--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: SIS ožívá
Zdroj: NN Ročník........: 0005/051 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Mezi slovenskou veřejnost pronikly zprávy, že slovenská informační služba SIS začíná oživovat činnost spolupracovníků bývalé StB po linii tzv. vnitřních nep řátel. Není se ani čemu divit, vždyť ani jedna postkomunistická země neměla za posledních šest let ve vládách, parlamentech a dalších vysokých funkcích toli k evidovaných pracovníků StB, jako Slovensko. A co je ještě smutnější, tento o dpad vlastního národa, který se skrývá za svým státem, nám tu káže o lásce k v lasti, morálce a etice.

Politická situace

Všechny masmédia ze 14. prosince přinášejí na prvních stránkách informace o schválení Zákona o státním rozpočtu na rok 1996. Ve zprávě deníku SME se říká , že pro hlasovalo 81 poslanců, 47 jich hlasovalo proti a sedm se hlasování zd rželo. Zasedání o rozpočtu zabralo téměř celý den. Poslanci vznášeli doplňovac í a pozměňující návrhy zaměřené na rozdílné kapitoly rozpočtu. Byl odmítnut pr ocedurální návrh poslance Ivana Šimka (KDH), aby se program schůze doplnil o z asedání o rozpuštění Parlamentních vyšetřovacích komisí, protože pro jejich pr áci není opora v ústavě. Schválené byly i některé návrhy převážně poslanců koa lice, kterými se zvýšily prostředky pro školství a zdravotnictví. Neprošly náv rhy opozice na zvýšení rozpočtu pro Kancelář prezidenta republiky a kultury ná rodnostních menšin. Z návrhu byl odstraněn sporný paragraf, který potvrzoval m oratorium na platy soudců a prokurátorů.

***

Zastaví pošta doručování zásilek?

Tuto otázku si pokládá deník "Práce" ze 14. prosince ve svém alarmujícím člá nku "Slovenskou poštu na rozdíl od většiny poštovních správ v Evropě stát nedo tuje". To, podobně jako restrikční kroky ve vnitru tohoto podniku způsobuje, ž e jeho pracovníci se ocitli v neřešitelné ekonomické situaci", uvedl předseda OS SPOJE na setkání s místopředsedou vlády Slovenské republiky Josefem Kalmane m. Většina z jeho téměř 20 000 zaměstnanců se už ocitla v kritickém sociálním postavení, které se odvíjí od jejich mzdového ohodnocení. V případě, že nedojd e k okamžitému rozhodnému zásahu státu do tohoto podniku, jak mu to umožňuje s oučasný Zákon o poště, odbory už nezaručují udržení sociálního smíru. Podle Iv ana Saktora, gradování svých aktivit předpokládají hned po novém roce 1996." N evylučujeme možnost zastavení práce", upřesnil.

***

" Vývoj situace, hrubé a nezákoné útoky odsouzeného zločince v televizi na méh o syna, ale i vůči mně a další způsoby zahlazování stop trestného činu zavleče ní do ciziny, mně nutí, abych reagoval podobně jako Vy - otevřeným dopisem". U vádí se to v odpovědi prezidenta Slovenské republiky Michala Kováče na otevřen ý dopis ředitele Slovenské informační služby (SIS) Ivana Lexi, který prezidentovi SR poslal 2O. října - píše deník SLOVENSKÁ REPUBLIKA z 15. prosin ce.

" Vaše znepokojení", uvádí Michal Kováč," zřejmě vyplívá ze svědeckých výpo vědí věcných a písemných důkazů, které zřetelně poukazují na účast členů SIS i její speciální techniky na přepadnutí a zavlečení občana SR do ciziny. Vaše o dmítání zbavit konkrétně zjištěné příslušníky SIS mlčenlivosti a umožnit prohl ídku přesně určených objektů, automobilů a technických prostředků, je v přímém rozporu s elementárními zásadami právního státu a ne moje důvěra v doposud sh romážděné důkazy".

Prezident je překvapený a znepokojený zájmem Ivana Lexe na objasnění podezř ení, které má zatím bavorská prokuratura vůči jeho synovi, protože podle Micha la Kováče to podle zákona mezi úkoly SIS nepatří. " Ve vámi potvrzeném soustře ďování informací o činnosti prezidenta republiky, jeho rodinného a pracovního okolí, zájem SIS o kauzu Technopol, je dalším důkazem a Vaší nezákonné činnost i", uvádí Michal Kováč v otevřeném dopise řediteli SIS.

***

Zatím není známo, kdy příjde na program nynějšího zasedání Národní Rady SR druhý nejdůležitější bod (o státním rozpočtu) - a to návrh jednotné smlouvy s Maďarskem. I přesto, že poslanci odmítli návrh odložit, ratifikaci na neurčito , až do jednoznačné interpretace sporného paragrafu, zakotvujícího do smlouvy prakticky politicky mrtvé, smutně proslavené Doporučení Rady Evropy č. 1201 po zitivně završení procesu schvalování není v tomto roce ještě jisté. Skutečnost, že ve vnitřku koalice nepanuje jednota názorů na tento, z hledi ska státního zájmu nesporně důležitý dokument, je důkazem slabosti trojspřeží, řídícího slovenskou politiku. Přitom politicky nejjasnější stanovisko zaujímá SNS, která ke smlouvě od prvního dne zaujímá odmítavý postoj. Nejsilnější koa liční partner HZDS, ale i Sdružení pracujících Slovenska jsou v rozporuplné si tuaci.Poslanecké kluby jsou rozdělené a tato nejednota nedává záruku, že by ja ko jeden muž podpořily ratifikaci, jako to dokumentovaly v případě rozpočtu. V této situaci je pozoruhodná jedna skutečnost. Jindy takový sebejistý před seda HZDS a vlády na toto téma neřekl zatím pro něj tak typické rozhodné slovo . Vyjádřil pouze naději, že parlament bude smlouvu ratifikovat.

Fakt, že uvnitř vlastního poslaneckého klubu, protivníci podpisu pod tímto dok umentem, rozšiřují přímo pamflet, který hýří už dávno překonaným slovníkem, ne chává ho ledově chladným, píše deník NÁRODNÍ OBRODA z 15. prosince. ***

Deset základních připomínek SNS k základní smlouvě s Maďarskem přednesl na brí fingu 15. prosince místopředseda strany Josef Šedovič. Informaci přináší deník PRAVDA ze 16. prosince. Mimo jiné tomuto dokumentu vyčítá, že v něm chybí his torická preambule, omluva Maďarů za stoletý útlak našeho národa, neřeší navrác ení kulturních hodnot na Slovensko, náhradu materiálních a morálních škod za d ůsledky Vídeňské arbitráže z roku 1938, ani za jednostrané zastavení stavby Vodního díla na Dunaji. Dále zdůraznil, že se mezistátní dohoda nezabírá ani o tázkou Slovenského dvojramenního kříže, který tvoří součást státního znaku Maď arska a jednoznačně nedeklaruje neporušitelnost společných hranic. Naopak, dok ument podporuje stupňování neoprávněných požadavků maďarské menšiny, otvírá mo žnosti širšího zasahování Budapešti do vnitřních záležitostí Slovenska. Všechn y národně uvědomělí Slováci, by takovou smlouvu měli odmítnout a Ministerstvo zahraničních věcí SR, by mělo nést následky zpracování a podepsání takového do kumentu.

***

"Já jsem koalice, kdo je víc?" Pod tímto nadpisem uvádí týdeník PLUS 7 DNÍ č. 52, ze které vybíráme: " Jen několik dní po rozhodnutí Ústavního soudu SR prot i ústavnosti parlamentních vyšetřovacích komisí Národní Rady SR pan Macuška op ět svolal svou komisi na objasnění krize ústavního zřízení v březnu 1994 a vys líchal další svědky. Podle něho není nález ústavního soudu důvodem na ukončení činnosti komise, protože i když ho míní dodržovat, ten zatím není právně plat ný. Pan Macuška, jako úspěšný právník z okresního městečka, které se proslavil o hlavně svojí mafií, zřejmě ví, co mluví. Pokud nález není právoplatný, komis e může nadále pracovat. I když v tomto případě není pan Macuška placeným advok átem mafiána, ale vystupuje v parlamentě jako poslanec NR SR, a proto by měl c tít ústavu tohoto státu a ne vědqmě být proti ní.

Nejpozoruhodnější na tom je, že ústavní soud jednoznačně potvrdil, že vytvá ření a činnost vyšetřovacích komisí NR SR, není v souladu s naší platnou Ústav ou. V tomto případě je úplně nepodstatné, jestli nález soudu je právoplatný ne bo ještě ne, protože vůči němu není opravný prostředek. Pan Macuška tedy ví, ž e jedná proti ústavě, na které dodržování jako poslanec NR SR přísahal - a pře sto pokračuje v jednání, které není v souladu s našim nejvyšším zákonem. ***

Atmosféra okolo aktu výměny Bojnického oltáře, byla v Praze napjatá, píše dení k SLOVENSKÁ REPUBLIKA z 16. prosince. Do poslední chvíle ji provázely zmatky a nejistota, zda se skutečně podaří přivést na Slovensko toto unikátní dílo. Tř i a půl letý spor vyvrcholil náhlým onemocněním ředitele české Národní galerie Martina Zlatohlávka. Časový harmonogram balení a celního vybavení proto nemoh l být dodržen. Až slovenskému velvyslanectví se nakonec podařilo rozhýbat byro kratický aparát. Převoz provázelo přísné bezpečnostní opatření a trasa převozu na letiště byla utajená.

Tento akt komentoval ministr kultury SR Ivan Hudec těmito slovy:" Byl to akt mimořádného významu a takové věci člověk může zažít možná jen jednou v životě . Proto jsem rád, že Bojnický oltář, který má nesmírnou cenu se vrátil. Měla b y to však být jedna z prvních věcí, která se v rámci navrácení kulturního dědi ctví Slovenska podařila. Nejde jen o Českou republiku, ale i o jiné státy, kte ré ve svých sbírkách vlastní naše díla."

Slovensko v zahraničí

Česko - Slovensko se rozpadlo hlavně proto, že obě dvě jeho části se nemohl y dohodnout na společné ústavě. V tomto smyslu se vyjádřil ve Vídni historik a politolog Frederic Wehrle - člen vysokého komisariátu Organizace pro bezpečno st a spolupráci v Evropě - v rámci své přednášky Česko- Slovensko rozvod, píše deník NÁRODNÍ OBRODA ze 14. prosince. Podle jeho slov si obyvatelé Čech a Slo venska rozdělení nepřáli a řešení bylo především politickým rozhodnutím. Československo mělo dvě základní slabosti, pokračoval historik. První se tý ká jeho vzniku republiky roku 1918, jako i obnovení po druhé světové válce. Ne byla to nějaká " svatba z lásky", ale o mnoho víc " manželství z rozumu". Z če ského pohledu spojení se Slováky, poskytlo ochranu proti německé a rakouské do minanci v bezprostředním sousedství. Ze slovenského pohledu slibovalo Českoslo vensko ochranu před maďarským nacionalismem. Za druhou slabost Československa označil politolog " spojení dvou odlišných jednotek". Česká republika byla z p olitického, ekonomického a kulturního hlediska na vyšší úrovni než Slovensko. Mimo to se čeký národ vyznačoval výrazným národním sebevědomím. Slováci naopak stáli pod tlakem maďarské asimilace.

Po parlamentních volbách v roce 1992 se zřetelně projevila nemožnost spojen í obou představ. Referendum se však podle Wehrleho nekonalo proto, že oba prem iéři Václav Klaus a Vladimír Mečiar věděli, jaký by byl výsledek - většina by hlasovala proti rozpadu. Klaus a Mečiar se rozhodli pro " dnešní rozchod", bez hlasování národa, uzavírá F. Wehrle.

V polovině týdne znovu bude NR SR rozhodovat o osudu Slovensko - maďarské s mlouvy, která se pomalu stává příležitostí na vytloukání politického kapitálu. Vedle poslanců SNS a některých jedinců z HZDS začínají s touto kartou kalkulo vat i opoziční poslanci. Lehko se totiž může stát, že o její ratifikaci se bud e rozhodovat až v příštím roce, což by jistě mělo i nepříznivé důsledky pro Sl ovensko ve světě. Vladimír Pavlík