--------------------------------------------------------------------------------
Autor: čtenář NN, Ostrava
Název: Vážení čtenáři NN,
Zdroj: NN Ročník........: 0005/052 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Vážení čtenáři NN doma i v zahraničí. Aktuální trocha falešné sametové historie.

My jaksi nechceme komunisty odnikud vyřadit, že jo. (Václav Havel KC OF Praha 6. 12. 1989)

Já jsem bankéř! (Václav Klaus KC OF Praha 6. 12. 1989) Prezidentem být netoužím. Vím, že by to bylo pro mne horší než vězení. Jinak, nalezne-li se jakékoliv jiné řešení, tak se samosebou zaraduju, když nebudu mu set bejt prezidentem, že. (Václav Havel KC OF Praha 6. 12. 1989) Je to všechno jakási hra, kterou hrají amatéři. A ta hra je zašmodrchaně napsa ná a ještě zašmodrchaněji hraná. (Václav Havel KC OF Praha 6. 12. 1989) Každej to chce hrát a hrozí nebezpečí, že to budou hrát všichni. Já se budu je vit jako vůl, prostě kterej využil jakéhosi svého politického postavení, že za plavil všechna divadla a všechna nakladatelství svými texty. (Václav Havel Pra ha 9. prosince 1989)

Morava si musí svou samosprávu vybojovat! (Václav Havel, Brno nám. Svobody 15. 1. 1990)

Nevylučme tu eventualitu, prostě. Prosme. Tvařme se velmi, že nás to nesmírně zklamává. (Václav Klaus KC OF Praha 6. 12. 1989)

Co řeknem lidu? Musíme už říct něco víc než včera. To se nedá dál hrát. (Václa v Havel KC OF Praha 6. 12. 1989)

Známka s obrazem nové hlavy našeho státu byla dána do prodeje jedenáct dní (!) po jeho zvolení. Byla položena otázka osmi expertům z Paříže, Londýna, Švýcar ska.

Dojde k nějaké nepředvídané události a pošta k ní chce vydat komemorativní zná mku. Jak dlouho to minimálně může trvat od události do prvního dne prodeje? Od povědi byly různé: rok, půl roku, čtyři měsíce, to bez vypsání konkursu. Je mo žné, aby vyšla známka 11 dní po takové události? Na tuto druhou otázku byl mís to odpovědi pohled, jakým se obvykle reaguje na nemístný vtip nebo vyložené bl áznovství.

Zeptal se už někdo, kdy a jak mistr M. Ondráček 1990, jak hlásá jeho signet, t uto známku tvořil? Poštovní známka se přece nedá dělat jako samizdat! 17. 11. 1989

Proč komunisté v oné, pro ně jistě krajně nejisté době, tuto masovou demonstra ci vůbec povolili?

Proč ty obrovské logistické přípravy na Národní třídě, davy zmobilizovaných po licistů, agentů a provokatérů?

Proč ta do očí bijící, přímo teatrální brutalita? Proč pan Havel schválně na Hrádečku? (Eda Kriseová)

Proč bylo toto poselství hrůzy a ostudy! tak pečlivě rozesláno po celém Českos lovensku? (Eda Kriseová)

Proč všudypřítomné silné jednotky policie v následujících dnech nikdy nezasáhl y?

Proč vlastně potrestání viníků tak provokativně uvízlo v písku? Proč kapitola o 17. listopadu v knize Edy Kriseové čítá celých 13 nemastných n eslaných řádek? Má se snad zapomenout?

Vysvětlení se pro to všechno nabízí jenom jedno. Buď komunisté uzavřeli dávno před 17. 11. 1989 s Havlem jakýsi "Kunhandel". Jako odměnu za všechny strasti a svízele, které jsme vám způsobili, vám pomůžem "na Hrad", žádný strach z té vysoké funkce, samozřejmě dáme k dispozici své diskrétní poradce, a vy nám zas e pomůžete vyjít z převratu bez šrámů, boulí a ztrát. Třeba se udeřilo i na Ha vlovu masarykovsko-humanitní strunu, nechcete přeci, aby nový svobodný režim z ačal krveprolitím! Možná i na jeho ctižádost. Neříká snad ústy hlavního protag onisty v závěrečném monologu Zahradní slavnosti. A jestli v tomto okamžiku pom ěrně dost nejsem, ujišťuji vás, že brzy budu možná daleko víc, než jsem kdykol i dosud byl?

Nenapovídá ledacos i jeho fotografie z roku 1970 (kniha Edy Kriseové) s triumf álním úsměvem v bráně Hradu?

Ale je i možné, že komunisté měli Havlovu osobnost tak přesně "zmapovanou", že se k nějakému přímému dohadování vůbec nemuseli uchylovat. 17. listopad 1989 byl pak jen "den H" a všechno šlo jak po másle. A vůbec by m ě neudivilo, kdybych se někdy náhodou dozvěděl, že plakáty Havel na Hrad zhoto vila tiskárna Rudého práva. Jednu omluvu dnes prezident Havel jistě nemá, že b y nebyl natolik inteligentní, že by neviděl, co brzdí zdárnou a rychlou obnovu země, co rozkládá její morálku.

Proč v tomto směru nic nepodniká, to může mít jen dva důvody: Buď je svým post avením natolik spokojen, považuje ho za naplnění svého života a všeobecný rozk lad státu mu moc nevadí, a nebo by rád něco podnikl, ale nemůže, byl rafinovan ě využit, zatažen do situace, ze které se neodvažuje couvnout. Komunistům tedy plán perfektně vyšel. Vyhnuli se riziku "divoké", ať už v jaké mkoli slova smyslu, revoluce, nabyli čas k uklizení archivů, vytvoření jakési mlhové clony a zajistili si, že v klidu dožijí na dobrých místech nebo s králo vskými penzemi, a nepřijdou o své statky, o které národ okradli. Pro ně typick ou surovostí 17. listopadu 1989 se jim povedlo nahnat celému národu strach, pa k byl použit Havel jako sedativum s dlouhodobým účinkem. Většina národa stále ještě vzhlíží k vůdci této katastrofy jako k svému zachránci a s ním i prabídn ě informovaný svět.

Zdraví všechny čtenáře NN doma i v zahraničí čtenář NN Ostrava.