--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Opolzer Z.
Název: Sezame otevři se,
Zdroj: NN Ročník........: 0005/052 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Sezame otevři se! O státních a jiných tajemstvích, o vývoji vých. Evropy do roku 2018, o našem s ocialistickém státě, o hosp. depresi světa, ponaučení pro přiští volby. Žijeme prý v tržním hospodářství, jeden výrobek může vyrábět více podniků. Obš an si vybere sám, co se mu hodí. Proč by to nemělo platit i pro informace. Ale posuďte sami.

V roce 1987 na jedné pravidelné konferenci pořádané "Alerdink Foundation, odpo věděl sov. diplomat francouzskému diplomatu:" Ptáte se zda dochází ke změnám s ovětského systému. Odpovídám, že systém zůstává, ale režim /způsob správy stát u/ se mění. Ptáte se dilomaticky, ale va skutečnosti Vám jde o to, zda by Sově tský svaz zdržoval své přátele ve vých. Evropě v provedení změn. Říkám, že ne. Je to jasné?"

Později jiný sov. host na této konferenci odpověděl dále, že SSSR sníží svojí vojenskou sílu, stáhne svá vojska z cizích států, změny, které SSSr povolí, ne smí překročit hranice socialismu v těchto zemích. Porušení bude znamenat konec mezinárodního uvolnění, vrátí se doby studené války.

V roce 1992 byl v týdeníku "Republika" uveřejněn článek o vývoji vých. Evropy s prognózou vývoje do roku 2018. Podrobnější článek byl v roce 1993 nabídnut n eúspěšně Mladé Frontě, Práci, Lid. demokracii, Expresu, jako neaktuální. Posuď te sami jeho neaktuálnost alespoň ve zkrácené verzi.

Problémy Evropy po skončení studené války: Ekonomický-byl vždy průmyslově vyspělý Západ a nerozvinutý Východ, zajišťující potraviny, služby, suroviny, levnou pracovní sílu pro Západ. Západ se sjednoc uje z konkurenčních důvodů. Východ je zatím sbírkou nejednotných, zaostalých e konomik, neschopných otevřené konkurence. Není představa, jak tyto dvě rozdíln é Evropy sjednotit. Evropa v roce 2018 se bude skládat ze západního superstátu , obklopené žebravými "bantustany".

Druhý-problém nebude trápit všechny. Bude to změna opozice ve vých. Evropě. Ér a intelektuálních, liberálních disidentů, kterým Západ prokazoval přízeň, bude nahrazena nacionalismem, patriotismem.

Třetí- starostí bude odstranění staromódního bezpečnostního systému Evropy. Ev ropské požáry nebude hasit ruská " hasičská stříkačka". Realitou se stává možn ost vzplanutí nevyřešených konfliktů mezi národy Transylvanie, asijské části S SSR, Balkánu. Evropa si bude muset vytvořit vlastní hasiče.

To bylo několik myšlenek z článku, který byl odmítnut našimi předními deníky v roce 1993 jako "neaktuální".

Události v Evropě za posledních 6 let daly za pravdu všem prognozám zde uveden ým. Naplnily se slova sov. diplomatů, zatím nedošlo k porušení hranic socialis mu vých. státy. Socialismus nemá vážné trhliny.

Tolik z obsahu neaktuálního článku z roku 1993. Dnes je třeba dodat, že jedině vých. Německo porušilo hranice socialismu, zde dochází ke změně systému ze socialistického na kapitalistický a to za obrovské pomoci jeho západního partnera. O velikosti této pomoci svědčí částka 1: 300 miliard marek, která bude během 10 let zde proinvestována.

Převaha kapitalistického systému se v budoucnosti nad socialistickým systémem prohloubí.

SSSR stáhl svá vojska z území svých "přátel" jak slíbil, a proto si pan Kocáb mohl raději odpočinout a nekontrolovat odsun, který byl dohodnut a věnovat se svým koníčkům.

Z uvedeného vyplívá i to, že jsme nadále státem socialistickým, třeba že i pan president soudí jinak.

Na vysvětlenou některým čtenářům uvádím, že zatím co v kapitalistickém systému většina majetku na území státu, obchod, průmysl, ja v soukromých rukou, v soc ialistickém státě je tomu naopak.

Zde vláda vlastní, spravuje většinu majetku na území státu. / půdu, nerostné bohatství, inž. sítě, energetiku, spoje, dopravu, hlavní prům . odvětví./

Důkazy o tom nejsou běžně k dispozici, jsou součástí státního tajemství, jako mnoho dalších informací, někdy potřebných i policii. Občanovi je tak znemožněn o posoudit pravdivost všech podstatných tvrzení vládních úředníků. Stát by moh l odstraniti veškeré pochybnosti vydáním Bílé knihy o státu./nejen o armádě/ Optimistické hodnocení naší ekonomiky je v rozporu se skutečností, vezmeme-li v úvahu, že většina svět. ekonomik se nachází v hosp. depresi, ve světě je zad lužen vlastně každý stát, zadlužení některých států dosahuje astronomických ro změrů, kdy světu hrozí hosp. a sociální katastrofa. Jen dluh USA dosahuje tril iónů dolarů a ostatní, jako Německo, Japonsko, Itálie, Španělsko, Belgie, nejs ou na tom o nic lépe.

Předpovídané konflikty planou na Balkáně /4-tá balkánská válka/ v asijské část i bývalé SSSR, nepokoje byly i v Transylvanii, propukající stávky, roste krimi nalita, aféry stát. úředníků nejsou žádnou zvláštností, roste mezinárodní tero rizmus, růst Islámu, zejména jeho militantní složky nahání hrůzu nejen křesťan ům / a ještě dlouho bude/. To vše je důsledkem úpadku živ. úrovně vlivem probí hající hosp. deprese, která ještě nedosáhla svého dna.

Jejím nepříjemným důsledkem je malé stěhování národů-migrace lidí-, hledající obživu, je další hrozbou bohatého severu.

Svět. vlády ragují šetřením na soc. programech, zdravotnictví, obraně, stát. a parátě, prostě všude, kde se dá. Někde padají vlády, ministři pod tlakem nespo kojených občanů, vých. vlády přistoupily k jednoduchému řešení-spustily rotačk y na peníze a rázem inflace dostoupily až k úplnému znehodnocení peněz, k likv idaci úspor občanů./Rusko, býv. Jugoslávie, Polsko, atd/

U nás vláda používá zatím jen menší kalibr- inflace dříve 20% dnes jen snad 10 %. Ale stejně šilhá po 300 miliardách úspor občanů, které však stejně za pár l et zlikviduje. Některé skupiny státních zaměstnanců se pokouší svým tlakem na vládu s podporou odbor. bosů, přimět vládu k podobnému kroku. Pan premier je z toho asi dost nespokojený, ale on jediný drží zatím státní pokladnu a pan min istr zdravotnictví možná příjde na to, kde je "pes zakopaný" a najde, kde unik ají peníze.Když vidím pana dr. Ratha hovořit, jak by si poradil s pacienty, ta k si přeji, abych nikdy nemusel k podobným doktorům vstoupit do ordinace. Stej ně si myslím, že přijde doba a budem si léčit neduhy doma a sbírat bylinky, ne žli si platit 2x pojištění.

Jedinou velkou chybou vlády bylo a ještě je, že nešla příkladem v šetření. Mám e luxusní státní aparát, prý musíme ještě mít senát. Vyhazuje peníze na nové t anky, letadla, a tak by se dalo pokračovat a při tom některé skupiny občanů ži jí nad životním minimem po celoživotní práci pro stát.

Je prý třeba reformovat zdravotnictví, ale více je třeba reformovat celý stát. Chybou sametové revoluce byla její přílišná sametovost. Že změna režimu byla nutná, to ví i vrabci na střeše.

O tom, že by některá strana měla v plánu provést řádnou reformu státu a ne dro bné kosmetické úpravy, kromě strany Dr. Sládka, nevím. Proto nevidím budoucnos t nějak růžovou.

Jak prý výsledky průzkumu veřejného mínění ukazují, nikdo nevidímpotřebu vznik u skutečně pravicové vlády, a dají zase hlasy ve volbách pravicové levici, lev icové levici, anebo směsi obou. U nás není skutečně pravicová strana. Ale snad i pár těchto informací poslouží v orientaci.

5. 12. 1995 ZOP,Opolzer Z. , U dubu 5,Praha 4