základě vrazi sudetských Němců v roc e l945 byli omilostněni, ba často i vyznamenáváni jako hrdinové. Zda vůbec byl a na místě z morálního hlediska msta tam, kde mělo nastoupit právo. Jenomže to mu naše levice nechce rozumět. Přál bych soudruhům, aby je odstěhovali za zloč iny proti lidskosti, tedy za to, co mají za zlé sudetským Němcům, bez soudů do rezervací a zabavili jim majetek. Zcela jistě by se jim to nelíbilo taky. A z cela jistě by protestovali též...)

(dvoustránku domácích aktualit připravil)

Jiří F. PILOUS